Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bosch SRI4665EU - zablokowana woda w płaszczu

dmll 09 Lis 2012 17:27 8397 13
  • #1 09 Lis 2012 17:27
    dmll
    Poziom 7  

Cześć:)
    Od paru dni borykam się z problemem zmywarki bosch sri4665eu, która w skrócie nie myje naczyń. W większych szczegółach wygląda to tak, że zmywarka z sieci wg mnie pobiera za mało wody co skutkuje tym, że w komorze mycia nie ma przysłowiowej "burzy" tylko lekki ciek z dysz (gdy dodam "ręcznie" wodę do komory zmywania, hałas sugeruje że wir jest porównywalny z huraganem sandy).
    Kierując się wskazówkami, jakie znalazłem na elektrodzie, odkręciłem lewą osłonę zmywarki w celu dostania się do płaszcza i hydrostatu. Tak jak się spodziewałem, oba elementy są mocno zanieczyszczone i bym dalej kontynuował pracę (w celu wyczyszczenia ów elementów), jednak zostałem zablokowany przez fakt, że w niemal całym płaszczu znajduje się woda. Resetowanie zmywarki nie pomoga - w tym przypadku woda "wyciągana" jest tylko z komory zmywarki (woda w płaszczu pozostaje na miejscu). Dodatkowo przy załączeniu jakiegokolwiek programu zmywarka pobiera wodę z sieci (na moje oko niewiele, przez ok. 5sek) prosto do komory zmywarki, zatem pomija całkowicie zbiornik płaszcza, który cały czas ma w sobie wodę.
    Podejrzewam, że mogą być winne elektrozawory na spodzie płaszcza (166874 lub 166875) i zamierzam zacząć od nich... tylko nasuwa mi się pytanie jak je wyjąć, żeby nie zrobić z kuchni drugiego basenu narodowego :)
    Ma ktoś może pomysł jak usunąć wodę z płaszcza wodnego (skoro wypompowywanie przez zmywarkę nie działa jak należy), lub w ogóle jakiś komentarz/sugestie, czy dobrze się do tego zabieram i jestem na dobrym tropie?

Z pozdrowieniami,
    d

0 13
  • #2 09 Lis 2012 22:48
    movzx
    Poziom 39  

Podłącz zawór na krótko do sieci - przy okazji go sprawdzisz. Jak nie pomoże, użyj mocnego magnesu.
    A jeśli masz coś dalej zapchane to i tak łapanie wody pewnie cię nie ominie.

1
  • #3 09 Lis 2012 23:18
    dmll
    Poziom 7  

movzx - dzięki za podpowiedź. Wiesz może jakie napięcie podać? Skąd elektrozawór po podpięciu na krótko będzie wiedział że ma się otworzyć, a nie np. zamknąć?
    Zdaję sobie sprawę, że pytania może laickie, ale trochę mnie to przerosło:)

Dodam jeszcze, że zawór oznaczony numerem 166874 (ze schematu montażowego SRI4665EU) nagrzewa się. Drugi, leżący po lewo od niego (166875) jest chłodny.

PS. Wpadłem na pomysł, żeby spróbować przekręcić zmywarkę "do góry nogami" wcześniej zatykając otwór odpowietrzenia w płaszczu wodnym (niewielki wlot u góry), ale nie jestem przekonany czy to jest bezpieczne - czy woda z zakamarków nie zaleje mi "elektroniki" - wówczas mógłbym ze spokojną głową wykręcać elektrozawory i wyjąć płaszcz.

0
  • #4 10 Lis 2012 19:16
    movzx
    Poziom 39  

dmll napisał:
    Wpadłem na pomysł, żeby spróbować przekręcić zmywarkę "do góry nogami"
    To zły pomysł. Skoro zawór się nagrzewa to napięcie dostaje - jest zablokowany mechanicznie lub jest zatkane gdzieś dalej. Zrób zdjęcia okolic tego miejsca, może ktoś jeszcze podpowie.

1
  • #5 10 Lis 2012 21:24
    dmll
    Poziom 7  

Podejrzewam właśnie że się zablokował i intencją moją było go wykręcić i przeczyścić... kłopot mam tylko z tą nieszczęsną wodą w płaszczu, bo nie mam pomysłu jak ją usunąć "awaryjnie" (w inny sposób niż wyciągnięcie płaszcza wodnego i tym samym zezwolenie wodzie na wydostanie się dolnymi otworami prosto na dwa elektrozawory).
    W poniedziałek wstawię zdjęcia tak jak sugerujesz, może bystre oko dostrzeże coś więcej.

Pozdrawiam.

0
  • #6 18 Lis 2012 15:34
    dmll
    Poziom 7  

Załączam zdjęcia okolic elektrozaworów i całego płaszcza wodnego (w którym widać stały poziom wody, bez względu na czas/tryb programu zmywarki).

Bosch SRI4665EU - zablokowana woda w płaszczu Bosch SRI4665EU - zablokowana woda w płaszczu Bosch SRI4665EU - zablokowana woda w płaszczu Bosch SRI4665EU - zablokowana woda w płaszczu

Dodatkowo zastanawia mnie podłączenie podejrzanego zaworka, jako że w innym temacie znalazłem zdjęcie z tego samego modelu i wygląda na to że jest podłączony odwrotnie:

Jak on w końcu ma być podłączony? Fioletowo-czarny na górze, czy na dole?

0
  • #7 18 Lis 2012 15:39
    sujka5
    Poziom 26  

Jeśli masz wszystko zdemontowane to wyczyść dobrze presostat oraz wąż wpuszczający wodę do komory myjącej i zobacz czy będzie dobrze.

0
  • #8 18 Lis 2012 15:57
    dmll
    Poziom 7  

Problem w tym, że na tę chwilę jedyną część którą mogę rozmontować to boczne ścianki zmywarki (obudowa) - w płaszczu wodnym jest woda, która skutecznie blokuje mnie przed dostaniem się głębiej (do "wnętrza") i nad której usunięciem się głowię.

Jako dodatkową informację dodam, że zmywarka stała kilka miesięcy nieużywana, do tej skali, że przy kranie musiał być wymieniony zawór wody, bo fizycznie nie dało rady go odkręcić.

Dorzucam jeszcze filmik z początkowej fazy programu, gdzie widać (a w zasadzie słychać) wypompowanie wody, później pobranie wody do komory mycia (z pominięciem płaszcza wodnego, który jest/był już napełniony) i mycie "na sucho"/bez ciśnienia spowodowane zbyt małą ilością wody w komorze myjącej. Po pewnym czasie programu sytuacja się powtarza i zmywarka w zasadzie myje "na sucho" przez cały program (nie ma momentu spuszczenia wody z płaszcza do komory).

http://youtu.be/jUTRHqRWtck

Jeśli w momencie mycia do głównej komory wleję ręcznie wodę, zmywarka hula aż miło...

0
  • #9 18 Lis 2012 16:06
    movzx
    Poziom 39  

Przyznam że nie jestem zupełnie pewien czy dobrze radzę, ale nikt inny się nie odzywa, a sposób działa w Whirlpoolach..
    Zdejmij i odsuń przewody i odkręć cewkę elektrozaworu, wtedy woda wyleci przez zawór na zewnątrz - do podstawionej miski lub na dno zmywarki czy podłogę, zależnie od szczęścia.

0
  • Pomocny post
    #10 18 Lis 2012 23:03
    Trull
    Poziom 28  

Zdemontuj ten elektrozawór , od jakiegoś czasu pojawiły się jakieś nie dorobione modele w których rdzewieje rdzeń. Oczyść z rdzy i złóż powinno zadziałać.

0
  • #11 20 Lis 2012 11:20
    dmll
    Poziom 7  

A macie może pomysł z podłączeniem kabli/wtyczki do tego elektrozawóru? Jak podłączę odwrotnie jest ryzyko zjarania zaworu? Jest jakaś biegunowość w nim? Fioletowo-czarny powinien być na górze, czy na dole (patrząc na "plecy" zamontowanego elektrozaworu)?

Pomału dorastam do zasięgnięcia pomocy serwisu, pomimo tego że sama usterka wydaje mi się być banalna...

0
  • Pomocny post
    #12 20 Lis 2012 21:01
    movzx
    Poziom 39  

dmll napisał:
    Jest jakaś biegunowość w nim?
    Nie ma. Porób sobie zdjęcia jak było złożone i nie muskaj tak już, to nie jajko.

0
  • Pomocny post
    #13 20 Lis 2012 22:29
    elektro-dom
    Poziom 22  

Do przeczyszczenia układ hydrostatu:
    - zdjęcie nr 2, oraz koniecznie wąż plastikowy karbowany biegnący od hydrostatu do komory zmywarki ( ten z przodu) !
    I to cała twoja robota....
    Elektrozawory zostaw w spokoju bo za chwilę nic nie ruszy :)

3
  • #14 06 Gru 2012 21:07
    dmll
    Poziom 7  

Aktualizacja po paru tygodniach przerwy:

W końcu udało mi się znaleźć chwilę (i odpowiedniego torx'a [używałem T15, ale myślę że odpowiedni jest T20]) żeby się zająć tematem i tak jak stwierdził Trull elektrozawór po prawej ręce (patrząc na lewą ścianę zmywarki) - numer katalogowy 166874 - był całkowicie zardzewiały. Po solidnej dawce czyszczenia zawór jest jak nowy i zmywara śmiga jak zła :twisted:

Dla potomnych załączam fotki po demontażu zaworka (trzpień całkowicie nieruchomy, wciśnięty - miałem problemy żeby go wydostać z plastikowej obudowy):

1. Wymontowany w całej okazałości.

2. Po rozebraniu (wyjęciu trzpienia z plastikowej obudowy).

Dodam na koniec, że operację udało się przeprowadzić bez zalania zmywarki jak i kuchni. Gdyby ktoś trafił na podobny problem i miał wątpliwości to podpowiem, że luzując śrubki i lekko poruszając elektrozaworem "uwalniamy" wodę do "komory piorącej", a nie na podłogę - później wystarczy tylko włączyć na chwilę zmywarkę żeby wypompowała zebraną wodę z komory i można działać z zaworem.

Dziękuję kolegom za podpowiedzi i mobilizację :please:
    Pozdrawiam,

3