Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Swiatła dzienne uruchamiane po naciśnięciu pedału hamulca

09 Lis 2012 18:12 2760 6
  • Poziom 12  
    Potrzebuję zrobić takowy wynalazek. Czytałem kilkakrotnie, ale nic znalazłem na mój temat.

Przy załaczonym zapłonie po nacisnieciu hamulca ma uruchomic swiatłą do momentu wyłączenia stacyjki.

3.1.13. Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    GM
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 38  
    Wystarczy jeden przekaźnik z dwoma parami styków zwieranych (O odpowiedniej obciążalności styków i cewką 12V). Albo ewentualnie może być z jedna parą.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 12  
    Kolego możesz podać jakiś schemat bądź symbole przekaźników jakich trzeba użyć?

Dodano po 3 [minuty]:

Opiszę dokładniej.

Gdy odpalę silnik światła mają się nie świecić, ale gdy tylko jeden raz nacisnę pedał hamulca nożnego to wtedy mają się zapalić światła i mają się świecić do momentu wyłączenia silnika.

Dodano po 12 [minuty]:

Ale żeby kolejne naciśnięcie pedału hamulca nie wyłączyło tych świateł.
  • Poziom 37  
    Ja bym to widział tak:
    Przekaźnik kupuje Kolega dowolny, "do świateł", "do alarmu" itd., byle na 12V. Diody dowolne prostownicze na prąd jaki pobierają dzienne, nie więcej chyba jak 3A.
    Styk 87a istniejący w niektórych przekaźnikach pozostaje wolny, nie użyty.
    *
    Naciśnięcie pedału hamulca powoduje zasilenie cewki (86) przez diodę D2 i przyciągnięcie zworki a jednocześnie dodatkowe, równoczesne zasilanie ze stacyjki (87) przez diodę D1. Po puszczeniu pedału, zasilanie 86 następuje jedynie z 87 i diodę D1.
    Przy naciskaniu hamulca BEZ włączonej stacyjki, w niektórych samochodach, napięcie jest podawane na moduł przez diodę D2; jeśli to zakłóca jakoś działanie modułu, można jeszcze coś wymyślić. Lecz kto hamuje na postoju?
  • Poziom 38  
    Zico63 napisał:
    Ja bym to widział tak:

Trochę źle kolega widzi :) Ten układ nie będzie działał jak Autor tematu chce... po podaniu napięcia ze stacyjki lampa od razu się włączy :)

Ja proponuję tak:
    Diody zwykłe prostownicze z serii 1N400... , a przekaźnik np taki wystarczy: http://www.mpartner.com.pl/product_info.php?products_id=670
  • Poziom 37  
    :please: :please: Racja 101%, coś mnie "zaćmiło" przy opisie :please: :please:

W każdym razie, nic trudnego; choć niezwykły to projekt - zaprawdę, powiadam...
  • Poziom 12  
    Faktycznie kolega BILGO obiecujący schemat podał. Zapewne zadziała. Na tygodniu przetestuję.