Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie radia samochodowego w domu - Zasilacz Ledix ZNP-15-14 (14V 15W)

Qbizm 09 Lis 2012 18:52 5640 8
  • #1 09 Lis 2012 18:52
    Qbizm
    Poziom 2  

Witam serdecznie.

Wiem, że temat był już poruszany milion razy, ale mam jedno konkretne pytanie do zaawansowanych elektroników, którego nie znalazłem na forum.

Czy zasilacz Ledix ZNP-15-14 będzie dobrym rozwiązaniem do napędzenia radia samochodowego (Pioneer DEH-5000UB) w domu?

Radio ma służyć tylko jako tuner i odtwarzacz cd/mp3 (usb), nie będzie obciążone głośnikami. Do tego posłuży oddzielny wzmacniacz napędzany zasilaczem komputerowym, który będzie włączał się poprzez "remote" z radia.

Zależy mi na tym, aby zasilacz był stabilny, cichy, nie brzęczał i nie zużywał dużo prądu w czasie spoczynku (podtrzymanie baterii radia).

Czy ten zasilacz nadaje się do tego celu i czy moc będzie wystarczająca?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam, Piotr.

---- ---- ----

Charakterystyka zasilacza:

"Zasilacz ZNP-15-14 to profesjonalny zasilacz impulsowy o napięciu wyjściowym 14 V DC i mocy znamionowej 15 W. Zasilacz przeznaczony jest do współpracy z produktami LEDIX (oprawy, sterowniki, odbiorniki radiowe) zasilanymi napięciem o wartości 14 V DC.Przeznaczony jest do bezpośredniego montażu w puszce instalacyjnej. Produkt posiada zabezpieczenia przeciwzwarciowe oraz przeciążeniowe, które zwiększają bezpieczeństwo jego użytkowania. Wysoka sprawność oraz bardzo mały pobór mocy w trybie czuwania sprawiają, iż jest to rozwiązanie bardzo ekonomiczne, przeznaczone do pracy ciągłej. Zasilacz spełnia wymagania norm zharmonizowanych.

Cechy charakterystyczne:
    • znamionowe napięcie wyjściowe 14 V DC, moc znamionowa 15 W,
    • niewielkie wymiary – przystosowany do montażu w typowej puszce instalacyjnej Ø60,
    • niski pobór mocy w trybie czuwania (0,25 W),
    • sprawność na poziomie 79%,
    • duża stabilność napięcia wyjściowego przy zmianach napięcia na wejściu lub zmianach obciążenia,
    • zabezpieczenia: przeciwzwarciowe, przeciążeniowe,
    • szeroki zakres temperatury pracy: -10 ÷ +50 oC,
    • długoterminowa niezawodność działania,
    • wyprowadzone przewody przyłączeniowe o długości 150 mm.

Zasilacz współpracuje z:
    • oprawami LED serii LEDIX zasilanymi napięciem 14 V DC
    • sterownikami LED i odbiornikami radiowymi zasilanymi napięciem 10÷14 V DC.

UWAGA: Sumaryczna moc opraw lub osprzętu współpracującego z zasilaczem nie może przekraczać 15 W."

link:

http://ledix.pl/files/download/Instrukcja%20ZNP-15-14%20PL.pdf

0 8
  • Sklep HeluKabel
  • #2 09 Lis 2012 20:02
    sosarek

Poziom 43  

Trochę mała wydajność prądowa tego zasilacza,ale jeśli do radia nie będą podłączone bezpośrednio głośniki to powinien dać radę.

0
  • Sklep HeluKabel
  • #3 09 Lis 2012 20:48
    MOSFET IRF 640
    Poziom 10  

Oj kolego strasznie kombinujesz.Jakies radia samochodowe zasilacze od kompow. Pytanie tylko czt to zagra i nie wybuchnie hehehe.Nie lepiej polazic po komisach???????????Za pare zlotych kupisz jakas poczciwa Toske albo wuesa i bedzie fajnie gralo...

0
  • #4 09 Lis 2012 20:59
    Sołtys_Elbląga
    Poziom 31  

Co do wydajności zasilacza, powinien dać radę. Z tym, że nie wiem jak przy odtwarzaniu CD, najlepiej zmierzyć ile pobiera prądu z akumulatora. Wtedy będziesz miał odpowiedź.

0
  • #5 09 Lis 2012 21:09
    MOSFET IRF 640
    Poziom 10  

Mysle,ze 15 wat to troche za malo.Mimo ze to impulsowy zasilacz.Przy wczytywaniu plyty radio moze sie wylaczac z powodu spadku napiecia[za malo mocy].Poza tym nie zdrowe jest przeciazanie zasilaczy szczegolnie impulsowych. Na dluzsza mete niewytrzyma....

0
  • #6 10 Lis 2012 01:29
    Qbizm
    Poziom 2  

Kombinuję kombinuję... gdyż aktualnie mam odsłuchy na normalnym domowym wzmacniaczu Pioneera A-225 i jest powiedzmy ok, tylko lekkie szumy przy małej głośności. Do tego suba w isobaric'u, który daje przepiękny basik. Tylko, że napędzałem go wzmacniaczem do subwooferów firmy Matronix (już dość parę lat temu kupionym), ale ogólnie jakość marna, słaba zwrotnica i denerwuje mnie buczenie. Obecnie jedzie na dość dobrym wzmacniaczu samochodowym Pionnera KAC-859 podłączonym pod praktycznie niesłyszalny zasilacz komputerowy Cooler Master Silent Pro, który ma na linii 12V 50A i jest genialnie - czysto, pięknie i bez zakłóceń. Z początku był to tylko zestaw testowy, czy w ogóle to będzie jakoś grało. Jednak na wzmaku samochodowym mam aktywną zwrotnicę o nachyleniu 18db na oktawę ustawioną na ok 80Hz, jest cud miód i nie mam zamiaru wracać do domowych wzmacniaczy na transformatorach toroidalnych... Teraz tylko drażni mnie to, że muszę oba sprzęty włączać oddzielnie, a wolałbym cały zestaw uruchamiać jednym guzikiem, a nawet lepiej, gdy mam do radia pilot... A ten samochowody Pionner jest 5-kanałowy, w sam raz na 4 odsłuchy + subwoofer.

Właśnie tego się boję, że 15W może być troszkę za mało do uruchomienia cd, jednak na razie nie mam jak tego zmierzyć, dlatego szukam porady... Jeśli podane rozwiązanie nie wypali, to chyba zostają zasilacze do laptopów/monitorów na 14V i 2-3A...

0
  • #7 10 Lis 2012 19:20
    MOSFET IRF 640
    Poziom 10  

Witam.Przypominasz mi siebie w młodości tez szedłem w ilość a nie w jakość. Po co Ci takie skomplikowane systemy? Wzmacniacze samochodowe zasilacze...Dam Ci dobra rade.Wez to wszystko sprzedaj i kup coś wartościowego. Ja mam prosty system Marantz CD6000ose przedwzmacniacz Technics końcówka mocy Yamaha P1500 kolumny B&W DM220. Gra to pięknie.

0
  • #8 13 Lis 2012 15:38
    Qbizm
    Poziom 2  

Miałem już kilka systemów, jednak jako domowy ten urzekł mnie najbardziej. Jak ktoś zakocha się w isobaricu pięknie schodzącym do granicy słyszalności to już nie wróci do klasycznego stereo... Dlatego w grę wchodzi tylko 2.1 lub więcej. Żeby na tradycyjnym sprzęcie złożyć coś takiego musiałbym mieć crossover i 2 końcówki mocy, a tego nie kupię za budżet jaki wydałem na wzmak samochodowy + zasilacz do niego czyli 600zł z groszem... Teraz tylko kwestia przedwzmacniacza, w tym przypadku dobrego radia samochodowego, które mam, a cały sęk w dobrym rozwiązaniu zasilania dla niego.

0
  • #9 13 Lis 2012 20:06
    Chrusta
    Poziom 22  

Wypatrz na allegro jakiś stary zasilacz od lapka do 13-14V i powinien dać radę, nawet głośniki będziesz mógł podłączyć. One mają moc do kilkudziesięciu wat.

0