Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć diodę pod dynamo rowerowe?

09 Lis 2012 20:24 11802 18
 • Poziom 16  
  Chcę przerobić światło rowerowe i zamiast zwykłej żarówki dać kilka diod led. Próbowałem już podłączyć jedną diodę prosto pod dynamo i gdy lekko kręciłem kołem dioda świeciła.
  Czy mogę dać do każdej diody opornik 100 Ohm i wystarczy, czy muszę jeszcze dać jakiś mostek prostowniczy, albo jeszcze coś innego.
  Jakie diody będą do tego najlepsze.
 • Poziom 41  
  krych97 napisał:
  Chcę przerobić światło rowerowe i zamiast zwykłej żarówki dać kilka diod led. Próbowałem już podłączyć jedną diodę prosto pod dynamo i gdy lekko kręciłem kołem dioda świeciła. Czy mogę dać do każdej diody opornik 100 Ohm i wystarczy, czy muszę jeszcze dać jakiś mostek prostowniczy, albo jeszcze coś innego. Jakie diody będą do tego najlepsze.


  Nie musisz dodawać mostka - podłącz ledy przeciwsobnie
  A obliczenie rezystora to zależy jakie ledy jakie zasilanie - to musisz już pomierzyć
 • Poziom 27  
  Może jakiś stabilizator napięcia co? Albo chociaż akumulator żeby to jakoś mniej więcej równo świeciło, ja bym podpiął do dynama stabilizator 3 v i parę diód, efekt dobry, po podłaczeniu jescze akumulatora będizesz mógł ładować go poprzez dynamo przez cały dzień a wieczorem jadąc spokojnie wykorzystywac .
 • Poziom 16  
  Mógłby ktoś podać jakiś schemat podłączenia tego wszystkiego. Jaki dać akumulator i gdzie kupić ten stabilizator.
 • Poziom 27  
  Z akumulatorem to już większa jazda, bo musisz budować układ, który będzie ładował akumulator, ale go nie przeładuje, więc lepiej dać mostek prostowniczy i za nim stabilizator LM7803, żeby nie spalić diody. Takie rzeczy możesz kupić na alledrogo lub w sklepach z elektroniką

  Podłączasz według obrazka

  Jak podłączyć diodę pod dynamo rowerowe?
 • Poziom 16  
  Dzięki, ale chodzi mi o cały schemat podłączenia dynama, diod, stabilizatora, mostka i akumulatora i w jakiej kolejności, gdzie i jak to podłączyć. Prosiłbym o narysowanie schematu.
 • Poziom 41  
  Najpierw podaj jakie masz dynamo i napięcie jakie z niego uzyskujesz ?
  Bez tego to bicie piany :-)
 • Poziom 16  
  Dynamo AUFA 6V 3W
 • Poziom 18  
  Witam,
  Na szybkiego narysowałem Ci schemat:D Jest to nic innego jak mostek Graetza, P MOSFET sterowany przez tranzystor NPN, kondensatory podwyższające napięcie i drobnica.

  Jak podłączyć diodę pod dynamo rowerowe?

  KONDENSATORY C1 i C2 nie powinny być elektrolityczne! Zastosuj Low ESR, powinny dać radę :D

  Mam nadzieję, że pomogłem.
  Paweł
 • Poziom 16  
  A mógłbym jeszcze dostać schemat podłączenia tego wszystkiego ale bez dodawania układu ładowania akumulatora.
 • Poziom 18  
  Tak. Osobiście polecam pierwszą opcję, całkowicie wykorzystasz w tedy dynamo, a i światła będzie więcej:D

  Jak podłączyć diodę pod dynamo rowerowe?

  Nie wiem jakie masz doświadczenie elektroniczne, osobiście zastosowałbym diody mocy, ale musisz wykonać pod taką diodę driver i odprowadzenie ciepła.

  Jeśli zdecydujesz się na prostszą opcję zastosuj zwykłe super jasne soczewkowe diody LED, właśnie takie są w latarkach rowerowych.

  Mostka nie musisz stosować, jeśli go użyjesz, diody nie będą migać.

  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Czy zasada działania dynama jest specyficzna, że można podłączyć diody równolegle ale i na odwrót? To jest dla mnie fenomen. :D
 • Poziom 38  
  Escapadro napisał:
  To jest dla mnie fenomen. :D

  Dlaczego fenomen??
  Escapadro napisał:
  Czy zasada działania dynama jest specyficzna, że można podłączyć diody równolegle ale i na odwrót?

  Nie jest specyficzna... dynamo produkuje prąd zmienny, aby zminimalizować ilość zastosowanych elementów w układzie (najbardziej do uprościć) łączy się diody przeciwsobnie.
  Kolega może sobie tak diody podłączyć np bezpośrednio pod transformator, czy do sieci 230V, Tylko jest taka wada że diody będą migać...
  Więc proponuję podłączyć przez mostek prostowniczy+kondensator filtrujący, można się jeszcze skusić o dołożenie stabilizatora takiego jak w poście #5.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  DJ_Dexinter napisał:
  Z akumulatorem to już większa jazda, bo musisz budować układ, który będzie ładował akumulator, ale go nie przeładuje,


  Większa jazda to nie jest, układ musi byc na tyle prosty by nie zabić idei przez wprowadzenie zbyt dużego spadku napięcia.

  Cztery standardowe akumulatorki (rozmiar paluszkowy) połaczone w szereg, podłączone do dynama poprzez mostek z diod Schottky'ego. Dynamo ze względu na swą budowę nie da prądu który byłby za duży jako prad ładowania akumulatorków, więc zabezpieczenie przed zbyt wysokim pradem zbędne, wystarczy zabezpieczenie przed zbyt dużym napięciem końcowym ładowania, w postaci "tranzystorowej diody Zenera".
  Po stronie diody świecącej zasilanej z akumulatorków starczy rezystor szeregowy.
 • Poziom 18  
  Fenomen? Wykresem prądu przemiennego jest wykres funkcji f(x)=sinα, dioda jest elementem który przewodzi prąd elektryczny w sposób niesymetryczny, to jest bardziej w jednym kierunku niż w przeciwnym, czyli jeśli krótszą nóżkę podepniesz pod plus zasilania to nie będzie świecić. Innymi słowy na 2 pinowym wyjściu AC, raz jest " + i - " a raz " - i + " -> diody będą świecić naprzemiennie, zależnie od częstotliwości prądu.
 • Poziom 14  
  Aha, no widzicie, już troszkę bardziej rozumiem zasadę działania.

  Chodziło mi bardziej o fakt, że jedna dioda jest podłączona tak, że przy prądzie DC by działała, a druga nie, z racji polaryzacji (ależ rym!) :D

  Po prostu pewnie dioda zachowuje się w inny sposób, gdy podłączone równolegle (ale jedna w jednym kierunku, druga w drugim) do prądu zmiennego, czego nie wiedziałem.

  Dzięki za objaśnienia! :)
 • Poziom 18  
  Escapadro napisał:

  Po prostu pewnie dioda zachowuje się w inny sposób, gdy podłączone równolegle (ale jedna w jednym kierunku, druga w drugim) do prądu zmiennego, czego nie wiedziałem.


  Nie wiem czy do końca rozumiesz. Efekt ten nie jest wynikiem działania samych diod, bo gdy taki sam układ podpoiłbyś pod napięcie stałe, świeciła by tylko jedna dioda. Wynika to z właściwości prądu zmiennego, a właściwie przemiennego.
  Pozdrawiam
 • Poziom 14  
  Wszystko jasne! Wgłębię się w temat jak tylko znajdę artykuł. :) Dzięki Pablo! :)
 • Poziom 32  
  Pablo2015 napisał:
  Tak. Osobiście polecam pierwszą opcję, całkowicie wykorzystasz w tedy dynamo, a i światła będzie więcej:D


  Druga opcja jest wątpliwa (z jedną diodą) - diody LED mają dość małe dopuszczalne napięcie wsteczne (rzędu 5V), a nieobciążone dynamo może dać nawet kilkadziesiąt V. Nie wiem jak LED to wytrzyma i co się może ewentualnie uszkodzić. Druga, przeciwsobna dioda jest potrzebna, może najwyżej nie być LEDem, a zwykła diodą.

  Tutaj masz wiele schematów zasilania power LEDów z dynama, od prostych do całkiem skomplikowanych. Osobiście olałbym te z podwajaniem napięcia.