Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki Logitech 5.1 - wieczorami i podczas tropo słychać radio w głośnikach

miś12345 10 Nov 2012 09:05 5199 8
Relpol
    miś12345
    Level 11  
    Witam. Mam problem następujący. Uprzejmie Proszę o pomoc i o wyjaśnienia. Mianowicie: Mam Głośniki Logitech 5.1 - wieczorami i podczas tropo słychać w nich obcojęzyczne stacje radiowe, np rosyjskie, angielskie, chińskie itd. Gdy kręcę gałką głośności (potencjometrem) stacje zmieniają się. Jednakże, aby stacje radiowe w głośnikach w ogóle usłyszeć z reguły należy wyciszyć głośniki do minimum - do zera. W innym przypadku w głośnikach jest prawidłowo - zupełna cisza. No chyba, że na dworzu, w eterze, jest wówczas silna propagacja fal, wtedy to radio w głośnikach słychać też np przy potencjomentrze głośności nastawionym na np 1/2 głośności. Moje pytania brzmią następująco: Skąd w głośnikach komputerowych 5.1 + subwoofer aktywny f-my Logitech słychać w ogóle radio? Jak to się dzieje, fizycznie, że w głośnikach w/w słychać radio? Mieszkam w okolicach Nasielska, a tu nie ma w okolicy żadnego RTCN, RTON, lub innego nadajnika / przekaźnika pracującego na falach długich, średnich, krótkich, UKF OIRT, lub UKF CCiR, lub TV. Poza tym stacje radiowe nie są polskie, tylko zagraniczne. Pytanie kolejne: który zakres fal: fale długie, średnie, czy krótkie słyszę niemalże co noc w swych głośnikach komputerowych. Jak to sprawdzić? Sygnał radiowy w głośnikach zdaje się odczasu do czasu falować, do tego stopnia, że raz sygnał radiowy w głośnikach jest strasznie cichy, a za kilka minut bardzo głośny i silny - bez regulacji w ogóle potencjometrem głośności. Co zrobić aby tego radia z w/w głośników pozbyć się raz na zawsze? Proszę o odpowiedzi wobec powyższych pytań, stwierdzeń i faktów. Pozdrawiam.
    Miś12345
  • Relpol
  • Helpful post
    manski
    Level 22  
    Ciekawy przypadek , generalnie po prostu wewnątrz urządzenia ( bo przecież ekranowane nie jest ) jakiś kawałek dłuższego przewodu-ścieżki pracuje jako antena i odbiera fale radiowe , na elemencie nieliniowym następuje detekcja i słychać radio , możliwe też że wewnątrz wzmacniacz pracuje niestabilnie , wzbudza się na częstotliwościach ponadakustycznych i działa jak odbiornik o bezpośredniej przemianie częstotliwości .Miałem kiedyś podobny przypadek gdzie radziecki telewizor kolorowy u sąsiada kolegi odbierał to co kolega nadawał CB radiem , i to niezależnie od tego czy do telewizora była podłączona antena czy nie oraz niezależnie od ustawienia regulacji głośności , wtedy pomogło wlutowanie niewielkiego kondensatora ( rzędu 100 pF ) na wejściu wzmacniacza mocy . W twoim przypadku musiałbyś metodą prób i błędów znaleźć miejsce gdzie włożyć kondensatory blokujące ( pomiędzy sygnał a masę ) które usuną niedogodność .
  • Helpful post
    lukaszeks83
    Level 14  
    Witam. Miałem identyczny przypadek z głośnikami Logitech X-530. Mieszkam w kielcach a też odbierałem w nich zagraniczne stacje radiowe (najczęściej rosyjsko języczne). Wyeliminowałem problem znieniając głośniki na kino domowe Grundig.
    miś12345
    Level 11  
    Dziś znowu jest głośno w głośnikach. Germania tym razem. Ale po kolei: Jest 22:30. Fizyka ta sama co zwykle, jej prawa też i ... tropo ... i mam teraz niemieckojęzyczne radio propagujące, jak ES-owy R1 w głośnikach komp. Logitech podłączonych do komputera i pytanie teraz skąd... ? Fale długie, krótkie, czy może średnie ? Jaka częstotliwość? Czy ta detekcja obwiedni kiedyś odpuści, czy podczas tropo latem i zimą (głównie), ale i nie tylko wtedy będzie uparacie "zaglądać do moich głośników i grać mi Niemców lub muzykę na pianinie nawet w środku nocy lub nad ranem". Dziś sygnał falujący jest bardzo mocny i mocny i słowa radioaudycji da się bez problemu odróżnić, nie mówiąc już o języku. Skąd to się bierze - to radio DX w głośnikach komp.? Raz język ros. słyszałem w nich, teraz niemiecki, a wydaje mi się, że i raz mi chiński język przygnało, bądź koreański. Na jakiej czestotl. te głośniki 5+1 Logitecha odbierają te radiowe sygnały i dlaczego w ogóle je odbierają i dekodują. Uprzedzam jestem normalny, nie naćpany i nie pijany. :-) Kurcze Proszę o Odp.
  • Helpful post
    Lukson
    Level 32  
    Wada konstrukcyjna bądź usterka konkretnego egzemplarza sprawia, że głośniki na niektórych obszarach naszego globu odbierają różne stacje radiowe.
    Pomaga chowanie ich do klatki Faradaya bądź odłączanie z prądu.
    Osobiscie mam chyba jakiegoś pecha bo mieszkając w różnych zakątkach Polski i mając kilka zestawów w naprawie nie trafiły mi się odbierające radio.
  • Helpful post
    egon42
    Level 37  
    W zasadzie żadna nowość np. fal średnich z zagranicy nie słychać w dzień słychać tylko w nocy zam za młodu byłem pilnym słuchaczem radia Luksemburg które było słyszalne tylko w nocy bo wtedy nie ma słońca. Najprostsze radio to antena dioda i kondensator i głośnik i teraz jeżeli są kiepskie połączenia na stykach wzmacniacz a urządzenie podające sygnał do wzmacniacza może powstać na stykach dioda jeżeli na wejściu mamy kondensatory blokujące to już mamy gotowe radio detekcyjne teraz ten sygnał jest wzmacniany przez wzmacniacz i słyszymy go w głośnikach. Żeby zapobiec słuchaniu radia trzeba poprawić styki i na wejściu sygnału założyć filtr dolnoprzepustowy sygnał na wejściu puścić przez opór np. 4,7k i zblokować do masy kondensatorem np. 1n wartości można dobierać tak aby nie było wpływu na górne pasmo sygnału audio a nie było słychać radia.
  • Helpful post
    hopit
    Level 12  
    Dzisiaj właśnie doświadczyłem tego pierwszy raz. Siedzę w pokoju a tu coś po cichu "gada" w głośnikach, przysłuchuje się a tu słyszę chińskie radio !! Normalnie to bym zawału dostał ale na szczęście przeczytałem o tym wcześniej. A moje pytanie jakim cudem fale radiowe tak daleko docierają?? I jakie to są fale, że normalne radio tego nie odbiera ??
    miś12345
    Level 11  
    hopit wrote:
    Dzisiaj właśnie doświadczyłem tego pierwszy raz. Siedzę w pokoju a tu coś po cichu "gada" w głośnikach, przysłuchuje się a tu słyszę chińskie radio !! Normalnie to bym zawału dostał ale na szczęście przeczytałem o tym wcześniej. A moje pytanie jakim cudem fale radiowe tak daleko docierają?? I jakie to są fale, że normalne radio tego nie odbiera ??

Wg mnie to Chińskie Radio Międzynarodowe z fal SW (krótkich), a fale te (krótkie) odbijają się wielerazy od jonosfery i z zanikami propagują na wiele setek lub nawet i wiele tysięcy kilometrów od stacji nadawczej / nadajnika.

Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi jak zwykle Proszę o kolejne.
    Pozdrawiam.
    trawsko1990
    Level 9  
    Właśnie szukałem odpowiedzi na to pytanie, trafiłem tu przez google. Mam to samo, identyczny zestaw głośników i chociaż są przyciszone na minimum to słychać obcojęzyczne radio (jak na moje ucho - chińskie). Bardzo ciekawe zjawisko. Dodam jeszcze, że mieszkam w Warszawie.