Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Głośniki Logitech 5.1 - wieczorami i podczas tropo słychać radio w głośnikach

miś12345 10 Nov 2012 09:05 5199 8
Relpol
 • #1
  miś12345
  Level 11  
  Witam. Mam problem następujący. Uprzejmie Proszę o pomoc i o wyjaśnienia. Mianowicie: Mam Głośniki Logitech 5.1 - wieczorami i podczas tropo słychać w nich obcojęzyczne stacje radiowe, np rosyjskie, angielskie, chińskie itd. Gdy kręcę gałką głośności (potencjometrem) stacje zmieniają się. Jednakże, aby stacje radiowe w głośnikach w ogóle usłyszeć z reguły należy wyciszyć głośniki do minimum - do zera. W innym przypadku w głośnikach jest prawidłowo - zupełna cisza. No chyba, że na dworzu, w eterze, jest wówczas silna propagacja fal, wtedy to radio w głośnikach słychać też np przy potencjomentrze głośności nastawionym na np 1/2 głośności. Moje pytania brzmią następująco: Skąd w głośnikach komputerowych 5.1 + subwoofer aktywny f-my Logitech słychać w ogóle radio? Jak to się dzieje, fizycznie, że w głośnikach w/w słychać radio? Mieszkam w okolicach Nasielska, a tu nie ma w okolicy żadnego RTCN, RTON, lub innego nadajnika / przekaźnika pracującego na falach długich, średnich, krótkich, UKF OIRT, lub UKF CCiR, lub TV. Poza tym stacje radiowe nie są polskie, tylko zagraniczne. Pytanie kolejne: który zakres fal: fale długie, średnie, czy krótkie słyszę niemalże co noc w swych głośnikach komputerowych. Jak to sprawdzić? Sygnał radiowy w głośnikach zdaje się odczasu do czasu falować, do tego stopnia, że raz sygnał radiowy w głośnikach jest strasznie cichy, a za kilka minut bardzo głośny i silny - bez regulacji w ogóle potencjometrem głośności. Co zrobić aby tego radia z w/w głośników pozbyć się raz na zawsze? Proszę o odpowiedzi wobec powyższych pytań, stwierdzeń i faktów. Pozdrawiam.
  Miś12345
 • Relpol
 • Helpful post
  #2
  manski
  Level 22  
  Ciekawy przypadek , generalnie po prostu wewnątrz urządzenia ( bo przecież ekranowane nie jest ) jakiś kawałek dłuższego przewodu-ścieżki pracuje jako antena i odbiera fale radiowe , na elemencie nieliniowym następuje detekcja i słychać radio , możliwe też że wewnątrz wzmacniacz pracuje niestabilnie , wzbudza się na częstotliwościach ponadakustycznych i działa jak odbiornik o bezpośredniej przemianie częstotliwości .Miałem kiedyś podobny przypadek gdzie radziecki telewizor kolorowy u sąsiada kolegi odbierał to co kolega nadawał CB radiem , i to niezależnie od tego czy do telewizora była podłączona antena czy nie oraz niezależnie od ustawienia regulacji głośności , wtedy pomogło wlutowanie niewielkiego kondensatora ( rzędu 100 pF ) na wejściu wzmacniacza mocy . W twoim przypadku musiałbyś metodą prób i błędów znaleźć miejsce gdzie włożyć kondensatory blokujące ( pomiędzy sygnał a masę ) które usuną niedogodność .
 • Helpful post
  #3
  lukaszeks83
  Level 14  
  Witam. Miałem identyczny przypadek z głośnikami Logitech X-530. Mieszkam w kielcach a też odbierałem w nich zagraniczne stacje radiowe (najczęściej rosyjsko języczne). Wyeliminowałem problem znieniając głośniki na kino domowe Grundig.
 • #4
  miś12345
  Level 11  
  Dziś znowu jest głośno w głośnikach. Germania tym razem. Ale po kolei: Jest 22:30. Fizyka ta sama co zwykle, jej prawa też i ... tropo ... i mam teraz niemieckojęzyczne radio propagujące, jak ES-owy R1 w głośnikach komp. Logitech podłączonych do komputera i pytanie teraz skąd... ? Fale długie, krótkie, czy może średnie ? Jaka częstotliwość? Czy ta detekcja obwiedni kiedyś odpuści, czy podczas tropo latem i zimą (głównie), ale i nie tylko wtedy będzie uparacie "zaglądać do moich głośników i grać mi Niemców lub muzykę na pianinie nawet w środku nocy lub nad ranem". Dziś sygnał falujący jest bardzo mocny i mocny i słowa radioaudycji da się bez problemu odróżnić, nie mówiąc już o języku. Skąd to się bierze - to radio DX w głośnikach komp.? Raz język ros. słyszałem w nich, teraz niemiecki, a wydaje mi się, że i raz mi chiński język przygnało, bądź koreański. Na jakiej czestotl. te głośniki 5+1 Logitecha odbierają te radiowe sygnały i dlaczego w ogóle je odbierają i dekodują. Uprzedzam jestem normalny, nie naćpany i nie pijany. :-) Kurcze Proszę o Odp.
 • Helpful post
  #5
  Lukson
  Level 32  
  Wada konstrukcyjna bądź usterka konkretnego egzemplarza sprawia, że głośniki na niektórych obszarach naszego globu odbierają różne stacje radiowe.
  Pomaga chowanie ich do klatki Faradaya bądź odłączanie z prądu.
  Osobiscie mam chyba jakiegoś pecha bo mieszkając w różnych zakątkach Polski i mając kilka zestawów w naprawie nie trafiły mi się odbierające radio.
 • Helpful post
  #6
  egon42
  Level 37  
  W zasadzie żadna nowość np. fal średnich z zagranicy nie słychać w dzień słychać tylko w nocy zam za młodu byłem pilnym słuchaczem radia Luksemburg które było słyszalne tylko w nocy bo wtedy nie ma słońca. Najprostsze radio to antena dioda i kondensator i głośnik i teraz jeżeli są kiepskie połączenia na stykach wzmacniacz a urządzenie podające sygnał do wzmacniacza może powstać na stykach dioda jeżeli na wejściu mamy kondensatory blokujące to już mamy gotowe radio detekcyjne teraz ten sygnał jest wzmacniany przez wzmacniacz i słyszymy go w głośnikach. Żeby zapobiec słuchaniu radia trzeba poprawić styki i na wejściu sygnału założyć filtr dolnoprzepustowy sygnał na wejściu puścić przez opór np. 4,7k i zblokować do masy kondensatorem np. 1n wartości można dobierać tak aby nie było wpływu na górne pasmo sygnału audio a nie było słychać radia.
 • Helpful post
  #7
  hopit
  Level 12  
  Dzisiaj właśnie doświadczyłem tego pierwszy raz. Siedzę w pokoju a tu coś po cichu "gada" w głośnikach, przysłuchuje się a tu słyszę chińskie radio !! Normalnie to bym zawału dostał ale na szczęście przeczytałem o tym wcześniej. A moje pytanie jakim cudem fale radiowe tak daleko docierają?? I jakie to są fale, że normalne radio tego nie odbiera ??
 • #8
  miś12345
  Level 11  
  hopit wrote:
  Dzisiaj właśnie doświadczyłem tego pierwszy raz. Siedzę w pokoju a tu coś po cichu "gada" w głośnikach, przysłuchuje się a tu słyszę chińskie radio !! Normalnie to bym zawału dostał ale na szczęście przeczytałem o tym wcześniej. A moje pytanie jakim cudem fale radiowe tak daleko docierają?? I jakie to są fale, że normalne radio tego nie odbiera ??


  Wg mnie to Chińskie Radio Międzynarodowe z fal SW (krótkich), a fale te (krótkie) odbijają się wielerazy od jonosfery i z zanikami propagują na wiele setek lub nawet i wiele tysięcy kilometrów od stacji nadawczej / nadajnika.

  Dziękuję za dotychczasowe odpowiedzi jak zwykle Proszę o kolejne.
  Pozdrawiam.
 • #9
  trawsko1990
  Level 9  
  Właśnie szukałem odpowiedzi na to pytanie, trafiłem tu przez google. Mam to samo, identyczny zestaw głośników i chociaż są przyciszone na minimum to słychać obcojęzyczne radio (jak na moje ucho - chińskie). Bardzo ciekawe zjawisko. Dodam jeszcze, że mieszkam w Warszawie.