Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Iskrzenie w gniazdku 230V przy dużym obciążeniu.

EltraATS 10 Lis 2012 14:37 13197 35
  • #1 10 Lis 2012 14:37
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Witam. Borykam się z problemem iskrzącego gniazdka.
    Nie iskrzy wtyczka, tylko coś za gniazdkiem.
    Przy małym obciążeniu np telewizor iskrzenia nie ma, jak włączę np odkurzacz to telewizor wyłącza się, a w gniazdku słychać iskrzenie. Był elektryk, wykonał pomiary i napisał że instalacja jest zdatna do użytku oraz nie stwierdził awarii. Mam mieszkanie w bloku, blok z lat 80, instalacja również z lat 80, tzn aluminiowa.
    Gdzie szukać przyczyny?
    Chcę zdziałać coś sam, podstawową wiedzę mam, jednemu elektrykowi już zapłaciłem i wiele się nie dowiedziałem.

Pozdrawiam.

0 29
  • Katalog Megger
  • Pomocny post
    #2 10 Lis 2012 14:43
    TWK
    Specjalista elektryk

EltraATS napisał:
    Był elektryk, wykonał pomiary i napisał że instalacja jest zdatna do użytku oraz nie stwierdził awarii.
    Jakie pomiary wykonał? Proponuję wezwać go z powrotem, włączyć przy nim ten odkurzacz i zapytać, czy potwierdza swą ocenę instalacji.

EltraATS napisał:
    Gdzie szukać przyczyny?
    W pierwszej kolejności w miejscu iskrzenia czyli pewnie w ścianie za gniazdkiem. Aluminiowe przewody mają tendencję do ułamywania się. I ważna uwaga - w razie naprawy nie można łączyć bezpośrednio aluminium z miedzią!!! Po naprawie konieczne jest wykonanie pomiarów.

1
  • Pomocny post
    #3 10 Lis 2012 14:44
    zbich70
    Specjalista elektryk

EltraATS napisał:
    Nie iskrzy wtyczka, tylko coś za gniazdkiem. (...)
    Gdzie szukać przyczyny?

Za gniazdkiem. ;)

0
  • Pomocny post
    #4 10 Lis 2012 14:44
    michalekk1
    Poziom 24  

Cytat:
    Gdzie szukać przyczyny?

W gniazdku, czyli w miejscu iskrzenia.

0
  • Pomocny post
    #5 10 Lis 2012 14:45
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • Katalog Megger
  • #6 10 Lis 2012 14:49
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Odkręciłem gniazdko, na jednym przewodzie nie było do połowy izolacji- stopiła się. Poza tym dokręciłem je do kontaktu, pociągnąłem za drut aby sprawdzić czy nie jest upalony, przykręciłem- myślałem że będzie wszystko ok a tu kicha, dalej iskrzy, a nawet bardziej. Iskrzy gdzieś pod tynkiem w ścianie.

Dodano po 58 [sekundy]:

Instalacja jest aluminiowa, skrzynka z bezpiecznikami ebonitowa, bezpieczniki wkręcane 25A na gniazdka i 16A na światło, pomiary które były wykonywane to rezystacja pętli zwarcia i skuteczność zabezpieczenia.

Dodano po 1 [minuty]:

Nadmienię, że odkurzacz ma tylko 700W, a przy jego włączaniu dosyć mocno przygasają światła w całym domu.

0
  • Pomocny post
    #7 10 Lis 2012 14:50
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 10 Lis 2012 14:50
    zbich70
    Specjalista elektryk

EltraATS napisał:
    Iskrzy gdzieś pod tynkiem w ścianie.

No to trzeba się tam "dokopać".

0
  • #9 10 Lis 2012 14:51
    michalekk1
    Poziom 24  

EltraATS napisał:
    pomiary które były wykonywane to rezystacja pętli zwarcia

No, coś mi się wydaje, że coś z tymi pomiarami nie tak. Jak iskrzy, to musi to na nich się pojawić.

0
  • #10 10 Lis 2012 14:53
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Owszem, stopiony jest przewód fazowy, gniazdko jest O.K wyczyściłem miejsce styku, instalacja chyba wymaga wymiany bo chcąc dokręcić przewód do gniazdka 3 razy mi się ułamał. Właśnie wyczyściłem go papierem ściernym i zaizolowałem dokładnie taśmą parcianą.

Dodano po 45 [sekundy]:

Iskrzy tylko na dużych obciążeniach, a pomiary wykonywane były bez obciążenia.

-1
  • #11 10 Lis 2012 14:54
    TWK
    Specjalista elektryk

michalekk1 napisał:
    No, coś mi się wydaje, że coś z tymi pomiarami nie tak. Jak iskrzy, to musi to na nich się pojawić.
    Zależy, jakim prądem jest wykonywany pomiar. Przy małym prądzie pomiarowym może czasem wyjść impedancja pętli w porządku, a prąd jest zbyt mały, aby coś się zaczęło upalać (ewentualnie pomiar w elektronicznym mierniku jest zbyt krótki).

0
  • #12 10 Lis 2012 14:56
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Ciekawi mnie też to, że w gniazdku nie jest 1 przewód fazowy i jeden neutralny, ale dwa fazowe i dwa neutralne połączone razem. Nie iskrzy cały czas, tylko przy dużym obciążeniu. Przy używaniu telewizora i dekodera nie iskrzy, przy włączeniu odkurzacza iskrzy bardzo i przygasają światła w domu.

0
  • #13 10 Lis 2012 14:58
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 10 Lis 2012 14:59
    TWK
    Specjalista elektryk

EltraATS napisał:
    Ciekawi mnie też to, że w gniazdku nie jest 1 przewód fazowy i jeden neutralny, ale dwa fazowe i dwa neutralne połączone razem.
    Może być tak, że instalacja (kolejne gniazdka) w pokoju jest połączona w pętlę.

EltraATS napisał:
    Nie iskrzy cały czas, tylko przy dużym obciążeniu. Przy używaniu telewizora i dekodera nie iskrzy, przy włączeniu odkurzacza iskrzy bardzo i przygasają światła w domu.
    Proponuję wezwać elektryka a do czasu naprawy wyłączyć ten obwód. Ten stan niestety może skończyć się pożarem.

0
  • #15 10 Lis 2012 15:00
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Puki co nie udało mi się jej znaleźć.

Dodano po 47 [sekundy]:

Biorę mały młotek i idę pukać w ścianę, może ją znajdę. Muszę wyłączyć prąd, za jakiś czas się odezwę. Aby wyłączyć ten obwód muszę wyłączyć pół mieszkania.

0
  • Pomocny post
    #16 10 Lis 2012 15:00
    zbich70
    Specjalista elektryk

Dopiero zauważyłem dopisek:

EltraATS napisał:
    Nadmienię, że odkurzacz ma tylko 700W, a przy jego włączaniu dosyć mocno przygasają światła w całym domu.

To masz problem Kolego, słabych punktów instalacji jest więcej i one też już iskrzą a wkrótce się upalą.
    Bardziej kompetenty elektryk jest Ci potrzebny.

0
  • #17 10 Lis 2012 15:02
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Zdarzyło się raz że przy włączaniu światła wywaliło B16. Ale tylko raz. Światła przygasają nawet przy uruchamianiu telewizora w którymś pokoju.

1
  • Pomocny post
    #18 10 Lis 2012 15:04
    INTOUCH
    Poziom 30  

Doradzam całą instalację wyremontować, lub przebudować i spać spokojnie.
    Jak iskrzy bardziej i izolacja przewodów zaczyna się topić to już istnieje zagrożenie powstania pożarem od instalacji elektrycznej.
    Do wymiany instalacji zatrudnij elektryka. Nie tego, który wykonał pomiary i olał sprawę, ale tego który ci wykona nową instalację zgodnie ze sztuką.

0
  • #19 10 Lis 2012 15:04
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Dokopałem się do puszki, narazie bez wyłączania prądu. Zauważyłem tylko kilkanaście kabli połączonych bez kostek, złączone po prostu i zaizolowane taśmą. Wygląda na to że wszystko jest tutaj prawidłowo, nie widzę przerw.

Dodano po 36 [sekundy]:

Małe pytanie, ile może kosztować wymiana instalacji? Z pieniędzmi krucho.

0
  • #20 10 Lis 2012 15:07
    INTOUCH
    Poziom 30  

EltraATS napisał:
    Małe pytanie, ile może kosztować wymiana instalacji? Z pieniędzmi krucho.

To zależy od wielkości instalacji i jak bardzo ceni się fachowiec.
    2000zł powinieneś mieć na start. Może wynieść więcej w zależności od standardu wykonania.
    Zanim zatrudnisz elektryka to się rozeznaj, żeby się nie nacią.
    http://fachowcy.pl/

0
  • #21 10 Lis 2012 15:08
    retrofood
    Moderator

EltraATS napisał:

Instalacja jest aluminiowa, skrzynka z bezpiecznikami ebonitowa, bezpieczniki wkręcane 25A na gniazdka i 16A na światło, pomiary które były wykonywane to rezystacja pętli zwarcia i skuteczność zabezpieczenia.

Czyli od tego zaczynamy. To nie elektryk, co "wykonał" pomiary i tego nie zakwestionował.
    Tak jak już ktoś wspomniał, musisz znaleźć bardziej kompetentnego.

2
  • #22 10 Lis 2012 15:10
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

No to niestety pozostaje wyłączanie prądu na noc, bo tyle to ja zarabiam na dwa miesiące, a robota sezonowa i teraz siedzę bez roboty. Spróbuję odtworzyć połączenia w puszkach, wyłączam prąd, za 30min się odezwę.

Dodano po 1 [minuty]:

Instalacja by obejmowała po 2 gniazdka w każdym pokoju, pokoje są 3, oczywiście dochodzi oświetlenie dla nich. Do tego 2 gniazdka w kuchni, dwa w łazience i oświetlenie w toalecie.

0
  • #23 10 Lis 2012 15:10
    michalekk1
    Poziom 24  

EltraATS napisał:
    No to niestety pozostaje wyłączanie prądu na noc, bo tyle to ja zarabiam na dwa miesiące, a robota sezonowa i teraz siedzę bez roboty. Spróbuję odtworzyć połączenia w puszkach, wyłączam prąd, za 30min się odezwę.

Dodano po 1 [minuty]:

Instalacja by obejmowała po 2 gniazdka w każdym pokoju, pokoje są 3, oczywiście dochodzi oświetlenie dla nich. Do tego 2 gniazdka w kuchni, dwa w łazience i oświetlenie w toalecie.

Nooo, jak Ci się połączenia w rękach nie rozsypią to wrócisz.

0
  • #24 10 Lis 2012 15:15
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Jeszcze jestem, izolacja na kablach jest zdrowa, same kable też w puszkach są zdrowe, gorzej przy gniazdkach. W całym domu dwa gniazdka wysiadły całkiem jakiś czas temu.

0
  • Pomocny post
    #25 10 Lis 2012 15:15
    retrofood
    Moderator

EltraATS napisał:

Dodano po 1 [minuty]:

Czyli należy po prostu wykonać nową instalację elektryczną. Całkowicie.

0
  • #26 10 Lis 2012 15:16
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Może i należy, ale do wiosny musi ta wytrzymać, bo teraz nie stać mnie na taki wydatek.

0
  • #27 10 Lis 2012 15:19
    retrofood
    Moderator

EltraATS napisał:
    Może i należy, ale do wiosny musi ta wytrzymać, bo teraz nie stać mnie na taki wydatek.

Więc kwestią podstawową pozostaje czystość styków w gniazdkach oraz odpowiednia siła przylegania. Trzeba albo wymienić gniazdka, albo/i sprawdzić wtyczki urządzeń. Brudna wtyczka, to też grzanie gniazda.

0
  • #28 10 Lis 2012 15:22
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Gniazda zakupię wszystkie nowe tak jak radzicie, a wtyczki od sprzętów mam dobre, jedynie od jednego z odkurzaczy trochę wypalona bo ma uszkodzony włącznik.

0
  • #29 10 Lis 2012 15:47
    zbich70
    Specjalista elektryk

EltraATS napisał:
    Gniazda zakupię wszystkie nowe tak jak radzicie

Wymiana gniazd to za mało, skoro piszesz o przygasaniu światła a jest ono na odzielnym obwodzie. To wskazuje, że bałagan jest również w rozdzielnicy lub dalej w stronę zasilania.
    Nie wiadomo też co masz w puszkach, piszesz jedynie o jakichś "zataśmowanych połączeniach".
    Zabezpieczenia 25 i 16A to stanowczo za dużo!

I pamiętaj, że siedzisz na beczce prochu!

0
  • #30 10 Lis 2012 16:09
    1078231
    Użytkownik usunął konto