Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić aby czujka oprócz załączenia lamy uruchamiała bezprzewodowy gong

Tomcio_Paluch 10 Nov 2012 21:21 2862 20
Optex
  • #1
    Tomcio_Paluch
    Level 9  
    Mam czujnik ruchu (JQ30) na 220 V oraz dzwonek bezprzewodowy (sam włącznik jest na baterię), a gong podłączany jest do gniazdka.
    Potrzebuję, aby po wykryciu osoby znajdującej się w polu "widzenia" czujnika, zaświeciła się na jakiś czas lampa z którą sprzężony jest czujnik. Na taki tryb pozwala mi czujnik ruchu (można nastawić czas załączania od 8 sekund do 10 minut). Chciałbym również, aby zadzwonił dzwonek bezprzewodowy umiejscowiony wewnątrz domu na np. 3 sekundy (informacja akustyczna dla mnie, iż ktoś wszedł na posesję). Proszę o podpowiedź: jak to zrobić, co dokupić i jak to zmontować.
  • Optex
  • #2
    INTOUCH
    Level 30  
    http://orno.pl/grafiki2/manuals/JQ30.pdf
    Oj coś ciężko będzie, zwłaszcza, że nie wiemy jaki to dzwonek bezprzewodowy, na jakim zakresie częstotliwości działa, jaki jest protokół transmisji bezprzewodowej informacji do dzwonka.
    Nawet nie znamy typu i modelu "włącznika".
  • #3
    Tomcio_Paluch
    Level 9  
    Moim skromnym zdaniem uważam, iż nie istotne jest na jakim zakresie częstotliwości fal działa dzwonek i jaki jest protokół transmisji bezprzewodowej informacji. Dzwonek ogólnie składa się z dwóch części: "włącznika" czyli nadajnika sygnału (malutki element do zamontowania np. przy bramie czy drzwiach wejściowych) oraz odbiornika sygnału wraz z gongiem, który umieszczam w gniazdku 220 V. Rozebrałem "włącznik". To niewielka płytka zasilana ogniwem A23S 12V zawierająca jakiś układ scalony, opornik, generator fal diodę itp. oraz włącznik-prstrykacz, który wlutowany jest czterema nóżkami do płytki. Tą płytkę chcę scalić razem z czujką ruchu. Interesuje mnie jakim elementem zastąpić mechaniczny włącznik-prstrykacz, aby podany sygnał z czujnika ruchu załączający lampę 230V równocześnie zainicjował działanie nadajnika sygnału fal np. przez 3 sekundy. Jak zrobić aby czujka oprócz załączenia lamy uruchamiała bezprzewodowy gong
  • #4
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Musisz równolegle do zasilania żarnika halogenowego wpiąć cewkę przekaźnika lub stycznika na 230V a pod styki robocze jego podpiąć płytkę. Odlutuj mikro przełącznik i wlutuj dwa przewody ( ten mikro przełącznik zwiera tylko obwód ) i do styków przekaźnika rozwartych lub stycznika zależnie co kupisz z cewka na 230V i tyle. Czujka wykrywa ruch zapala halogen i w tym momencie co zapali się halogen zasilona zostanie cewka i zewrze styk i dzwonek zadziała.
    Nie wiem tylko czy ciągłe zwieranie styku w nadajniku dzwonka nie bedzie ciągle generować dźwięku w odbiorniku. Bo spotkałem się z takim że jak naciskam i trzymam to mam 5 gongów i koniec i trzymanie nadajnika nic dalej nie daje. Więc jak byś tak miał to OK. Zrób se próbę jak to będzie z naciśnięciem i trzymaniem bo to ów trzymanie będzie tak długo występować jak długo świeci halogen.
  • Optex
  • #5
    Tomcio_Paluch
    Level 9  
    Zrobiłem próbę: "Jak naciskam i trzymam przycisk (zwarte są styki), to gong cały czas dzwoni". Zależy mi, aby tak nie było, gdyż halogen chcę ustawić po wykryciu "intruza" aby świecił dłuższą chwilę, a gong ma mnie tylko poinformować, iż ktoś wszedł na teren posesji. Gdyby dzwonił tak długo jak świeci halogen to byłoby to denerwujące oraz szybko wyczerpywałoby się ogniwo zasilające generator fal. Sprawdziłem również, iż wystarczy tylko impuls (jednorazowe zwarcie styków), a gong zadzwoni dwa razy i to mi wystarczyłoby /nie potrzeba jak wcześniej pisałem zwieranie styków np. przez 3 sekundy/.
  • #6
    pawlos105
    Level 17  
    Zrób to na przekaźniku .
  • #7
    andrefff
    Level 36  
    Przekaźnik taki jak ten załatwi sprawę.
  • #8
    zdzisiek1979
    Level 38  
    To trzeba by zastosować przekaźnik czasowy ( układ elektroniczny ) po zasileniu go spowoduje załączenie twojego nadajnika tak długo jak ustawisz na nim czas niezależnie od tego jak długo będzie świecił halogen. Taki najprostszy to chociaż PCA-512 230V . Po włączeniu się halogena automatycznie zasilisz tez przekaźnik i przekaźnik przełączy styki na powiedzmy 1-2s i tyle.
  • #9
    andrefff
    Level 36  
    Po co, jak wystarczy mu jeden sygnał, który daje dwa dzwonki.
  • #10
    INTOUCH
    Level 30  
    Ten układ to delikatna sprawa. Nie da się go tak ot wpiąć bezpośrednio pod czujkę.
    Zastosowanie przekaźnika czasowego do dodatkowy koszt ponad 100 zł. Ale przekaźnik musi być, żeby przynajmniej zastosować separację galwaniczną. Broń boże nie lutuj czasem przy tych układach lutownicą indukcyjną. Najlepiej weź do tej roboty jakiegoś ogarniętego elektryka, lub elektronika.
  • #11
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Nie pojmuje co jest nie tak z zastosowaniem przekaźnika czasowego. Przekaźnik jest na 230V wpięty równolegle z zasilaniem halogena halogen zapala się na powiedzmy 5s przekaźnik zostaje zasilony i liczy czas nastawy przełącza styk i liczy upływa 1s wyłącza styk i jest git. W przekaźniku czasowym jest przekaźnik który tylko zewrze obwód nadajnika który pierwotnie zwierał przycisk.
    Zastosowanie zwykłego przekaźnika to nie wiem ja go po prostu w układzie nie widzę skoro nie może być stale załączony nadajnik na czas świecenia halogenu co już pytający wyjaśnił robiąc próby z klawiszem ( ciągły dźwięk ).
  • #12
    andrefff
    Level 36  
    No właśnie nie pojmujesz, przecież autor pisze, że wciśnięcie przycisku na dzwonku, powoduje jego dwukrotne dzwonienie. I to autorowi wystarczy. Tak, że zwykły przekaźnik i nic więcej nie jest potrzebne.
  • Helpful post
    #13
    zdzisiek1979
    Level 38  
    A to dlatego że zawsze jak spotykałem się ze zwykłymi przekaźnikami to ich działanie polegało na tym że jak dostanie zasilanie na cewkę to przełącza styk tak długo jak ów cewka ma zasilanie.
    Autor chce ustawić halogen na dłuższą chwile świecenia więc zastosowanie zwykłego przekaźnika nie wchodzi w grę bo będzie zasilany cały czas a dzwonek ma dać krótki sygnał dźwiękowy.
    Nadal nie pojmuje działania tego na zwykłym przekaźniku może kolega to objaśnić mi jak ma działać jak to połączyć?
  • Helpful post
    #14
    andrefff
    Level 36  
    Sorry, zapomniałem, że ta lampa ma się palić dłużej niż dzwoni dzwonek. Masz rację.
  • #15
    Tomcio_Paluch
    Level 9  
    Przemyślałem zaproponowane przez Kolegów rozwiązania i uważam że zastosowanie przekaźnika czasowego np. PCA-512 230V sprawę załatwia w 100%, ale jest to faktycznie dość drogie rozwiązanie. Potrzebuję tylko jeden impuls (na krótkie zwarcie styków) - już nie trzy sekundy, jak pisałem wcześniej. Po takim zwarciu wiem że dong dzwoni 2 razy i tyle mi wystarcza. Macie Koledzy zdecydowanie większe doświadczenie, może uda się Wam coś wymyślić tańszego?
  • #16
    INTOUCH
    Level 30  
    Jedyne co ci mogę doradzić, to żeby nie robić partyzantki, która po jakimś czasie narobi ci mnóstwo szkód.
    Kupiłeś 2 układy nijak nie współpracujące ze sobą. Teraz oczekujesz odpowiedzi jak je tanio połączyć żeby pracowały według twojego widzimisię. Nikt ci nie poda na tacy rozwiązania które źle wykonane przez ciebie może doprowadzić do zniszczenia układu, porażenia prądem, lub powstania większych szkód finansowych.
  • #17
    Tomcio_Paluch
    Level 9  
    Panu INTOUCH dziękuję za doradztwo, gdyż doradza Pan nic nie radząc, to taka pusta aktywność.
    Po pierwsze nie kupiłem 2 układów nie współpracujących ze sobą, bo dyby współpracowały ze sobą to nie prosiłbym o pomoc. Mam konkretną potrzebę, ale na rynku nie znalazłem produktu, który by ją spełniał (Potrzebuję czujnik ruchu, który uruchomi lampę na określony czas, a zarazem chcę usłyszeć, że intruz przekroczył granicę mojej posesji w czasie, kiedy mam już zaciągnięte żaluzje lub śpię). Na rynku można kupić niedrogą czujkę ruchu i bezprzewodowy dzwonek i tylko to chciałem logicznie połączyć.
    Mam pomysł, ale nadal oczekuję pomocy pozostałych kolegów.
    1) Czujka po wykryciu intruza załącza lampę np. na nastawione przeze mnie 5 minut. Przez ten okres podawane jest napięcie 230 V.
    2) Wpinam (jak radzi zdzisiek 1979) równolegle do zasilania lampy cewkę przekaźnika 230V, a pod styki robocze cewki "podpinam" teoretycznie oczywiście płytkę (w miejscu wylutowanego przełącznika tak, aby zewrzeć jego obwód). Dzwonek zaczyna dzwonić i dzwoni tak długo jak długo podawane jest napięcie 230 V czyli przez 5 minut. Po pierwsze będzie to denerwujące, a po drugie bateria zasilająca generator fal włącznika bezprzewodowego dzwonka szybko się wyczerpie. Zastosowanie przekaźnika czasowego jednak nie załatwi sprawy. Gdy go nastawię na 3 sekundy to będzie i tak działał przez 5 minut, tak długo jak podawane jest napięcie (po każdych 3 sekundach znowu się załączy na następne 3 sekundy itd. aż zgaśnie lampa czyli przestanie byś podawane napięcie na nią)
    3) Powinienem wpiąć równolegle do zasilania lampy drugi przekaźnik 230V, ale rozłączny. Muszę go tak wpiąć, aby zadziałał ze zwłoką //przeczytałem na jednym z forów takie zdanie: "bez elektroniki, to chyba się nie da, bo musi być jakiś element, który opóźnia zadziałanie, czyli najlepiej kondensatorek, który ładuje się przez te 2 sekundy, a następnie po naładowaniu, gdy napięcie na nim wzrośnie do odpowiedniego poziomu, podaje sygnał np. na wzmacniacz operacyjny, lub po prostu tranzystor i następuje zadziałanie"//. Czyli przekaźnik numer 2 po 2 sekundach rozłączy obwód i będzie to trwało tak długo jak będzie podawane napięcie czyli przez 5 minut. Po pięciu minutach przekaźnik nr 2 będzie zwarty, a nr 1 będzie pracował jak rozwarty.
    Mam pytanie do kolegów czy takie rozumowanie jest logiczne jeśli tak to jakiego użyć kondensatorka, tranzystorka itp. i jak to wpiąć (rys.), aby było bezpiecznie.
  • #18
    INTOUCH
    Level 30  
    Tomcio_Paluch wrote:
    Mam pytanie do kolegów czy takie rozumowanie jest logiczne jeśli tak to jakiego użyć kondensatorka, tranzystorka itp. i jak to wpiąć (rys.), aby było bezpiecznie.

    Aby było bezpiecznie to należny wykonać instalację zgodnie z aktualnymi normami.
  • Helpful post
    #19
    dzolo35
    Level 21  
    Zastosowanie przekaźnika czasowego jednak nie załatwi sprawy. Gdy go nastawię na 3 sekundy to będzie i tak działał przez 5 minut, tak długo jak podawane jest napięcie (po każdych 3 sekundach znowu się załączy na następne 3 sekundy itd. aż zgaśnie lampa czyli przestanie byś podawane napięcie na nią)

    Proponuję poczytać o zasadzie działania przekażnika czasowego np firmy F&F-Pabianice np typ PCA 512 i PCA 514 a następnie go zastosować.

    3) Powinienem wpiąć równolegle do zasilania lampy drugi przekaźnik 230V, ale rozłączny. Muszę go tak wpiąć, aby zadziałał ze zwłoką //przeczytałem na jednym z forów takie zdanie: "bez elektroniki, to chyba się nie da, bo musi być jakiś element, który opóźnia zadziałanie, czyli najlepiej kondensatorek, który ładuje się przez te 2 sekundy, a następnie po naładowaniu, gdy napięcie na nim wzrośnie do odpowiedniego poziomu, podaje sygnał np. na wzmacniacz operacyjny, lub po prostu tranzystor i następuje zadziałanie"//. Czyli przekaźnik numer 2 po 2 sekundach rozłączy obwód i będzie to trwało tak długo jak będzie podawane napięcie czyli przez 5 minut. Po pięciu minutach przekaźnik nr 2 będzie zwarty, a nr 1 będzie pracował jak rozwarty.
    Mam pytanie do kolegów czy takie rozumowanie jest logiczne jeśli tak to jakiego użyć kondensatorka, tranzystorka itp. i jak to wpiąć (rys.), aby było bezpiecznie.

    Jeśli masz zamiar podłączać kondensatorek i tranzystorek pod 230V to życzę miłej zabawy, ale tak na serio radze odpuść sobie i kup gotowy produkt do tego przeznaczony.
  • Helpful post
    #20
    zdzisiek1979
    Level 38  
    Elektronikiem nie jestem więc ci nie pomogę w budowie układu elektronicznego generującego impuls sterujący przekaźnikiem ale podałem gotowe rozwiązanie z przekaźnikiem czasowym. Przekaźników czasowych jest masa dodatkowo są różne charaktery ich pracy producent to opisuje w diagramach pracy dla poszczególnej opcji pracy są proste przekaźniki i takie co maja po kilka opcji działania.
    Tobie wystarczy jednofunkcyjny. Taki co po zasileniu jego przełączy przekaźnik wewnętrzny na czas jaki ustawiłeś na pokrętle i po czasie wyłączy a to że będzie zasilany jeszcze przez 5min czy 10godzin lub przez 11miesiuęcy niema wpływu na kolejne przełączenie wewnętrznego przekaźnika. Dopiero znów wykona przełączenie wedle ustawionego czasu kiedy zaniknie zasilanie i pojawi się na nowo i tak w kółko.
    Jeśli zastosujesz taki przekaźnik to po włączeniu lampy przekaźnik się zasili i przełączy styk na określony czas 1s lub minimum chyba 0.5s nie pamiętam i po ustawionym czasie wyłączy wewnętrzny przekaźnik i obwód rozłączy ( w tym przypadku obwód który zwierał przełącznik a to że przekaźnik czasowy jest zasilany dalej niema znaczenia jego zdaniem było wykonanie przełączenia styku w momencie włączenia na ustawiony czas i on to wykonał kolejne wykonanie nastąpi po ponownym jego włączeniu czyli włączeniu halogena.
    Tu masz Link do takiego przekaźnika i tam masz diagram Un to czas jego zasilania czyli jak długo świeci halogen a R to czas jaki ustawiasz na pokrętle to czas jaki wybierasz.
    Kupić puszkę hermetyczna natynkową tak by do niej się zmieścił się przekaźnik wielkość eski i płytka nadajnika wyprowadzasz przewód do lampy halogenowej podłączasz i tyle pracy góra na 1 godzinkę :D
  • #21
    Tomcio_Paluch
    Level 9  
    Dziękuję Kolegom za odpowiedzi. Zastosowanie przekaźnika czasowego PCA 512 o takiej charakterystyce działania rozwiazuje problem i rozwiewa moje wątpliwości. Pozdrawiam