Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NMB-MAT - Wentylator BL4447 i kolory kabelków, wymiana i wyciszenie zasilacza

mxmone 10 Lis 2012 23:56 3723 6
  • #1 10 Lis 2012 23:56
    mxmone
    Poziom 8  

Witam forumowiczów!

Ponieważ wujek google nie rozwiał moich wątpliwości mam pytanie do Was, a właściwie prośbę o pomoc w rozwiązaniu kilku problemów.

Posiadam zasilacz do macierzy NetApp. W zasilaczu znajdują się dwa bardzo głośne wentylatory firmy NMB-MAT model BL4447-04W-B49. Po długich poszukiwaniach znalazłem specyfikację do wentylatorów BL4447-04W-datasheet.pdf (załącznik poniżej). Jednakże nie mam pojęcia, dlaczego są aż 4 kabelki wychodzące z jednego wentylatora. Niby w nowych wentylatorach są 4-piny, ale nie jestem pewien czy w moim jest podobnie. Wiem na pewno, że czerwony to plus, a czarny minus :P Ponieważ wentylator ma regulowane obroty to pozostałe dwa kabelki muszą chyba do tego służyć.

PROBLEM 1:Tak więc do czego służy kabelek żółty, a do czego biały? I jak się mają do nowych kabelków z wentylatorów PWM. Kabelki widać na poniższym zdjęciu:
    Chciałbym wiedzieć czy nowe wentylatory PWM można sparować kabelkami ze starego wentylatora NMB-MAT. Wtyki już są kupione, chodzi tylko o to, który kolor z którym połączyć ;)

PROBLEM 2: Następnie... w zasilaczu są dwa wentylatorki. Po ich zdemontowaniu mam powierzchnię 100x120mm (blachę wytnę), którą muszę zagospodarować także dwoma wentylatorami. Zdjęcie powierzchni poniżej. Głębokość do zagospodarowania to ok. 70mm. Oczywiście tym razem chciałbym zamontować standardowe płaskie wentylatory.
    Jeśli nowe wentylatory 4-pinowe PWM są kompatybilne ze starym NMB-MAT (ten ze zdjęcia pierwszego) to nie jest źle, ale... Rozmiar najmniejszego nowego wentylatora PWM 4-pin to 80x80mm. Ale aby zapewnić dużą przepływność powietrza potrzebowałbym dwóch wentylatorów 40x40mm, które posiadają tylko 3-piny (nie ma 4-pinowych). Jak przerobić 3-piny na 4-piny z pełną automatyczną regulacją? Szukałem konwerterów, ale są tylko ręczne regulatory za pomocą potencjometrów albo stałych ograniczników napięcia.

Drugie rozwiązanie problemu 2 to wykorzystać dwa wentylatory 80x80 PWM, ale szeregowo. Niestety doczytałem, że zwiększa się tylko ciśnienie statyczne, ale nie wydajność!

Koniecznie chciałbym aby nowe wentylatory miały automatyczną regulację obrotów i były sterowane z płyty głównej zasilacza!

UWAGA! W załączniku nmb-mat 12v.pdf na stronie 88 jest opis złączy, ale nie są podane kolory. Niestety brązowego tutaj nie ma :P

UPDATE:
    Rozwaliłem trochę wentylator i na płytce drukowanej piszę:
    - kabelek biały (S1)
    - kabelek czerwony (+)
    - kabelek czarny (-)
    - kabelek żółty (ST) oraz (CN1) widoczne także na zdjeciu

Wiem już, że stary wentylator tu opisywany i nowe wentylatory PWM mają takie same złącza. Mam już dopasowane dwa (pozostałe dwa to tylko domysły):
    Pin 1: GND - black (czarny) -> czarny NMB
    Pin 2: +12VDC - yellow (żółty) -> czerwony NMB
    Pin 3: Sense - green (zielony)-> ? (chyba biały)
    Pin 4: Control - blue (niebieski) -> ? (chyba żółty)

Jeśli powyższe zostanie rozwikłane, proszę o poradę w sprawie wentylatorów zastępczych do ochłodzenia zasilacza, tak aby było cicho i chłodno. Cena raczej nie gra roli, bo jeden z wentylatorów NMB już uszkodziłem mechanicznie (poszła dioda i trochę plastiku) ;)

0 6
  • #2 11 Lis 2012 14:51
    Kasek21
    Poziom 43  

mxmone napisał:
    Pin 3: Sense - green (zielony)-> ? (chyba biały)
    Pin 4: Control - blue (niebieski) -> ? (chyba żółty)

Sense -> Zółty
    Control -> Biały

Może uda się zamontować jeden wentylator 120mm.

0
  • #3 11 Lis 2012 15:20
    mxmone
    Poziom 8  

Kasek21 napisał:

Sense -> Zółty
    Control -> Biały

Mógłbyś to jakoś uzasadnić? Skąd ta pewność? ;) Ja gdzieś wyczytałem oznaczenie ST jako Control... Przypomnę, że nie są to standardowe kabelki.

Niestety muszę zamontować dwa wentylatory, ponieważ zasilacz wykryje, że jeden z nich się nie porusza i będzie bardzo piszczeć :P Poza tym pisałem że mam ściankę 100x120 więc wentylator 120 odpada... Tak czy inaczej muszę umieścić dwa.

Może inne pomysły?

0
  • #4 11 Lis 2012 15:39
    Kasek21
    Poziom 43  

mxmone napisał:
    Niestety muszę zamontować dwa wentylatory, ponieważ zasilacz wykryje, że jeden z nich się nie porusza i będzie bardzo piszczeć :P Poza tym pisałem że mam ściankę 100x120 więc wentylator 120 odpada... Tak czy inaczej muszę umieścić dwa.

No tak - coś mi wymiar uciekł ;) To można 92mm - co do tego, ze mają być dwa wentylatory powinno wystarczyć podłączyć od wentylatora kabel Sense także do drugiego złącza na płycie.

0
  • #5 11 Lis 2012 16:40
    mxmone
    Poziom 8  

Boję się, że nie uda mi się schłodzić elementów zasilacza i całej obudowy macierzy. Zasilacze są dwa i mają obsłużyć 14 dysków, a to jednak pobiera trochę prądu ;)

0
  • #6 24 Lis 2012 16:28
    mxmone
    Poziom 8  

Niestety nie udało się uruchomić zastępczych dwóch wentylatorów w zasilaczu.

Zakupiłem dwa wentylatory 80mm Noctua PWM (NF-R8 PWM). Niestety jest problem z regulacją obrotów. Po podłączeniu zasilania wentylatory kręcą się z pełną prędkością, więc działają prawidłowo. Niestety po podłączeniu pozostałych dwóch kabelków wentylatory przestają się kręcić.

Rozkład kabelków zasilających (po prawej stronie kabelki ze starego wentylatora):
    Pin 1: GND - (czarny) -> czarny NMB
    Pin 2: +12VDC - (żółty) -> czerwony NMB

Pozostałe kabelki dla PWM Noctuy to:
    Pin 3: Sense - (zielony)
    Pin 4: Control - (niebieski)

Teraz próbowałem podłączyć regulację obrotów. Niestety kiedy podłączam kabelek niebieski (Noctua) do BIAŁEGO lub ŻÓŁTEGO (NMB) - wentylator zatrzymuje się (bez względu czy jest połączony kabel zielony (Noctua) czy też nie.

Próbowałem też połączyć sam zielony (Noctua) do BIAŁEGO lub ŻÓŁTEGO (NMB) (bez podłączania niebieskiego (Noctua) kabelka), ale nie dość, że nie ma regulacji obrotów to jeszcze macierz piszczy, że jest problem z wentylatorem (podłączam dwa wentylatory jednocześnie w tych samych konfiguracjach).

Ma ktoś jakiś pomysł (choćby najmniejszy), bo ja już nie...
    Niestety nie wiem do czego służą pozostałe dwa kabelki BIAŁY i ŻÓŁTY ze starego wentylatora (NMB).

0
  • #7 27 Lis 2012 21:18
    mxmone
    Poziom 8  

Dobra wiadomość! :) Dowiedziałem się za co odpowiadają oba kable.

BIAŁY - odpowiada za "awarię" wentylatora - funkcja "locked rotor". Przy normalnej pracy jest tam napięcie (mierząc między czarnym i białym) 3V. Jeśli zatrzymam wentylator to pojawia się napięcie ponad 6V i pojawia się błąd (podobnie jak przy 0V - odłączony biały przewód).

What is a locked rotor?
    A locked rotor is also a type of "sensor output" that measures when the fan has completely stopped or "locked". It sends a signal, frequently called an alarm signal, at either high or low voltage when the rotor locks. If the fan starts spinning again, the alarm signal condition will go away. This is known as a non-latching locked rotor signal, which is standard with NMB fans.
    Źródło: http://www.nmbtc.com/fans/faqs.html

ŻÓŁTY - odpowiada on za regulację obrotów wentylatora.

What is a tach output?
    A tach output or "sensor output" as shown in the catalog indicates the speed of the fan at different operating levels. Its purpose is to identify when the fan drops below a certain RPM, and to identify a potential problem with airflow. A tach output fan will always have at least 3 wire leads.

What type of tach output does NMB offer?
    The standard tach out feature is an open collector, 2 pulses per revolution, square wave. In high volume, a custom TTL (5 volt) and isolated tach is available.

Opis sygnałów używanych w wentylatorach NMB; szczególnie sekcja (Lock Signal):
    http://www.nmbtc.com/dc-fans/engineering/sensor.html

Sterowanie obrotami PWM (jak się okazuje prawdopodobnie) - nie wiem jak to sprawdzić w moim działającym wentylatorze:
    http://www.nmbtc.com/dc-fans/engineering/speed-control.html

Teraz mam pytanie jak to wszystko podłączyć do wentylatora PWM Noctuy? Da się zrobić jakiś układ elektroniczny, który będzie to w stanie obsłużyć lub obejść pewne rzeczy? jakich informacji jeszcze potrzeba?
    Szczególnie zależy mi na białym kabelku, aby uciszyć alarm w obudowie. Próbowałem podłączyć dwa paluszki szeregowo (jakieś 2,5V), ale nic z tego. Widocznie potrzebny jest specjalny kształt sygnału. Proszę o pomoc :) Chyba, że mam napisać nowy temat w innym dziale...
    Poniżej obrazek z płytki wentylatora NMB całkowicie rozebranego ;)

Niestety kompletnie się na tym nie znam. Jeśli znacie specjalistę, który zaprojektował by jakiś układ do obsługi wentylatora PWM z sygnałów z powyższych specyfikacji - dajcie mi znać lub podajcie podpowiedzi na forum!

UPDATE:
    Podłączyłem szeregowo woltomierz do białego kabelka (plus od strony zasilacza a minus od strony wentylatora) ;) , żeby sprawdzić napięcie, jakie tam jest (było jakieś 5,5V, ale nie w tym rzecz). O dziwo znów pojawił się błąd. Kiedy podłączam ponownie bezpośrednio biały kabelek do wentylatora to nie wywala żadnego błędu. Tak więc woltomierz blokował przepływ prostokątny (cyfrowy). Jak to obejść?

Output Waveform : At Rated Voltage
    This Fan Motor has Three Lead Wires Output Signal: White, +: Red, -: Black
    The output signal may correspond to Case 1 or Case 2. Your design should provide for both waveforms.

0
  Szukaj w 5mln produktów