Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Electrolux EWS 14971W - Nie działający/zapchany direct spray -pompa cyrkulacyjna

11 Lis 2012 11:55 2424 13
  • Poziom 10  
    Witam,
    Czy któryś z Szanownych Forumowiczów czyścił lub wymieniał pompkę direct spray? Znalazłem na forum temat podobny ale dotyczący innego modelu.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=635634&highlight=direct+spray&sid
    Po moich objawach (słychać pracę pompki, woda kapie z dyszy direct spray) wnioskuję, że problem tkwi w zapchanym przewodzie.
    Czy dostęp do tego przewodu jest w miarę dobry i czy jako laik mogę się pokusić o jego czyszczenie?
  • Specjalista AGD
    Najpierw przeczyść dyszę.
  • Poziom 10  
    Raz już dyszę czyściłem, pomogło to na jakiś czas. Teraz dysza wydaje się czysta.
    Czy jest gdzieś opisany sposób czyszczenia tej dyszy?
    Na razie grzebię w niej cienkim przedmiotem ale boję się za mocno i głęboko go wkładać, by czegoś przypadkiem nie uszkodzić lub przebić.
  • Specjalista AGD
    Częściowy dostęp do węża przed dyszą jest po zdjęciu fartucha z obudowy i odchyleniu go z prawej strony. Część układu od strony pompy może być dostępna od spodu, po przechyleniu pralki na tył i oparciu np. o ścianę (tylko tak, żeby nie zjechała). Pełny dostęp jest po zdemontowaniu przedniej ściany. Oczywiście wszystko po wyłączeniu z gniazdka. Trzeba też zwracać uwagę, żeby nie zalać strony elektrycznej wodą z węży.
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Jeśli woda "trochę" leci to nie warto nic rozbierać. Zapuścić pranie 60-90 stopni z preparatem do odkamieniania pralek (z marketu) ostatecznie z octem (ok 1l) lub kilka (2-3) torebki proszku do pieczenia. Jeśli nie pomoże to dopiero próbować czyścić mechanicznie. W dyszę w fartuchu można wepchnąć ostrożnie śrubokręt również bez rozbierania.

Można też docisnąć do fartucha do dyszy wąż od prysznica (osłonić jakąś szmatą) a druga osoba włącza wodę w krótkich impulsach po parę sekund. To potrafi wywalić spore gluty z węży :D
    Czyszcząc tak system odpływu trzeba zablokować eko zawór np za pomocą cienkiego śrubokręta
  • Poziom 10  
    Który to jest eko zawór? Ten na dopływie wody do pralki (z instalacji wody), czy na odpływie brudnej wody z pralki (do kanalizacji)?
    Mam do dyspozycji kompresor. Może dmuchnąć w dyszę powietrzem pod ciśnieniem?
  • Poziom 21  
    To kula jak piłka pingpongowa w wężu pomiędzy zbiornikiem a pompą. Przy cyrkulacji można się nią nie przejmować. Woda chyba lepsza. Powietrzem nigdy nie próbowałem ;)
  • Poziom 10  
    Dziękuję za wszystkie rady.
    W weekend wezmę się za eksperymenty i podzielę się wrażeniami i wnioskami.
    Czy mógłbym poprosić o jakąś kryptoreklamę środka odkamieniającego?
    Jakiś czas temu mój ojciec tak dobrze odkamienił żelazko (środkiem do tego specjalnie przeznaczonym), że musiał je wyrzucić.
    Najbardziej przemawia do mnie ocet, ale jak ustawię pranie na 90st, to żona mnie razem z pralką wyrzuci ;)
  • Poziom 21  
    Podobno proszek do pieczenia działa (klient mi mówił, sam nie stosowałem). Na rynku są doktory bekchamy czy inne do czyszczenia pralek. Dziś zerknąłem w sklepie w Milanówku były 3. Cokolwiek byle się nie pieniło :)
    Myślę, że te od zmywarek też zadziałają. Wlać po pobraniu wody i popłukać szufladę wodą.
  • Specjalista AGD
    rilicek napisał:
    W weekend wezmę się za eksperymenty
    Nic nie eksperymentuj. To co masz na filmiku. który znalazłeś, zrób do 40 sek i masz dostęp do węża połączonego z dyszą. Przed dyszą jest zwężenie i tam najczęściej się coś zatrzymuje i wtedy żadna chemia nie pomoże.
    eldom napisał:
    W dyszę w fartuchu można wepchnąć ostrożnie śrubokręt również bez rozbierania.
    Nie radzę; wąż ma kolanko i można go przebić.
    eldom napisał:
    Można też docisnąć do fartucha do dyszy wąż od prysznica
    rilicek napisał:
    Może dmuchnąć w dyszę powietrzem pod ciśnieniem?
    Też odradzam; ciśnienie może rozłączyć węże i potem woda zaleje elektronikę lub inne elementy i może być po pralce.
  • Poziom 21  
    Kolanko jest za dyszą i napisałem ostrożnie. Ten wąż nie jest aż taki słaby.
    Ciśnieniem wody czyściłem wielokrotnie, jakoś się nie porozpinało. Poza tym robimy to bez prądu. Więc polane można wysuszyć.
    Na filmiku jest zdejmowanie fartucha...poco?
    Rozpięcie cybancików wąż dysza proste, spięcie już niekoniecznie.
    Jeśli trochę leci, chemia da radę. Jeśli nic nie leci? prysznic pomoże. Jeśli są pozapychane węże czyszczenie dyszy nie pomoże.
    Chemia czyści do czysta. Dłużej nic się nie przylepi.
    A tym powietrzem też bym nie próbował ;)
  • Poziom 10  
    Proszek do pieczenia pomógł ale bardzo nie wiele. Po pierwszym płukaniu leci trochę lepiej ale nadal jest to mały strumyczek.
    Poprawiłem drugi raz proszkiem do pieczenia i trzeci raz Dr Beckmann (tylko to było w sklepie). Niestety, żadnej poprawy.
    Spróbuję jeszcze przepłukać wodą i będę chyba zmuszony rozbierać pralkę.
  • Poziom 10  
    Sposób z płukaniem wężem od prysznica okazał się najlepszy. Direct spray działa jak nowy.
    Wydaje mi się, że najlepiej tak długo czyścić direct spray, aż pojawi się woda w bębnie a następnie jako pierwszy uruchomić program wypompowania wody, co pozwoli wypłukane brudy usunąć główną pompą.

Pozdrawiam.