Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Automatyczne sterowanie silnikiem 12v lewo prawo

asmo 11 Lis 2012 12:58 14520 34
  • #1 11 Lis 2012 12:58
    asmo
    Poziom 11  

Witam potrzebuję pomocy w zbudowaniu prostego układu do sterowania silniczkiem małej mocy układ powinien pracować w następujący sposób silnik obraca się np. w prawo i dochodzi do pozycji krańcowej uderza w przycisk i wraca w lewo, gdzie po dojściu do końca sytuacja się powtarza cała maszyna zbudowana jest z tego typu przyciskami Automatyczne sterowanie silnikiem 12v lewo prawo

czy do tego zadania wystarczy zwykły mostek typu h? przyciski po uderzeniu wracają do poprzedniej pozycji, czyli otwartej

0 29
  • Pomocny post
    #2 11 Lis 2012 13:04
    vodiczka
    Poziom 42  

Może być mostek ale nie musi, wystarczą przekaźniki. Do mostka potrzebny układ podtrzymujący, przekażniki bistabilne alo z podtrzymaniem.

0
  • #3 11 Lis 2012 13:10
    asmo
    Poziom 11  

Dziękuje za odpowiedź, ale jak to rozwiązać, żeby po podaniu impulsu z krańcówki przekaźnik zostawał w danej pozycji aż do podania impulsu z drugiej krańcówki te przyciski domyślnie są otwarte po dojściu głowicy do przycisku zamyka się on a podczas wracania znowu jest otwarty nie bardzo wiem jak to rozwiązać

0
  • #5 11 Lis 2012 13:35
    asmo
    Poziom 11  

Troszkę poczytałem i mam jeszcze jeden pomysł z zastosowaniem mostka np. takiego jak ten

i takiego układu

, bo jak rozumiem diody świecą na przemian raz jedna raz druga i czestotliwość swiecenia zmienia się potencjometrem wiec czy można zamiast tych ledów wyprowadzić wyjscia do mostka i i potencjometrem ustawić zakres w lewo i w prawo ?

0
  • Pomocny post
    #6 11 Lis 2012 13:46
    vodiczka
    Poziom 42  

To jest przerzutnik astabilny. Proponuję to co napisałem wyżej, cena przekaźnika 8 PLN jest do przyjęcia. Wszystko będzie zasilane z jednego napięcia 12V DC.
    Zrobiłem kiedyś na takim przekaźniku układ do przesuwania zasłon tylko zamiast mikrowyłączników były kontaktrony.

0
  • Pomocny post
    #7 11 Lis 2012 16:47
    BILGO
    Poziom 38  

Tak jak już napisano, też proponuję na przekaźniku.
    Tutaj przykładowy schemat:
    Tutaj musisz tak podłączyć silnik, że po podaniu napięcia obracając się przesunie "coś", to musi najpierw wcisnąć krańcówkę K1.

0
  • #8 16 Sty 2014 19:24
    risa1
    Poziom 1  

BILGO Witam.potrzebuję pomocy chcę zmontować coś takiego? Zasilanie zaworu kulowego silnikiem od wycieraczek 12v na dwóch krańcówkach i przekaźniku sterowanym sterownikiem do pompy co. dzięki z góry i proszę o proste rozwiązania jak do laika.

0
  • #9 07 Maj 2014 21:16
    proj_bud
    Poziom 7  

BILGO napisał:
    Tak jak już napisano, też proponuję na przekaźniku.
    Tutaj przykładowy schemat:
    Tutaj musisz tak podłączyć silnik, że po podaniu napięcia obracając się przesunie "coś", to musi najpierw wcisnąć krańcówkę K1.

Jakie należy wprowadzić zmiany w tym schemacie aby układ startował niezależnie od tego którą wciśnie się pierwszą krańcówkę

0
  • #10 07 Maj 2014 22:07
    BILGO
    Poziom 38  

Wytlumacz dokladnie co chcesz osiagnac....
    Z ta krancowka K1 chodzi o to aby kierunek obrotu byl odpowiedni do kolejnosci wciskania krancowek...

Do ukladu nalezy dodac jeszcze kondensator ok 10uF i diode prostownicza w celu zapewnienia zasilania przekaznika podczas przelaczania.

0
  • #11 08 Maj 2014 08:33
    proj_bud
    Poziom 7  

Myślałem że temat umarł zupełnie.
    Ale po kolei. Poszukuję układu elektrycznego który sterowałby nawijarką linki na bęben (model redukcyjny dźwigu) dźwigu.

To jest ten model:

Tak jest z tyłu dźwigu gdzie zamontowany jest bęben i na górnej 'połce" będzie układ odpowiedzialny za właściwe układanie linki

A tutaj schemat o co właściwie chodzi:

Założenie jest takie. Uruchamiam silnik bębna, zaczyna również pracować silnik nawijarki. Praca silnika nawijarki powoduje ze po pręcie gwintowanym zaczyna się przesuwać układ który układa linkę na bębnie. Dojeżdża do krańcówki K1 i zmienia obroty, linka układa sie w druga stronę. I tak w kółko.
    Problem jest taki że silnik bębna może też sie kręcić w lewo lub prawo. I silnik nawijarki też może zacząć pracę w lewo lub prawo.

Dlatego pytałem się czy w tym schemacie elektrycznym można wprowadzić modyfikacje która uruchamiałby cały układ niezależnie od tego która krańcówka będzie naciśnięta pierwsza...

Mam nadzieje że wyjaśniłem.

Dzięki za odpowiedź

0
  • #12 08 Maj 2014 10:31
    BILGO
    Poziom 38  

Ok, wszystko juz rozumiem, wieczorem wrzuce tutaj schemat.
    Napewno bedziesz potrzebowal 4 przekazniki z stykami NO i NC , kilku diod prostowniczych, krancowki oraz przelacznik lewo/prawo aby sterowac caloscia.

PS. Sorry za pisownie ale pisze z telefonu bez polskiego menu.

1
  • #14 09 Maj 2014 19:09
    BILGO
    Poziom 38  

Witam,
    I oto prosty schemat narysowany w paint:
    Jeśli czegoś nie rozumiesz to pisz.

0
  • #15 09 Maj 2014 21:52
    proj_bud
    Poziom 7  

Dzięki serdeczne.

Spróbuje to sobie zrobić.
    Na bazie twojego pierwszego schematu zrobiłem wstępny projekt i tak działa:

Link

Teraz pozbieram cześć i spróbuje z tym nowym schematem

Jeszcze raz dziękuje

1
  • #16 09 Maj 2014 22:18
    BILGO
    Poziom 38  

Tak wlasnie mysle i chyba jest blad w tym schemacie... jak zbudujesz to zobaczysz jaki :D

Jesli chcesz to moge napisac jaki. Ale wolalbym abys sam do niego doszedl ;)

0
  • #17 09 Maj 2014 22:37
    proj_bud
    Poziom 7  

Musze dokupić jeszcze 2 przekaźniki i diody więc pewnie dopiero w nadchodzącym tygodniu coś spróbuje zrobić.

Mogę mieć problem ze zmieszczeniem tego bo będą w sumie 4 przekaźniki.Mało się robi miejsca.

Obawiam się że mogę nie doszukać się błędu ale ok. Jeśli sobie nie poradzę to napiszę.
    Prąd i te przekaźniki, diody itp. to dla mnie czarna magia.

Dzięki raz jeszcze za ten schemat.

0
  • #18 09 Maj 2014 22:56
    chrust58
    Poziom 17  

A może taki schemat?. U mnie chodzi do nawiania cewek.

0
  • #19 10 Maj 2014 08:26
    BILGO
    Poziom 38  

chrust58 napisał:
    A może taki schemat?

Zmodyfikuj go tak aby działał zgodnie z kierunkiem ruchu bębna dźwigu...

A ja jeszcze wymyśliłem inny układ, może mniej skomplikowany od poprzedniego...
    Wprowadziłem pewne modyfikacje w schemacie ponieważ dostrzegłem jeden błąd.

0
  • #20 10 Maj 2014 12:51
    chrust58
    Poziom 17  

Może zrobić dwa takie sterowniki (dwie bramki wolne),lub z przełącznikiem,jak niżej.Na pierwszym schemacie jest mały błąd,zamienione nóżki 4 i 6.

0
  • #21 10 Maj 2014 13:27
    BILGO
    Poziom 38  

Chodzi mi o synchronizowanie kierunku obrotu silnika układu linki czy najpierw ma jechać do K1 czy do K2 w zależności od obrotów silnika bębna.
    Jak twój układ będzie się zachowywał gdy silnik układu linki zatrzyma się w pozycji gdy żadna krańcówka nie będzie wciśnięta?? Skąd Twój układ będzie 'wiedział' w którą stronę później jechać??

0
  • #22 10 Maj 2014 14:06
    chrust58
    Poziom 17  

Po to jest dioda D1 i kondensator ,układ pobiera tak mało prądu,że po wyłączniu pamięta kierunek ruchu.Pamięć można wydłużyć,dając wiekszą pojemność kondesatora.

0
  • #23 10 Maj 2014 14:17
    BILGO
    Poziom 38  

chrust58 napisał:
    Po to jest dioda D1 i kondensator ,układ pobiera tak mało prądu,że po wyłączniu pamięta kierunek ruchu.Pamięć można wydłużyć,dając wiekszą pojemność kondesatora.

A gdy dźwig nie będzie używany np. tydzień to co wtedy ??
    To jest głupota żeby jeszcze pamiętać o tym aby dźwig był cały czas do prądu podłączony :D

Zobacz na moje rozwiązanie z postu #19. To jest jedyne pewne i najprostsze rozwiązanie ;)

0
  • #24 10 Maj 2014 15:21
    chrust58
    Poziom 17  

No twoje rozwązanie jest bardziej zagmatwane. A co do dżwigu to -Proj_bud- post#11 napisał "I silnik nawijarki też może zacząć pracę w lewo lub prawo",że może a nie musi.Decyzja należy -Proj_bud-.Żegnam.

0
  • #25 10 Maj 2014 16:08
    klamocik
    Poziom 22  

Taki przełącznik bez żadnej elektroniki zrobisz z isostata tam pracują trzy styki ty wykorzystasz czwarty po usunięciu blokady, ważne by podczas przełączenia nie powodował zwarcia, nie posiada żadnej sprężyny więc przełączony zapamiętuje ten stan a teraz przełączanie: ostatni zwój liny np. w prawo przełącza przełącznik w lewo kręci całą warstwę i znowu ostatni zwój z lewej przełączy na prawo,to trzeba dobrać zależnie od prędkości i masy bębna.

0
  • #26 10 Maj 2014 17:49
    BILGO
    Poziom 38  

chrust58 napisał:
    że może a nie musi

Musi! Jak ty sobie wyobrażasz np odwijanie linki gdyby nie było to synchronizowane?
    klamocik napisał:
    to trzeba dobrać zależnie od prędkości i masy bębna.

Przestań kolego takie bzdury wypisywać...
    klamocik napisał:
    Taki przełącznik bez żadnej elektroniki zrobisz

Tu masz racje ;) Zbędne są jakieś układy scalone jak można to na 3 miniaturowych przekaźnikach i 2 diodach prostowniczych wykonać.

Dodano po 2 [minuty]:

chrust58 napisał:
    Decyzja należy -Proj_bud-.

On już zadecydował, inaczej by tu nie pisał ;)
    Bo rozwiązanie które podałem w poście #7 nie odpowiadało w pełni jego oczekiwaniom.

chrust58 napisał:
    Żegnam.

Również Kolegę żegnam.

Dodano po 6 [minuty]:

chrust58 napisał:
    No twoje rozwązanie jest bardziej zagmatwane

Hahaa śmieszne :D Moje jest banalne! i zarazem bardzo pewne i skuteczne!

0
  • #27 11 Maj 2014 23:05
    proj_bud
    Poziom 7  

Panowie spokojnie...
    Ja spróbuje jednak z układem który narysował Bilgo.
    Ale każdy kolejny pomysł jest na wagę złota bo nie tylko ja poszukuję takich schematów. Koledzy modelarze również potrzebują takich rzeczy...

0
  • #28 13 Maj 2014 20:42
    proj_bud
    Poziom 7  

Wstępnie podłączyłem układ

Działa bezbłędnie.
    Teraz muszę to jeszcze upchnąć i podłączyć pod układ elektryczny dźwigu i będzie gites

Dziękuje raz jeszcze

0
  • #30 14 Maj 2014 07:47
    proj_bud
    Poziom 7  

Bilgo taki wymyśliłeś schemat to masz pajęczynę..... :D

A tak serio nie jestem elektrykiem i najprostsze dla mnie to podłączenie kabelkami.

Filmik wrzucę jak już to wszystko ogarnę.

ps a o jakiej uniwersalnej płytce mówiłeś?

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo