Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Atmega16 + ISPCable III - odczyt sygnatury

jgzut 11 Nov 2012 13:19 1662 1
    jgzut
    Level 1  
    Witam,

Mam problem z odczytaniem sygnatury z Atmegi16 z wykorzystaniem programatora ISPCable III (łączy się przez USB i jest zgodny z STK500) . Sam programator jest zainstalowany (system win7 64 bit) i w menadżerze urządzeń wygląda to tak:

Procesor jest wykorzystany w moim własnym projekcie więc na wszelki wypadek dorzucę schemat, bo może błąd wynika z czegoś idiotycznego w schemacie:

Złącze J4 to goldpin z którym miałem łączyć się po SPI. Błędne wyprowadzenie pinów już zauważyłem (zamiast !SS powinien być reset) więc połączyłem MISO z MISO programatora, MOSI z MOSI i SCK z SCK. Reset z programatora połączyłem z nóżką od styku SW1 od strony reseta. Sam programator ma 10 wyprowadzeń (MISO,MOSI,SCK,RESET,LED,VCC i 4 x GND). Całą płytkę zasilam 5V DC z zasilacza zewnętrznego, napięcia są tam gdzie powinny być i takie jakie powinny być, więc piny VCC, GND i LED "wiszą" w powietrzu, a zwora którą należy założyć gdy chcemy zasilić procesor z programatora jest zdjęta.

Odczytać sygnaturę próbowałem za pomocą AVR Studio 4.11, ATMEL studio 6.0 i avrdude bez nakładek z GUI. Uzyskane efekty to:

W przypadku AVR Studio 4.11:
    ISP Frequency mogę wpisać od 57,6 kHz wzwyż, częstotliwości poniżej tego wpisują się i tak jako 23,94kHz, gdy sprawdzam odczyt częstotliwości. W zakładce fuses w miejscu SPIEN mam szary kwadrat z czerwonym znakiem zapytania i nie mogę tego zaznaczyć ani odznaczyć. Wynikiem próby odczytania sygnatury jest komunikat:

Dodatkowo po próbie odczytu sygnatury,otrzymaniu komunikatu błędu i ponownym odczytaniu częstotliwości ISP frequency okazuje się ze przestawiła się na 460,8kHz.

W przypadku Atmel Studio 6.0 błąd wygląda następująco:

Zdecydowałem się więc na próbę odczytu sygnatury za pomocą avrdude v 5.11, czego efektem cały czas jest komunikat:

avrdude: Can't find programmer id {stk500}

Probowałem również z braku pomysłów z id: stk500v2, stk500v1, stk500pp i stk500hvsp. Wywołując z parametrem -p {m16} (np.: avrdude -c {stk500} -p {m16}) uzyskiwałem ciągle ten sam komunikat.

W tej chwili nie mam już żadnych pomysłów, więc każda pomoc jest mile widziana.
    zumek
    Level 39  
    jgzut wrote:
    ... więc piny VCC, GND i LED "wiszą" w powietrzu,...

I tu jest pies pogrzebany :)