Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt na studia "Projekt zestawu trójdrożnego o mocy min. 100W".

11 Lis 2012 13:50 2163 15
 • Poziom 7  
  Zdecydowałem się założyć nowy temat gdyż mam duży problem. Jestem na 3 roku studiów "bardzo dziwnych" o kierunku edukacja techniczno-informatyczna. Zapisując się na nie byłem nastawiony na aspekt bardziej informatyczny, życie pokazało, że nacisk położony został na pierwsze słowo. Przeszedłem już elektrotechnike (ledwo), mechanike, grafike inżynierską i w tym sezonie pojawiły się AUDIOTECHNOLOGIE. Oczywiście od razu padł do zrobienia projekt jak w tytule "Zaprojektować zestaw głośnikowy, 3-drożny o mocy min 100W". I tu wielka moja prośba do wszystkich znających temat o pomoc, gdyż w tym temacie jestem kompletnie zielony. Głośniki możemy wybrać obojętnie jakie, cena nie gra roli (myslałem o Tonsilu). Obudowa zamknięta, bass-reflex lub inna i do tego musi zostać zaprojektowana zwrotnica prądowa i dołączone wszelkie obliczenia więc program do obliczeń raczej odpada. Więcej informacji dołączam w załączniku. Z góry dziękuje za pomoc. :D
 • Poziom 7  
  Napisałem tak szczegółowo by pominąć zbędne pytania co masz zrobić itd. Chodzi mi raczej o naprowadzenie na sciężkę wg której uda mi się ten projekt zrealizować. Narazie wiem tyle że wybieram sobie głośniki nisko, średnio i wysokotonowy. Muszą mieć taką samą impedancję np 8 Ohm. Powinny mieć taką samą efektywność np 90db. Ale nie wiem jak to poskładać do kupy i jak uzasadnić dlaczego wybrałem takie głosniki, i dlaczego obudowa bass-reflex a nie zamknięta lub na odwrót. Nie podano nam żadnych wzorów, o zwrotnicy już nie wspomnę. Oczekuje tylko pomocy a nie zrobienia za mnie projektu. :D
 • Poziom 38  
  Cytat:
  Oczekuje tylko pomocy a nie zrobienia za mnie projektu. Very Happy  Ale w czym konkretnie? Masz to fizycznie zrobić? Wykonać takie kolumny? Czy to ma być szczegółowo uzasadniony projekt? Zadaj jakieś konkretne pytania to pomożemy.


  Co do obudów bass-reflex i closed w sieci jest pełno informacji o nich, jaki problem poczytać o ich wadach i zaletach i wybrać którąś nich?
 • Poziom 7  
  Ma to wyglądać w taki sposób, że wykonuje projekt na papierze a wykładowca biorąc go do ręki byłby w stanie zbudować zestaw głośnikowy, żeby grał, więc muszą być rysunki, obliczenia itd. Z obudową i głośnikami nie mam problemu znalazłem ciekawą książkę w pdfie. Problem zaczyna się od punktu 3,4 i 5.(w załączniku). Jeśli wyliczam obudowę np na 80 litrów to jak mam wyliczyć jej wymiary zewnętrznę wys,szer, głęb.?
  Jestem laikiem więc dla ciebie to prościzna a ja znam się na komputerach lecz na głośnikach wcale.
  Uzasadnienie doboru rodzaju aproksymacji charakterystyki amplitudowej filtrów zwrotnicy?(czarna magia)
  Projekt zwrotnicy prądowej z kompletem charakterystyk
  (amplitudowe i fazowe) dla przypadku idealnego
  i z zastosowaniem „rzeczywistych” elementów elektronicznych
  – charakterystyki poszczególnych ogniw i
  charakterystyka sumaryczna; charakterystyka impedancyjna.(informacje na ten temat są znikome, lub nie mogę znaleźć konkretów, bo nie znam się na tym, więc nie umiem czytać między wierszami).
 • Poziom 18  
  Skoro to nie ma być obliczane w programie, ja robię tak. :arrow: W exelu zakładam odległości tercjowe. Oczywiście mam na myśli tercję wielką z niewielkimi zaokrągleniami. Dla ułatwienia podaję listę tercjową, 33 punkty:
  12,5
  16
  20
  25
  31,5
  40
  50
  63
  80
  100
  125
  160
  200
  250
  315
  400
  500
  630
  800
  1000
  1250
  1600
  2000
  2500
  3150
  4000
  5000
  6300
  8000
  10000
  12500
  16000
  20000
  Oczywiście tych punktów możesz zrobić więcej. Możesz np zrobić odległości między dźwiękami co dwa półtony. Potem to już proste. Kopiuję wzory w osobnej kolumnie, a raczej dużo wzorów w wielu kolumnach i później jedna z kolumn służy jako skala wyników. Robię z tego wykres. I tak np podana wyżej lista, tworzy skalę x w wykresie, a amplituda uzyskana w którejś kolumnie tworzy wartość (jednej z) funkcji y. I tak np mogę uzyskać wypadkową charakterystykę przenoszenia zwrotnicy, albo poszczególnego elementu. Myślę też, że o to chodzi w pkt 5 "...charakterystyki poszczególnych ogniw i charakterystyka sumaryczna". Na wykresach robiłem również charakterystykę impedancyjną. Myślę, że charakterystykę fazową też dałoby się tak zrobić. Przykład takiej charakterystyki:
  Projekt na studia "Projekt zestawu trójdrożnego o mocy min. 100W".
  Czerwona- amplituda wyjściowa, z uwzględnieniem wbudowanej korekcji w przedwzmacniaczu.
  Niebieska- gł. niskotonowy
  Zielona- gł. wysokotonowy

  Oczywiście ten sposób jest ograniczony tylko do tych punktów częstotliwości które podałem. Między 2ma punktami jest linia prosta. Żeby uzyskać dokładną funkcję, musiałbyś stworzyć jeden wzór, którego częstotliwość będzie wartością x i przedstawić ją na wykresie np dla x[od 20Hz; do 20kHz]. Nie znam na tyle dobrze exela, żeby powiedzieć, czy jest możliwość zrobienia takiego wykresu. Ale na pewno można taki wzór podać kolesiowi w ramach obliczeń.
  Powodzenia

  Dodano po 13 [minuty]:

  Majsterek4 napisał:
  Jeśli wyliczam obudowę np na 80 litrów to jak mam wyliczyć jej wymiary zewnętrznę wys,szer, głęb.?

  Liczysz wymiary w dm³ wszystkiego co jest w środku(waty, zwrotnicy, pianki, głośników, jakichś figurek, cokolwiek byś tam miał). Sumujesz wymiary tych rzeczy i dodajesz do tych 80dm³. To co Ci wyjdzie w wyniku obliczasz jako wymiary wewnętrzne desek.

  Majsterek4 napisał:
  Uzasadnienie doboru rodzaju aproksymacji charakterystyki amplitudowej filtrów zwrotnicy?(czarna magia)

  Bardzo ciekawe zdanie. Z lingwistycznego punktu widzenia, można tutaj każde słowo(oprócz tych w nawiasie) rozpatrywać osobno. Taki rodzaj rozpatrywania nie pozbawi zdania sensu. np. Aproksymacja(wikipedia)
 • Poziom 7  
  Od razu chciałbym podziękować wam za odpowiedź i zainteresowanie. Ale zacznijmy od początku tzn od punktu nr1. Wybieram głośniki, np Tonsil nisko: GDN 30/100/11, średnio GDM 18/80 i wysoko GDWT 9/100FP.
  Pytanie nr 1. Czy efektywność w każdym z nich powinna być taka sama, czy może się różnić o kilka dB między sobą? Wiem że impedancja musi być jednakowa w każdym głośniku, w tym przypadku 8 ohm.
  Pytanie nr 2. Jak uzasadnić dobór głośników? Dlaczego akurat Tonsil i dlaczego użyłbym tych głośników w moim projekcie? Czym się kierowałem, danymi producenta?
  Proszę o pomoc bo w temacie jestem zielony, a czas mnie goni.
  A co do tego wykresu to nie bardzo rozumiem co on przedstawia dałoby się jaśniej?
 • Poziom 38  
  Cytat:
  Pytanie nr 1. Czy efektywność w każdym z nich powinna być taka sama, czy może się różnić o kilka dB między sobą?

  Efektywność głośników wysokotonowych i średniotonowych może być wyższa bo łatwo ją stłumić L-padem. Nie da się stłumić woofera.

  Cytat:

  Wiem że impedancja musi być jednakowa w każdym głośniku, w tym przypadku 8 ohm.

  Nieprawda, nie musi być identyczna.


  Cytat:

  Pytanie nr 2. Jak uzasadnić dobór głośników? Dlaczego akurat Tonsil i dlaczego użyłbym tych głośników w moim projekcie? Czym się kierowałem, danymi producenta?

  Skoro to tylko na papierze, to weź np głośniki seasa i zrób klasyczne 3 way.
  Wybierz na dół: http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=173&Itemid=165 - bo jest papierowy (rezonanse tłumione w całym paśmie, brak break upu na skraju pasma, więc łatwo bedzie wyfiltrować, ząbek na charystyce impednacji przy 700 hz, a więc zaleca się podział niżej, bo w tym miejscu łamie się membrana, papierowa membrana daje więcej harmonicznych co owocuje "ociepleniem dźwięku".
  - środek: - http://www.seas.no/index.php?option=com_content&task=view&id=102&Itemid=124 papierowa membrana, więc będzie spójność brzmienia z dołem, do ok 2,5khz dobre charakterystyki kierunkowe - a więc tu trzeba ciąć zwrotnicą, dość duża powierzchnia membrany i niski fs gwarantujące możliwość dość niskiego dolnego podziału. Łagodny roll-off gwarantujący możliwość zastsosowania niskich stromości filtrów w górnym podziale (napisz, że chcesz w ten sposób zredukować koszty zwrotnicy)
  - góra - http://www.seas.no/index.php?option=com_content&view=article&id=78&Itemid=102 - bo membrana miękka, a więc pasuje do pozostałych, dość dobre charki kierunkowe, dość gładka charakterystyka przetwarzania, niskie fs, a więc nie trzeba stosować wysokich rzędów filtrów, chłodzony ferrofluidem, a więc bardziej wytrzymały.  To tak najprościej.
 • Poziom 7  
  Czy jako uzasadnienie wyboru mam napisać to co napisałeś za linkami? Nie chciałbym usłyszeć a co miał pan na myśli pisząc to czy tamto, bo będzie problem.
 • Poziom 18  
  Majsterek4 napisał:
  A co do tego wykresu to nie bardzo rozumiem co on przedstawia dałoby się jaśniej?

  Charakterystykę amplitudową na paśmie częstotliwości.
  Chcesz dobrej rady? Idź do biblioteki i poczytaj "podstawy przebiegów sinusoidalnych". Posiedzisz kilka dni w czytelni, to Ci się przejaśni. A jak posiedzisz parę tygodni, to myślę, ze nie będziesz mieć żadnych pytań. Rozumię, że jesteś informatyk i wolałbyś siedzieć cały czas przed kompem, ale uwierz mi. :arrow: Porządnej wiedzy nie ma w internecie, ale w książkach jest jej cały skarbiec.
 • Poziom 7  
  Dla mnie to po prostu kolejny projekt, który trzeba zrobić bez jakichkolwiek wyjaśnień ( co dla mnie jest pozbawione sensu). Jak by ktoś kazał zbudować mi dom i nie obchodzi go jak to zrobię i czy potrafię. Na szczęście jestem ambitny, lecz cienko u mnie z wolnym czasem praca 11h dziennie, a potem nauka itd. Dlatego dziękuje za wszelkie rady.... I czekam na więcej.
 • Poziom 18  
  To poczytaj coś o układach RC, RL. Musisz wiedzieć co to przebieg, okres, częstotliwość, impedancja, jak się zmienia dla różnych częstotliwości. Nie wiem od czego zacząć. Tak jak kolega Tomq Ci powiedział, nie możemy za Ciebie odwalić całego projektu. Zresztą chyba po to on jest. Skoro nie będziesz umiał tego zaprojektować, to jak z bardziej zaawansowaną techniką chcesz ruszyć na tej specjalizacji.
 • Poziom 7  
  Cytat:
  Skoro nie będziesz umiał tego zaprojektować, to jak z bardziej zaawansowaną techniką chcesz ruszyć na tej specjalizacji.


  Najlepsze w tym wszystkim jest to, że studia miały być techniczno-informatyczne, ale informatyki jak na lekarstwo, a sama technika, która w ogóle mnie nie interesuje, więc stąd wynika moja niewiedza. Nastawiłem się na informatyke + plus trochę techniki, a musiałem walczyć z elektrotechniką(kulałem), mechaniką itd. Nie chce, żeby ktoś za mnie coś robił tylko siedzę nad tym projektem, czytam kilkaset postów i nie umiem ruszyć z miejsca. Nawet tak prosta rzecz jak uzasadnienie doboru głośników jest dla mnie sprawą trudną, bo nie wiem co mam napisać "podobają mi się lub mają fajną nazwę"? Rozumiem, że dla kogoś kto zajmuje się tym na co dzień to pestka, ja mam tak z informatyką i komputerami lecz w tym temacie kompletna zielenina.

  Dodano po 2 [godziny] 55 [minuty]:

  wachcio napisał:
  Majsterek4 kiedyś dawno "popełniłem" bardzo prostu programik do dopasowywania wymiarów skrzyń Car Audio (zatem również kolumn domowych) do zadanego ltrażu - http://delphi-archiwum.pl/wachcio/download/wachciobox_alpha.rar Choć 100% gwarancji poprawnych obliczeń nie daję powinno działać dobrze :)


  Programik wporzo tylko co mam wpisać w polu litraż głośnika? Wpisywałem kilka wartości i wychodzą jakieś astronomiczne wymiary. np wys 5022,22 cm
 • Poziom 7  
  Chyba zamkniemy temat bo jakoś nie widzę chęci pomocy??
 • Użytkownik usunął konto