Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TermopastyTermopasty
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Analizator logiczny na CY7C68013A

11 Nov 2012 17:41 55203 101
 • Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  User removed account
  Level 1  
  User removed account wrote 0 posts with rating 0, helped 0 times. Been with us since 1978 year.
 • TermopastyTermopasty
 • #2
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Warto wspomnieć też o projekcie kolegi manekinen ( http://mdiy.pl/uniwersalna-plytka-analizatora-logicznego/ ), nad którym wspólnie pracowaliśmy. Ja miałem 10 układów 100 pinowych w obudowach QFP-100 z próbek od Cypress'a, więc powstało wśród naszego grona nas kilka egzemplarzy tego urządzenia z jednym eepromem i procesorem attiny25 umożliwiającym zmianę oprogramowania za pomocą jednego przycisku.
  ---
  Co do urządzenia tu zaprezentowanego - płytkę można było ładniej pocynować, ale w obudowie prezentuje się bardzo estetycznie.
  ---
  Jedno co mnie ciekawi i gryzie od tamtego czasu to właśnie wersja USBee 16-sto kanałowa + oscyloskop. Niestety wgranie vid+pid tej wersji nadal nie umożliwia współpracy z tym oprogramowaniem na PC.
  Z tego co widzieliśmy to w tej wersji na pokładzie był jakiś hub USB i 2 układy CY7C68013A - jeden 16-sto kanałowy układ cyfrowy, a drugi do obsługi 2 przetworników ADC. gdyby komuś udało się rozgryźć ten problem to byłoby świetnie - mielibyśmy 16-sto kanałowy analizatorek.
 • #3
  seg
  Level 13  
  Widzę, że tak jak ja używasz taśmy - nie sieje Ci śmieci na inne kanały gdy podłączysz tylko jeden z nich i masę? U mnie bardzo.
 • #4
  KubeqZ
  Level 16  
  Płytkę robiłeś termotransferem ?
 • TermopastyTermopasty
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #9
  manekinen
  Level 29  
  Cześć. Przeryłem ten temat na tym ruskim forum już wcześniej, wtedy było jakieś 70 stron, ale może tylko kilka słów o wersji 16 kanałowej było. Tam siedzi jakiś dodatkowy scalak który potrzebuje wsadu itd, nie pamiętam już jaki, coś z arm-ów chyba, i raczej nie da się tego skopiować.

  U siebie nie dawałem zabezpieczeń na wejścia, chyba nie jest to aż tak krytyczne jak się wie co się robi. Z resztą w razie jakiegoś wypadku to padnie bufor który można sobie wymienić.

  Co do samego analizatora, świetna sprawa, 24mhz przy 8 kanałach każdemu hobbyście powinno wystarczyć. Układ trzeba jednak podpinać do tylnego USB w komputerze bo przy kiepskich połączeniach / tanich przewodach wychodzą błędy i analizator proponuje dużo niższe próbkowanie.

  A saleae ma faktycznie na stałe zapisane adresowanie eepromu bajtem i przy próbie uruchomienia z kością adresowaną słowem (i ustawieniu jumperka) wywala błąd zapisu do eeprom, choć faktycznie do niego nic nie zapisuje (albo zapisuje i od razu kasuje).

  Nie wrzucałem tutaj na elke tego swojego układu bo uznałem że nie jest to żaden wyczyn skopiować czyjeś rozwiązanie, jedyne co dołożyłem od siebie to ta zmiana identyfikatorów i muszę przyznać że rozwiązanie jest niezwykle wygodne - ale mogę to też na elkę wrzucić, może dotrze do szerszego grona, albo podłączę się do tematu kolegi jeśli nie ma nic przeciwko :)

  A jeszcze przypytam o chwytaki. Jak z jakością? 12szt za 10zł nie brzmi zachęcająco, ale te które sam użyłem były chyba po 1,40zł/szt i są tragiczne.
 • #10
  User removed account
  Level 1  
 • #11
  User removed account
  Level 1  
 • #12
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Co do pamięci eeprom - z AT24C64 na pewno nie zadziała. Musi być to pamięć: AT24C01 lub 02 lub 04 lub 08 lub 16 (bez żadnych dodatkowych literek). Inne z tych serii nie zadziałają, gdyż układ wysyła do pamięci jej adres, a potem jeden bajt adresu komórki i rozpoczyna odczyt, tymczasem pamięci poza wymienionymi wcześniej przyjmują 2 bajty adresu komórki, więc to nie ma prawa zadziałać.
 • #13
  manekinen
  Level 29  
  dgajew wrote:
  manekinen a myślałeś nad wersją z przetwornikiem ADC?

  Szczerze, skończyło się tylko na krótkiej dyskusji, i nie wnikałem głębiej bo mam przyzwoity oscyloskop na USB.

  dgajew wrote:
  Na tym rosyjskim forum było sporo schematów ale jeszcze tego nie ogarnąłem bo google translate nie radzi sobie zbyt dobrze z tlumaczeniem

  Ja tam tą cyrylicę jakoś odczytuję, ale jak chcesz używać translatora google to tłumacz na angielski, wychodzi o wiele lepiej :)
  dgajew wrote:
  Swój projekt bez wahania wrzucaj na elektrodę, patent ze zmianą identyfikatorów jest unikalny w skali światowej

  Ok jutro na spokojnie przygotuję. Początkowo chciałem emulować pamięć i2c przez attiny w trybie slave, ale nie dość że było to kłopotliwe to jeszcze nie dawało swobodnego dostępu do pamięci aplikacjom z PC a te lubią z niej korzystać. Na pomysł podmieniania zawartości pamięci przez attiny na starcie, wpadł nasz forumowy kolega mlassota który też miał w tym udział :)
 • #14
  rarvolt
  Level 9  
  A czy nie można zamiast CY7C68013A użyć PIC18F2550SP? Ma on interfejs USB. Oczywiście pozostaje sprawa napisania do niego softu, ale czy na takim scalaku jest to wykonalne?
 • #15
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Nie, chyba że napiszesz też cały soft na komputer od początku, więc wtedy wychodzi po prostu budowa analizatora od podstaw.
  ---
  Otóż kostki Cy7C68013A nie mają własnej pamięci flash/eeprom. W tej aplikacji eeprom zapisuje tylko numer VID i PID urządzenia USB, potem łączy się z nim komputer i oprogramowanie przez USB wgrywa program do pamięci RAM, który pozostaje w niej do momentu odłączenia zasilania.
 • #16
  Szymon Tarnowski
  Level 27  
  manekinen wrote:
  Tam siedzi jakiś dodatkowy scalak który potrzebuje wsadu itd, nie pamiętam już jaki, coś z arm-ów chyba, i raczej nie da się tego skopiować
  W sieci są filmy opisujące co siedzi w środku tych urządzeń, w wersji 16 kanałowej siedzi CPLD XILINXa który zajmuje się szeregowaniem danych. Wystarczy popatrzeć na dane katalogowego SALEAE w wersji 16 kanałowej. 100MHz jest dostępne tylko podczas użyciu 2 kanałów. Działa to tak że układ Cypressa potrafi próbkować 8 bitów co ok 24-25MHz, układ zewnętrzny (CPLD) działa jak konwerter szeregowo-równolegly. Np przy ustawieniu próbkowania 100MHz z taką częstotliwością próbkuje wejścia i generuje na wyjściu sygnał 4 bitowy który procesor dalej próbkuje. Na 4 pinach "przypisanych" do kanału pojawiają się impulsy odpowiadające kolejnym próbkom 100MHz. Dlatego da się tylko mieć 2 kanały po 100MHz, 4 kanały po 50MHz itp. Wsad do takiego CPLD raczej nie będzie ciężko napisać od zera na podstawie takie idei, większym "problemem" będzie zdobyciem oryginału, zrysowaniu schematu i odtworzenie "protokołu" konfiguracji (wyboru częstotliwości).
 • #17
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Ale my nie mówimy o analizatorze SALEAE LOGIC16 (bo to co Kolega napisał wiedzieliśmy już podczas budowy naszego analizatora), ale o USBEE DX: http://www.usbee.com/dx.html#
  Hmm, tu coś jest ciekawego:
  http://we.easyelectronics.ru/Tools/i-snova-pr...kie-analizatory-dorabotka-klona-usbee-dx.html
  Fajnie by było gdyby ktoś znający dobrze bukwy to przeczytał...
 • #19
  czopik2004
  Level 19  
  Witam wszystkich!

  Nie wie ktoś, czy istnieje możliwość zakupu płytki do cudeńka kolegi Manekinen?

  Pozdrawiam: Kamil
 • #20
  User removed account
  Level 1  
 • #21
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No po wgraniu tych vid i pid do jednego procesora niestety nie rusza...
  Myślałem, że coś więcej tam piszą o budowie tego klonu.
  Musi być to pewnie HUB USB2.0.
  Swoją drogą, gdyby ktoś z forumowiczów miał ten klon wersji 16-ch to bylibyśmy wdzięczni za jakieś info.

  Dodano po 1 [godziny] 11 [minuty]:

  hv222 wrote:
  Witam,
  Skorzystam ze sposobności i zapytam czy w USBee DX Hubem USB musi być układ USB2512A, czy można zastosować inny Hub (np. CY7C65632) ?

  Pozdrawiam

  A skąd znasz ten model? Masz może jakiś schemat?
 • #22
  hv222
  Level 16  
  Witam,
  Schemat i PCB do wersji 2.0 jest tu : http://www.amobbs.com/thread-5456457-1-1.html
  Tu też jest schemat: http://global.hkepc.com/forum/viewthread.php?action=printable&tid=1448994
  Dużo informacji też jest na rosyjskim forum: http://kazus.ru/forums/showthread.php?t=14159
  W tym schemat wersji 4.0: http://kazus.ru/forums/attachment.php?attachmentid=14244&d=1288617310

  Z tego schematu wynika, że dwa CY7C68013A pracują na tym samym EEPROM, więc też i na tym samym PID , VID. Przejrzałem sterowniki do USBee DX i tam nie znalazłem PID i VID dla drugiej połówki, więc druga też musi się pokazywać pod tym samym PID i VID. Dlatego też zastanawiam się czy ten Hub USB odgrywa jakąś dodatkową rolę w tym urządzeniu. Zastanawia mnie również jak program rozróżnia te dwie połówki.

  Też próbowałem wgrać PID i VID do jednego układu i nie działało.

  Udało mi się dostać mikrokontrolery i ADC jako sample, więc chciałbym pokombinować z takim analizatorem. Ciekawym pomysłem byłby analizator złożony z części analogowej USBee DX i części cyfrowej DX która miałaby możliwość wykrycia się jako Saleae 16 i po dodaniu układu Xilinx mogłaby próbkować 2 kanały z szybkością 100MSPS.

  W internecie można też znaleźć zdjęcia tych analizatorów bez obudowy (np. http://rz2k.ru/2012/02/26/clones-iii-usbee-dx/ )

  Mam jeszcze pytanie odnośnie zabezpieczenia wejść. Lepiej sprawdzi się dioda Zenera jak w oryginale i klonach, czy lepiej dodatkowo zastosować diodę transil (np. jednokierunkową na 6.5V lub dwukierunkową na 10V) ?

  Pozdrawiam
 • #23
  jajeco
  Level 15  
  A jeśli chodzi o płytki dostępne na ebay_u : Ez-USB FX2LP Logic Analyze to wystarczy zmienić tylko zawartość eepromu i wszystko będzie działało? Dobrze zrozumiałem?
 • #24
  User removed account
  Level 1  
 • #25
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Hmm,
  dgajew wrote:
  hv222 dzięki za te linki, na ostatnim schemacie widać, że oba mikrokontrolery są połączone kilkoma liniami więc raczej nie da się uruchomić USBee suite dla 16 kanałów z podłączonym jednym układem. Dam głowę, że istnieje inne oprogramowanie które czyta oba porty i nie potrzebuje hubów, drugiego mikrokontrolera czy dodatkowego CPLD.

  Kiedyś widziałem parę układów posiadających 1 cypressa, w którym deklarowano, że współpracuje z USBee DX, miał 16 kanałów opisanych na wyjściu, podłączonych tak jak na tych schematach (rozgryzaliśmy to z kol. manekinen - nawet nasza płytka ma takie wejścia). Stąd zapewne istnieje jakaś możliwość odpalenia połówki analizatora. Na schemacie wersji 4.0 widać, że:
  1. jest jeden eeprom - czyli w eeprom na pewno nie jest zapisane który z układów jest Analog a który 16CH*Digital
  2. Niektóre piny są podłączone do drugiego uC, ale niektóre są (w wersji 4.0) podłączone na stałe - może trzeba iść tą drogą? Może któryś z nich jest odpowiedzialny za to, że jeden z nich się zgłasza jako wersja cyfrowa?
  Musimy to zbadać.
 • #27
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  1. Z Saleae Logic16 nie działa - sprawdzaliśmy, zresztą jak miałoby działać bez najważniejszego elementu
  2. USBee RX - warte sprawdzenia

  Dodano po 3 [minuty]:

  Znalazłem jeszcze: http://www.sonsivri.to/forum/index.php?topic=26225.0

  Dodano po 4 [minuty]:

  http://kazus.ru/forums/attachment.php?attachmentid=14244&d=1288617310 na tych schemacie N$41 to GND... czyli mamy na stałe podpięty do masy, a w drugim chipie... do VCC.
  Ja bym poszedł tym tropem teraz. (Swoją drogą niestety jestem z pokolenia, które języka rosyjskiego się nie uczyło w szkołach, więc prośba do kogoś starszego doświadczeniem i wiekiem o pomoc i poszperanie na tym rosyjskim forum...)
 • #28
  hv222
  Level 16  
  Co do logic16 założyłem, że jeśli Xilinx działa jako dzielnik to bez niego może działać 16 kanałów na tych 12.5MSPS.

  Teraz tak myślę, że wersja RX może pracować na zupełnie innym hardware, ponieważ nie jest wspierana przez USBee Suite. (Ma swoją wersję)

  Co do schematu wersji 4.0: HUB USB steruje resetem U1, a U1 resetem U4. W wersji 1.0 i 2.0 (te schematy prawdopodobnie odnoszą się do klonów, bo EEPROM jest przełączany) resety mikrokontrolerów są podłączone tylko do Vcc. Widocznie w v4.0 ma to na celu chyba tylko zabezpieczenie, aby 2 mikrokontolery nie korzystały z jednego EEPROMu w tym samym czasie. W takim razie można by zastosować dowolny HUB USB 2.0 high speed do pełnej wersji DX.

  U4 wydaje się być nadrzędny nad U1, raz że steruje jego resetem, dwa daje sygnał zegarowy do ADC. Połówka cyfrowa powinna działać bez analogowej, za to analogowa bez cyfrowej nie ruszy.
 • #29
  piotrva
  VIP Meritorious for electroda.pl
  No cyfrowa bez analogowej właśnie nie działa, a cóż, wersja Logic16 - hmm to może być dobry trop choć nie przypuszczam, żeby ruszyło.
  Wczoraj sprawdzałem właśnie podłączanie pinów INT0-1 do gnd i vcc przy vid/pid USBee DX - zero odzewu ze strony oprogramowania - najwidoczniej czeka na drugi układ.
 • #30
  User removed account
  Level 1