Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] zakłócenia odbioru tv przez odkurzacz Rainbow

M.G.A. 11 Lis 2012 17:42 6696 38
  • #1 11 Lis 2012 17:42
    M.G.A.
    Poziom 8  

Witam.Problem jak w tytule.O ile w trybie telewizji analogowej widać na ekranie tylko zakłócenia w postaci poziomych,przerywanych/szarpanych "linii" u góry i dołu ekranu,to w trybie TV cyfrowej zakłócenia uniemożliwiają jakikolwiek odbiór.Zakłócenia te powstają właśnie w trakcie pracy odkurzacza Rainbow SE.Niedawno zmieniałem w tym odkurzaczu szczotki silnika,nie zauważyłem tam żadnego kondensatora/filtra przeciwzakłóceniowego.Czy ten odkurzacz nie posiada takiego zabezpieczenia? Dodam jeszcze że kiedyś wymieniano w serwisie (???) kabel zasilający. Co zrobić żeby ta bestia przestała zakłócać.Jak dobrać i gdzie kupić odpowiedni filtr/kondensator przeciwzakłóceniowy? Pozdrawiam.

0 29
  • #2 11 Lis 2012 18:09
    SŁAWEKWW
    Poziom 16  

Filtr przeciwzakłóceniowy musi być. Możesz dać jakikolwiek z odkurzacza podobnej mocy.

0
  • #3 11 Lis 2012 18:13
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Na pewno gdzieś jest, jak jest regulacja mocy- to często na jej płytce znajduje się ów filtr.

0
  • #4 11 Lis 2012 18:44
    M.G.A.
    Poziom 8  

EltraATS napisał:
    Na pewno gdzieś jest, jak jest regulacja mocy- to często na jej płytce znajduje się ów filtr.

W tym odkurzaczu nie ma regulacji mocy.

0
  • #5 11 Lis 2012 19:11
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

No to może ktoś usunął kondensator, każdy silnik komutatorowy bez filtra przeciwzakłuceniowego generuje zakłucenia.

0
  • #6 11 Lis 2012 19:17
    M.G.A.
    Poziom 8  

EltraATS napisał:
    No to może ktoś usunął kondensator, każdy silnik komutatorowy bez filtra przeciwzakłuceniowego generuje zakłucenia.

Właśnie dlatego dodałem że był wymieniany kabel zasilający,być może wtedy został usunięty filtr.Tylko gdzie on się znajdował?

0
  • #7 11 Lis 2012 19:36
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Zapewne szeregowo był wpięty między przewód sieciowy a silnik.

0
  • #8 11 Lis 2012 21:01
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

EltraATS napisał:
    Zapewne szeregowo był wpięty między przewód sieciowy a silnik.

Jaja sobie robisz?
    Jeśli autor zastosuje kondensator podobny do tego ze zdjęcia to jeden czarny do fazy, drugi do neutralnego a przezroczysty do PE.
    zakłócenia odbioru tv przez odkurzacz Rainbow

2
  • #9 11 Lis 2012 22:03
    ROBSON33
    Moderator AGD

Jacek Rutkowski napisał:

Jaja sobie robisz?
    Jeśli autor zastosuje kondensator podobny do tego ze zdjęcia

A jeśli zastosuje podobny do tego:
    zakłócenia odbioru tv przez odkurzacz Rainbow

1
  • #10 11 Lis 2012 22:15
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Zależy jak ktoś chce, np w zelmerowskim odkurzaczu typ 338 kondensator jest wpięty równolegle, w meteorze super też, a np w modelu 102b jest już taki jak pokazał kolega wyżej.

Można zastosować i ten, i ten. W obu przypadkach trzeci przezroczysty przewód należy przymocować do silnika.

0
  • #11 12 Lis 2012 06:34
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Jeśli jest cztery czarne to dwa od strony przezroczystego przewodu idą do silnika, natomiast pozostałe dwa czarne do kabla zasilającego.

0
  • #12 12 Lis 2012 15:49
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

A biały ma niby uciąć? Należy go podłączyć do obudowy silnika.

0
  • #13 12 Lis 2012 17:14
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

Jeśli przeczytasz poprzedniego mojego posta to dowiesz się co ma zrobić z przezroczystym. Opisałem tylko co ma zrobić z dodatkowymi przewodami :)
    Musi tylko przy pięcioprzewodowym kondensatorze zwrócić uwagę na maksymalny dopuszczalny prąd płynący przez kondensator ponieważ często jest to 6A.

0
  • #14 12 Lis 2012 17:25
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Ale przezroczysty nie podłączamy do PE, bo żaden odkurzacz nie jest wyposażony w przewód sieciowy z PE, z powodu Poziomu Izolacji N.
    Przewód ten należy przykręcić np do obudowy turbin.

0
  • #15 12 Lis 2012 18:10
    Jacek Rutkowski
    Poziom 25  

OK, skojarzyłem ten odkurzacz z dawnymi odkurzaczami z metalową obudową gdzie PE było wykorzystane i podłączone do obudowy.

0
  • #16 12 Lis 2012 18:19
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Właśnie też się mylisz, mam sporo odkurzaczy nawet z lat 70, i wszystkie mają dwu żyłowy przewód, klasę izolacji N oraz ten biały przewód podpięty pod obudowę silnika.

0
  • #18 14 Lis 2012 12:24
    M.G.A.
    Poziom 8  

Widzę że dyskusja rozgorzała na dobre:)
    Mam już pewność że kondensator być musi.Wiem też jak powinien być podłączony.Niestety nie wiem jaki kondensator mam kupić.Powinny być chyba jakieś parametry odpowiednie do mocy silnika.Informacja typu taki jak w tym albo w tym odkurzaczu to jest dobra dla serwisanta,ale ja kupując w sklepie,albo w sieci muszę zazwyczaj określić czego szukam.Zatem Panowie,jaki kondensator mam kupić? Odkurzacz wg.tabliczki znamionowej pobiera moc 730W, napięcie 230V 50Hz. No i sprawa ostatnia,co jeśli po zastosowaniu kondensatora,zakłócenia dalej będą?Pozdrawiam.

0
  • #19 14 Lis 2012 14:26
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Kup KSPpz-10-2 Miflex, włączany równolegle w obwód silnika i na pewno bedzie ok.

Dodano po 52 [sekundy]:

Nawet jest na allegro, jak wpiszesz kondensator rainbow, jednak cena dość wysoka i jeszcze przesyłka...

0
  • #20 14 Lis 2012 15:42
    M.G.A.
    Poziom 8  

dzi_dziuś napisał:
    Kup KSPpz-10-2 Miflex, włączany równolegle w obwód silnika i na pewno bedzie ok.

Dodano po 52 [sekundy]:

Nawet jest na allegro, jak wpiszesz kondensator rainbow, jednak cena dość wysoka i jeszcze przesyłka...

Faktycznie,ale to jest świeża aukcja,zanim założyłem temat przekopałem Allegro pod kątem "kondensator Rainbow" i nic nie mogłem znaleźć.
    W każdym razie dziękuję bardzo Tobie,jak i wszystkim którzy podjęli ten temat.
    Pozdrawiam.

0
  • #21 20 Lis 2012 19:19
    M.G.A.
    Poziom 8  

Mam pytanie odnośnie tego przezroczystego przewodu,czy muszę go gdzieś podłączyć? No prawdę mówiąc to nie ma gdzie.Silnik obudowy nie ma,nie ma tez obudowy turbiny gdyż takiej odkurzacz nie posiada.Nie podłączyłem go więc w ogóle.Niestety pomimo zamontowania kondensatora silnik zakłóca dalej.Co robić?

0
  • #22 20 Lis 2012 19:26
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Nie iskrzy nadmiernie na szczotkach? Jak nie ma turbin to czym on zasysa? Każdy silnik w odkurzaczu ma jedną bądź 2 turbiny. Tego kabla nie musisz podłączać skoro nie ma gdzie, utnij go przy samym kondensatorze.

0
  • #23 20 Lis 2012 19:35
    M.G.A.
    Poziom 8  

EltraATS napisał:
    Nie iskrzy nadmiernie na szczotkach? Jak nie ma turbin to czym on zasysa? Każdy silnik w odkurzaczu ma jedną bądź 2 turbiny. Tego kabla nie musisz podłączać skoro nie ma gdzie, utnij go przy samym kondensatorze.

Czy iskrzy? Nie wiem,zobaczę jutro, dzisiaj już nie mam ochoty w nim grzebać.
    Rainbow SE nie ma takiej turbiny jak w innych odkurzaczach,działa na trochę innej zasadzie.

0
  • #24 20 Lis 2012 19:58
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

W sumie nie robiłem nigdy rainbowa, ale jeżeli silnie iskrzy na szczotkach to musi zakłucać.

0
  • #25 20 Lis 2012 20:00
    M.G.A.
    Poziom 8  

Co zatem zrobić jeśli będzie iskrzył?

0
  • #26 20 Lis 2012 20:13
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Jeżeli iskrzy mocno- wirnik do wymiany.

0
  • #27 20 Lis 2012 20:30
    M.G.A.
    Poziom 8  

Czyli co,któreś z uzwojeń padło czy co?Mogę to jakoś sprawdzić np.zwykłym miernikiem uniwersalnym?

0
  • #28 20 Lis 2012 20:33
    EltraATS
    Użytkownik obserwowany

Nie sprawdzisz uszkodzenia wirnika miernikiem, jeżeli padł wirnik to zobaczysz silne niebieskie iskrzenie wręcz zamykające się wokół komutatora. Można sprawdzić na transformatorze z otwartym rdzeniem- ale to tylko w warsztacie. Wirnika nie da się przezwoić- tylko wymiana.

0
  • #29 20 Lis 2012 20:49
    dzi_dziuś
    Specjalista AGD

Raczej nie wirnik. Odkurzacz miałby nienaturalny głos, czuł byś to i wiedział, że coś jest nie tak. Silnik w rainbow działa jak każdy silnik, ale róznice są w konstrukcji.

1. Szczotki mają być oryginalne tzw. dwuczęściowe i nie inne. Cena na allegro to przesada.
    2. Jak szczotki są oryginalne i poprawnie zamontowane tj, cześć twarda (ciemniejsza), "jako pierwsza" trze komutator, może być kwestia dotarcia, może zanieczyszczenia komutatora...
    Ja proponuję: Wyczyścic do lusterka komutator drobnym papierem ściernym, wyczyścic delikatnie nożykiem do tapet szczeliny między lamelkami komutatora, aby usunać z nich starty grafit ze szczotek i ewentualnie drobiny metalu. Założyc szczotki, właczyć na obnizonym napięciu, i kamyczkiem dotrzec szczotki przez ok 10 min. Można na pełnym napięciu, ale bezpieczniej dla ciebie i wirnika bedzie na obnizonym :) Może byc prostownika samochodowy 24V. O metodzie docierania kamyczkiem/pumeksem masz napisane na elektrodzie. Dopiero po tych zabiegach włączasz odkurzacz normalnie, obserwujesz iskrzenie na komutatorze.

Dodano po 50 [sekundy]:

Ps. Akurat wirnika do rainbowa się przezwaja :) W innych odkurzaczach niekoniecznie jest to oplacalne.

0
  • #30 20 Lis 2012 20:57
    Kristo
    Poziom 16  

Piszesz, że wymieniłeś szczotki w silniku. Jeżeli nie założyłeś oryginalnych szczotek dwuwarstwowych, to właśnie najprawdopodobniej będzie przyczyną zakłóceń. Można dopasować szczotki od silników komutatorowych od pralek automatycznych (będą tańsze od oryginału) ale koniecznie dwuwarstwowe. Na tych szczotkach jest poprawiona komutacja a co za tym idzie znacznie mniejsze zakłócenia do sieci.

0