Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Katalog Megger
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa zegara na lampach NIXIE IV-12

kijek2303 11 Lis 2012 18:02 2382 11
  • #1 11 Lis 2012 18:02
    kijek2303
    Poziom 9  

Witam. Ostatnimi czasy wymarzyłem sobie budowę zegara z jednym wyświetlaczem lampowym.
    Całość chciałbym sterować przy pomocy ATtiny85, ewentualnie Arduino. Jako moduł zegara posłużyłoby mi DS1307, a ilość wyjść do sterowania lampą "powiększyłbym" przy pomocy rejestru przesuwanego 74HC595. Do tego momentu problemu nie ma, bo ze wszystkimi wspomnianymi elementami (poza ATtiny85) styczność miałem.
    Zaczyna się on dopiero przy lampie. Otóż nigdy nie miałem do czynienia z tego typu elementem. Na allegro upatrzyłem sobie NIXIE VFD IV-12, jednak jedyna jej dokumentacja, jaką znalazłem wydaje się być wybrakowana. Problemem jest także język rosyjski, którego nie znam. Udało mi się jedynie dojść do tego, które wyprowadzenia to katody, które anody, a które siatka. Gorzej z wartościami prądów i napięć, jakie powinny być przyłączone do wyprowadzeń.
    Tak więc chciałbym prosić o pomoc w odczytaniu wspomnianych wartości z dokumentacji, a także o pomoc w samym zrozumieniu takiej lampy. Najlepiej opartą o jakąś najprostszą aplikację.

0 11
  • Katalog Megger
  • #2 11 Lis 2012 19:30
    andy127
    Poziom 30  

Witam.

kijek2303 napisał:
    Ostatnimi czasy wymarzyłem sobie budowę zegara z jednym wyświetlaczem lampowym.

Z dokumentacji wynika (z obrazka), że jedna taka lampa to jedna cyfra złożona z segmentów. Jeśli to ma być zegar wskazujący np. godziny i minuty to trzeba takie 4 szt.
    Wygląda na to, że jest to lampa fluorescencyjna w której musisz zapewnić zasilanie grzejnika (katody). Sterowanie sekwencyjne powinno sie odbywać poprzez podanie napięć na odpowiednie segmenty lampy a sterowanie całą lampą przez podawanie napięć na siatkę.
    Podobnie jak steruje się wyświetlaczem 7-o segmentowym LED. Tam tez sterujesz segmentami a cały wyświetlacz wybiera się poprzez sterowanie wspólną katodą lub anodą (w zależności od rodzaju wyświetlacza).
    Do sterowania tymi wyświetlaczami można by użyć garść tranzystorów.
    Andrzej

Dodano po 4 [minuty]:

Zobacz:
    http://pl.wikipedia.org/wiki/Wy%C5%9Bwietlacz_fluorescencyjny

Dodano po 1 [minuty]:

http://ep.com.pl/files/4420.pdf

0
  • Katalog Megger
  • #3 11 Lis 2012 20:13
    kijek2303
    Poziom 9  

Wiem, że potrzeba by czterech takich lamp, ale na razie chcę zrobić coś takiego na jednej - przełączenie na kolejną cyfrę co +/- 1s.

Opierając się o rysunek we wspomnianej dokumentacji, wyprowadzenia wyglądają następująco:
    1 - anoda segmentu a
    2 - katoda
    3 - katoda
    4 - siatka
    5 - anoda segmentu b
    6 - anoda segmentu c
    7 - anoda segmentu d
    8 - anoda segmentu e
    9 - anoda segmentu f
    10 - anoda segmentu g
    (zmieniłem oznaczenia segmentów, gdyż nie znam cyrylicy).
    Wiem, że na siatkę muszę podać 25V, jednak wartości napięć, jakie powinienem podać na katodę i anodę, nie są mi znane. Ponadto zastanawia mnie obecność dwóch katod (katoda z wyprowadzenia 3 ma jakiś opis, jednak nie jestem w stanie odgadnąć, o co chodzi). Raczej nie wystarczy dołączenie ich do masy.

0
  • #4 11 Lis 2012 20:47
    andy127
    Poziom 30  

Katoda jest jedna. Ma 2 wyprowadzenia ponieważ musi być podgrzewana. Wykonana jest najprawdopodobnie jako drucik. Pomiędzy nogi 2 i 3 trzeba podać napięcie 1,35V. Taki rozgrzany drucik (grzejnik) stanowi katodę. Tego co napisane przy nodze 3 też nie mogę w pełni rozszyfrować. Jest tam jakieś napylenie na powierzchni bańki. Nie wiem czy ta końcówka powinna mieć wyższy czy niższy potencjał.
    Andrzej

0
  • #5 11 Lis 2012 21:15
    kijek2303
    Poziom 9  

Teraz zauważyłem, że te 25 V ma iść także na anodę segmentu. No to wartości są już znane. Teraz pojawia się następujące pytanie:
    czy przy empirycznym sprawdzaniu, do której katody ma iść wyższy potencjał, mogę uszkodzić lampę?

0
  • #6 11 Lis 2012 22:08
    andy127
    Poziom 30  

kijek2303 napisał:
    czy przy empirycznym sprawdzaniu, do której katody ma iść wyższy potencjał, mogę uszkodzić lampę?

Tak jak pisałem katoda jest tylko jedna.
    Katodę (nie wiem którą końcówkę 2 lub3) dajesz na masę albo na niewielki + (na przykład stawiasz na diodzie zenera). Pomiędzy 2 i 3 musisz dać 1,35V aby lampa (jej katoda) się żarzyła. Minus tego zasilania 25V dajesz do masy. Do anody (segmentu) dajesz +25V przez rezystor. Do siatki dajesz +25V też przez rezystor (ale nie ten sam co anodę - aby mieć te elektrody rozdzielone).
    Powinien zapalić ten segment, do którego podałeś +.
    Jeśli teraz zewrzesz (drutem lub tranzystorem sterującym) tę podłączoną anodę do masy to wygasisz ten segment. Jeśli miałbyś podłączone przez rezystory np. dwa segmenty to zwierając je do masy możesz je wygaszać Niezależnie od siebie. A zwierając siatkę do masy wygaszasz jednocześnie wszystkie zapalone w danej chwili segmenty (czyli całą lampę).
    Jeśli nie dasz zbyt wysokiego napięcia żarzenia i nie przepalisz grzejnika (katody) to nie powinieneś nic uszkodzić. A to która noga katody będzie bliżej masy to będzie miało raczej tylko wpływ na równomierność świecenia segmentów i skuteczność wygaszania tego co w danej chwili ma być wygaszone.
    Poczytaj ten artykuł z linku który przesłałem. Tam coś jest na ten temat. Jak na mnie to artykuł trochę za długi i chwilowo nie mam czasu go przeczytać z uwagą. Może później.
    Andrzej

0
  • #7 11 Lis 2012 22:16
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

kijek2303 napisał:
    NIXIE IV-12

To nie jest NIXIE, to wyświetlacz VFD.

kijek2303 napisał:
    jednak jedyna jej dokumentacja, jaką znalazłem wydaje się być wybrakowana. Problemem jest także język rosyjski, którego nie znam. Udało mi się jedynie dojść do tego, które wyprowadzenia to katody, które anody, a które siatka. Gorzej z wartościami prądów i napięć, jakie powinny być przyłączone do wyprowadzeń.

Tu jeszcze:
    Budowa zegara na lampach NIXIE IV-12
    andy127 napisał:

To jest materiał podstawowy - moniecznie przeczytaj.

andy127 napisał:
    Tego co napisane przy nodze 3 też nie mogę w pełni rozszyfrować. Jest tam jakieś napylenie na powierzchni bańki.

Potwierdzam - przewodząca warstwa na wewnętrznej stronie szkła bańki.

andy127 napisał:
    Nie wiem czy ta końcówka powinna mieć wyższy czy niższy potencjał.

kijek2303 napisał:

Miedzy wyprowadzenia katody (2 i 3) przykładasz 1,5V (+/- 10%) - biegunowość tego napięcia nie ma znaczenia (może też byc przemienne), nie ma też wielkiego znaczenia którego z wyprowadzeń katody użyjesz jako punktu odniesienia dla siatek i katod.
    Uwaga na przyszłość - jak się weżmiesz za lampy z wieloma cyframi (IW18 choćby) - to tam jest inne podejście - preferowany prad przemienny.

0
  • #8 11 Lis 2012 22:41
    andy127
    Poziom 30  

jdubowski napisał:
    Miedzy wyprowadzenia katody (2 i 3) przykładasz 1,5V (+/- 10%)

Wg linku autora tematu było:
    1. Napięcie żarzenia 1,5V
    6. Napięcie żarzenia 1,35V
    więc wolałem pisać dla pewności 1,35V.
    Wg Twojej dokumentacji 1,5 (+/-0,15V) więc do prób ogniwko R6 i powinno zagrać.
    Andrzej

Dodano po 4 [minuty]:

A najlepsze jest na dole. Instrukcja jak robić "bukwy" i "cifry".
    Andrzej

0
  • #9 11 Lis 2012 22:45
    kybernetes
    Poziom 39  

To 1,35 V to "jarkost swieczenia anodow-segmentow pri niedokale" czyli niedożarzeniu. Standardowo jest 1,5 V.

0
  • #10 11 Lis 2012 23:23
    andy127
    Poziom 30  

kybernetes napisał:
    To 1,35 V to "jarkost swieczenia anodow-segmentow pri niedokale" czyli niedożarzeniu. Standardowo jest 1,5 V.

Zgadza się. Za mało uważnie przyjrzałem sie tabeli.
    Andrzej

0
  • #11 12 Lis 2012 17:54
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 14 Lis 2012 18:38
    kijek2303
    Poziom 9  

Dziękuję. Zdaje się, że wszystko jest już dla mnie jasne. Gdybym napotkał na jakieś problemy podczas budowy, napiszę.

0