Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pilot do lustrzanek Canon

Stiepanowna 11 Nov 2012 18:10 9579 0
Altium Designer Computer Controls
 • Fotografia cyfrowa i elektronika coraz częściej idą w parze, co zachęca do tworzenia takich projektów. Jednym z nich jest wykorzystanie urządzeń zdalnie sterujących migawką.

  Wariant 1 (przewodowy)

  Canon przewidział możliwość podłączenia do swoich aparatów wężyka spustowego - w lustrzankach dla początkujących w tym celu służy gniazdo 2,5mm mini-jack z boku urządzenia:

  Pilot do lustrzanek Canon

  Schemat znalazłem w Internecie:

  Pilot do lustrzanek Canon

  Zasada działania jest bardzo prosta. Aby zrobić zdjęcie, wystarczy po kolei nacisnąć na obudowie przycisk ustawienia ostrości (wtedy nastąpi ustawienie ekspozycji i ostrości na obiekcie; oczywiście jeśli aparat posiada autofocus i ta opcja jest włączona) i spustu migawki.

  Jako przycisku użyłem rodzimego KM2-1:

  Pilot do lustrzanek Canon

  Podginamy płytkę, która bezpośrednio naciska na przyciski mikroprzełączników, żeby nacisk następował szeregowo. W ten sposób otrzymujemy odpowiednik oryginalnego przycisku migawki zarówno pod względem funkcjonalności, jak i wrażeń dotykowych. Dołączamy przewód z wtyczką jack 2,5mm, plastikowy pojemnik z Kinder-niespodzianki i otrzymujemy taką konstrukcję:

  Pilot do lustrzanek Canon

  Dobrze leży w dłoni i wygodnie się ją naciska kciukiem.

  Takie rozwiązanie jest przydatne np. w czasie robienia zdjęć ze statywu przy długich czasach naświetlania. Korzystam z niewielkiego statywu, więc drgania aparatu ciężko wyeliminować, nawet jeśli czas robienia zdjęcia ustawiam na 10s. Oprócz tego, korzystanie z danego urządzenia nie wymaga wprowadzania żadnych zmian ustawień w aparacie. Wystarczy włożyć wtyczkę i można robić zdjęcia.
   
  Wariant 2 (bezprzewodowy)

   
  Niektórymi modelami aparatów Canon można sterować zdalnie za pomocą pilota na podczerwień. Do tego jest wykorzystywany odpowiedni protokół w dwóch wersjach - RC-1 i RC-5. Różnią się one tym, że jeden obsługuje opcję zoom i jest wykorzystywany w kamerach. W moim wypadku są potrzebne tylko dwie komendy - natychmiastowe włączenie spustu migawki i włączenie z opóźnieniem 2s.

  Wpadł mi w ręce taki chiński pilot uniwersalny, z którego wziąłem właśnie informację o czasie opóźnienia.

  Pilot do lustrzanek Canon

  Cały protokół to dwa „impulsy” o określonej długości, a komenda jest kodowana w długości pauz pomiędzy nimi. Taki „impuls” to ciąg 16 impulsów o częstotliwości ok. 32.768kHz. Rysunek jest niepotrzebny, wystarczy opis:

  1. Spust migawki: impuls (~480µs ), pauza ~7.3ms, impuls (~480µs)
  2. Spust migawki z czasem 2s: impuls (~480µs), pauza ~5.3ms, impuls (~480µs)
  Najlepiej to zrealizować na mikrokontrolerze - powstał taki właśnie schemat:

  Pilot do lustrzanek Canon

  Całość jest zasilana przez baterię litową CR2032. Z początku bateria jest odłączona od urządzenia, co oznacza brak zasilania. W momencie wciśnięcia przycisku następuje podanie zasilania na mikrokontroler, który wytwarza odpowiedni szereg impulsów na bramkę tranzystora polowego, którego obciążeniem jest dioda podczerwieni z jakiegoś starego pilota. Sygnał podczerwieni jest także sygnalizowany przez czerwoną diodę na przednim panelu w celu kontroli gotowości do pracy urządzenia. Po nadaniu sygnału na wyjściach PB1 i PB0 jest tworzony prostokąt przeciw fazie; jeśli podłączymy tam przetwornik piezoelektryczny, to każdemu wciśnięciu przycisku będzie towarzyszył sygnał dźwiękowy (R9 i Q2 nie są podłączone). Jeśli przytrzymamy przycisk, wysyłanie sygnału podczerwieni będzie się odbywać co sekundę.

  Mikrokontroler powinien być taktowany wewnętrznym oscylatorem 4,8MHz - trzeba odpowiednio skorygować domyślne ustawienia fuse bitów.

  Całość została zamknięta w takiej oto obudowie:

  Pilot do lustrzanek Canon

  I jeszcze zdjęcie samego urządzenia (obudowa jest sprzedawana bez przycisków):

  Pilot do lustrzanek Canon

  Korzystanie z pilota wymaga wcześniejszego wprowadzenia odpowiednich ustawień w aparacie, co nie powinno zająć dużo czasu. Ja testowałem urządzenie do odległości 5 metrów od aparatu i działało bez problemu.

  Źródło: http://radiokot.ru/circuit/digital/automat/30/

  Załączniki:
  Płytka drukowana (P-CAD 2006)
  Firmware (CVAVR)

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Stiepanowna
  Level 12  
  Offline 
  Język rosyjski - tłumaczenia

  strona: www.dagatlumaczy.pl
  e-mail: tlumacze(malpa)dagatlumaczy.pl
  Has specialization in: elektronika
  Stiepanowna wrote 90 posts with rating 73, helped 1 times. Live in city Kraków. Been with us since 2011 year.
 • Altium Designer Computer Controls