Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

De Dietrich City 2.24/II - Przegrzewa cwu

kalachan 11 Nov 2012 22:41 10296 3
    kalachan
    Level 2  
    Witam

Chciałbym prosić o pomoc w znalezieniu, zdiagnozowaniu usterki dwufunkcyjnego pieca firmy De Dietrich typ 2.24/II. Na początek może trochę szczegółów dotyczących instalacji.

Piec pracuje u moich teściów od 2003r jak do tej pory bezawaryjnie. Jest alternatywą dla kotła na paliwo stałe i używany jedynie do ogrzewania wody użytkowej. Instalacja wykonana zgodnie ze sztuką tzn. dwa obiegi czyli zamknięty dla gazowego i otwarty dla kotła węglowego. Wszystko połączone wymiennikiem płytkowym. Jeszcze raz podkreślę że piec nigdy nie był wykorzystywany do centralnego ogrzewania, jest na wypadek „w”. Wzywani serwisanci niestety nie poradzili sobie z tym przypadkiem. Zainkasowali od starszych ludzi parę stów za dojazd i czujnik temperatury a usterka pozostała. Może jeszcze parę słów o sobie, aby ustrzec się przed odpowiedziami w stylu „wysadzisz dom lepiej wezwij serwis”. Moja praca wymaga abym coś wiedział o kotłach , automatyce, elektronice, itp., posiadam również stosowne uprawnienia i wszelkie gazy nie są mi obce.

Teraz meritum:

Wszystko co będę opisywał dotyczy podgrzewania wody użytkowej.
    Piec ma bardzo dobrą funkcję „komfort” , polega to na tym że w układzie cwu znajduje się bufor czyli 5l izolowany zbiornik, w którym automatyka pieca utrzymuje zadaną pokrętłem temperaturę. Kiedy odkręcamy kran z ciepłą wodą, pobierana jest ona najpierw z tego małego zasobnika a później już na bieżąco dogrzewana. Dzięki temu w układzie bez obiegu zamkniętego mamy ciepłą wodę znacznie szybciej niż w tradycyjnych piecach. Pomijamy kwestie ekonomii.
    Przy dłuższej przerwie w poborze ciepłej wody spada jej temperatura w zasobniku więc automatyka pieca zapala palnik, załącza pompę i podgrzewa ją, aby była gotowa do pobrania. Oczywiście robi to w jakimś ustawionym zakresie temp. min i max . Po uzyskaniu zadanej temperatury np. 45°C wyłączał się palnik a pompa obiegowa działała jeszcze około20 sek.

Od pół roku zaczęły się jednak problemy i tak: temperatura cwu ustawiona na około 45°C i mniej więcej tyle wskazuje wyświetlacz na piecu. Po jej zamknięciu przy prawidłowym działaniu przez moment działa palnik i po około 20sekundach wyłącza się pompka. Jednak czasem palnik działa trochę dłużej a po jego wyłączeniu pompa działa bardzo długo nawet 2 minuty i przy nieświecącej się kontrolce palnika (sprawdzałem przy zdemontowanej obudowie palnik się w takich momentach nie pali) zaczyna się jazda na temperaturze. Rośnie z 48 do nawet 80°C. Podkreślam że palnik wyłączony. Słychać jednocześnie coś jak przelewanie wody ( nie zawsze) i pojedyncze bąble pary coś jak czajnik. Po odkręceniu kranu woda potrafi poparzyć .
    Podobne a nawet ciekawsze cuda mają miejsce kiedy piec załącza się bez poboru wody a wymusza to spadek temperatury na zasobniku. I tak temperatura dochodzi do około 48°C wyłącza się palnik, jest jazda na temp. do 65, 70, 75 °C poczym zjazd na około 55 °C i ponownie palnik się zapala (przy ustawionej temp. cwu na około 45 °C ? ) dojazd do 65 °C wyłączenie palnika i ciągłe działanie pompy przez nawet 0,5godz. Dłużej nie wytrzymałem i wyciągnąłem wtyczkę z gniazdka.
    Usterka zdarza się powiedzmy 2 razy w ciągu dnia, ale wystarczy do siania uzasadnionego niepokoju u rodziców.

Co zrobili serwisanci ? Było ich 3 z czego ostatni był na tyle uczciwy że posiedział wypił kawę i przyznał że nie da radę, skasował 50zł za dojazd i pojechał. Usterka należy do tych , które nie pokazują się każdemu.

-Odkamienili wymiennik płytkowy
    -wymienili czujnik temperatury ten na wymienniku głównym

Co zrobiłem sam.

-sprawdziłem wymieniony czujnik temperatury . Na ile pozwalają moje wiadomości to jest sprawny, Jego rezystancja zmienia się płynnie w całym zakresie temp.
    - prawie odkamieniłem wymiennik główny. Dlaczego „prawie”? Byłem nie przygotowany na takie działania a w najbliższym sklepie były tylko 3 torebki odkamieniacza do czajników więc……
    - sprawdziłem i dopompowałem powietrza (azotu nie wozi się na co dzień w samochodzie) do przestrzeni zbiornika wyrównawczego.
    - naprawiłem automatyczny odpowietrznik i odpowietrzyłem „ mały układ grzewczy”. To z uwagi na dźwięki przelewanej wody i bąbelków pary. Trochę pomogło, ale teraz słychać dalej.
    - pomyślałem że długie działanie pompy a nawet jej nie wyłączanie to wina przekaźnika i klejących się styków co przy tym typie silników jest częste. Pompa ma 3 biegi. Skoro nie pracuje w dużym układzie CO przełączyłem na 1 co powinno radykalnie zmniejszyć prąd w czasie rozruchu. Przekaźnik na ile pozwala moje doświadczenie nie ma śladów spiekania. Na wymianę oczywiście nie miałem nic. Nie pamiętam typu , ale OMRON więc problemów z zakupem nie powinno być. Poza tym długie działanie pompy to tylko połowa usterki i pozostaje wzrost temperatury przy wygaszonym palniku.
    -nie sprawdzałem czujnika temperatury w zasobniku bo jego wskazania wydają się prawidłowe.
    W końcu pokazuje rzeczywistą temp. nawet skrajnie 75-80°C .
    Bardzo proszę o jakieś sugestie może ktoś miał podobne przypadki. Zakup nowego pieca to poważny wydatek i można by go było uniknąć.
    Moje sugestie to. Z jakichś powodów zapowietrza się główny wymiennik lub jest tak mały przepływ że woda nie płynie pełnym przekrojem i dlatego dłużej działająca pompa ciągle odbiera poprzez wodę w „małym obiegu” ciepło z wymiennika głównego co podnosi temperaturę wody w zasobniku a automatyka nie może tego fizycznie kontrolować. Możliwe że wynikiem tego są te odgłosy wody. Tylko wtedy dlaczego pompa działa tak długo?
    Jeśli wyświetlacz na piecu pokazuje w momencie tych problemów 55°C i potrafi się włączyć na chwilę palnik przy ustawionej temp. cwu na 48°C, to tak jakby ta sama automatyka prawidłowo odczytywała temperaturę, ale wyświetlając te dane działała niezgodnie z innymi ustawieniami ?
    Jeszcze raz proszę o pomoc.
    W razie potrzeby mam instrukcję obsługi i techniczną w PDF-ie i mogę zamieścić na forum
    zybie
    Level 30  
    Uszkodzony zawór przełączający ogrzewanie zbiornik magazynujący, strona 7 pozycja 10 instrukcji.

Dodano po 28 [minuty]:

Proponuję wyłączyć podgrzew zbiornika przyciskiem ''B"na panelu obsługi do czasu naprawy.
    kalachan
    Level 2  
    Bardzo dziękuje za tak szybką wskazówkę.

Jestem do końca tygodnia w delegacji i nie mam dostępu do instrukcji. Znalazłem w języku angielskim.

Tutaj jednak pozycja 10 na schemacie na pewno nie jest zaworem, stąd moja prośba abyś podpowiedział Nr pozycji z tego schematu.

Czy myślisz o zaworze trójdrożnym?
    Jak widzisz ze swojego doświadczenia szansę na naprawę, wyczyszczenie, usunięcie kamienia? Jak z dostępnością nowego? Może ewentualnie znasz cenę, odpowiedź może być na PW

Dorzucę jeszcze dokładniejszy schemat żeby zawęzić poszukiwania.

Pozdrawiam i jeszcze raz wirtualne "DZIĘKUJĘ"
    zybie
    Level 30  
    Schematy które przedstawiłeś nie dotyczą tego modelu. Co do naprawy zaworu można próbować,