Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Buderus G124L - sterownik auraton 2005tx nie załącza pieca

kenema24 12 Nov 2012 11:39 4425 16
 • #1
  kenema24
  Level 9  
  witam, jestem posiadaczem pieca Buderus G124L ze sterownikami jak w tytule. Mam problem taki że sterownik auraton wysyła sygnał (pali się czerwona lampa przy zasilaczu) żeby piec się załączył ale piec się nie załącza i nie wiem jak sprawdzić to połączenie ani dlaczego to nie działa jak powinno.
 • #2
  andrefff
  Level 36  
  W Auratonie zmostkuj dwa przewody które są w nim podłączone. Jeżeli kocioł ruszy to prawdopodobnie uszkodzony termostat.
 • #3
  kenema24
  Level 9  
  andrefff wrote:
  W Auratonie zmostkuj dwa przewody które są w nim podłączone. Jeżeli kocioł ruszy to prawdopodobnie uszkodzony termostat.

  aż tak to się nie znam;p mówisz o termostacie w piecu tak? A w Auratonie zmostkować czyli przy zasilaczu?
 • #4
  andrefff
  Level 36  
  Nie, mówię o termostacie pokojowym. To jest Auraton 2005 Tx ? Czemu od razu nie piszesz? Mostek na COM i NO w nadajniku.
 • #5
  kenema24
  Level 9  
  tak, zgadza się jest to auraton 2005tx. Ogólnie termostat działa ponieważ wysyła sygnał do zasilacza, który jest podłączony pod piec (pali się czerwona lampka na zasilaczu) ale piec się nie załącza.
 • #6
  andrefff
  Level 36  
  To załóż mostek w kotle zamiast przewodów z Auratona.
 • #7
  kenema24
  Level 9  
  a mógłbyś przybliżyć jak mam ten mostek zrobić? Nie będę miał problemu z dojściem do tego czyli ściągnięciem tej górnej pokrywy?
 • Helpful post
  #8
  andrefff
  Level 36  
  Mostek to kawałek przewodu rozizolowanego z obydwu stron. Wypinasz dwa przewody z Auratona i w ich miejsce wpinasz mostek. Jeżeli kocioł się uruchomi, to uszkodzony będzie odbiornik.
 • #9
  kenema24
  Level 9  
  teraz rozumiem. Będę musiał to sprawdzić.
 • #11
  marekon
  Level 19  
  Czy przewód od termostatu to jest ten podłączony przez kostkę zaciskową do wtyki o numerach 61, 63 PH HK1.
 • #13
  marekon
  Level 19  
  Jeśli tak jest to obwód pompy obiegowej obwodu grzewczego.
 • #14
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Wygląda na to, że kocioł utrzymuje stałą temperaturę, a termostat pokojowy tylko załącza pompkę obiegowa w chwili kiedy jest zapotrzebowanie na ciepło w domu.

  Kocioł ma bardzo dużą bezwładność cieplną i takie sterowanie załącz/wyłącz kocioł termostatem pokojowym byłoby chyba niefunkcjonalne.

  Najlepszym rozwiązaniem w tym kotle to sterowanie pogodowe, które zresztą masz.:D
  Do pełni szczęści potrzebowałbyś tylko regulatora, który daje sygnał zwrotny do kotła jaka temperatura jest w pomieszczeniach. Kocioł na jego podstawie koryguje sobie nastawy krzywej.

  Jeżeli jest za ciepło zmniejsz temperaturę projektową, jeżeli za zimno możesz przesunąć krzywą tak zwany offset.

  Opisz coś więcej o problemie. Dlaczego zacząłeś sprawdzać ten sterownik.
 • #15
  Kenema
  Level 14  
  ogólnie problem się zaczął jak zacząłem ustawiać na auratonie dni i godziny w których ma grzać do jakieś tam temp. itp. no i zamiast się załączać piec (był wysyłany sygnał to sterownika ale do pieca już nie) niestety się nie załączał i trzeba było ustawiać na Logomatic dni i jaką temp. chciałbym w pokojach ale piec jest włączany i wyłączany (dodatkowo jest piec na węgiel) i wtedy pamięc w Buderusie się kasuję i trzeba znowu ustawiać od nowa a to jest uciążliwe. Myślałem że coś się poprostu popsuło i przez to auraton nie załącza grzania a tutaj wychodzi na to że po prostu są to niepotrzebnie wydane pieniądze bo poczytałem o tym trochę i jest steronik UBF ( czy jakoś tak się nazywa o ile Ci chodzi o ten sterownik) oryginalny tylko że koszt około 400zł - chyba zbyt duży jak na takie urządzenie w porównaniu do Auratonu który nie wiem po co ktoś podłączył.
 • #16
  piracik
  Moderator of Heating systems
  Jeżeli załączenie z Auratona wypadnie w czasie kiedy na kotle jest obniżenie no to niestety efekt będzie słaby.
  Może spróbuj sobie dopasować pogodówke do swoich potrzeb. Może Auraton będzie zbędny.
  Jeżeli kocioł traci pamięć, zamiast go wyłączać całkiem możesz zmniejszyć temperaturę na termostacie do minimum aby nie włączał palnika.