Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

obliczenia dla cewki i cewki z kondensatorami w obwodzie. Prąd zmienny

darkmagic 12 Lis 2012 12:03 3732 5
  • #1 12 Lis 2012 12:03
    darkmagic
    Poziom 2  

Pierwsze są to obliczenia dla samej cewki.
    Liczyłam to z kolegą, i powychodziły nam różne cuda, lecz on z racji tego ze jest na elektrotechnice policzył to z trójkąta mocy i niemocy, a mi się nie wydaje żeby prowadzący moje laborki coś takiego nam kazał zrobić i wyszukać bo mi osobiście do głowy by nie przyszło ze z takiego czegoś trzeba to liczyć. Policzyliśmy dla kondensatorów i wyszło nam
    cos fi = 0,1315
    Xc= 2614
    C= 7,65
    Rc=344
    Z=2634

A i w tabelce wartości I są podane w miliAmperach ,a w nawiasie w Ampreach

Będę bardzo wdzięczna jeśli ktoś mógłby mi pomoc z tym :) a tu nasze obliczenia
    obliczenia dla cewki i cewki z kondensatorami w obwodzie. Prąd zmienny obliczenia dla cewki i cewki z kondensatorami w obwodzie. Prąd zmienny

0 5
  • #2 12 Lis 2012 22:54
    maciej_333
    Poziom 34  

Na moich zajęciach musiałabyś poprawiać sprawozdanie. Przyznam, że nie bardzo widzę o co tu chodzi i co trzeba wyliczyć. Dla pierwszej tabeli włączono samą cewkę z woltomierzem, milamperomierzem i watomierzem ? Rl = 419Ω to zmierzona rezystancja cewki ? Co to jest niby Zl ? Te prądy są w końcu podane w µA czy mA ? 51,8mA = 0,0518A
    W drugim wypadku jak dołączono te kondensatory ? Szeregowo ? Kondensatory względem siebie równolegle ? Co to jest URl Pokaż koleżanko lepiej układy pomiarowe i napisz co i skąd masz odczytane.

To nic trudnego, ale póki co nie wiadomo o co chodzi. Trójkąt mocy też jest przydatny, ale tu nie potrzeba podawać mocy pozornej i biernej (nie ma takich kolumn w tabeli), więc po co go stosować ?

P.S. Studiujesz na Politechnice Lubleskiej ?

0
  • #3 13 Lis 2012 09:10
    darkmagic
    Poziom 2  

Rl to rezystancja cewki. Niestety nie wiem jak cewka została podłączona, bo mój prowadzący laborki jest taki zakręcony że ja w ogóle go nie rozumiem xD co zostało oznaczone jako Zl też nie wiem.

cewkę z kondensatorem połączono szeregowo, a kondensatory względem siebie równolegle.
    To nie miało być URL tylko UL.
    Układy pomiarowe postaram się uzyskać od kogoś bo ja takowych nie posiadam : (

Ps.
    Tak studiuje na PL, a skąd wiedziałeś?

0
  • Pomocny post
    #4 13 Lis 2012 14:51
    maciej_333
    Poziom 34  

darkmagic napisał:
    ...Ps.
    Tak studiuje na PL, a skąd wiedziałeś?

Mój szef na uczelni wywodzi się z PL i samego Lublina :D . Zatem Lublin kojarzy mi się jedynie z PL.

Wracając do tematu obliczeń, to Zl pomijam, bo i tak nie wiem co tym oznaczono. Jeśli Rl to zmierzona rezystancja cewki, to musisz w protokole wpisać w kolumnie Rl otrzymane 419Ω. Nejpierw tabela pierwsza.

Moduł impedancji to:
    |Z|=U/I=225V/0,0518A≈4343,629Ω.

Z trójkąta impedancji: Z²=Xl² + Rl². Wychodzi z tego jasno, że Xl=√(Z² - Rl²)=√(4343,629² - 419²)≈4323,373Ω

Idąc dalej Xl=2ΠfL (częstotliwość w sieci to 50Hz). Zatem L=Xl/2Πf=4323,373/2*Π*50≈13,762H

Oczywiście P=UIcosφ. Zatem jasne, że: cosφ=P/UI=3,5/225*0,0518≈0,3. φ=arccos 0,3≈72,524° - z teorii wiesz, że to powinno być 90°. Dlaczego tak nie jest ? To istotny wniosek z tego ćwiczenia do sprawozdania.

Teraz druga tabelka. Pytam, bo to bardzo szczególny przypadek. Napewno Ul=Uc ? Jeśli tak, to masz rezonans napięć. Wyniki też są wyjątkowe przez to zjawisko. Kolejne pytanie dla Ciebie. Dlaczego napięcia w układzie są większe, niż napięcie zasilania ? To też istotny wniosek. Cewka jest taka sama, jak wyżej ? Z obliczeń wynika, że nie - jeśli to faktycznie rezonans.

Impedancje (właściwie jej moduł, bo wszystko jest tu liczone na modułach) wiliczymy j.w. Zatem Z≈2662,722Ω.

Dla kondensatora Zc≈Xc, można zatem pominąć jego straty. W związku z tym Xc=Uc/I=245/0,0845≈2899,408Ω.

Xc=1/2ΠfC, zatem C=1/2ΠfXc=1/2*Π*50*2899,408≈1,098µF.

cosφ liczymy j.w. Zatem cosφ≈0,131.

Pominąwszy rezystancję cewki (nie ma jej podanej) L=8,476H.

Pozostaje pytanie, o co chodzi z podaną u dołu pojemnością ? Z obliczeń wynika, że coś jest nie tak z tymi pomiarami (o ile to rezonans). Wyszło małe cosφ, a powinno być 1. Obliczona pojemność nijak się ma do notatki z protokołu. Impedancja jest dosyć duża, jak na rezonans. Teoretycznie taki obwób w rezonansie ma zerową impedancję.

0
  • #5 18 Lis 2012 18:25
    darkmagic
    Poziom 2  

Mam coś takiego, ale z tego co mi wiadomo, mój prowadzący nie sprawdza wyników, także jak wpisze to co już jest policzone raczej nie będzie źle :D. Pomiary te są prawdopodobnie źle odczytane, bo nie tylko mi się nie zgadzają i przepraszam ze tak późno odpisuje ale praca i studia ciężko mi znaleźć chwile :) Dziękuję bardzo za pomoc i pozdrawiam :)

0
  • #6 18 Lis 2012 19:58
    maciej_333
    Poziom 34  

Schemat ma sens, jednak np. cewka nie ma takiego symbolu. W tabelce (szczególnie drugiej) pewnie brakuje części kolumn, a odczyty też pewnie są błędne.

0