Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć dzwonek 230V do wyjścia czujnika czadu

punisher 12 Lis 2012 12:58 6813 30
  • #1 12 Lis 2012 12:58
    punisher
    Poziom 9  

Witam,

Jeżeli to zły dział, to z góry przepraszam.

Kupiłem czujnik czadu BEEWELL HM-712DVY, który oprócz wbudowanego sygnalizatora dźwiękowego posiada również wyjście umożliwiające podłączenie zewnętrznego urządzenia (np. wentylatora, syreny, itp). W momencie wykrycia czadu na dodatkowym wyjściu czujnika pojawia się pojedynczy impuls 12V. Pytanie brzmi: w jaki sposób (przez co?) podłączyć do tego wyjścia dzwonek na 220V, tak, aby włączał się on po otrzymaniu tego pojedynczego impulsu? Wbudowany sygnalizator jest po prostu za cichy, dlatego chciałem podłączyć do czujnika dzwonek na 220V.

Myślałem o jakimś przekaźniku, ale wydaje mi się (mogę się mylić, specem nie jestem), że pojedynczy impuls 12V tylko na chwile (czas trwania impulsu) włączy dzwonek. A ja chcę, żeby dzwonek dzwonił dopóki nie zareaguje człowiek i nie wyłączy go ręcznie.

Byłbym wdzięczny za podpowiedź, jakiego "urządzenia pośredniczącego" użyć najlepiej oczywiście prosty schemat.

Z góry dzięki!

0 29
  • #2 12 Lis 2012 13:16
    630176
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 12 Lis 2012 13:44
    andrefff
    Poziom 36  

Albo przekaźnik czasowy.

0
  • #4 12 Lis 2012 14:10
    vodiczka
    Poziom 43  

W specyfikacji czujnika pisze: " dodatkowe wyjście przekaźnikowe umożliwia przekazanie impulsu do innego urządzenia przy stężeniu alarmowym (np. wentylator, syrena alarmowa, dialer telefoniczny)"
    Jeżeli jest wyjście przekaźnikowe to impuls powinien trwać tak długo jak alarm, nic nie pisze że impuls jest pojedyńczy w znaczeniu krótkotrwały. Sprawdź w praktyce jak to wygląda.

0
  • #5 12 Lis 2012 14:27
    zbich70
    Specjalista elektryk

vodiczka napisał:
    nic nie pisze że impuls jest pojedyńczy w znaczeniu krótkotrwały.

Niestety Kolego, ale pisze (jest napisane):
    Link

0
  • #6 12 Lis 2012 14:28
    andrefff
    Poziom 36  

Chyba Kolega nie doczytał.

0
  • #7 12 Lis 2012 15:19
    punisher
    Poziom 9  

Dzięki za szybkie odpowiedzi!
    Wydaje się, że przekaźnik z podtrzymaniem (albo czasowy) to jest to czego szukam.
    Czy moglibyście podać jakiś jeden przykładowy, który nadałby się do mojego czujnika?

Pogooglałem trochę, czasowe są tutaj:
    http://elektrodo.pl/przekaniki-czasowe-c-729_761_762.html

ale który wybrać (o ile jakiś stąd). A jeśli chodzi o przekaźnik z podtrzymaniem (nie czasowy), to który model będzie dobry?

0
  • #8 12 Lis 2012 15:42
    zbich70
    Specjalista elektryk

Obawiam się Kolego, że jednym elementem nie da się tego wykonać. Jeśli ktoś taki znajdzie to chwała mu za to. ;)

Moja propozycja to dwa przekaźniki oraz przycisk.

0
  • #9 12 Lis 2012 15:46
    andrefff
    Poziom 36  

Np taki Link a, jeśli chodzi o układ z podtrzymaniem, to trzeba by zbudować jakiś układ. Tu możesz sobie poczytać.

0
  • #10 12 Lis 2012 16:18
    BILGO
    Poziom 38  

Ja proponuję zrobić jak na rysunku, tak jak już ktoś pisał na dwóch przekaźnikach.

0
  • #11 12 Lis 2012 16:27
    andrefff
    Poziom 36  

Opcja zaproponowana przez Bilgo jest najlepsza.

0
  • #12 12 Lis 2012 17:10
    zbich70
    Specjalista elektryk

andrefff napisał:

Przycisk ON jest zbędny.

0
  • #13 12 Lis 2012 17:19
    vodiczka
    Poziom 43  

zbich70 napisał:
    Niestety Kolego, ale pisze (jest napisane):

Obaj powołujemy się ten sam zapis specyfikacji. Proszę ją przeczytać i zacytować gdzie pisze że jest to impuls krótkotrwały lub że trwa poniżej np. 1s. Moim zdaniem impuls trwa dokładnie tyle samo co alarm akustyczny i optyczny. Nie jest jednoznacznie opisaneczy alarm trwa aż do ręcznego wyłączenia czy sam się wyłącza po upływie np. 60 s.

Dodano po 4 [minuty]:

andrefff napisał:
    Chyba Kolega nie doczytał.

Gdzie jest zapis przytoczny przez kolegę? W specyfikacji na którą powołuje się andreff i ja takiego zapisu nie ma.

0
  • #14 12 Lis 2012 17:21
    andrefff
    Poziom 36  

Jest napisane jednoznacznie, zobacz post #6, a dokładnie kliknij żeby powiększyć. To jest screen ze specyfikacji.

Dodano po 1 [minuty]:

zbich70 napisał:
    andrefff napisał:

Przycisk ON jest zbędny.

Jak zasłabnie w łazience, to się przyda :)

0
  • #15 12 Lis 2012 17:25
    vodiczka
    Poziom 43  

W takim razie oglądamy dwie różne specyfikacje tego samego produktu.
    SPECYFIKACJA TECHNICZNA zasilanie AC220V/110V, 50/60Hz
    rodzaj czujnika
    tlenek węgla elektrochemiczny
    gaz ziemny i LPG katalityczny
    poziom alarmowy
    tlenek węgla 150 ppm (ą 50 ppm)
    gaz ziemny i LPG 0,5% (5000 ppmą1500 ppm
    poziom głośności 85dB
    wymiary 118,5 x 82 x 43 mm
    dodatkowe informacje - dodatkowe wyjście przekaźnikowe umożliwia przekazanie impulsu do innego urządzenia przy stężeniu alarmowym (np. wentylator, syrena alarmowa, dialer telefoniczny)- zasilanie awaryjne z akumulatora 9V (brak w zestawie)

Gdzie tu podano długość impulsu lub zaznaczono że jest krótkotrwały?

Z Wikipedii: "Impuls – sygnał o skończonym czasie trwania, który posiada określone parametry opisujące jego charakterystykę."
    Powinien być opisany czas trwania impulsu bo niezdefiniowany równie dobrze może trwać 10 ms jak i 10 minut.

0
  • #17 12 Lis 2012 17:37
    vodiczka
    Poziom 43  

andrefff napisał:
    Tu Link

to jest zapis w uwadze pod zdjęciem a nie w specydfikacji, którą przytoczyłem. Dla wyjaśnienia napisz do producenta i zapytaj co oznacza "odpowiedni przekaźnik" bo prawdopodobnie chodzi o to że obciążalność wewnętrznego przekaźnika jest niewielka. Zwróć uwagę że producent pisze o jednym przekaźniku.
    Taki niejednoznaczny opis każdy będzie interpretował po swojemu. :D
    Powtarzam; słowo "impuls" nie jest jednoznaczne z pojęciem "krótkotrwały sygnał" choć potocznie używa się go w tym znaczeniu.

0
  • #18 12 Lis 2012 17:42
    BILGO
    Poziom 38  

vodiczka napisał:
    To napisz do producenta i zapytaj co oznacza "odpowiedni przekaźnik" bo prawdopodobnie chodzi o to że obciążalność wewnętrznego przekaźnika jest niewielka

Niech Autor tematu sprawdzi (czy to jest krótko trwały impuls i czy alarm wyłącza się sam po pewnym czasie, czy może trzeba wtedy przycisnąć przycisk RESET). Szybciej uzyskamy informacje od Autora tematu niż od producenta :D

0
  • #19 12 Lis 2012 17:44
    vodiczka
    Poziom 43  

Prosiłem o to Autora w poście #4 ale nie odpowiada. :D

0
  • #20 12 Lis 2012 17:47
    jiwaniuk
    Poziom 30  

Jeżeli styk wyjściowy tego czujnika jest impulsowy to schemat zaproponowany przez BILGO jest błędny.
    Niech autor schematu go poprawi albo jego post wyląduje w koszu.

EDIT:
    Faktycznie zagalopowałem się. Schemat jest poprawny.

Ten schemat jest poprawny, gdyby styk wyjściowy był pobudzony tak długo, jak długo trwa zagrożenie.
    Chciałbym moich przedmówców zapytać jak sobie wyobrażają w domowych warunkach przetestowanie czujnika czadu?

Pozdrawiam wszystkich

jjanek

0
  • #21 12 Lis 2012 17:50
    BILGO
    Poziom 38  

jiwaniuk napisał:
    Jeżeli styk wyjściowy tego czujnika jest impulsowy to schemat zaproponowany przez BILGO jest błędny.
    Niech autor schematu go poprawi albo jego post wyląduje w koszu.
    Ten schemat jest poprawny, gdyby styk wyjściowy był pobudzony tak długo, jak długo trwa zagrożenie.

Mógł byś napisać dlaczego? :) Proponuję przeanalizować schemat jeszcze raz i zweryfikować Swój post :D

0
  • #22 12 Lis 2012 17:51
    andrefff
    Poziom 36  

"Producent" też pewnie w jakimś sensie nie istnieje, znalazłem kilka tych czujników o tym symbolu, ale różnych "producentów".

0
  • #23 12 Lis 2012 17:52
    BILGO
    Poziom 38  

jiwaniuk napisał:
    Chciałbym moich przedmówców zapytać jak sobie wyobrażają w domowych warunkach przetestowanie czujnika czadu?

Na czujniku jest przycisk TEST :D

0
  • #24 12 Lis 2012 18:06
    vodiczka
    Poziom 43  

jiwaniuk napisał:

Poza TESTEM można zapalić w pobliżu czujnika (ostrożnie) lekko wilgotną gazetę.

0
  • #25 12 Lis 2012 18:14
    zbich70
    Specjalista elektryk

Proponuję wstrzymać się z dyskusją dopóki nie wypowie się autor (lub ktokolwiek posiadający taki czujnik).

Istotnie Kolega vodiczka ma rację, że przytaczany wpis ze specyfikacji może wprowadzać w błąd, bo nie znamy czasu trwania tego "impulsu". Niewykluczone też, że osoba pisząca tą uwagę w specyfikacji uważała, iż samo tylko pojawienie się napięcia 12V jest "impulsem", choć napięcie to może utrzymywać się dłużej.

W takim kontekście wszelkie dyskusje i schematy są zbędne, dopóki nie zostanie to przetestowane w praktyce - czyli jak w funkcji czasu zachowuje się sam czujnik i jego wyjście dodatkowe.

0
  • #26 12 Lis 2012 21:20
    punisher
    Poziom 9  

Dziękuję wszystkim za opinie. Autor (czyli ja :) ) sprawdzi długość impulsu jak tylko zamówiony czujnik przyjdzie do domu (ten tydzień).

Proszę wszystkich o kilka dni cierpliwości...

0
  • #27 13 Lis 2012 13:17
    lukiiiii
    Poziom 26  

vodiczka napisał:
    jiwaniuk napisał:

Poza TESTEM można zapalić w pobliżu czujnika (ostrożnie) lekko wilgotną gazetę.

Albo worek, świeczka, czujnik - zamykamy worek.

0
  • #28 13 Lis 2012 14:32
    15kVmaciej
    Poziom 35  

Dostawca powinien mieć w sprzedaży także małe pojemniczki z CO. Poszukaj w sieci "carbon monoxide test kit". Poza tym czujki powinny mieć przycisk "Test".

0
  • #29 28 Gru 2012 12:56
    piero
    Poziom 13  

I jak tam fachowcy?
    Podłączał ktoś już taki detektor i sprawdzał jaki właściwie jest impuls/sygnał na tym wyjściu sterującym?

Z informacji uzyskanych w firmie ORNO wynika, że na tym wyjściu pojawia się krótki ok.0,5s impuls 12V oraz że podobno ten impuls nie zdoła wysterować żadnego przekaźnika. Jak ktoś ma taki detektor, to bardzo proszę o weryfikację tych informacji.

0