Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chieftec model: HPC-360-202 DF Naprawa spalonego zasilacza - wymiana warystorów

12 Lis 2012 18:30 4212 13
  • Poziom 12  
    Witam.
    Nie chciałem zakładać nowego tematu,ale ten który mnie interesował Link został zamknięty.Otóż wystąpił u mnie identyczny problem jak u kolegi DUD3K (ten 2 jego problem z zasilaczem). Otóż wpadł mi w ręce owy zasilacz,trochę się pospieszyłem i postanowiłem włączyć do sieci.Jak się okazało był przełączony na 115 V nastąpiło krótkie syczenie i wybuch.Podejrzewałem że poszedł warystor.Przełączyłem na 230 podłączyłem do sieci i nastąpiło bum- utwierdziłem się w tym że padł drugi z warystorów.Po odkręceniu obudowy moje podejrzenia sprawdziły się.Wygląda to tak :
    Chieftec model: HPC-360-202 DF Naprawa spalonego zasilacza - wymiana warystorów Chieftec model: HPC-360-202 DF Naprawa spalonego zasilacza - wymiana warystorów
    Pierwsze zdjęcie już po usunięciu tych warystorów oraz kondensatorów głównych(napuchnięte).Drugie jest zdjęciem kol.ED3K na którym zaznaczyłem o co dokładnie mi chodzi.Przechodząc do sedna-problem jest taki że spaliło mi te warystory kompletnie i nie znam ich wartości.Poruszana była kwestia żeby wymienić je na większe.Dlatego pytam jakie powinienem zastosować?Druga sprawa to nie podobały mi się również 2 rezystory leżące obok warystorów-również nie znam ich wartości.Proszę o pomoc.
  • Poziom 12  
    Właśnie ten temat chciałbym kontynuować bo nie wszystko jeszcze zostało powiedziane.
  • Poziom 43  
    Cytat: jack63.
    Zalecany przez System General (producent sterownika zasilaczy impulsowych SG6105) w przykładowym projekcie zasilacza, typ warystora to: VZ 07221 i takie były w "moim" zasilaczu.
    Niestety jeden z nich wybuchł, a drugi zrobił zwarcie paląc bezpiecznik.
    Przeczytaj post: 20 tamtego tematu.
  • Poziom 12  
    Ale przecież ja o tym właśnie mówię. Jak widać problem nie został rozwiązany skoro warystory wybuchają. Więc wolałbym dać mocniejsze. Pytanie jakie?
  • Poziom 43  
    Przeczytaj post: 19.
  • Moderator
    Kons18 napisał:
    Właśnie ten temat chciałbym kontynuować bo nie wszystko jeszcze zostało powiedziane.

Czyli niby co i dlaczego chcesz ulepszać w swym mniemaniu? Innymi słowy chcesz być lepszy niż projektanci tych zasilaczy, a może odpowiesz sam sobie czy aby Masz na to jakiekolwiek postawy wiedzy, a może doświadczenia w projektowaniu takich przetwornic? Czy tylko Ci się wydaje, że być może będziesz lepszy od nich gdy dasz je mocniejsze (i w Twym mniemaniu gdy będą nie wybuchać z tego powodu to spełnią swą rolę), a może one pozostaną całe, ale z zasilacza już nie będzie co zbierać?

Sądzę, że pozostało w tamtym temacie i innych podobnych napisane prawie wszystko i nie ma potrzeby aby w kolejnym „bić głową w mur” bez dogłębnej znajomości wszelkich zachodzących zależności czy ewentualnych „laboratoryjnych prób” przy pomocy odpowiednich przyrządów, których nikt z nas nie ma ani nie sposób je przedstawić jako dowodowe i wiążące.

PS.
    Proszę natomiast o zachowywanie zasad poprawnej polszczyzny i właściwej pisowni w swych postach kolegę Kons18...
  • Poziom 12  
    W porządku,wszystko jasne.Może podpowiedzą jeszcze koledzy jak szukać odpowiedniego warystora?Powiem szczerze że nie za bardzo rozumiem metody oznaczania ich przez producentów i nie znalazłem żadnego na 175V DC.Przykładowo Link czy taki warystor się nada?Co jest parametrem którym mam się sugerować przy zakupie : napięcie warystora czy maksymalne napięcie pracy DC?
  • Moderator
    Chcesz się dowiedzieć to wpisz odpowiednie magiczne słowa będąc w internecie:
    warystor oznaczenia, warystor dane, charakterystyka prądowo-napięciowa warystora, pojemność warystorów tlenkowych (tlenku cynku, a domieszkowanego różnymi pierwiastkami jak Bi, Mn, Sb, Si, itd.), czas działania warystorów tlenkowych, najwyższe trwałe napięcie warystora Vrms i Vdc , napięcie znamionowe (napięcie warystora) VV , najwyższy dopuszczalny udar prądowy imax(8/20s), największa dopuszczalna energia Wmax warystora, największa dopuszczalna średnia moc warystora Pmax (średnica warystora decyduje o mocy i czasie życia). Wartości spadku napięcia na warystorze podczas udaru prądowego, współczynnik temperaturowy warystorów, tolerancja warystora w temperaturze otoczenia 25°/C (itd.).

Jednak jeśli już straciłeś ochotę by dowiedzieć się i zrozumieć istotę oraz problemy, które jednak nie jest błahym jak Ci się zapewne wydawało to zakupujesz taki sam warystor i takiej samej firmy (Masz problem z głowy)...
  • Poziom 12  
    Myślisz że nie próbowałem wbijać w google? Jakbym znalazł i wiedział to bym o to nie pytał, a tak poza tym skoro tak to spróbuj znaleźć warystor VZ 07221 - mi się nie udało dlatego o to pytam. Nie każdy musi wszystko wiedzieć.
  • Poziom 15  
    Kolego, autorze tematu jeśli znudzi się Tobie naprawa powyższego zasilacza, to sprzedaj go mnie za niewielkie pieniądze. O szczegóły pytaj przez PW
    Specjalnie dla Ciebie poświęciłem trzy godziny na dowiedzeniu się jakie są zamontowane oryginalne warystory VZ1, VZ2 w zasilaczu Chieftec z pasywnym (With) PFC model: HPC-360-202 DF ATX12V2.0. Informacje są zamieszczone na zdjęciu: https://obrazki.elektroda.pl/4324873300_1370992522.jpg
    Mój zasilacz naprawiam od listopada 2009 roku i niestety temat z forum wylądował w koszu, bo taki los wisi w powietrzu. Może dlatego, abym innym służył pomocą.

Poprawiłem TONI_2003.
  • Moderator
    kolarz_26 napisał:
    Specjalnie dla Ciebie poświęciłem trzy godziny na dowiedzeniu się jakie są zamontowane oryginalne warystory VZ1, VZ2 w zasilaczu Chieftec z pasywnym (With) PFC model: HPC-360-202 DF ATX12V2.0. Informacje są zamieszczone na zdjęciu:

Zatem spytam po co? Skoro kolega Kons18 pytał o coś zgoła innego (cytat poniżej).
    Kons18 napisał:
    skoro tak to spróbuj znaleźć warystor VZ 07221 - mi się nie udało dlatego o to pytam.

Na temat warystorów napisano dziesiątki tematów i to nawet gdyby się ktoś upierał tylko dla firmy Chieftec (, a nie jak raczył kolega kolarz_26 napisać na zdjęciu Chiftec) oczywiście mniej lub bardziej pouczających choćby ten przykład.
    Zatem wystarczy mieć ochotę przeczytać na forum lub poczytać specyfikację czy definicje warystora.
    Idąc dalej tym torem należy mieć domniemanie iż cel napisania postu był jeden:
    kolarz_26 napisał:
    Kolego, autorze tematu jeśli znudzi się Tobie naprawa powyższego zasilacza, to sprzedaj go mnie za niewielkie pieniądze. O szczegóły pytaj przez PW

Jednak gdyby był i drugi (żale z tego powodu to wystarczyło po prostu napisać na PW wraz z uzasadnieniem)...
    kolarz_26 napisał:
    Mój zasilacz naprawiam od listopada 2009 roku i niestety temat z forum wylądował w koszu, bo taki los wisi w powietrzu.

Zatem proszę się nie usprawiedliwiać górnolotną sentencją zakończenia swego postu (albowiem ja to widzę całkowicie inaczej) i powinienem ten post przenieść do kosza. Dlatego upominam tylko kolegę kolarz_26 słownie, a regulamin kolego przeczytaj ponownie.
    kolarz_26 napisał:
    Może dlatego, abym innym służył pomocą.

Ponieważ post nic nie wnosi do tematu (i to nie tylko z poczucia czasu), który zapewne uległ degradacji czasowej dla założyciela tematu, a wszelkie uwagi czy prośby odnośnie tego czy tamtego faktu proszę tylko na SW czy ewentualnie PW.
  • Poziom 12  
    Już wyjaśniłem koledze kolarz_26 na PM, że zasilacz został dawno naprawiony, a z warystorów zrezygnowałem. Nie pisałem jednak o tym żeby nie zamykać tematu bo być może przyda się komuś w przyszłości.
    Pozdrawiam
  • Moderator
    Kons18 napisał:
    zasilacz został dawno naprawiony, a z warystorów zrezygnowałem. Nie pisałem jednak o tym żeby nie zamykać tematu bo być może przyda się komuś w przyszłości.

Zatem kolega Kons18 wykazuje się w dalszym ciągu brakiem znajomości regulaminu forum, a przynajmniej w tych dwóch poniższych jego przykładach (widać poprzednie moje prośby nie odniosły pozytywnego skutku)...
    3.2. Autor tematu, po uzyskaniu odpowiedzi będącej rozwiązaniem problemu, jest zobowiązany zamieścić podsumowanie ze wskazaniem rozwiązania oraz zablokować wątek poprzez kliknięcie w przycisk rozwiązano.
    3.3. Użytkownik zobowiązany jest niezwłocznie wykonać polecenia moderatora.