Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Odsłuch na estradzie - instrumenty smyczkowe

burning_cello 12 Nov 2012 18:44 2313 12
 • #1
  burning_cello
  Level 10  
  Witam wszystkich.  Pytanie: "jak nagłośnić wiolonczelę i zorganizować odsłuch na estradzie tak, by uniknąć sprzężeń i słyszeć siebie?"

  Jestem wiolonczelistą grającym w zespole metalowym. Instrument nagłaśniam przystawką piezo Barcus Berry (na tych samych gra Apocalyptica). Używam ekranowanego kabla Planet Waves (jack-jack). Swojego wzmacniacza ani combo nie posiadam, korzystam z "przodów" albo pożyczanego pieca basowego. Za każdym razem muszę stawać jak najdalej od głośnika i/lub skierować go "od siebie" przez co nie słyszę co gram, w innym wypadku sprzęga aż boli, szczególnie przy przesterach. Gdy piec/głośnik mam ustawiony "do siebie", sprzężenie wzbudza mi strunę G, która sama zaczyna wibrować.

  Czytałem fora nt.bramek szumów, filtrowania 50 Hz z sieci, odwracania fazy, ale nie miałem do tej pory możliwości sprawdzenia czegokolwiek w praktyce np. w sklepie muzycznym, gdyż tam z reguły pracownicy rozkładają ręce i polecają przerzucić się na gitarę. Ja z kolei nie mam matury z fizyki, więc szukam pomocy tutaj na forum.
  Zbliża się koncert, w tej chwili nie stać mnie jeszcze na osobisty odsłuch do ucha, dlatego będę wdzięczny za wszelkie sugestie, jak ominąć problem. Może da się jakoś korzystać z tradycyjnych odsłuchów estradowych?
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • Helpful post
  #2
  szczepan.eu
  Level 18  
  Jak wiolonczelista pracujesz "na dupie"- kup najtańszy wzmacniacz słuchawkowy + słuchawki. Ew mały mikserek +słuchawki, ew. preamp dla pickapa + słuchawki....
 • #3
  burning_cello
  Level 10  
  Wszystko fajnie, tylko ja rzadko kiedy siadam;) ale posprawdzam póki co, jak by wyszło z tymi wzmacniaczami słuchawkowymi.
  A czy można jakoś przefiltrować sygnał z instrumentu (odpowiadając na post przedmówcy: używam preampa do przystawki, z którego dopiero sygnał leci do wzmacniacza) tak, żeby mieć odsłuch z monitora a pozbyć się sprzęgania? Może korektor graficzny coś by zdziałał? Albo jakiś noise gate?
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  Świr
  Level 34  
  Jeśli to struna G, to niech monitorowiec podetnie Ci na korektorze 100Hz.
 • #6
  ciasteczkowypotwor
  Level 41  
  Skoro rzadko siadasz, to może IEM i transmiter?
 • #7
  szczepan.eu
  Level 18  
  Przy mocnym graniu zawsze na scenie będzie głośno - i co z atym idzie pudło będzie rezonować zawsze - wiec albo potrzebujesz bardzo sprawnego monitorowca, albo co ja zdecydowanie dla ciebie preferuje pakiet douszny.

  Z racji ze jak piszesz nie stać cie na osobisty odsłuch (to jak rozumiem mowa jest o IEM), dlatego musisz powalczyć z kabelkiem (jeżeli dajesz rade z układem klasy wiolonczela na kablu to dasz i z układem słuchawka na kablu). Pozostaje układ jak dosłać sygnał z instrumentu do miksera i do ucha.
  Po zastanowieniu sie zakup najtańszego 2 kanałowego mikserka będzie dla ciebie ok.
  W układzie większej sceny podłączysz wiolonczele do diboxa i z niego sygnał do nagłośnienia i do mikserka - do miksera dostaniesz jeszcze na drugi kanał sygnał "monitor" z miksera FOH.
  W układzie mniejszej sceny - możesz podłączyć pickup do mikserka i bezpośrednio wysyłać go "dalej"
 • #8
  burning_cello
  Level 10  
  może którys z tych wzmacniaczy znacie?
  Link
  Link
 • #11
  kapsel_84
  Level 2  
  Odpowiednio wykręcony gain, korekcja na wkładce i na torze monitorowym załatwią sprawę. Oczywiście jeżeli klub dysponuje zapleczem sprzętowym i odpowiednim fachowcem. Pozdro
 • #12
  szczepan.eu
  Level 18  
  kapsel..... pudła rezonansowe to bardziej złożony problem. Mając na uwadze to co kolega pisał od początku ...raczej na zawodowego monitoowca nie ma co liczyć ....
 • #13
  kapsel_84
  Level 2  
  No to pozostaje mikserek za 200 zl i bardzo dlugi kabelek do sluchawek ;]