Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jakie uprawnienia do pomiarów testowych 5kV

woj2104 12 Lis 2012 20:16 2838 7
  • #1 12 Lis 2012 20:16
    woj2104
    Poziom 12  

Witam wszystkich elektryków , elektroników i BHP' owców

Mamy nieco nietypową sprawę , do testowania wiązek kablowych i transformatorów używa się przyrządu pomiarowego Hioki , który wytwarza napięcie pomiarowe 5kV. Test trwa około 30-40s.
    Inspektor PIP zakwestionował test gdyż brak wśród pracowników , testerów z uprawnieniami pomiarowymi powyżej 1kV.
    Czy jest to nadinterpretacja inspektora ,czy kolejne utrudnienia funkcjonowania przedsiębiorstw . Rejonowy SEP początkowo był zakłopotany aby po chwili stwierdził , tak potrzebne są uprawnienia do 15kV.!! Takich uprawnień nie robi się w 5 minut. Szczególnie , że te pomiary wykonuje się na produkcji przez ludzi bez wykształcenia elektrycznego , a to zamyka drogę do uprawnień. Czy nie wystarczy przeszkolenie BHP i instruktaż stanowiskowy? Może trochę upraszczam ale nie chce się rozpisywać.
    Zawsze mi się wydawało ,że upr. wykonuje się aby sprostać prawu budowlanemu i energetycznemu. Uważam tez , ze roboty elektryczne powinni robić elektrycy z uprawnieniami
    A jak jest w innych zawodach i czynnościach: serwisanci TV kineskopowych - 25 kV, instalatorzy i serwisanci lamp ulicznych -lampy sodowe i HID zapłon 5kV, operatorzy Roentgenów , serwisanci piecyków gazowych-zapalarki itd itp.

Gdzie jest rozróżnienie napięcie bezpieczne i niebezpieczne natężenie prądu?
    Przecież niebezpieczny jest prąd , a nie napięcie
    Zapewne czeka mnie kopanie w przepisach ale może któryś z kolegów już to przerabiał i pomoże

0 7
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • Pomocny post
    #2 12 Lis 2012 20:59
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Trochę dziwne stwierdzenie, że przy pomiarach miernikiem 5 kV DC potrzebne "uprawnienia" 15 kV.
    A dlaczego nie 5 ?
    Przecież ograniczenia napięcia w uprawnieniach dotyczą urządzeń i instalacji a nie mierników, więc dlaczego kwestionować test, skoro pomiarowiec ma np. świadectwo kwalifikacyjne E lub D do 15 kV, ale pomiary do 1 kV.

W sprawie przepisów :
    Dz.U. 2003 nr 89 poz. 828 2005.08.02 oraz zmiana : Dz.U. 2005 nr 141 poz. 1189

0
  • #3 12 Lis 2012 21:27
    masonry
    Poziom 29  

To jakiś absurd!!
    W takim razie do pomiaru izolacji kabli każdy pomiarowiec musiałby mieć uprawnienia pomiarowe powyżej 1kV!!

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 12 Lis 2012 21:43
    retrofood
    Moderator

Ja to bym tu żadnych pomiarowych nie widział, tylko zwykłe eksploatacyjne plus przeszkolenie z obsługi miernika...

0
  • #5 12 Lis 2012 23:21
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 13 Lis 2012 07:27
    pm.001
    Specjalista elektryk

Witam
    Oprócz oczywistych bzdur odnośnie wymagań moją uwagę zwrócił zapis:

woj2104 napisał:
    ...Rejonowy SEP początkowo był zakłopotany aby po chwili stwierdził , tak potrzebne są uprawnienia do 15kV.!! ...

Jak to kiedyś w pewnym radiu w dawnych czasach komentowano "ręce i nogi opadają" :cry:
    A jakby tego jeszcze było mało to kol. woj2104 pisze z Krakowa i czyżby odpowiedź miała pochodzić z tego samego oddziału SEP co pewien autor "poczytnych" publikacji branżowych?
    Może ktoś z kolegów ma jakieś informacje?
    pozdrawiam
    pm001

0
  • Pomocny post
    #7 16 Lis 2012 10:03
    elservice
    Poziom 15  

Witam !

woj2104 napisał:
    Inspektor PIP zakwestionował test gdyż brak wśród pracowników , testerów z uprawnieniami pomiarowymi powyżej 1kV.

Według mojej znajomości zagadnienia to inspektor nie ma racji. Takie pomiary może wykonywać każdy pracownik po przeszkoleniu stanowiskowym.
    Świadectwa kwalifikacyjne potrzebne są przy eksploatacji urządzeń energetycznych i obowiązek ich posiadania wynika z Prawa energetycznego oraz przepisów BHP związanych z pracą przy tych urządzeniach.

Wspomniany miernik którym wykonuje się pomiary nie jest urządzeniem elektroenergetycznym i jego użytkowanie nie jest regulowane przez Prawo energetyczne.
    A tym samym nie ma podstawy prawnej do żądania, od personelu obsługującego miernik,
    posiadania uprawnień wymaganych przez Prawo energetyczne.

W związku z tym proszę zapytać inspektora na jakiej podstawie zalicza ten miernik do urządzeń elektroenergetycznych. Bo fakt występowania napięcia pomiarowego > 1 kV
    to jeszcze za mało. Proszę zajrzeć do instrukcji tego miernika i odczytać maksymalny prąd
    wyjściowy w układzie pomiarowym. W tego typu miernikach ma on wartość około 2 mA.

0
  • #8 16 Lis 2012 16:18
    woj2104
    Poziom 12  

Witam
    Dziękuję wszystkim rozmówcom za wypowiedzi.
    Przekonały mnie ,że wiele rzeczy w naszym kraju to fala absurdów i głupoty urzędniczej lub jej pazerności , poczucia nieomylności i bezkarności.
    Wszechwładztwo absolutne różnych stowarzyszeń zawodowych , klik i powiązań , tylko przybiera na sile , brak końca - no tyle narzekań.
    Mam uprawnienia E i D grI do 1kV , niby czemu miałbym nie zrobić więcej? zawsze się przyda , więc specjalnie się nie burzę w pracy. Jest pretekst.
    Tylko właśnie dlaczego tak jest ? W tym momencie wykorzystując zaistniały fakt , niejako legitymizuję tą patologię.
    Ale takie czasy , co za rozterka?
    Kończę i pozdrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów