Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

t-hd 1000 - Słaby odbiór z dekodera naziemnej telewizji cyfrowej.

CzaroJBL 12 Lis 2012 20:16 10734 13
  • #1 12 Lis 2012 20:16
    CzaroJBL
    Poziom 10  

Witam! Zakupiłem kilka dni temu dekoder TH-D 1000 z cyfrowego polsatu do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Posiadam do tego antenę siatkową. Dekoder łapie jakieś 8 kanałów. Chciałbym zapytać czy pomogła by wymiana wzmacniacza/płytki na jakąś lepszą w tej siatkowej antenie? Jeśli nie to jaką antenę trzeba zastosować. Czy antena kierunkowa polecana mi oddziale cyfrowego polsatu będzie lepsza?

0 13
  • Pomocny post
    #2 12 Lis 2012 20:26
    andrefff
    Poziom 36  

Zamontuj antenę kierunkową na razie bez wzmacniacza, nowe przewody i wtyczki, antenę ustaw na Rachocin i będziesz miał wszystko. W razie potrzeby wymienisz symetryzator na wzmacniacz i tyle.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Lis 2012 21:02
    elektryk_siedlce
    Użytkownik obserwowany

CzaroJBL napisał:
    Czy antena kierunkowa polecana mi oddziale cyfrowego polsatu będzie lepsza?

Zdecydowanie tak.Moja porada jest taka,żebyś nigdy w życiu nie kupował anten na rynku.;)
    CzaroJBL napisał:
    Dekoder łapie jakieś 8 kanałów

Czyli można wywnioskować z tego,że łapie jeden MUX.
    CzaroJBL napisał:
    Dekoder łapie jakieś 8 kanałów. Chciałbym zapytać czy pomogła by wymiana wzmacniacza/płytki na jakąś lepszą w tej siatkowej antenie?

Najpierw musisz ocenić czy w puszce antenowej siedzi wzmacniacz antenowy czy symetryzator.Podaj odległość w linni prostej od ciebie do nadajnika.
    Polecam również tą stronkę www.dvbtmap.eu :) <<możesz tam sprawdzić zasięg nadajnika,profil terenu i wiele więcej.

0
  • #4 12 Lis 2012 22:40
    CzaroJBL
    Poziom 10  

Faktycznie łapie tylko MUX1 i część kanałów MUX2. Do najbliższego nadajnika w linii prostej mam jakieś 20km jest to nadajnik w Ciechanowie. Stronka bardzo fajna, przyda się do ewentualnego montażu anteny kierunkowej. Więc chyba faktycznie lepiej będzie kupić tą kierunkową, która w cyfrowym polsacie kosztuje 80zł niż próbować poprawić odbiór z tej siatkowej, nie wiem nawet jak odróżnić w niej wzmacniacz od syntezatora.. :]

0
  • Pomocny post
    #6 13 Lis 2012 09:17
    _cheetah_
    Poziom 37  

CzaroJBL napisał:
    Faktycznie łapie tylko MUX1 i część kanałów MUX2.
    Przy odbiorze DVB-T nie ma tak, że odbiera się tylko część kanałów z mux-a. Albo nic, albo wszystkie. Możliwe, że odbierasz któryś z mux-ów 1...3 oraz Mobilną.

CzaroJBL napisał:
    Chciałbym zapytać czy pomogła by wymiana wzmacniacza/płytki na jakąś lepszą w tej siatkowej antenie?
    Może tak, może nie. A może trzeba by dobrać wzmacniacz.

CzaroJBL napisał:
    nie wiem nawet jak odróżnić w niej wzmacniacz od syntezatora
    Jeśli masz zasilacz antenowy, znaczy się masz wzmacniacz w antenie. Symetryzator zwykle wygląda tak, a czasami wygląda tak: tak.

CzaroJBL napisał:
    Czy antena kierunkowa polecana mi oddziale cyfrowego polsatu będzie lepsza?
    Wszystko zależy zawsze od warunków odbiorczych w danej lokalizacji. Do odbioru Mobilnej antena zapewne wystarczy (niezależnie, jaki to typ), a do odbioru mux-1...3 + Mobilna - to nie wiadomo.

Masz trudną lokalizację, pomiędzy kilkoma słabymi nadajnikami mux-1...3 (Ciechanów, Różan, Ostrołęka), a daleko od silnych (Sierpc, Raszyn/Warszawa, Olsztyn czy Iława). Do tego, mux-y 1...3 nadawane są w polaryzacji H, zaś Mobilna w polaryzacji V, co też komplikuje sprawę.

Trochę zabawy Cię prawdopodobnie czeka.

Ja bym zaczął na początek od wymiany kabla antenowego, jeśli ma średnicę ~5mm to obowiązkowo, jeśli zaś ma średnicę ~7mm, to opcjonalnie, a obowiązkowo, jeśli ma już kilka, kilkanaście lat lub wygląda na 'zmęczony' (zmurszała, popękana osłona zewnętrzna).
    Kabel wymieniamy na taki do zastosowań zewnętrznych (wykonanie z PE, kolor czarny), o wysokim współczynniku ekranowania - przykładowo Digitsat-113PE.

Następnie bym zaczął od próby złapania odbioru mux-1...3 z któregoś z nadajników na obecnej antenie. Wypisujesz sobie kanały na których są nadawane, ustawiasz je po kolei w instalacji manualnej na dekoderze i powoli kręcisz anteną.

Potem sprawdzasz, czy jesteś w stanie odebrać mobilną (zakładam, że po to kupiłeś dekoder). Zacznij od próby przy normalnym ustawieniu anteny w pionie, tak, jak miałeś ją ustawioną do tej pory (czyli do odbioru w polaryzacji H). Potem warto przekręcić ją do 90° do pozycji poziomej (ustawienie do odbioru w polaryzacji V) i znowuż sprawdzić odbiór mobilnej.

Następnie można do 'siatki' włożyć symetryzator, zamienić wtyczkę zasilacza antenowego na zwykłą wtyczkę antenową i powtórzyć wszystkie operacje.

Możliwe, że odbiory wszystkich mux-ów uda się zrealizować na antenie pasywnej, ale możliwe też, że odbiory mux-1...3 możliwe będą na antenie ze wzmacniaczem, a mobilna na antenie pasywnej. Może być też tak, że kierunki odbioru mux-1...3 i Mobilnej będą skrajnie różne - wtedy nie ma co panikować, tylko trzeba dać dwie anteny połączone sumatorem.

Wszystko wyjdzie w praniu.

I już tak na koniec - nie chcę cię martwić, ale 'siatka' to też antena kierunkowa. Bardzo dobre anteny kierunkowe: UHF-200 MAximuma, V-Range Televesa.

0
  • #7 13 Lis 2012 15:41
    CzaroJBL
    Poziom 10  

Kupiłem dziś antenę kierunkową TechniYagi2 z wzmacniaczem 38d kosztowała 100zł, ustawiłem ją na Olsztyn i łapie MUX1 i MUX2 więc mam te kanały które chciałem ;] Jutro jeszcze spróbuje ustawić na Warszawę lub Rachocin może złapie też MUX3

0
  • #8 13 Lis 2012 16:07
    333mario
    Poziom 17  

A co z Mux 4 płatnymi z Polsatu ?

0
  • #9 13 Lis 2012 16:31
    CzaroJBL
    Poziom 10  

A no faktycznie miały być jeszcze kanały dodatkowe za darmo na pół roku.. no ale wyszukało narazie tylko 15 kanałów MUX1 i MUX2, może po przestawieniu anteny złapie te kanały MUX-4

Dodano po 2 [minuty]:

W dekoderze mam 2 wejścia antenowe więc ewentualnie można by podłączyć jakąś dodatkową anteną.

0
  • #10 13 Lis 2012 19:46
    333mario
    Poziom 17  

Tą co kupiłeś obróć o 90 st i zobacz czy wyszukuje mux4, polecam ustawienie na Warszawę.

0
  • #11 13 Lis 2012 20:05
    irekr
    Moderator

1. MUX4 nadawany jest w polaryzacji PIONOWEJ, jak już koledzy wspomnieli.
    Wykaz nadajników:
    http://radiopolska.pl/wykaz/pokazdv_stacja.php?pid=64
    2. W Przasnyszu odbiór MUX4 jest możliwy tylko na bardzo rozbudowanych antenach. Tą co kupiłeś (TechniYagi2) do odbioru MUX4 z Warszawy jest nieodpowiednia. Minimalna wysokość zainstalowania to 15 metrów i otwarta przestrzeń na południe. Instalacja musi być zrobiona NAPRAWDĘ DOBRZE. Nadmieniam że "stawianie anten do pionu" nie jest łatwe z uwagi na wpływ masztu/masztów.
    3. Docelowo MUX4 będzie nadawany na kanale 35 z Ciechanowa, ale dopiero z końcem 2013 roku...
    4. Faktycznie drugie gniazdo wejścia antenowego. Szczegóły na stronie 6 i 7 instrukcji dekodera. www.cyfrowypolsat.pl/CMS/.../T-HD-1000-instrukcja-obslugi.pdf

0
  • #13 03 Mar 2013 13:23
    _cheetah_
    Poziom 37  

jorger napisał:
    Na stronie http://forum.hotfix.pl/telewizja-cyfrowa-tv-s...ze-t-hd-1000-od-cyfrowego-polsatu-t22816.html seba86mu podaje o tym dekoderze, że:
    seba86mu napisał:
    "Wady:

● Brak możliwości ręcznego wyszukiwania kanałów."

a w dokumencie "INSTRUKCJA OBSŁUGI DEKODER NAZIEMNEJ TELEWIZJI CYFROWEJ T-HD 1000" jest napisane na stronie 13.:
    http://www.cyfrowypolsat.pl/T-HD-1000-instrukcja-obslugi.pdf napisał:
    • Instalacja – ręczne wyszukiwanie kanałów telewizyjnych i radiowych, zmiana parametrów anten.

1
  • #14 18 Sty 2014 13:40
    sq8ju
    Poziom 24  

Z tego co sobie przypominam wcześniejsze wersje firmware miały opcje ręcznego wyszukiwania kanałów. Po aktualizacjach i w nowszej wersji tej opcji nie ma. Łapie co chce, skąd chce i nie pokazuje częstotliwości z jakiej ustawia MUXy. Ogólnie badziew straszny.

0