Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Moovo TS 432 / Nice Shel - sterowanie oświetleniem, jaki przekaźnik

piotr1w 12 Lis 2012 20:19 4725 13
  • #1 12 Lis 2012 20:19
    piotr1w
    Poziom 9  

Witam,

Pytanie dotyczy napędu do bramy garażowej uchylnej Moovo TS 432 (odpowiednik popularnego Nice Shel, budowa i elementy takie same).

Moovo TS 432 / Nice Shel - sterowanie oświetleniem, jaki przekaźnik

Za każdym razem podczas pracy napędu podawana jest napięcie na wbudowaną żarówkę i podtrzymywane jeszcze przez ok. 30s po czym żarówka automatycznie gaśnie.

PLAN:
    Chciałbym wykorzystać napięcie podawane na wspomnianą żarówkę do do sterowania oświetleniem garażu. Miało by ono działać identycznie jak żarówka:
    - otwieram bramę - światło zapala się, świeci się przez jakiś czas po czym samo gaśnie,
    - zamykam bramę - zachowanie jak wyżej.

DANE:
    - producent zastosował w napędzie żarówkę 12V/10W
    - jest ona zasilana prądem zmiennym 50Hz przepuszczonym przez diodę (o wykresie sinusoidalnym z obciętym spodem) - prąd falujący
    - napięcie podawane na żarówkę - ok. 12V

PYTANIE:
    Czy w miejsce żarówki mogę podłączyć przekaźnik, który sterował bym pracą żarówki?
    Dodam, że próbowałem z typowym przekaźnikiem samochodowym, ale nie zdał egzaminu - podczas pracy napędu "zwariował" tzn. cyklicznie zamykał i otwierał obwód (jak podejrzewam przyczyną mógł być wcześniej wspomniany prąd falujący na wejściu - zastosowana żarówka, że nie świeci "płynnie" tylko b. szybko miga/pulsuje).
    Czy, a jeśli tak to jaki innym przekaźnik mogę zastosować by to zadziałało?

Jeśli mój pomysł z przekaźnikiem wg. Was nie jest dobry, to może ktoś widzi inny sposób na to co chcę osiągnąć.

Z góry dziękuję za wszelką pomoc i wskazówki

1 13
  • Relpol
  • #2 12 Lis 2012 20:23
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Dodaj równolegle do cewki przekażnika kondensator elektrolityczny 470-680mikro na 25V - oczywiście zgodnie z polaryzacją :-)

0
  • #3 12 Lis 2012 20:27
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

Albo przekażnik na prąd zmienny AC

0
  • Relpol
  • #4 13 Lis 2012 18:18
    piotr1w
    Poziom 9  

technikabasenowa napisał:
    Dodaj równolegle do cewki przekażnika kondensator elektrolityczny 470-680mikro na 25V - oczywiście zgodnie z polaryzacją :-)

OK, tak też spróbuję, dziękuję za podpowiedź.

Zapytam jeszcze o jeden szczegół - jaki dokładnie przekaźnik zastosować?
    Zostać przy zwykłym samochodowym czy próbować z czymś innym?
    Chodzi mi głównie o te 12V - zostać przy nich czy szukać innego, dostosowanego do pracy z niższym napięciem - boję się, że to co wg miernika wygląda na 12V może efektywnie być znacznie mniejszym napięciem, z racji tego, że to tylko połowa sinusiody...

(trochę to skomplikowanie opisałem - mam nadzieję, że udało się zrozumieć o co mi chodzi)

0
  • #5 13 Lis 2012 19:10
    andrefff
    Poziom 36  

Samochodowy będzie wariował, dobierz sobie taki z cewką na 12 V. Np taki Link

0
  • #6 20 Lis 2012 19:17
    piotr1w
    Poziom 9  

andrefff napisał:
    Samochodowy będzie wariował, dobierz sobie taki z cewką na 12 V. Np taki Link

Dziękuję wszystkim za dotychczasową pomoc.

Dzięki Wam temat ruszył do przodu, na tą chwilę sprawa wygląda następująco:
    - kupiłem przekaźnik FINDER 40.52 2x 8A 12V DC 2P / RM94
    - do uzwojenia cewki przekaźnika podłączyłem kondensator 35V / 1000 mikroF

Wszystko pracuje tak, jak chciałem - jest tylko jeszcze jeden problem - grzeje się cewka przekaźnika.
    Zmierzyłem napięcie podawane na cewkę, jest tam teraz ok. 28V, gdy nie było kondensatora było 10,8V. Czy to normalne?
    Będę wdzięczny za wyjaśnienie czego nie rozumiem lub co robię źle...

Czy zmiana przekaźnika na taki, którego cewka będzie pracował przy napięcie 24V (dopuszczalny zakres wg jego dokumentacji to 17,5 - 36 V) załatwi sprawę?

0
  • Pomocny post
    #7 20 Lis 2012 19:21
    andrefff
    Poziom 36  

Wymień na ten 24 V, będzie najprościej i najpewniej.

0
  • #8 20 Lis 2012 21:49
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

A po co ci ten kondensator wywal go.I sam sobie dałeś odp jak dałeś tego kondka.

0
  • #9 20 Lis 2012 21:54
    technikabasenowa
    Poziom 33  

A czytałeś dlaczego go dostawił ? jest tam napięcie zmienne i po filtracji podnosi U
    Więc albo wymiana na taki z cewką na 24 V lub dodanie rezystora w szereg w cewką .

0
  • #10 20 Lis 2012 22:13
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

A czytałeś że miernik pokazał na żarówce 12V.

0
  • Pomocny post
    #11 20 Lis 2012 22:18
    technikabasenowa
    Poziom 33  

Kolego przeczytaj cały temat zwłaszcza post 6 a potem się udzielaj .
    Napięcie zmienne po filtracji zawsze wzrośnie .

0
  • #12 21 Lis 2012 07:04
    mikus1982
    Użytkownik obserwowany

To po co je filtruje do przekaźnika skoro te są na AC i DC.

0
  • #13 24 Lis 2012 20:05
    William Bonawentura
    Poziom 31  

Elektronika tego napędu jest oparta o napięcie 24V. Producent uprościł sobie obwód oświetlenia stosując typową żarówkę 12V zasilaną przez diodę półokresowo. Widać to gołym okiem po jej migotaniu. Przekaźnik 24V DC + kondensator jest najlepszym rozwiązaniem. Przekaźnik AC nie będzie dobrze pracował z napięciem jednopołówkowym.

0
  • #14 24 Lis 2012 20:47
    piotr1w
    Poziom 9  

William Bonawentura napisał:
    Przekaźnik 24V DC + kondensator jest najlepszym rozwiązaniem. Przekaźnik AC nie będzie dobrze pracował z napięciem jednopołówkowym.

Potwierdzam.
    Dzisiaj w końcu zmontowałem wszystko w całość.
    W miejsce żarówki w napędzie wstawiłem ostatecznie przekaźnik DC 24V z podłączonym do cewki kondensatorem 35V 1000mikroF - wszystko działa jak należy - przekaźnik bardzo ładnie steruje oświetleniem garażu.

Dziękuję za wszystkie wskazówki i zaangażowanie w temat.

0
  Szukaj w 5mln produktów