Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Samsung RL38HCIH - zbieranie lodu pod dolną szufladą zamrażarki

Polkaba 12 Nov 2012 20:39 40347 7
 • #1
  Polkaba
  Level 9  
  Witam, mam od dwóch lat Samsunga RL 38, cały czas dobrze pracuje ale od kilku tygodni zauważyłem, że w zamrażarce, pod dolną szufladą zbiera się lód, który "spływa" z tylnej ścianki zamrażarki, tyle,że nie wiem skąd dokładnie ponieważ ta ścianka jest zabudowana atrapą, w nocy lód trochę topnieje i ścieka na zewnątrz.
  Mam pytania :
  - jaka jest przyczyna spływania wody-lodu do wnętrza zamrażarki ?
  - jak zdemontować tą tylną atrapę (jest tylko jedna śrubka) i czy wówczas będę w stanie "coś" zrobić aby zapobiec ściekaniu wody-lodu do wnętrza zamrażarki ?
  - czy usterka jest na tyle poważna,że potrzebny jest serwis a nie np. jakieś czyszczenie - lodówka jest na "ubezpieczeniu naprawy pogwarancyjnej" czy moje ewentualne czyszczenie może spowodować utratę tej gwarancji ?
  Proszę o pomoc kogoś kto miał ten sam problem w tym modelu.
 • #3
  Polkaba
  Level 9  
  Uszczelki i drzwi są ok. - woda spływa i zamarza gdzieś na tylnej ściance zamrażarki, pod zabudową PCV w której są wyloty nawiewu, spod tej zabudowy wychodzą zamarznięte strugi wody-lodu ,który osadza się na spodzie zamrażarki pod ostatnią dolną szufladą i czasami (nocą) topi się wydostając na zewnątrz (rano mam mokro na podłodze)
 • #4
  Marek chlodniarz
  Level 10  
  Zatkał się pewnie otwór odprowadzajacy skropliny z zamrażarki. Trzeba wyłączyć na co najmniej 12 godz. żeby dobrze odmarzła .W niektórych przypadkach to wystarcza a w niektórych trzeba jeszcze ściągnąć tą tylna atrapę i przetkać otwór ręcznie. Znajduje się on na dole w rynience pod parownikiem.Powinno pomóc .
 • #5
  Polkaba
  Level 9  
  Jutro mam zamiar rozebrać tą atrapę, ona jest przykręcona jedną śrubą ale dodatkowo chyba na zatrzaskach, trochę boję się ,żeby ich nie urwać i nie stracić gwarancji gdyby się okazało ,że to nie to.
  Gdyby ktoś wykonywał tą operację demontażu i czyszczenia (o ile tam pod spodem jest jakaś rynienka i "zatkany" otwór) w tym konkretnym modelu to z góry dziękuję za podpowiedzi .
 • #6
  Marek chlodniarz
  Level 10  
  Przed demontażem trzeba koniecznie odmrozić żeby nie połamać plastików.Pod atrapą na wprost znajduje się parownik (wygląda jak chłodnica )pod parownikiem jest rynienka do której ścieka woda a w rynience jest otwór którym woda powinna wypłynąć na zewnątrz zamrażarki do zbiornika i odparować .jak otwór się zatka to woda wlewa się do środka zamrażarki i zamarza.wszystkie lodówki no frost działają tak samo
 • #7
  zhudomel
  Home appliances specialist
  Polkaba wrote:
  trochę boję się ,żeby ich nie urwać i nie stracić gwarancji
  Jak jest na gwarancji, to nic nie rozkręcaj, bo Ci nie wolno. Zgłoś do serwisu. Przedtem sprawdź tylko z tyłu, czy wylot przewodu skroplin (nad pojemnikiem na sprężarce) nie jest zatkany.
 • #8
  Polkaba
  Level 9  
  witam ponownie, rozebrałem dzisiaj pierwszą atrapę z tylnej ścianki zamrażarki, pod nią jest druga atrapa-obudowa z czujnikiem i wentylatorem - też ją zdemontowałem i dopiero pod tym ukazał się "parownik-chłodnica" ale na próżno szukać jakiegokolwiek otworu w dolnej części - tu nie ma co czyścić-przetykać. Ostatnie rurki chłodnicy leżą bezpośrednio na korytku aluminiowym w którym nie ma żadnego otworu, faktem jest ,że rurki były całe oblodzone pomimo rozmrażania od rana. Całość złożę i jak oblodzenie się powtórzy wezwę serwis.
  Co do wylotu skroplin jest chyba przepustowy chociaż korytko wygląda na fabrycznie nowe, bez śladów jakiejkolwiek cieczy.