Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki sterownik do pompy C.W.U?

foldback 12 Lis 2012 22:08 8418 8
  • #1 12 Lis 2012 22:08
    foldback
    Poziom 29  

Poszukuje jakiegoś sprawdzonego sterownika do sterowania pompą C.W.U.
    Wymagania sterowanie różnicowe 2 czujniki , ustawienie histerezy od 2 stopni, oraz ustawiana temp. zasobnika 50 - 60 stopni.

Kotłownia stary piec C.O. W piecu kilka lat temu zamontowałem sterownik i steruje on dmuchawą i pompą C.O. i tu sprawdza się rewelacyjnie z tym piecem jednak brakuje mu wyjścia na pompę C.W.U. W tym roku po remoncie została wymieniona cała instalacja wodna a nowy zasobnik Termica W2W 300l powędrował do piwnicy.
    Wydawało mi się, że to taka prosta sprawa pomiar temp z dwóch czujników 1 na kotle a czujnik 2 w zasobniku w rurce wgłębnej 3/4 wysokości. Ustawienia w sterowniku histereza od 2 stopni, temp zasobnika ustawiona na ok 55. Pierwszy zamówiony sterownik z alle... .przyszedł uszkodzony ale, że sezon się już rozpoczął pomyślałem, że go szybko naprawię. I tu o zgrozo co zobaczyłem w środku strach powiesić na ścianie odesłałem i dostałem nowy od sprzedawcy przetestowany, oczywiście okazał się nie sprawny do wymiany transformato sieciowy i czujnik Dallasa. Jednak co jakiś czas wyskakuje błąd, sterownik zawiesza się i włącza obie pompy wychładzając wymiennik dzieje się to nieregularnie czasem codziennie a czasem co tydzień. Zamówiłem kolejny 2 razy droższy jakość wykonania super, włączam temp w zasobniku 53 ale akurat paliwo w kotle sie dopalało i temp na kotle spadła do 51 i tu szok przekaźnik wariuje brak możliwości ustawienia histerezy dla pompy C.W.U a pompa C.O działa prawidłowo na takie spadki. Sterownik odesłałem.

0 8
  • #2 12 Lis 2012 22:53
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.

To nie jest reklama, tylko odpowiedź na pytanie autora tematu.

Ja do takich instalacji stosuje z powodzeniem, sterownik marki TECH model ST-28 bez funkcji PID. Bardzo dobrze spełnia swoje zadanie. Wcześniej też stosowałem inne sterowniki, ale ten według mnie jest bardzo dobry.
    Ma możliwość ustawienia trybu pracy LATO - grzeje tylko CWU, a CO załącza tylko wtedy, gdy w kotle jest za wysoka temperatura, żeby go nie zagotować. Tryb PRIORYTET CWU - najpierw grzeje CWU do zadanej temperatury, a następnie przechodzi na ogrzewanie CO.
    Praca równoległa.
    W każdej opcji nie załącza pompy CWU, jeśli temperatura w kotle jest niższa, niż w zasobniku. Umożliwia ustawienie histerezy CWU.
    Steruje dmuchawą.
    Ma wiele innych przydatnych funkcji.
    Pozdrawiam.

1
  • #3 13 Lis 2012 17:30
    dareksin
    Poziom 16  

Rysio4001 napisał:
    Ma możliwość ustawienia trybu pracy LATO - grzeje tylko CWU, a CO załącza tylko wtedy, gdy w kotle jest za wysoka temperatura

Czy ma możliwość ustawić np: 70 stopni jako włączenie awaryjne grzejników w trybie lato ?

0
  • #4 13 Lis 2012 19:50
    foldback
    Poziom 29  

Sterownik fajny ale ja potrzebuje tylko do sterownia pompami. Teoretycznie mógłbym zastąpić obecny sterownik tym ale brak w nim stref czasowych co przy paleniu 24/dobę i instalacji z lat 80 i braku termostatów przy grzejnikach nie zda egzaminu- będzie za gorąco. Montować kolejny zawansowany sterownik z którego wykorzystam kilka procent możliwości. I kolejna kwestia jak zachowa się program w przypadku gdy temp kotła będzie niezależna od dmuchawy sterownika ST-28.

1
  • #5 14 Lis 2012 23:19
    Rysio4001
    Specjalista - systemy grzewcze

Witam.
    Rozumiem, że chcesz pozostawić obecny sterownik kotła, i dołożyć sterownik, który będzie mierzył temperaturę kotła oraz zasobnika, i na podstawie różnicy tych temperatur oraz aktualnej temperatury w zasobniku, będzie sterował pompą ładowania CWU.
    Jeśli tak, to takie funkcje spełniają termostat COMPIT R311.
    Jeśli zaprogramujesz go, jako termostat różnicowy, to będziesz mógł ustawić temperaturę różnicową załączania i wyłączania. Ponadto możesz ustawić temperaturę zasobnika, po wyżej której pompa zostanie wyłączona (tu nie ma możliwości ustawienia wartości histerezy, ale regulator nie taktuje na granicy temperatury załączania - ma histerezę fabryczną). Dodatkowo możesz ustawić temperaturę minimalną i maksymalną kotła, po przekroczeniu których pompa też zostanie wyłączona. Również jest możliwość ustawienia temperatury maksymalnej kotła, po wyżej której pompa zostanie załączona, aby zapobiec zagotowaniu kotła. Poszczególne te funkcje można wyłączyć.
    Stosowałem już ten termostat do różnych celów, i nie miałem z nim problemów.
    Niestety czujniki temperatury do niego, kupuje się jako oddzielne pozycje (nie ma w zestawie).

Kolego dareksin, ten sterownik TECH, ma możliwość ustawienia temperatury załączania pompy CO w trybie lato oraz priorytet w zakresie od 65°C do 80°C
    Pozdrawiam.

0
  • #6 19 Lis 2012 20:39
    lolson28
    Poziom 14  

Witam

Czy nie pracująca pompa CWU zatrzyma przepływ ciepłej wody z kotła lub bufora do bojlera ??

pozdr.

0
  • #7 19 Lis 2012 20:43
    foldback
    Poziom 29  

Tak gdy pompa jest wyłączona zawór zwrotny zamyka się, zbiornik nie oddaj ciepła do instalacji C.O. w przypadku wygaszenia kotła. Ciepło w zbiorniku utrzymywane jest przez ok 2 dni oczywiście gdy brak jest odbioru wody.

0
  • #8 19 Lis 2012 20:47
    lolson28
    Poziom 14  

hmmmm

Chyba się nie zrozumieliśmy. Przykład :

Pale w kotle temperatura 75 stopni . Temperatura CWU ustawiona na 40 stopni np. Sterownik włącza pompę CWU i nagrzewa bojler do powiedzmy 40 stopni i pompę wyłącza. Czy pompa która nie pracuje przepuści wodę o temperaturze 75 stopni ??

0
  • #9 19 Lis 2012 20:53
    foldback
    Poziom 29  

Pompa nie przepuści wody. Ponieważ od obiegu C.O. jest inna pompa z bypassem czyli zaworem różnicowym. Nawet przy braku zasilania woda poleci grawitacyjnie po C.O. przez zawór różnicowy a nie na zasobnik przez pompę i zawór zwrotny - grzybkowy. Instalacja to dwie niezależne pompy jedna obieg C.O z bypassem druga obieg C.W.U. Do otwarcia zaworu grzybkowego potrzebne jest pewne ciśnienie, które wytwarza pompa C.W.U aby pokonać opór od sprężyny.

wrzesień 2013

W grudniu 2012 roku zakupiłem "idealny sterownik" do C.O. Eco Timer C.W.U.
    http://rychmar.gbzl.pl/tomar_sklep/product.php?id_product=11 . Pieniądze wpłaciłem z góry sterownik dotarł kurierem po 2 tygodniach:/
    Jednak to był dopiero początek problemów. Po zainstalowaniu i szybkiej konfiguracji zauważyłem, że przy włączonych strefach czasowych program zmienia temp. C.W.U na temp. C.O zgodnie ze strefą. Prawidłowo sterownik da sie ustawić tylko raz po resecie, ponowne wejście np. w strefie nocnej gdy jest ustawiona niższa temp. C.O. powoduje ustawienie C.W.U na tą samą wartość. Gdy sterownik przejdzie do innej strefy i ustawi temp. C.O. na 60 stopni i powinien grzać też zbiornik ale pompa nie pracuje.
    Kolejny problem to histereza w trybie priorytet - wg opisu sterownik powinien załączyć pompę C.W.U do momentu osiągnięcia zadanej temp. C.W.U a po osiągnięciu zadanej temp. włączyć pompę C.O. - pompa C.O jest włączana wcześniej o ustawioną histerezę.

Problem zgłosiłem sprzedającemu stwierdził, że jest to niemożliwe. Ponieważ sterowniki są dobrze testowane i sterownik działał przed wysyłką. Następnie sprawdził zachowanie innych modeli i stwierdził, że sterownik mam uszkodzony i w sezonie grzewczym wyśle mi nowy sprawny nie - doczekałem się. Chciałem odesłać sterownik w celu wymiany/naprawy - sprzedawca twierdził, że nie ma go w firmie. Mijały tygodnie i ciągle słyszałem podobne bzdury. Nie odbierał moich telefonów a gdy dzwoniłem z innego telefonu odbierał. W końcu sprawa skończyła się u Rzecznika Konsumentów. Sprawa trwała ok. 4 miesiące odesłałem raz sterownik na reklamacje otrzymałem nie naprawiony. Przełomem czerwca lipca otrzymałem zwrot pieniędzy. Sterownik zawiera kilka błędów w sofcie a sprzedawca nie ma zamiaru tego poprawić.
    Radzę uważać na sprzedającego i na ten konkretny model sterownika.

Zaczyna sie kolejny sezon grzewczy - ja dalej jestem bez sterownika i boję sie już kupować kolejnych.
    Niby prosta rzecz a jednak da się to...

0