Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panasonic Lumix DMC-LZ7 - Kilku sekundowe "zawieszenie" działnia apara

12 Lis 2012 22:22 2400 8
  • Poziom 11  
    Witam.

Dzisiejszy problem dotyczy aparatu Panasonic Lumix DMC-LZ7. Aparat ma już kilka ładnych lat i dotychczas sprawował się wzorowo. Od kilku miesięcy (jak nie dłużej) ma dziwną przypadłość. Otóż, po zrobieniu zdjęcia pojawia się, bodajże, 2 sekundowy podgląd zdjęcia po czym aparat jakby "myślał" przez kilka sekund zanim będzie gotowy do dalszej pracy. Wyświetlacz w tym czasie jest cały czarny i dioda sygnalizacyjna cały czas świeci. ten stan utrzymuje się kilka sekund po czym wszystko wraca do normy. Tak się dziej tylko wtedy kiedy załączona jest lampa błyskowa (obojętnie w jakim trybie). Zostały wymienione akumulatorki na nowe, przywrócenie ustawień fabrycznych, zmiana wszelakich ustawień i nic to nie dało. Szukałem jakiegoś firmware do niego ale nie mogę znaleźć. Producent chyba nie przewidział możliwości aktualizacji oprogramowania w tym modelu. Problem jest dla mnie bardzo uciążliwy ponieważ najzwyczajniej aparat nie nadąża za "akcją".

Macie jakiś pomysł jak pozbyć się tej usterki?

Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Czy to możliwe, że to coś z kondensatorami lampy?
  • Poziom 27  
    Przyczyną takiego zachowania się aparatu jest uszkodzenie modułu lampy błyskowej,lub usterka może również tkwić w samej płycie głównej, np.bezpiecznik odpowiedzialny za jej ładowanie .Procesor nie otrzymuje sygnału o gotowości lampy i nie włącza aparatu na programy z użyciem błysku,ale jak się lampę wyłączy ,lub wybierze program bez jej użycia to jest OK.Jak się nie znasz to tylko wymiana modułu lampy,w LZ7 jest to proste.Taki moduł możesz kupić od zawodowego sprzedawcy za ok 30-50zł l a jeżeli zgadasz się z kimś komu taka część jest zbędna to dostaniesz znacznie taniej, ja mam wiele lamp ale nie do LZ7,więc nic więcej już ci nie pomogę.
  • Poziom 11  
    Nie wiem czy się zrozumieliśmy. Po tej kilku sekundowej przerwie aparat działa dalej bezproblemowo a lampa razem z nim. Błysk ma taką sama intensywność jak od nowości...

Jako laik mogę jakoś to sprawdzić zanim dokonam zakupu tego modułu?
    Może w diagnozie pomoże jak nakręcę krótkie wideo z tą "przypadłością"?
  • Poziom 27  
    Podajesz że po takiej kilkusekundowej przerwie aparat działa bezproblemowo, ale chyba do następnego ładowania?
  • Poziom 11  
    Najlepiej pokazało by to wideo, ale nie mam dzisiaj możliwości zrobienia filmu.

Wygląda to tak... Włączam aparat, jest wszystko ok. Wciskam spust migawki do połowy i auto focus zaczyna łapać ostrość. Pstrykam zdjęcie. Pojawia się, bodajże 2 sekundowy podgląd. Aparat zaczyna szykować się do następnego zdjęcia i w tym momencie szykuje się kilka długich sekund zamiast być gotowym od razu.

Tak to wygląda.
  • Poziom 27  
    Wygląda na to iż przetwornica bardzo wolno ładuje kondensator.Obejrzyj sobie moduł lampy do LZ7 oferowany na allegro, tu wszystko jest zespolone z górnym panelem, wystarczy tylko wpiąć taśmę,więc laik tu sobie powinien poradzić.Możesz również zlecić zamontowanie modułu, jak nie będzie zmiany to tracisz tylko na przesyłkach
  • Poziom 11  
    Nie chodzi o montaż. To nie stanowi problemu. Obawiam się, że możesz mieć rację :) i będę musiał wymienić ten moduł. Masz może namiary gdzie mogę kupić w sieci nowy moduł? Ja nie mogę go znaleźć w żadnym sklepie oprócz A.....o, jako używkę...
  • Poziom 11  
    Witam po krótkiej przerwie. Moduł już zakupiony i zamontowany i... dalej to samo...
    phantom48, masz jeszcze jakiś pomysł. Tylko nie pisz proszę, że jeszcze płyta główna jest do wymiany :)...

Edit: Albo może ktoś zna sposób na przeinstalowanie/aktualizację firmware w tym aparacie? Nie mogę nigdzie znaleźć informacji na ten temat...