Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega+RTC - prośba o sprawdzenie schematu (Eagle)

Narkh 13 Lis 2012 00:12 1602 3
  • #1 13 Lis 2012 00:12
    Narkh
    Poziom 7  

Witam, ostatnio zajmowałem się trochę projektowaniem PCB i chciałbym prosić o pomoc w jego sprawdzeniu.
    Założenie jest takie, że mikrokontroler Atmega8A połączony z modułem PCF8583 magistralą I2C będą służyły do obsługi LEDowego wyświetlacza BCD (z dokładnością co do sekundy). Jako że do niektórych cyfr nie są potrzebne wszystkie 4 diody, pozwoliło mi to nieco 'zaoszczędzić' na PINach atmegi i umieścić wszystkie diody bezpośrednio podłączone do nich. Czas może być ustawiany dwoma microswitchami, pracującymi jako wejścia binarne mikrokontrolera. W tej chwili jestem właśnie na etapie projektowania płytki.
    Jako że tworząc projekt jednocześnie uczę się rysować w Eagle, będę wdzięczny nie tylko za informacje o poprawności i ewentualnych błędach na schemacie, ale i za komentarze odnośnie ogólnej estetyki wykonania płytki i przejrzystości pracy.

Atmega+RTC - prośba o sprawdzenie schematu (Eagle)

0 3
  • #2 13 Lis 2012 12:13
    marco47
    Poziom 41  

Zamiast diody Zenera, tranzystora i rezystora, zastosuj liniowy stabilizator LM78L05.
    Projekt będzie prostszy, a układ zasilania bardziej niezawodny.
    Dlaczego? Przeczytaj w nocie katalogowej takiego stabilizatora.

Układ INPUT z zastosowaniem dodatkowych rezystorów jest zbędny.
    Wystarczy przyciski podłączyć bezpośrednio do pinów Atmega8, a podciągnięcie do VCC zrobić programowo.

Diody LED lepiej sterować poziomem niskim z wyjść procka.
    Podciągnij jeszcze Reset do VCC za pomocą rezystora 10k.
    Oczywiście nie zapomnij na płytce dodać gniazdo ISP do programowania.

0
  • #3 13 Lis 2012 15:54
    Narkh
    Poziom 7  

Całość zasilana będzie z 4x małych paluszków, więc obawiam się, że klasyczny LM7805 nie wyrobiłby z natężeniem prądu. Dzięki za info odnośnie podciągnięcia reseta, zupełnie o tym zapomniałem

0
  • #4 14 Lis 2012 11:50
    marco47
    Poziom 41  

Jeżeli zasilasz układ z baterii, to zastosuj na wejściu tylko diodę prostowniczą do obniżenia napięcia.
    Wtedy zbędne staną się elementy związane z diodą zenera i kondensatory wejściowe.
    Aby wykorzystać do maksimum pojemność baterii, zastosuj Atmega8 o poszerzonym napięciu zasilania.

0
  Szukaj w 5mln produktów