Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung RL33 EAMS - Demontaż pokrywy parownika /długo pracuje agregat/

austin007 13 Lis 2012 12:04 10761 6
  • #1 13 Lis 2012 12:04
    austin007
    Poziom 17  

Witam.

Wbrew negatywnym opiniom od niespełna 5 lat korzystam z chłodziarko-zamrażarki no-frost RL 33 EAMS.
    Coraz częściej jednak pracuje mi agregat (koszty). Jakby ubyło czynnika chłodniczego, albo przytkał się filtr/odwadniacz. Chcę jednak sprawdzić parownik i grzałkę.

Boki urządzenia i część między drzwiami jest ciepła podczas pracy agregatu ( wbudowany w ściany skraplacz).

Klapka chodzi bez problemu. Zamyka otwór szczelnie po włączeniu funkcji Vacation (lodówka nie jest chłodzona ,a jedynie zamrażarka). Odpada więc problem klapki.

Wentylator pracuje cicho i bez oporów. Urządzenie nie zawiesza się (problem z koniecznością wyjęcia wtyczki i włożenia ponownie, żeby zaczęła mrozić - uszkodzona grzałka). Zamrażalnik mrozi, lodówka chłodzi. Mam ustawione temperatury na +5*C i -15*C. Dziś, jak zdobędę dokładny termometr, zrobię dokładne pomiary wartości rzeczywistych. Niemniej w zamrażalniku produkty są głęboko zamrożone.

Chciałbym zobaczyć stan parownika (ew. oblodzenie) i sprawdzić czy grzałka jest sprawna. Pierwszą z osłon zdjąłem bez problemu (dostęp do wentylatora i wiatraka), a drugiej, pod nią, która odsłania parownik jakoś nie mogę. Odkręciłem dwa blachowkręty u góry przy wiatraku. Po obu stronach są zatrzaski. Czy osłona jest mocowana jeszcze jakimiś wkrętami? Nie chcę niczego pourywać.

Chłodziarkę mam zabudowaną, z zastosowaniem kanałów powietrznych po obu bokach (5 cm) i z tyłu. Mam więc utrudniony dostęp do tyłu urządzenia.

Zdjęcia zapożyczyłem ze świetnego wątku:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1272295.html

Na zielono oznaczyłem to, co odkręciłem.
    Na niebiesko zatrzaski
    Na czerwono miejsca, które wyglądają, jakby były przykręcone z drugiej strony (od strony agregatu)

Proszę więc Kolegów o pomoc w demontażu i ew sugestie co do poszukiwań, ew szukania dziury w całym.

Pozdrawiam
    L

0 6
  • Pomocny post
    #2 13 Lis 2012 21:52
    Mefyoo
    Poziom 12  

Właśnie przed chwilką rozebrałem coś bardzo podobnego, te zatrzaski które zaznaczyłeś na niebiesko trzeba podważyć, w lewo albo w prawo, pociągając cały ten plastik do siebie, mam troszkę nowszy model. Ps gdzie znajduje się grzałka ? u mnie ten cały radiotor jest bardzo mocno oszroniony i przestaje działać lodówka, działa tylko zamrażarka.

0
  • Pomocny post
    #3 13 Lis 2012 22:57
    Arcus1977
    Poziom 21  

Masz problem z wyjęciem, bo prawdopodobnie pokrywa jest przymarznięta do parownika-może podziałaj trochę suszarką.
    A w ogóle to twoje działania nie mają sensu-gdyby był problem z grzałką,to nie miałbyś prawidłowej temperatury w chłodziarce.
    Zalecam rozkręcić pokrywę sprężarki i odkurzyć otwory wentylacyjne (oraz wentylator skraplacza - nie pamiętam czy w tym modelu występuje) Można również pokusić się o 24-godzinne rozmrożenie sprzęta.

0
  • #4 14 Lis 2012 08:19
    austin007
    Poziom 17  

Mefyoo - obejrzyj klapkę u góry z lewej czy otwiera się. W pozycji zamkniętej powietrze jest kierowane tylko do zamrażarki. Może Ci przymarzła, albo jest zablokowana w pozycji zamkniętej. Ale miałbyś pewnie komunikat "rd". Dzięki za informację o demontażu

Arcus1977 - Dzięki za suszarkę:) Skraplacz w tych lodówkach jest zalany w bocznych ścianach urządzenia oraz na grodzi pomiędzy zamrażarką i chodziarką. Jest jakiś dodatkowy skraplacz z tyłu?

0
  • #5 16 Lis 2012 18:14
    Mefyoo
    Poziom 12  

tak u mnie wygląda po paru dniach od wysuszenia, na dole jest ok wszystko zamarznięte a na górze w lodówce ciepło, nie chłodzi. Ponoć przyczyną może być wyciek czynnika chłodzącego, zrobiłem fotki paru podejrzanych miejsc.

Dodam jeszcze fotkę dla kolegi austin007 z tyłu widoczny jest zbiornik na skroploną wodę, u mnie był już prawie całkiem suchy.

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

u mnie miniaturki nie są adekwatne do odpowiednich zdjęć, nie wiem dlaczego, nie sugerujcie się miniaturkami tylko klikajcie w powiększenie

Dodano po 49 [minuty]:

Obejrzałem klapkę w górnej części tak jak pisał austin007, nie wiem kiedy ma się otwierać ale po rozmrożeniu góry i dołu i ponownym włączeniu na parę minut - klapka była zamknięta, po odłączeniu z prądu otworzyła się, więc odłączyłem wtyczkę 4 pin od tej klapki i włączyłem lodówkę, zobaczymy czy to coś da. Tą klapką steruje czujnik temperatury w górnej części ? ten który jest w styropianie.

1
  • #6 09 Maj 2013 18:37
    Mefyoo
    Poziom 12  

Sprawdziłem grzałkę i jest ok, więc pozostał tylko czujnik ale nie wiem jak go sprawdzić

0
  • #7 10 Sty 2014 11:34
    _prusak_
    Poziom 23  

Kolego jak się zakończyła naprawa- co było przyczyną usterki?

5