Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega 32 - Podajnik Taśmowy Projekt

lasowski 13 Lis 2012 12:19 2145 8
  • #1 13 Lis 2012 12:19
    lasowski
    Poziom 2  

Witam. Jest to mój pierwszy post także z góry przepraszam za niedokładność i serdecznie proszę użytkowników o jakiekolwiek porady i sugestie. Jest to mój pierwszy kontakt z elektroniką w praktyce, dużo czytam, nadrabiam zaległości jednak terminy na uczelni gonią. Ale do rzeczy :
    Zamieszczam schemat mojego projektu, jest to podajnik taśmowy z czujnikiem ruchu. Za nastawy odegłości odpowiadać mają potencjometry, czujnik ma zareagować na żądaną nastawę i w danej odległości od niego zatrzymać taśmę i uruchomić drugi silnik "spychający". Wyświetlacz ma wyświetlać zadane wartości odleglosci przedmiot na taśmie u od czujnika.
    Moje pytania:
    - jeden z silników ma być zasilany 6V a drugi 12V. Czy mogę zrobić dzielnik napięć przed lub za mostkiem H ?
    - Czy "podpięcie" elementów do Pinów jest odpowiednie ( wiem, nota katalogowa, ale niestety angielski u mnie jest bardzo kulawy)
    - No i oczywiście, czy ma ten Twór ma szansę w ogóle zadziałać :) ATmega 32 - Podajnik Taśmowy Projekt

0 8
  • CControls
  • #2 13 Lis 2012 12:32
    sp3ots
    Poziom 36  

Witam !
    Pomiędzy poszczególnymi segmentami LED a uP wstaw rezystory.
    Co robi T1 ?
    Pozdrawiam. Stefan

0
  • CControls
  • Pomocny post
    #3 13 Lis 2012 12:33
    piotrva
    Moderator na urlopie...

1. Nie można robić na zasilaniu silników zielników rezystancyjnych - wtedy ograniczysz też prąd - musisz dać uczciwe układy zasilania 6V i 12V o odpowiedniej wydolności prądowej.
    2. AVCC niepodłączone, za to AREF zwarte z VCC - ma być dokładnie na odwrót.
    3. reset podciągamy do VCC za pomoc jakiegoś 10k
    4. Co to za tajemniczy czujnik ruchu i co robią rezystory R1 i R14?
    5. SP1 to głośnik czy co? Raczej bezpośrednio bym tego nie podłączał do procesora:D jeśli to brzęczyk to wtedy na 100% przez tranzystor
    6. PC0, PC1, T1? Co to ma robić? Skoro jest jeden wyświetlacz nie ma sensu wogóle sterować jego wspólnym wyprowadzeniem (pomijając, że ten układ z tranzystorem który kolega narysował wogóle nie zadziała)...
    7. Między segmenty a port procesora koniecznie rezystory ograniczające prąd.
    ---
    Poza tym schemat to istne picasso... Niech kolega zajrzy na tę stronę: http://mirekk36.blogspot.com/p/spis-tresci.html -> Kurs EAGLE

0
  • #4 13 Lis 2012 12:54
    lasowski
    Poziom 2  

Dziękuję serdecznie za rady, także za link, wszystko się przyda !

4. Tu akurat mam problem, bo skorzystałem z pomocy kolegi, jest to czujnik SHARP, oczywiście dowiem się o jaki dokładnie czujnik chodzi, gdzieś to miałem zapisane ale akurat nie mogę znaleźć. Rezystory mają ograniczyć prąd (?)
    5. SP1 to głośnik mający sygnalizować, że przedmiot znalazł się na żądanej pozycji.
    6. Odnośnie pkt. 6 to już rada prowadzącego ćwiczenia. Z tego co zrozumiałem to T1 ma wzmacniać sygnał, chociaż nie do końca to rozumiem skoro na obu kolektorze i bazie tranzystora mam ten sam potencjał. (?)

Ogólnie to projekt robimy wspólnie z kolegą, część jest moim a częśc jego wymysłem. Oboje nie jesteśmy zbyt zaawansowani, jeśli w ogóle można mówić o jakimkolwiek wtajemniczeniu.
    Co do schematu... poćwicze jeszcze :)

0
  • Pomocny post
    #7 14 Lis 2012 16:45
    Raphaw
    Poziom 20  

1. Anodę wyświetlacza 7-seg. proponuję podpiąć pod +5 (po co obciążać prądowo pin). 2mA to trochę mało.
    2. AVCC jest źle podłączone (http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-adc-podlaczenie.html)
    3. Co robią rezystory R1 i R14?

0
  • #8 26 Lis 2012 11:12
    lasowski
    Poziom 2  

Witam !
    Dziękuję za rady i za wszelaką pomoc. Czas pozwolił mi dopiero teraz poprawić moj schemat oraz wykonać schemat brd. z którym miałem troche problemów i nadal nie mam pewności czy jest on wykonany dość dobrze. Ma ktoś jakieś rady odnośnie brd. oraz czy sch. jest juz poprawny ?
    ATmega 32 - Podajnik Taśmowy Projekt ATmega 32 - Podajnik Taśmowy Projekt

Z góry dziękuję za wszystkie spostrzeżenia i uwagi.

0
  • #9 27 Lis 2012 11:12
    Raphaw
    Poziom 20  

Dorzuć kondensator 100nF przy nóżce vcc. schemat chyba ok. Co do płytki, to dałoby się zoptymalizować. Jeśli planujesz wykonać ją żelazkiem to masz trochę cienkie scieżki, może być trudno. Ścieżka do pot. R2 zrobi ci zwarcie przy rR12, R13.Wygeneruj sobie raport. pokaże ci, gdzie jeszcze są małe odległości. Ścieżki nie powinny być łamane pod kątem prostym.
    Pozdrawiam.

0