Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

SCANIA 124 - OPTICRUISE Brak biegów

toomashek 13 Nov 2012 16:41 9723 5
Texa Poland
    toomashek
    Level 10  
    Scania 99r mam problem ze skrzynią opticruise.
    Test wykazał błąd 50.
    Nie mogę wrzucić żadnego biegu poza 2,5 tylko te dwa sie udaje wrzucić i zaraz zmienia się na CLU MODE, po zmianie na ręczne sterowanie, slychać jak chce wrzucić i powtarza próby ale nie udaje mu się. Po wrzuceniu natomiast tej 2 czy 5, nie ma możliwości wyrzucenia jej na luz. Wyrzucam ją przez test gearengerem. Gdy wchodze w test mam na ekranie LBH lub LBL zmieniam na LHL i mam już luz.

Wiązka elektryczna między modułem a skrzynią wymieniona na nową łącznie z potwierdzeniami, jedynie brązowo biały przewód pleciony od częstotliwości zostawiłem, bo brakło żył w kablu.

El. zawory działają, są zamknięte, puszczają dopiero po podaniu zasilania. Przewody powietrzne nowe. Siłowniki prawo-lewo i przód tył działają.

Obstawiam na czujnik halla jak go sprawdzić? jest mozliwość? Wiem że najlepiej podmienić, ale nie mam z kim i od kogo.

POzdarwiam ;))
  • Texa Poland
    MAN Electronics
    VIP Meritorious for electroda.pl
    toomashek wrote:
    Scania 99r mam problem ze skrzynią opticruise.
    Test wykazał błąd 50.

Kod 50:
    brak potwierdzenia położenia neutralnego,brak sygnału potwierdzenia na styk 7 potwierdzającego, że wymagana zmiana biegu została wykonana......gdy zawór elektromagnetyczny dla położenia neutralnego jest włączony, włącza się licznik czasu, który wyłącza się, gdy sygnał potwierdzenia dla położenia neutralnego przekroczy 10 V. Kod usterki powstaje, jeśli licznik czasu nie wyłączy się w zaprogramowanym czasie....taki kod usterki może powstać jedynie wtedy, gdy prędkość pojazdu jest większa niż 5 km/h, lub gdy całkowicie wciśnięty jest pedał sprzęgła.
  • Texa Poland
    toomashek
    Level 10  
    tyle to ja mam, elektrozawor podmieniony zadnej poprawy, czujnik halla podmieniony zadnych efektów, podłaczyc pod kompa sie nie da bo wyskakuje błąd w połączeniu.
    szaman108
    Level 31  
    cześć odkręć wybierak biegów odwróć do góry abyś widział język wybieraka aktywuj cewki i sprawdz czy język nie zacina się we wszystkich pozycjach.Czasami w siłownikach pneumatycznych pękają zabezpieczenia pierścieniowe powoduje to poluzowanie siłownika a dodatkowo kawałki pierścienia blokują przesuw i system nie jest w stanie potwierdzić wybranego biegu.Jak to zwykle bywa mechanika robi elektronikę w ch....
    GRISZA14
    Level 16  
    a komputer pewnie texa albo jaltest bo pewnie sdp2 połączy się
    toomashek
    Level 10  
    Problem rozwiązany.

Elektrycznie wszystko było w porządku, uddało się podmienić siłowniki i czujnik halla.
    Ręczne podawanie powietrza z kompresora ok 9bar przesuwało siłowniki, natomiast elektrozawory mają chyba mniejsze cisnienie i nie podołały temu.

Sprawdziło się to co opisał szaman108 ;)
    Po rozkręceniu siłownika wzdłużnego był ukruszony wałek i cząstki ukruszenia klinowały jego przesuw w przód. Po wymianie wałka (serwis 600zł netto) i uszczelnień (serwis 250zł netto) siłownik chodzi lekko i płynnie.

Skrzynia chodzi, żadnych błędów nie wykazuje. Dziękuję wszystkim za pomoc i temat do zamknięcia :))