Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Radiator który bedzie sie nagrzewal od temperatury 50 °C do 100°C

MichalStrzecha 13 Lis 2012 16:58 888 6
  • #1 13 Lis 2012 16:58
    MichalStrzecha
    Poziom 6  

Musze zrobić radiator który bedzie sie nagrzewal od temperatury 50 °C do 100°C. Planuje zrobić jakis radiatorek z blachy aluminiowej zakladam (6 cmx9cm), do ktorego przykrece rezystor jakiejs wiekszej mocy. Pomożcie jaki musze zamontowac rezystor, jakiej mocy ?? Zasilanie bedzie pradem 24V a moc jaka sie wydzieli na rezystorze by nagrzewac radiator do okreslonej temperatury bedzie regulowana pradem. Jesli mozecie dajcie jakies wzory na obliczenie tego. Z gory bardzo dziekuje

0 6
  • #2 13 Lis 2012 18:08
    LemuRR 11
    Poziom 26  

MichalStrzecha napisał:

Zasilanie bedzie pradem 24V

nie prądem a napięciem

Rezystor musi być odpowiedniej mocy. A jaka moc się wydzieli to policz z prawa ohma.

Ja bym doradził termostat oparty o LM35.

0
  • #3 13 Lis 2012 18:10
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

MichalStrzecha napisał:
    Jesli mozecie dajcie jakies wzory na obliczenie tego.

Są wzory, szukaj w literaturze odnośnie wzmacniaczy mocy audio (w książce Feszczuka).
    Rodzi się tylko pytanie - po co grzać ten radiator?

0
  • #4 13 Lis 2012 21:01
    MichalStrzecha
    Poziom 6  

Bede grzal radiator bo bede badal na nim czujniki temperatury.

0
  • #5 13 Lis 2012 21:16
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Im mniejsza będzie powierzchnia radiatora, tym mniejszej mocy będzie potrzeba do nagrzania go. pomyśl o dobrym przekazywaniu ciepła z "radiatora" do czujnika, Odwrotnie niż przy radiatorach, przy tej grzałce warto ograniczyć rozpraszanie ciepła do otoczenia (obudować) powinno to ułatwić uzyskanie jednakowej temperatury grzejnika i czujnika.

0
  • #6 14 Lis 2012 00:05
    krru
    Poziom 32  

MichalStrzecha napisał:
    bede grzal radiator bo bede badal na nim czujniki temperatury

To raczej potrzebujesz dośc grubego "radiatora". Ja, w podobnym celu, zakupiłem po prostu blok aluminium o wymiarach 3cmx7cmx12cm.
    Pytanie o moc jest bez sensu, za mało danych - musisz jeszcze podać jak duży jest element (ile waży), jakie będzie chłodzenie (najlepiej by było jak najmniejsze, ale z drugiej strony pewnie będziesz chciał też to schłodzić do temperatury wyjściowej w sensownym czasie) i jak szybko chcesz osiągnąc podaną zmianę temperatury.

0
  • #7 20 Lis 2012 15:25
    MichalStrzecha
    Poziom 6  

już sobie poradziłem radiator wybralem z katalogu taki co ma 8°C/W a bede go rozgrzewał dwoma rezystorami 22Ω połączonymi równolegle

0