Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UNITRA M2405S - Przystosowanie magnetofonu M2405S do taśm chromowych

13 Lis 2012 18:19 12648 65
 • Poziom 16  
  Witam!
  Odrestaurowałem niedawno magnetofon szpulowy M2405S. Ogólnie wszystko działa bardzo dobrze, nagrywanie, odtwarzanie itd. Jednak jest teraz problem z dobrymi taśmami żelazowymi do szpulowców, stąd moje pytanie - czy da się go jakoś przystosować do pracy z taśmami chromowymi (np cięte VHS)?
  Wiem, że taśmy te wymagają większego prądu podkładu przy nagrywaniu, w związku z tym ustawiłem maksymalny na jaki pozwala instrukcja serwisowa (napięcie w.cz na uzwojeniach głowicy uniwersalnej 12±4V, więc ustawiłem 16V - regulacja PR-kami (w niektórych typach były trymery)). Nagrałem próbki przy wysterowaniu na 0dB w "pikach". Efekt? - Odtwarza bardzo pięknie wysokie tony, na żadnej z posiadanych taśm żelazowych tak ładnie nie grają wysokie, ale brak za to basu i poziom przy odczycie max -7dB - -6dB. Przy taśmie żelazowej nagrany na "0" przy odczycie daje -1 na wskaźniku. Wniosek - za mały prąd podkładu, ale nie wiem czy można tak "bezkarnie" podnosić, czy nie odbije się to w jakiś sposób na przedwzmacniaczu zapisu. Maksymalne napięcie na uzwojeniu głowicy można ustawić ok 30V ale serwisówka mówi o max 16V, więc nie ustawiałem więcej i nie robiłem prób z takim napięciem.
  Proszę znawców tematu czy można taki magnetofon przystosować do takich taśm. Zapewne będzie się to wiązało z przeróbkami w przedwzmacniaczu, ew też w układzie korekcyjnym, ale nie bardzo wiem jak się do tego zabrać. Proszę o sugestie.
  Pozdrawiam!
 • Spec od sprzętu Unitra
  Przerobić elektronikę się da. Tylko od tej głowicy wiele nie wymagaj.
 • Poziom 16  
  Od głowicy wiele nie wymagam, jak zresztą od całego tego sprzętu - chodzi bardziej o nowe doświadczenie :)
  Głowica jest nówka sztuka (tzn stan magazynowy, bo lat już trochę ma) - miałem kilka, wybrałem najlepszą.
  A jak zabrać się za elektronikę? Od czego zacząć?
 • Spec od sprzętu Unitra
  Nie bawiłem się w to nigdy, więc nie chcę wchodzić w szczegóły. Ale na pewno nie chodzi tu tylko o regulację prądu podkładu. Należy też zmienić charakterystykę wzmacniacza odczytu. Jednym słowem - nie jest to takie proste.
 • Poziom 16  
  No to było do przewidzenia, że trzeba wprowadzić przeróbki we wzmacniaczu zapisu i odczytu, no i oczywiście prąd podkładu podnieść. Pytanie zasadnicze, czy głowica uniwersalna "wytrzyma" wyższy prąd podkładu? (napięcie w.cz np 30V - czy rdzenie się nie nasycą lub coś podobnego?) Druga rzecz jak zabrać się za zmianę charakterystyk (i ew wzmocnienia) wzmacniacza zapisu i odczytu, układu korekcji dla prędkości 9,5 i 19cm/s ? Wiem, że to nie będzie proste, ale spróbować zawsze można :) Są magnetofony przystosowane do taśm chromowych i żelazowych, mają przełącznik rodzaju taśmy - więc zmiany układowe jakie taki przełącznik wprowadza nie są pewnie zbyt wielkie, ewentualnie można zbudować dodatkowe tory zapis-odczyt dla taśm chromowych i przełączać całe gotowe wzmacniacze w zależności od taśmy. Mam komplet płytek od takiego magnetofonu, więc można by się pobawić, tylko chciałbym wiedzieć jak się w ogóle do tego zabrać, bynajmniej w teorii jak to powinno wyglądać...
 • Poziom 27  
  Poszukaj trochę, był tu kiedyś temat o modyfikacji Koncerta m.in o obsługę taśm chromowych, może coś tam znajdziesz.
 • Spec od sprzętu Unitra
  arturssp napisał:
  mają przełącznik rodzaju taśmy - więc zmiany układowe jakie taki przełącznik wprowadza nie są pewnie zbyt wielkie,
  No niby nie są. Zmieniają się wartości RC. Zobacz na schematy decków ZRK lub Diory.
 • Poziom 27  
  Nie wiem czy wiekszym problemem nie będzie strona mechaniczna przedsięwzięcia - taśma VHS jest chyba sporo cieńsza od typowej szpulowej co przy nie najwyższej jakości mechaniki naszych magnetofonów prowadzić może do jej niewłaściwego prowadzenia a nawet niszczenia. Nie obawiałbym sie o zywotność głowic - taśma VHS jest na pewno gładsza niż stilonówka. Potrzebne zapewne będą zmiany stałych korekcji w układach odtwarzania i zapisu. Sprawdzić należałoby też skuteczność kasowania taśmy chromowej nagranej z właściwym poziomem - spróbuj nagrywać z poziomem ok. +4dB. Poza podwyzszeniem poziomu wysterowania taśmy może to spowodować lepszy jakościowo zapis niższego pasma (a dokładniej zapis wyższych częstotliwosci z niższym poziomem wzgledem niższych). Powodzenia.

  Zapytam z ciekawości - w jaki sposób tniesz taśmy vhs?
 • Spec od sprzętu Unitra
  Przeglądając schemat np. M3016 ZRK jest to zrealizowane tak, że przełącza się sprzężenie zwrotne (po przez zmianę elementów RC) w układzie wyjściowym wzmacniacza odczytu i zmienia się wartość napięcia zasilania generatora prądu kasowania i podkładu. Więc tutaj musiałbyś eksperymentować z wartościami na płytce która przełącza korekcję w zależności od prędkości przesuwu taśmy.
 • Specjalista AGD
  arturssp napisał:
  napięcie w.cz np 30V - czy rdzenie się nie nasycą lub coś podobnego?
  Rdzenie by się nasyciły jak by płyną przez nie prąd stały a faktycznie jest to prąd zmienny a więc się nie namagnesują. Podniósł bym prąd podkładu ile się ta i sprawdził czy będzie dobrze, jest jeszcze problem czy prąd wystarczy do kasowania tak nagranej taśmy. Osobiście sprawdził bym jak nagrywa na obrotach 9,5cm ale korekcja przełączona na 19cm. Teraz ważne pytanie czy potrzebujesz obroty 19cm. jak nie to można zrobić przełączanie chrom żelazo za pomocą przełączenia obrotów obroty były by stałe kółko nie szło by na inne obroty a dźwignia przełączała by charakterystykę na chrom i przełączały by perki prądu podkładu na wyższy prąd.
 • Poziom 16  
  Właśnie analizowałem kilka schematów magnetofonów kasetowych z przełącznikami Fe - Cr. Ale jest coś w rodzaju osobnych wzmacniaczy dla zapisu i odczytu, i właśnie w zależności od rodzaju taśmy zmieniane są parametry sprzężenia we wzmacniaczu zapisu, a dodatkowo pomiędzy pierwszym stopniem wzmacniacza odczytu a drugim dla taśm Cr włączany jest układ RC (chyba chodzi o delikatne obcięcie wysokich częstotliwości). Ale w tych szpulowcach jest jeden wzmacniacz napięciowy, i do odczytu i do zapisu, sprzężenia zmieniają się tylko w zależności od prędkości przesuwu taśmy z czego cewka jest wspólna (ma tylko odczep dla prędkości 9,5cm/s). I nie bardzo teraz wiem, jakie zmiany wprowadzić.
  A co do strony mechanicznej - robiłem już próby - magnetofon daje radę bez problemu z cieniutką taśmą VHS - jest delikatniejsza, ale bez przesady, można delikatnie mniejsze naciągi ustawić, ale ogólnie dobrze jest - taśma się nie niszczy.
  A taśmy tnę "ustrojstwem" jakie skonstruowałem ze starego magnetowidu - taśma idzie w większości oryginalnym torem przesuwu, z tym, że tuż przed głowicą audio jest dorobione ostrze z żyletki. Zakładam taśmę, włączam napędy i samo się tnie :) Wysokością tej głowicy ustawiam tak, żeby cięło idealnie na pół. A później rozbieram kasetę, jedną połówkę taśmy zaklejam a drugą przewijam na szpulę, później doklejam do końca tej pierwszej połówki drugą i nawijam dalej. Na szpulę 13cm wchodzi cała taśma z kasety 180 minut :)


  Edit:
  Oczywiście jeśli jakość była by ok, to obroty 19cm nie będą mi potrzebne a można by przystosować korekcję dla 19cm do taśm Cr. Prąd podkładu można podnieść (a w zasadzie napięcie na cewkach głowicy uniwersalnej) do 35V. Ale pytanie, czy wyższy poziom tego napięcia nie będzie jakoś źle wpływał na wzmacniacz napięciowy? Napięcie zakłócające na pewno podskoczy ponad "przepisowe" 100mV...
  A druga sprawa - na schemacie jest kondensator C26 10µF w sereg z obwodem LC (L2, C27), jednak na płytce mam tam zworę. Pytanie - montować go zgodnie ze schematem czy zostawić jak jest ?
 • Spec od sprzętu Unitra
  arturssp napisał:
  Ale jest coś w rodzaju osobnych wzmacniaczy dla zapisu i odczytu,

  W starszych deckach ZRK jest tak samo jak w M2405 i podobnych. Jest jeden wzmacniacz który pracuje albo jako zapis lub odczyt.
 • Poziom 16  
  Aha, w takim razie przejrzę więcej schematów - widocznie te były już nowsze.
  Kolejna rzecz jeśli chodzi o poziom wysterowania - nie daje to dobrych efektów. Nagrywanie z poziomem +3 - +4dB daje efekt przesterowania. Ale nie taśmy a samego wzmacniacza napięciowego - nagranie jest zniekształcone, pomimo poziomu odczytu rzędu -5dB... Więc chyba nie tędy droga. Myślałem nad zmianą sprzężenia wzmacniacza tak, aby zwiększyć jego wzmocnienie w (elementy R27, R28) ale nie wiem, czy nie da to takiego samego efektu...
 • Poziom 16  
  Więc tak, zanim wezmę się za przeróbki układowe zrobiłem kilka prób na fabrycznych układach. I tak:
  Prąd podkładu podniosłem maksymalnie ile się dało, napięcie na głowicy uniwersalnej 30V.
  Nagrywałem z różnym poziomem wejściowym, zawsze na prędkości 9,5 ale z korekcją raz dla 9,5 a raz dla 19.
  Efekty - podniesienie prądu podkładu dało niewiele... poziom odczytu podniósł się o jakiś 1dB. Nagrywanie z korekcją dla 19cm powoduje jeszcze większe podbicie i tak już wysokich częstotliwości (przy odczycie również na korekcji dla 19, przy korekcji dla 9,5 przy odczycie trochę wysokie spadają, ale niewiele)
  Nagranie z korekcją dla 9,5 i odtworzenie w sumie bardzo podobnie jak dla 19, poziom odczytu identyczny.
  Nagrałem więc z poziomem ok +4 - +5dB - efekt taki, że poziom odczytu się podniósł (logiczne), ale pasmo ciągle złe, bardzo mało basu - nieuniknione jest więc wprowadzenie zmian w układach wzmacniaczy zapis/odczyt. I są bardzo duże różnice między poziomami zapisu i odczytu, zapis z poziomem +4dB daje przy odczycie poziom -5dB (-3dB w "pikach"). I co teraz zrobić, żeby jakoś spróbować zbliżyć te poziomy do siebie? Niech by były te 2dB spadku, ale nie 8.... Najpierw to chciałbym osiągnąć, później można zająć się pasmem.. Wzmacniacz napięciowy ma zapas jak zauważyłem - podałem na wejście sygnał z generatora 1kHz, na kondensatorze C26 (u mnie jest tam zwora - pytałem wcześniej czy montować tam kondensator zgodnie ze schematem?) napięcie RMS dla wskaźników wychylonych na +3dB wynosi 1,7V, ale przesterowanie (obcinanie sygnału) pojawia się dopiero przy napięciu 2,6V dla 1kHz i 2,4V dla 6kHz, nie sprawdzałem dla większych częstotliwości, ale wychodzi na to, że można podnieść poziom ponad te +3dB na wskaźnikach bez przesterowania. Ale mimo to i tak przy odczycie poziom jest za niski..
 • Spec od sprzętu Unitra
  arturssp napisał:
  Prąd podkładu podniosłem maksymalnie ile się dało, napięcie na głowicy uniwersalnej 30V.
  A czym mierzysz to napięcie? Mam nadzieję, że nie zwykłym miernikiem?

  arturssp napisał:
  Efekty - podniesienie prądu podkładu dało niewiele.
  Zwiększ wartość zasilania generatora. Jest tam zenerka, zmień ją na 22V - przydało by się więcej, ale nie uzyskasz bo max z zasilacza jest 24V. Jeśli będzie duża poprawa to potem można pomyśleć o przeróbce zasilacza. Chyba, że od razu zasil z zewnętrznego zasilania o wartości 30V.
 • Poziom 16  
  Witam!
  Napięcie mierzę oscyloskopem cyfrowym HP Agilent 54540A z sondą 10:1 - odczytuję z pomiarów automatycznych.
  Zenerka w zasilaczu jest 15V, zmienię na 22V, zobaczymy co wyjdzie.

  Edit:
  Zmieniłem diodę na 22V, ale na diodzie było tylko 18V, więc zmieniłem też rezystor 100Ω/2W na 47Ω/2W.
  Napięcie w.cz na głowicy kasującej wzrosło do 52V (z 45V), a na głowicy uniwersalnej można ustawić maksymalnie 46V, ale wtedy spada napięcie na kasującej. Podłączałem też generator pod zewnętrzny zasilacz. Zauważyłem, że największe napięcie na głowicy uniwersalnej uzyskiwałem przy zasilaniu generatora 23V, później ze wzrostem napięcia zasilania, napięcie na głowicy spada. Trochę to dziwne, bo na na kasującej cały czas rośnie, może wymienię na próbę kondensatory przy PR-kach regulacji podkładu z 200pF na 470pF.
  Zrobiłem próbę nagrania - efekt jest taki, że poprawiło się pasmo - jest więcej basu, ale poziom odczytu nie zmienił się wcale - więc zwiększenie prądu podkładu wpłynęło pozytywnie na pasmo, ale nie na poziom odczytu.
 • Spec od sprzętu Unitra
  No i tak ma być. Prąd podkładu wpływa tylko na pasmo (pisałeś, że niskie tony kiepskie). Jeśli chodzi o poziom to już inna bajka. Może na tej głowicy już nic więcej nie uzyskasz. Może trzeba było by ją wymienić na 205.S. Albo zacznij grzebać w sprzężeniu zwrotnym wzmacniacza zapisu (R25, R27, R28 - płytka z przełącznikami korekcji). Choć chyba to nie to, bo wtedy wskaźnik też zacznie inaczej pokazywać.
  To zostaje tylko R41 zmienić lub regulacja L2.
 • Poziom 16  
  Wiec tak, zmieniłem delikatnie sprzężenie dla odczytu - rezystor R26 z 2,7k na 1k - przez to osłabiłem sprzężenie i podniosłem poziom odczytu o jakieś 3dB (ale to takie trochę "oszukaństwo"), a wysokie częstotliwości osłabiłem PR-ką na płytce korekcji, pasmo jest już możliwe (choć do ideału trochę brakuje).
  Teraz trzeba by się zająć sprzężeniem dla zapisu - jakoś podnieść poziom zapisu.

  Ok, spróbuję z R41. Cewka L2 z tego co piszą w serwisówce ma służyć do wycinania częstotliwości generatora - napięcie zakłócające.

  Niestety, z rezystorem R41 za wiele się nie pokombinuje. Zmniejszyłem go z 10k do 5,1k - owszem poziom przy odczycie się podniósł, ale pojawiły się zniekształcenia dźwięku, tak jakby niskie częstotliwości były delikatnie przesterowane. Spróbuję jeszcze z 6,8k (taka wartość jest na schemacie ZK246, układowo są praktycznie identyczne). Niestety nie mam głowicy 205.S żeby wymienić na próbę...
 • Spec od sprzętu Unitra
  arturssp napisał:
  Spróbuję jeszcze z 6,8k (taka wartość jest na schemacie ZK246, układowo są praktycznie identyczne).
  No tak, tylko w ZK146 jest właśnie głowica 205.S
 • Poziom 16  
  Kombinowałem z różnymi wartościami R41. Wyszło na to, że mimo wszystko najlepsze efekty pod względem jakości dźwięku uzyskałem przy fabrycznej wartości 10k...
  Zmieniłem też kondensatory przez które podawany jest sygnał podkładu z 200pF na 470pF, a PR-ki z 100k na 47k - regulacja jest płynniejsza, wcześniej miałem duży skok przy końcu zakresu. Nagrywając przy napięciu 45V na głowicy uniwersalnej trochę "przegiąłem" z tym napięciem - basy owszem, ładne już, ale wysokie częstotliwości już ucięło, metodą prób i odsłuchu wyszło, że najlepiej nagrywa przy napięciu 39V. Niestety różnice poziomów między zapisem a odczytem są nadal duże, ale chyba bez całkowitej przeróbki wzmacniacza się nie obędzie. Ewentualnie jak piszesz - może ta głowica już taka jest, z tego co wiem 205.S daje większe napięcie - było nawet w jakimś wątku, że powodowała przesterowanie wzmacniacza odczytu. Niestety nie mam takiej, żeby na próbę założyć. Puki co, zwiększyłem wzmocnienie dla odczytu - rezystor R26 zmieniłem z 2,7k na 1k, a PR-ką w korekcji ustawiłem tak, żeby były ładne wysokie. Ogólnie już nie jest źle jeśli chodzi o pasmo, zwłaszcza jak na taki sprzęt. Jak zdobędę głowicę 205.S sprawdzę jak to będzie wyglądało jeśli chodzi o poziomy zapisu i odczytu, bo z tego co widzę, za bardzo pokombinować ze wzmacniaczem się nie da.
 • Spec od sprzętu Unitra
  arturssp napisał:
  było nawet w jakimś wątku, że powodowała przesterowanie wzmacniacza odczytu.
  Wzmacniacza odczytu nie przesteruje, bo nagrane już taśmy odtwarza prawidłowo. Problem jest z nagrywaniem, nawet przy bardzo małym podanym sygnale zapis jest przesterowany (sprawdzałem to osobiście).
  Trzeba by dokładnie przeanalizować schematy z Uwertury czy ZK146 oraz M2405 i wyłapać różnice.
 • Poziom 16  
  Aha, rozumiem. Więc zapisuje z dużo większym poziomem niż 203. Co akurat dla mnie i taśm chromowych było by w sumie pożądane, zawsze można wzmocnienie dla zapisu zmniejszyć, lub zmienić ten R41 na większy, gdyby był problem... Ale tym się zajmę jak będę miał głowicę...
 • Spec od sprzętu Unitra
  Tak, tylko wtedy pozostaje Ci używać tylko taśm chromowych...
 • Poziom 16  
  Zawsze można pokombinować z przełącznikiem - te wartości które się zmieniają przełączać w zależności od rodzaju taśmy. Głowice 205 przecież były do taśm żelazowych - zresztą chyba żaden z polskich magnetofonów szpulowych nie obsługiwał taśm chromowych, nie wiem czy nawet były takie w tym okresie.
 • Spec od sprzętu Unitra
  arturssp napisał:
  Głowice 205 przecież były do taśm żelazowych
  Nie o to tutaj chodzi. Chodzi o to, że jeżeli głowica 205 spasuje Ci do taśm chromowych (pod względem wysterowania) to już do taśm żelazowych Ci nie będzie pasowała - Będziesz miał zapis przesterowany i niczym tego nie wyregulujesz. Różnice są spore między wzmacniaczami ZK146 a M2405 np. takie, że ten pierwszy ma tylko cztery tranzystory (stopnie wzmocnienia), a omawiany egzemplarz ma aż pięć w wzmacniaczach zapis/odczyt. Wnioski wyciągnij z tego sobie sam.
 • Poziom 16  
  Tak zgadza się, ale widzę, że na niektórych schematach (np właśnie ZK-246) sygnał do zapisu jest brany z przedostatniego stopnia wzmacniacza, czyli przy zapisie pracują 4 tranzystory a przy odczycie 5. Więc ten punkt również można by zmieniać przełącznikiem. Generalnie rzecz biorąc chyba trudno będzie zrobić na istniejących układach taki wzmacniacz, aby dobrze pracował i dla taśm chromowych i żelazowych, więc pozostanie chyba tylko przystosowanie do jednego rodzaju taśmy. Jak zdobędę głowicę 205.S to zrobię próby.
 • Spec od sprzętu Unitra
  arturssp napisał:
  Generalnie rzecz biorąc chyba trudno będzie zrobić na istniejących układach taki wzmacniacz, aby dobrze pracował i dla taśm chromowych i żelazowych

  Do tego zmierzałem właśnie.
 • Poziom 16  
  Puki co sytuacja wygląda tak:
  Zmienione pojemności kondensatorów podających sygnał podkładu z 200 na 470pF
  Zmienione PR-ki regulacji podkładu z 100k na 47k
  Zasilanie generatora zmienione z 15 na 22V
  Prąd podkładu (napięcie generatora na głowicy uniwersalnej) ustawione na 39V
  Zmienione sprzężenie wzmacniacza dla odczytu, R26 zmieniony z 2,7k na 1k.
  Tony wysokie dało się wyregulować fabryczną PR-ką na płytce korekcji.
  Dodałem też dzielnik na gnieździe RADIO - na schemacie są, a w rzeczywistości fabryka zapomniała o opornikach 39k, dlatego nie dało się nagrywać z tego wejścia, nawet na minimum sygnał był przesterowany, ale dałem oporniki 560k - przy 39k był zbyt czuły.
  Nagrywa i odtwarza w miarę poprawnie jeśli chodzi o pasmo i jakość dźwięku na taśmie chromowej. Poziom nagrywania jest mały, ale do puki nie zdobędę głowicy 205.S nic nie zrobię - bynajmniej nie chcę za bardzo "rozgrzebać" wzmacniacza. Zmiana R41 nie daje pozytywnego efektu, ze sprzężeniem nie kombinowałem - może coś by to dało, ale tak jak pisałeś - wskaźniki też się "rozjadą"...
  Jak zdobędę głowicę 205.S będę robił kolejne próby.
 • Poziom 16  
  Założyłem głowicę 205.S - co prawda nie nową, ale praktycznie nie widać śladów używania. Efekt jest taki, że jest dużo gorzej niestety :( O ile odtwarza wcześniej nagrane na głowicy 203 z większym poziomem i praktycznie tak samo jeśli chodzi o jakość (ale mam wrażenie, że 203 czyściej grała), to zapis to już całkiem porażka... Basu jest teraz w nadmiarze i co ciekawe, praktycznie nie zależy to od prądu podkładu - czy ustawię 18V na głowicy czy 30V, to basu jest za dużo, średnie tony brzmią jak przez ścianę, wysokie trochę lepiej, ale też są stłumione i całość pasma ma charakterystyczne zniekształcenia przesterowania, nawet jak nagrywa się z poziomem -7 - -10dB... Do tego, jeśli zmniejszę prąd podkładu na np 15V to nagrywa jeden kanał tylko... nie wiem dlaczego... na 203 nie miało to znaczenia jeśli chodzi o nagrywanie, zawsze nagrywała dwa kanały, co najwyżej pasmo było złe. Co prawda przynajmniej nie ma różnic poziomu - jak nagrywa tak odtwarza, np nagranie z poziomem -5dB daje odczyt z poziomem -5dB, ale jakość jest tragiczna...
  Spróbuję przepiąć wyjście sygnału do zapisu na przedostatni stopień wzmacniacza (tak jak jest z ZK246), może to coś zmieni.

  Edit:
  Ponawiam pytanie o kondensator C26. Sprzęga on wyjście wzmacniacza dla zapisu z obwodem LC i głowicą. Na każdym z przeglądanych schematów jest, a u mnie na płytkach w tym miejscu jest zwora, wygląda na fabryczną. Na co ma wpływ ten kondensator? Dlaczego w tym egzemplarzu go nie ma (jakieś poprawki?) i czy go montować zgodnie ze schematem?
 • Spec od sprzętu Unitra
  Jeśli głowica nie jest nowa, to sobie możemy pogdybać. Choć faktycznie może to nie dać pożądanego efektu.
  arturssp napisał:

  Ponawiam pytanie o kondensator C26
  Zamontuj dla próby, co Ci szkodzi?

  arturssp napisał:
  Spróbuję przepiąć wyjście sygnału do zapisu na przedostatni stopień wzmacniacza (tak jak jest z ZK246), może to coś zmieni.
  Tam jest więcej różnic, tak na marginesie. To chyba tylko osłabi sygnał. Ale próbuj...