Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka Gorenje WA 942 - Głośno pracuje po wymianie łożysk

haymos 13 Lis 2012 18:48 5139 6
  • #1 13 Lis 2012 18:48
    haymos
    Poziom 9  

Witam.
    Jestem użytkownikiem od niedawna pralki Gorenje WA 942.
    Pralka od początku przysparzała problemów.
    Na początku po pierwszym puszczeniu zablokowało się wirowanie i płukanie (pralka nie chciała wchodzić na wyższe obroty a program wirujący w ogóle się nie uruchamiał) i pralka nie wypompowywała wody. Jak się okazało w pralce była masa kamienia co zablokowało pompkę. Puściłem kilka(a może nawet kilkanaście) prań oczyszczających gotowanie + odkamieniacz. (tak zalecił serwis, gdyż zastanawiałem się czy jest sens cokolwiek z nią robić) Udało się nawet pomimo tego, że przy którymś z prań testowych nie odpompowana do końca woda zepsuła się i delikatnie mówiąc zapach z pralki nie napawał optymizmem. Prania oczyszczające zażegnały i ten problem (oprócz odkamieniacza dodatkowe prania z sodą oczyszczoną na 95 stopni).
    Przez ten cały czas pralka zaczęła coraz bardziej hałasować. Pogrzebałem po forach i diagnoza - łożyska.
    Ściągnąłem serwis a przyjemność wymiany łożysk i uszczelki (chociaż nie były jeszcze w kiepskim stanie) sporo kosztowała.
    Hałas nie ustał.
    Pan powiedział, że oprócz łożysk może też silnik hałasować. A przy całej tajemniczości nie powiedział ile kosztuje remont/wymiana silnika, powiedział jedynie że wymiana silnika się nie opłaca.
    Podczas wirowania jak zgasi się światło bardzo dobrze widać niebieskie światło pod pralką (rozumiem że to mogą być szczotki).
    Czy zużyte szczotki (pralka może mieć nie ruszany silnik już z 10 lat, pompkę wiem że ma Whirlpool więc pewnie była wymieniana) mogą powodować zwiększenie hałaśliwości przy działaniu pralki??

Chciałbym prosić o pomoc kogoś kto ma większą wiedzę w tej kwestii niż ja sam. Czy wymiana szczotek coś da? Jeśli tak to ile takie coś może kosztować.

Wolałbym oszczędzić sobie nerwów jeśli któregoś dnia pralka w najłagodniejszym scenariuszu po prostu by padła. Co może być gorszego wolę nie myśleć.
    Poza tym nowa w miarę dobra pralka to spory wydatek i chciałbym być na takowy przygotowany.
    Z góry dziękuję za pomoc całą elektrodową brać i chociaż to mój pierwszy post (po 4latach bycia użytkownikiem :))to myślę że totalnym ignorantem w tej kwestii nie jestem i proszę o wyrozumiałość

0 6
  • #2 13 Lis 2012 19:38
    stanislaw1954
    Poziom 41  

haymos napisał:
    Czy zużyte szczotki (pralka może mieć nie ruszany silnik już z 10 lat, pompkę wiem że ma Whirlpool więc pewnie była wymieniana) mogą powodować zwiększenie hałaśliwości przy działaniu pralki??
    Zużyte szczotki mogą powodować kłopoty z pracą silnika,albo nawet jego niedziałanie. Jeśli natomiast chodzi o głośność pracy, to mogą to być zużyte łożyska w silniku.Po 10 latach pracy,można sie tego spodziewać. Można by odkręcić szczotkotrzymacze od silnika, zdjąć pasek i ręką obrócić silnik. Jeśli łożyska są zużyte, będzie słychać.

0
  • #3 14 Lis 2012 00:27
    haymos
    Poziom 9  

Czy zatem jest jeszcze jakaś szansa na poprawę? Serwisant powiedział że słychać silnik, można zatem domniemywać, że to łożyska w silniku. Po ściągnięciu paska napędzającego bęben lekko było słychać, ale głębiej do silnika nie zaglądał. Czy to się da naprawić? Ile taka naprawa może kosztować (w sensie czy jest w ogóle opłacalna). Ewentualnie czy taki laik jak ja jest w stanie coś takiego wymienić samodzielnie nie uszkadzając całego urządzenia.
    Dziękuję za super szybką odpowiedź.

0
  • #4 14 Lis 2012 01:51
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Serwisant ściągnął pasek,ale nie odkręcał uchwytów ze szczotkami, więc nie był w stanie stwierdzić,czy to łożyska,czy szum od przesuwających się szczotek.
    Wymiana łożysk nie jest specjalnie skomplikowana,ale potrzeba do tego choćby ściągacza do łożysk.Cena samych łożysk to może 20-30 zł.Samo odkręcenie silnika od pralki jest myślę, w możliwości przeciętnego faceta. A wymianę łożysk można dokonać udając się do znajomego warsztatu.

0
  • #5 14 Lis 2012 08:26
    haymos
    Poziom 9  

Czyli nie jest to zabawa w przewijanie silników, bo tego się najbardziej obawiałem (to wydawało mi się rzeczą najbardziej kosztowną i mało sensowną z racji wykonalności, choć nie niemożliwą, bo pracuję w firmie gdzie takie przewijanie wykonuje się na co dzień i to dla duużo większych urządzeń).
    I jeszcze pytanie. Jakie to powinny być łożyska i jakie szczotki (jeśli już mam rozbierać to lepiej zrobić komplet - wymiana szczotek i łożysk, a nie za miesiąc czy dwa wymienić sprzęt bo to jednak nie to). Czy można dostać oryginalne części Gorenje jako zwykły zjadacz chleba, no chyba że są zamienniki o znacznie lepszej jakości (jeśli są to jakie).
    Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Arkadiusz Kruk

0
  • Pomocny post
    #6 14 Lis 2012 10:00
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Najpierw proponuję sprawdzić,czy to łożyska,a później myśleć o ewentualnym kupnie.

0
  • #7 13 Cze 2013 22:57
    haymos
    Poziom 9  

Niestety nie zdążyłem sprawdzić do końca maszyny. Brak czasu zabił pralkę ku uciesze Żony, bo dla niej stara pralka, mówiąc delikatnie nie pachniała jak należy.
    Przed padnięciem pralka dość mocno iskrzyła, zatem bardzo możliwe że to szczotki jak i miała opory przy obrocie, czyli także łożyska.
    Co do zapachu, to po wymianie pralki na nową pozostał. Jak się okazało to zapchany syfon wanny. A nie pralka. No ale tak bywa. Następcą została też Gorenje. Zatem temat można by zamknąć.
    Wielkie podziękowania i pozdrowienia dla kolegi stanislaw1954.

0