Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

seagate 250gb st3250620ns nie uruchamia się, dalsze kroki, wymina głowicy?

dzieniek88 13 Lis 2012 18:52 2088 11
  • #1 13 Lis 2012 18:52
    dzieniek88
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów.

Podczas pracy komputera, przesunąłem lekko obudowę, po czym komputer wyłączył się i od tamtej pory nie uruchamia się w ogóle dysk twardy. dwa dyski leżały bezpośrednio na sobie i podejrzewam, że się przesunęły jakoś pechowo co spowodowało zwarcie.

Mam dla porównania drugi identyczny dysk, w którym jedynym uszkodzeniem był układ smooth odpowiedzialny za sterowanie pracą silnika. Dysk ten również nie uruchamia się, ale w porównaniu do tego pierwszego straszliwie grzeje się ten układ. Pomierzyłem w obydwu dyskach wyprowadzenia silnika, opór wynosi wszędzie 3Ohm więc wnioskuję, ze uzwojenia nie są spalone. Transile też w porządku.

Po podmienieniu elektroniki z świeżo uszkodzonego dysku do starego który miał uszkodzony smooth, dysk uruchamia się ale stuka regularnie głowicą i nie jest wykrywany. Na tej podstawie wnioskuję, że przyczyną uszkodzenia nie jest elektronika(a przynajmniej to nie jedyne uszkodzenie) a jakieś wewnętrzny problem, inaczej ten dysk też by w ogóle nie wstał.

Pomierzyłem opór między poszczególnymi stykami (jest ich 24) które wystają z obudowy dysku i łączą go z płytką pcb.Porównałem z dyskami które mają sprawną wewnętrzną elektronikę i okazuje się, że w wielu miejscach opór jest diametralnie inny. Uszkodzenie elektroniki wewnętrznej jest więc moim zdaniem pewne.

Czy ktoś próbował wymieniać na własną rękę głowicę w takim dysku? Jak krytycznym elementem jest czystość w pomieszczeniu gdzie przeprowadza się operację? Być może będę miał dostęp do cleanroom-u na moim wydziale więc to byłoby w miarę do załatwienia. Niepokoi mnie ten stukot głowicy(miałem zamiar użyć jej do podmiany) w dysku, który powinien działać po przełożeniu elektroniki. Czy może to być spowodowane np tym, że nie przylutowałem pamięci flash?

Mam na tym dysku ważne dane, zbierane przez wile lat. Część jest zarchiwizowanych na innych nośnikach, ale nie wszystkie. Nie są to jednak tak ważne dane, żeby płacić 1000zł na profesjonalny serwis dlatego chciałbym to zrobić na własną rękę. Może ewentualnie ktoś z Warszawy zajmuje się czymś takim pół-profesjonalnie i za odpłatą pomógłby?

Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za wszystkie konstruktywne porady.

• Pomocny post
    #2 13 Lis 2012 20:38
    helmud7543
    Poziom 42  

Nie wiem jak jest w tym dysku ale przypuszczam, ze trzeba przelutować jeszcze ROM ze starej elektroniki.

• #3 14 Lis 2012 10:05
    dzieniek88
    Poziom 9  

Dzięki za radę. W ten sposób uruchomię w pełni ten stary dysk i upewnię się, że jego elektronika wewnętrzna jest sprawna.

Ale docelowo chcę przełożyć z tego dysku głowicę. Pamięć EPROM jest powiązana z talerzami, nie głowicą, tak?

Ponawiam pytanie o kwestię czystości podczas wymiany głowicy. Czy może się to udać, czy jest sens próbować w warunkach domowych?

Pozdrawiam.

• #4 14 Lis 2012 11:59
    kiko80
    Poziom 23  

W warunkach domowych tego nie zrobisz

• Pomocny post
    #5 14 Lis 2012 13:57
    helmud7543
    Poziom 42  

W warunkach domowych tylko dla desperatów - bardzo łatwo można coś zepsuć. O pamięć zapytaj specjalistów - może być potrzebna również kalibracja głowicy, o ile uda się ją bez uszkodzeń przenieść oraz paprochy, które się wtedy dostaną nie uszkodzą reszty. Wtedy może być problem z odzyskaniem nawet przez specjalistów, że o cenie nie wspomnę.

• #6 15 Lis 2012 17:02
    dzieniek88
    Poziom 9  

Jeszce ponowie pytanie o pamięć EPROM. Pamięć ta jest powiązana z dyskami magnetycznymi, tak? Nie jest w żaden sposób przywiązana do elektroniki zawartej w głowicy? Myślę, że technicznie byłbym w stanie operację wymiany głowicy dokonać bez jej uszkodzenia. Do cleanroomu będę miał dostęp, najbardziej newralgicznym momentem będzie wysunięcie głowic z między dysków i wsunięcie z powrotem nowych, ale mam dysk na którym mógłbym to potrenować.

Kwestia tego jak duże są szansę, że obejdzie się bez kalibracji głowic? Bo tego na własną rękę nie zrobię :/

dziękuję za pomoc

• #7 16 Lis 2012 09:58
    helmud7543
    Poziom 42  

Tu nie wiem dokładnie, ale może być powiązana i z talerzami i z głowicami. O szczegóły spytaj specjalistę - na forum jest ich kilku.

• #8 30 Lis 2012 19:58
    dzieniek88
    Poziom 9  

Mogę prosić o jakieś kontakty do ww. specjalistów? Będę bardzo wdzięczny za nicki.

• Pomocny post
    #9 01 Gru 2012 23:37
    helmud7543
    Poziom 42  

Chyba najbardziej aktywny to migol21.

• Pomocny post
    #10 07 Gru 2012 10:53
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

1) Jeśli by były uszkodzone przedwzmacniacze to silnik by się kręcił jedynie głowice by nie chodziły.
    2) Elektronika jeśli działa na innym dysku to pytanie jak się zachowuje ten uszkodzony teraz dysk.
    a) Wydaje odgłosy po podpięciu zasilania ?
    b) Umieść jakie
    c) Może doszło do zaparkowania lub zatarcia- zakleszczenia osi lub łożyska.

• #11 07 Gru 2012 12:23
    dzieniek88
    Poziom 9  

Bez wymiany EPROM, po przełożeniu elektroniki do sprawnego (jeszcze przed półkrokiem był sprawny ale wymontowałem z niego elektronikę więc teraz mimo wszystko nie dam sobie ręku uciąć za jego poprawne działanie) dysku słychać ciągły stukot głowicy.

W niedzielę będę miał dostęp do dysku i wtedy dokładnie zbadam ten dźwięk na wszelki wypadek, ale z tego co pamiętam to był taki jak napisałem.

• #12 18 Sty 2013 08:53
    dzieniek88
    Poziom 9  

Czy ten stukot głowicy o czymś konkretnym w tym przypadku mówi?

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME