Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elmark
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt przetwornicy DC DC o mocy ok 2000W

qba0991 13 Lis 2012 19:04 1998 4
  • #1 13 Lis 2012 19:04
    qba0991
    Poziom 7  

Witam,

dopiero zaczynam przygodę z elektroniką zatem na wstępie przepraszam jeśli mój schemat jest nieczytelny lub jeżeli popełniam strasznie głupie błędy. Zgodnie z tematem postu wykonuję przetwornicę napięcia DC DC, sterowaną mikrokontrolerem atmega64(znajdującą się na osobnej płytce testowej). Przetwornica ma za zadanie sterować obciążeniem wiatraka.

Zwracam się do was z prośbą o pomoc, ponieważ nie bardzo wiem jak mam wykonać pomiar prądu (spodziewane wartości w miejscu pomiaru 0-6A). Aby zminimalizować straty energii wykorzystałem bocznik pomiarowy o wartości 10mom. Spodziewane napięcie na boczniku wyniesie 0-60 mV zatem próbuję wykorzystać wzmacniacz operacyjny lm741 aby móc zwiększyć napięcie do ok 9V. Z tego co wyczytałem m.in. na forum aby wzmacniacz działał poprawnie potrzeba go zasilić napięciem symetrycznym. W tym celu wykorzystałem transformator 230/9V. Proszę was o odpowiedź czy koncepcja pomiaru jest w ogóle poprawna, czy wzmacniacz lm741 nadaje się do tego zadania i jak podłączyć pozostałe piny wzmacniacza. Z góry dziękuję za podpowiedzi

Oprócz zdjęcia dołączam schemat w eagle.

0 4
  • Elmark
  • #2 13 Lis 2012 21:44
    jarek_lnx
    Poziom 43  

To nie jest zasilanie symetryczne musisz mieć transformator z odczepem który podłączysz do masy, jeśli masz tylko pojedyncze uzwojenie to podwajacz napięcia zamiast mostka.(jeśli napięcie w takim układzie będzie właściwe)

To nie jest przetwornica DC/DC układ nieco przypomina przetwornicę buck ale nią nie jest, jakie są jakieś przyczyny? Jakie są wartości elemnetów i częstotliwość?

Dałeś tranzystor z Rdson=2Ω (bardzo słabo i a katalogowo nawet nie wytrzyma 6A)
    Przy 6A będzie tracił 72W, przy takim kiepskim tranzystorze dla bilansu strat energii nie ma znaczenia jaki dasz bocznik.

0
  • Elmark
  • #3 14 Lis 2012 11:48
    qba0991
    Poziom 7  

Poprawiłem (mam nadzieje) schemat korzystając z transformatora z podwójnym uzwojeniem wtórnym. Czy o taką modyfikację chodziło? Chciałbym użyć tranzystora 2SK2611 (mam nadzieję, że się nada do tego celu) jednak mam dosyć duże problemy z szukaniem odpowiednich elementów w bibliotekach eagle zatem wrzuciłem pierwszy lepszy element do schematu. Czy w poprawionym schemacie będzie możliwy poprawny pomiar prądu? Czy gdzieś jeszcze walnąłem jakiegoś "babola"? Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.

0
  • #4 14 Lis 2012 13:05
    qba0991
    Poziom 7  

Chciałem dodać jeszcze, że silnik ma moc znamionową 2200 W oraz napięcie znamionowe 400V (w układzie połączenia uzwojeń w gwiazdę) oraz częstotliwość 50Hz. Częstotliwość regulacji PWM planuję na ok 1-5kHz (chciałbym aby pracował z w miarę niską częstotliwością ale muszę uwzględnić na jakie tętnienia momentów mogę sobie pozwolić aby nie uszkodzić żadnego podzespołu).

0
  • #5 15 Lis 2012 11:17
    qba0991
    Poziom 7  

Koledzy proszę pomóżcie czy tak poprawiony schemat (chodzi mi o sam pomiar prądu) będzie działać poprawnie?

0