Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

>> drukowanie schemtów płytek na laserze <<

02 Lut 2005 14:40 2697 13
  • Poziom 16  
    witam...

mam dość nie typowe pytanie... a mianowicie przeniesienia wzoru ścieżek płytki z pliku orozszeżeniu *.sch do pliku worda *.doc... tu się pojawia powarzny problem gdyż nie mam pomysłu jak to zrobić

prosiłbym o pomoc w tym jakże trudnym przypadku

p.s. w temacie napisałem o drukarce laserowej ponieważ nie posiadam tkowej w domu ... tylko u matki w pracy a tam przecież nie zinstaluje protela czy eagle ....
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 33  
    programy do rysowania schematów albo płytek drukowanych często mają funkcję zapisz jako obraz, zapisujesz jako *.jpg (albo inny ;)) i drukujesz normalnie..
    teraz druga sprawa masz drukarkę nie u siebie - w swoim komputerze musisz mieć zainstalowana taką drukarkę, schemat, obraz czy cokolwiek drukujesz na niej metodą Plik/Drukuj, wybierasz tą drukarkę, zaznaczasz opcję drukuj do pliku, zapisujesz plik w dowolnym miejscu (będzie miał rozszerzenie*.prn), następnie zgrywasz to na jakiś nośnik (albo przesyłasz mailem) i w komputerze, do którego jest podpięta drukarka, w trybie MS-DOS, piszesz 'copy plik.prn to lpt' - drukarka powinna drukować, możesz to samo spróbować w pisać w Start/Uruchom/ (też powinno zadziałać)
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 19  
    Kolego! W Eagl'e to jest tak , włączasz schemat w Eagl'e następnie u góry naciskasz FILE następnie EXPORT dalej wybierasz IMAGE , jak pojawi sie taka ramka to naciskasz BROWSE i wybierasz gdzie ma ci zapisać , ten program zapisuje z rozszeżeniem Bmp , to sobie wkleisz do worda
    Pozdro
  • Poziom 11  
    Jeżeli chodzi o Protela wystarczy zaznaczyć schemat (wszystkie elementy) a następnie skopiuj i wklej.
  • Poziom 16  
    dzięki wam za pomoc ... teraz przynajmniej wiem od czego zacząć... jak będziećie mieć jeszcze jakieś pomysły to piszcze... jestem głodyn ciekawych rozwiązań w tym temacie ....
  • Poziom 11  
    Przepraszam, nie doczytałem. To co napisałem odnosci się do schematu połączeń a nie pcb. Jak do tej pory robiłem tak (przy dużych projektach, gdzie płyta szła do naświetlarni):
    eksport plików do Gerbera, a stamtąd wydruk każdej werstwy na sterownik drukarki postscriptowej (trzeba najpierw zainstalować jakąś) do pliku i z plikami do naświtlarni.
    W domu to po prostu wydruk postscripta (za pomocą jakiegoś czytacza plików ps) na mojej drukarce i prasowanie.
    Dlaczego takie obejścia? Bo Protel99 ma spaprane własne sterowniki postscripta i tam wydruk im dalej od początku układu współrzędnych (ten ustalonym przez nas na pcb) tym bardziej się rozjeżdża - na 10cm pcb różnica może być nawet ponad 1.5mm!
  • Poziom 33  
    Kolego nebo od kiedy plik projektu płytki drukowanej ma rozszeżenie *sch ??
    Zainstaluj sobie darmowy programik do wykonywania plików w formacie *pdf.
    U twojej mamy w pracy zainstaluj darmową wersje akrobata i po kłopocie.
    Program do konwersji plików na format *pdf działa jak drukarka i nie powino być problemu, z jego obsługą.
    Za pomocą takiego programu możesz zamienić każdy praktycznie plik na *pdf.
    Żeby znaleźć taki program wpisz w google pdf a wywali Ci tyle wyników że aż strach.
    Miłej zabawy i pozdrawiam.
  • Poziom 16  
    karlos79 napisał:

Zainstaluj sobie darmowy programik do wykonywania plików w formacie *pdf.
    U twojej mamy w pracy zainstaluj darmową wersje akrobata i po kłopocie.
    Program do konwersji plików na format *pdf działa jak drukarka i nie powino być problemu, z jego obsługą.
    Za pomocą takiego programu możesz zamienić każdy praktycznie plik na *pdf.

witaj ... już kiedyś próbowałem jej zainstalować acrobata w pracy ale kilka godzin później został odinstalowany przez zakładowego informatyka...
    a pliki *.pdf tworze w pakiecie openoffice.org i wchodzą z tego nawet bardzo dobrej jakości strony w pliku... (mówie tak bo próbowałem już różnych programów do tworzenia pdf-ów i w bardzo róznej jakości wychodziły np. zdjęcia po przekonwertowaniu)

pozrowienia ....
  • Poziom 15  
    Ja zdefiniowałem sobie new job w CAM processor i jako plik wyjściowy wybrałem .ps. Wybierz DEVICE -> PS, wpisz nazwę w pole FILE np. schemat.ps a schemat będzie ci się zawsze zapisywał pod tą nazwą w bieżącym katalogu projektu. Ja wstawiam PS (PostScript) w program do grafiki wektorowej np. COREL i robię kilka kopii płytek na jednej kartce. Połowę przeznaczam na top, połowę na bottom 1 lub 2 na warstwę opisów. dzięki temu oszczędzam na papierze kredowym (oczywiście płytki nie są duże). PS możesz też bezpośrednio wysłać do drukarki obsługującej PS, ale będziesz miał 1 rysunek na kartkę A4. Nie ma przesunięcia ścieżek, co może się zdarzyć w pdf, jeżeli źle się dobierze jakość i rozdzielczość w DPI transformowania grafiki.

Pozdrawiam
  • Poziom 11  
    jak ten schemat niewielki i w powiekszeniu 100% miesci sie na pulpicie to ja robie Print|Screena, wklejam natepnie obrobione z painta do worda :) i git :)
  • Poziom 16  
    ddog napisał:
    jak ten schemat niewielki i w powiekszeniu 100% miesci się na pulpicie to ja robie Print|Screena, wklejam natepnie obrobione z painta do worda :) i git :)

a co z otworami pod układy scalone ???? czy jest duża różnica odległości miądzy nimi ????
  • Poziom 15  
    Ano powinny mieć 2,54 mm (raster).
    Przy kopiowaniu do schowka z Print screena pamiętaj, że Windows kopiuje zrzut desktopu w rodzielczości desktopu jako grafikę DIB (Device Inndependent Bitmap). Rozdzielczość monitora (75DPI) jest dużo mniejsza od drukarkowej (zwykle 300DPI) przy zachowaniu skali rysunku płytki 1:1. Każda zmiana wymiarów powoduje przeliczenie grafiki i tzw. streaching bitmapy, co może doprowadzić do rozjechania np. odległości pomiędzy otworami. Dlatego optuję za kopiowaniem gotowych projektów płytek w postaci wektorowej np. .ps .eps .wmf .dxf i inne (rysunek tworzony jest na podstawie opisu współrzędnych obiektów). W tym przypadku niezależnie od programu zawsze będziemy mieli zachowaną tą odległość pomiędzy punktami.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Pozostaje zawsze prosty Print Scrn a pozniej to juz normalnie do Worda wkleisz i juz tam poobcinasz brzegi :)