Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przydomowa przepompownia wasze opinie na ten temat

waljo 18 Nov 2012 17:19 20892 48
    Artur k.
    Admin of Audio group
    kamyczekminecraft wrote:
    Ja mam szambo, ale to jakie! Sąsiedzi co 4tyg. pompują a ja siedze i już 6 lat ie pomuje a dopiero niecała połowa!

Ja bym się na Twoim miejscu nie chwalił. Jak ktoś się zorientuje, to dostaniesz taką grzywnę za skażenie środowiska, że wystarczyłoby Ci na wywożenie szamba przez 10 lat.
    User removed account
    User removed account  
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Musi być nieszczelne, albo tzw "szambo bez dna" jeśli użytkownik przez 6 lat nie wypompowywał nieczystości i jak twierdzi - ma dopiero pół zbiornika.
    To, że on sam pije szambo razem z wodą, to pół biedy - gorzej, że inni też to piją.
    Za coś takiego są całkiem spore kary - chyba nawet z 15 tysięcy złotych można dostać.
    zimny8
    Level 33  
    Jeśli to stare szambo typu - dół kloaczny, to właśnie bez dna, kiedyś standard we wsiach, życzliwy sąsiad może mu zaszkodzić choć niekoniecznie.
    Gmina wystąpi wtedy z nakazem budowy nowego szamba (lub przyłącza), ale zawsze można powiedzieć że nie ma kasy.

Inna sprawa jeśli to nowo wybudowane, niezgodnie z zasadami/prawem.

Jeśli ten ekspert uzna że rura odpływowa może być zakopana płycej niż się zwykło robić, co pozwoliłoby uniknąć budowy przepompowni, to się nie dziw, ona nie zamarznie, więc jeśli nie "przeszkadza" to ok.
    Temperatura gazów w kanalizacji wynosi zawsze sporo powyżej zera, ze względu na zachodzące tam procesy.
    saskia
    Level 39  
    Z ta przydomowa oczyszczalnia to chyba najlepsze rozwiazanie, a zarazem najtansze.
    Pozbedziesz sie oplat za scieki, a jesli w przyszlosci zrobil bys odwiert na studnie glebinowa to masz "wolnosc Tomku w swoim domku". Samowystarczalnosc to najlepszy sposob na system podatkowy i drapiezny system oplat za podstawowe uslugi.
    Nie placisz gotowka (opodatkowany zarobek) za uslugi, wiec nie placisz od niej podatku i nie placisz VAT-u wliczonego w cene. Razem 42%. :-)

Do kalkulacji oplacalnosci budowy wlasnej oczyszczalni powinienes wziasc pod uwage koszty,a zwlaszcza ta roznice podatkowa, poza tym mozesz probowac uzyskac dotacje unijne na jej budowe. Jak zlozysz wniosek o dotacje unijna to urzad gminy dostanie troche po tylku, jesli odpowiednio umotywujesz wniosek (zle wybudowany system kanalizacyjny).
    Kaszpir77
    Level 21  
    saskia wrote:
    Z ta przydomowa oczyszczalnia to chyba najlepsze rozwiazanie, a zarazem najtansze.

Tyle, że np. u mnie, mając wizję budowy kanalizacji w ciągu ok. 3 lat, nie było możliwości uzyskania pozwolenia na przydomową oczyszczalnię. Na skierowane do gminy zapytanie odpowiedź była nie bo nie. A powód był banalny i już o nim pisałem.
    Inna sprawa, że grunt u mnie średnio sprzyja rozsączaniu ścieków - ale to inna bajka.
    saskia
    Level 39  
    A co na to EU?

Dodano po 5 [minuty]:

To sa wlasnie przypadki gdzie indywidualni odbiorcy uslug maja wplyw na to co robi gmina.
    Oni nie moga robic kardynalnych bledow z kanalizacja , czy tez z oczyszczalnia.
    Jesli twoj przypadek zaprzecza ekologicznym metodom to taki wniosek o dotacje na przydomowa oczyszczalnie zamiesza gminie, ktora, albo zrobi ci oczyszczalnie na wlasny koszt, albo poprawi przylacze sciekow.
    Po prostu EU dokladnie kontroluje co sie dzieje z funduszami i inwestycjami.
    Jesli nie sa one zgodne z zalozeniami to EU, albo zmusi gmine do poprawek, albo wycofa finansowanie.
    Az sie cisnie na usta " ludzie nie dajcie soba manipulowac", aby gmina robila co sie rzewnie im podoba.
    Oni maja robic to , na co dostali kase, jesli nie robia , to mozna ich zmusic.
    Jak stana przy dylemacie , zainstalowania przydomowej oczyszczalni, przerobki odbioru sciekow i wycofania funduszy, to beda szybko dzialac i we wlasciwy sposob.

Nie skladac wnioskow w gminie, wyslac do EU Environment Agency.

EU EA szybko zlikwiduje wszelka korupcje i bledy projektow.

Powiedz temu fachowcowi z gminy ze jesli tego nie poprawia to wyslesz odpowiednia note do EU EA.
    Zobaczysz co sie bedzie dzialo, to bedzie jak kij w mrowisko.

I nie boj sie skutkow, bo mialem taki przypadek i pozniej burmistrz miasta uciekal z urzedu, aby mnie nie spotkac, a jego sekretarka zalatwiala od reki co potrzebowalem. :-)
    User removed account
    User removed account  
    waljo
    Level 21  
    Witam, Dzisiaj podjąłem decyzję jednak o zakopaniu na terenie posesji przydomowej oczyszczalni ścieków. W jednym z marketów budowlanych polecono mi taką www.bioseigner.pl. Koszt około 2000 zł. montaż banalnie prosty jako, że teren posesij jest nieco z górki więc pasuje idealnie. W Starostwie uzyskałem informację, że trzeba jedynie złożyc do nich zawiadomienie i to wystarczy. Trzeba mieć też odpowiednie atesty co ta oczyszczalnia posiada. Przeliczyłem wszystkie za i przeciw i jednak oczyszczalnia wyszła najtaniej. Obsługa polega jedynie na systematycznym uzupełnianiu bakterii i to w zasadzie wszystko. Grunt jest nawet przepuszczalny więc mam chyba problem z głowy. Przy ostatnich "szarpaniach" z wodociągami dostałem dokument gdzie stwierdzają, że mogę zrezygnować z przyłączania się do kanału z czego chętnie skorzystam. Składam dokumenty i to chyba wszystko. dam ewentualnie znać jak sprawa dalej się potoczyła. Pozdrawiam.
    waljo
    Level 21  
    Witam ponownie. Otrzymałem odpowiedz ze Starostwa o tym abym na postawie art. 30 ust.2 Prawa Budowlanego złożył dodatkowo zgodę z Przedsiębiorstwa Wodociągowego o wyrażenie zgody na umieszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków na posesji (to jest jakaś bzdura), dokument stwierdzający wydajność oczyszczalni, sposób wykonania robót, odległości zbiornika od granicy posesji sąsiednich oraz od studni okien i drzwi. Dodam, że złożyłem dokumentację techniczną oczyszczalni, która planuję zakupić tam była wydajność, złożyłem akt własności posesji, plan działki z umieszczoną na nim oczyszczalnią. W odległości około 35 metrów od planowanego miejsca umieszczenia oczyszczalni nie ma drzwi okien, ani studni. O co tu chodzi?. Z tego co czytałem oczyszczalnie przydomowe do wydajności 7,5 m sześciennego nie wymagają pozwolenia na budowę, a jedynie zgłoszenia. Czuje, że zaczynają się schody. Jest jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś przepis, który nakazywałby obowiązkowe przyłączenie się do kanału sanitarnego?. Bo uzyskałem informację, że takowego nie ma.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    waljo wrote:
    Jest jeszcze jedno pytanie czy jest jakiś przepis, który nakazywałby obowiązkowe przyłączenie się do kanału sanitarnego?. Bo uzyskałem informację, że takowego nie ma.

Art.5 ust.2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.
    http://isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU19961320622

Quote:
    Właściciele nieruchomości zapewniają utrzymanie czystości i porządku przez:
    (...)
    przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przy-padku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych, spełniające wymagania określone w przepisach odrębnych; przyłączenie nieruchomości do sieci kanalizacyjnej nie jest obowiązkowe, jeżeli nieru-chomość jest wyposażona w przydomową oczyszczalnię ścieków spełniają-cą wymagania określone w przepisach odrębnych;
    waljo
    Level 21  
    "Przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przypadku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona". U mnie właśnie występuje taka sytuacja ponieważ jak wcześniej pisałem wodociągi chcą mi na siłę wcisnąć przydomową przepompownię bo fachowcy ułożyli kanał główny za płytko, a teraz według wodociągów muszę mieć przepompownię. Wczoraj dzwoniłem do Starostwa w innym mieście niż mieszkam i otrzymałem odpowiedz, że ostatnio zmieniły się przepisy w którymś rozporządzeniu jest wykreślony zapis o obowiązkowym przyłączeniu się do kanału. I właśnie o to mi chodzi gdzie to jest zapisane bo facet nie mógł mi podać szczegółów.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    No to przecież wyżej masz napisane, że przyłączenie jest obowiązkowe.
    Interpretujesz przepisy tak, jak Tobie jest wygodniej. W ustawie mowa o technicznie lub ekonomicznie nieuzasadnionej budowie sieci kanalizacyjnej w konkretnej miejscowości, a nie o tym, że Tobie się nie opłaca do niej podłączać.
    Dalej masz napisane "wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych".
    To jest całe zdanie:
    Quote:
    przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej lub, w przy-padku gdy budowa sieci kanalizacyjnej jest technicznie lub ekonomicznie nieuzasadniona, wyposażenie nieruchomości w zbiornik bezodpływowy nieczystości ciekłych lub w przydomową oczyszczalnię ścieków bytowych

i tylko taką całość należy rozpatrywać.
    Inaczej mówiąc - masz obowiązek przyłączenia się do istniejącej sieci kanalizacyjnej, a gdy jej nie ma, to masz obowiązek zainstalowania szamba, lub przydomowej oczyszczalni.
    U Ciebie sieć właśnie powstaje, Ty szamba nie masz, oczyszczalni też nie, więc masz obowiązek przyłączenia się do sieci. Koniec i kropka.
    waljo
    Level 21  
    No tak sprawa jest chyba jasna tylko jest jeszcze jedna kwestia polegająca na tym, że przed budowa wodociągu były przysyłane pisma do ludzi stwierdzające, że jak komuś nie pasują warunki podłączenia posesji do kanału to może zrezygnować i ja takie pismo posiadam. Zatem opierając się na tym właśnie mam zamiar zainstalować przydomową oczyszczalnię bo wychodzi na to, że będę mógł to zrobić bo skoro inwestor i wodociągi pozwalały na taki wariant to dlaczego teraz odwracają kota ogonem i nie wydaja mi pozwolenia na nie podłączanie się do kanału. Jest jeszcze kilka innych osób postawionej w takiej samej sytuacji jak ja i tez zaczynają rezygnować bo się teraz okazuje, że zmieniają przyłącza do posesji bo jest "skopana" główna nitka i tak jak i mi wciskają ludziom przepompownie na ich posesjach. Chyba napiszę do wodociągów o odpowiedz dlaczego nie wyrażają zgody na odłączenie się od kanału bo interpretacja kierownika, że jest to niezgodne z interesem wodociągów bo to jest trochę nie poważne. Ten cały kanał to jak widzę to jedna wielka improwizacja. Podobno jest jakiś wyrok NSA w sprawie przyłączania się do instalacji sanitarnej. NSA zajmuje stanowisko że nie można nikogo zmusić do przyłączenia się ani nie można wyznaczyć mu określonego terminu na przyłączenie. Brzmi to trochę dziwnie ale tak podobno jest.
    Chris_W

Level 38  
    Bo takie są paradoksy. Musisz zapewnić usuwanie nieczystości najlepiej poprzez kanalizację - ale nikt nie może zmusić do tego że to ma być "właśnie ta" prywatna kanalizacja - bo może czekasz na inną - dlatego tak nieśmiało do tego podchodzą instytucje - w sumie zmuszają do umów z prywatnymi przedsiębiorstwami i to lokalnymi monopolistami.
    User removed account
    User removed account  
    Artur k.
    Admin of Audio group
    A ja myślę, że było inaczej ale wstaw proszę skan pisma (zamaż tylko dane).
    Często jest tak, że wysyłają pisma celem sprawdzenia ilu jest potencjalnych chętnych, jeśli jest wystarczająco dużo, to rozpoczynają inwestycję. Wówczas nie ma wyjścia, nie można się wycofać.
    Natomiast nie masz obowiązku podłączania się do kanalizacji, jeśli masz już zainstalowane szambo (bo prawo nie działa wstecz) i tej kwestii również mogło dotyczyć owe pismo.
    Dlatego jak na początku napisałem - zeskanuj ów dokument i pokaż, zobaczymy o co chodzi.
    kamyczekminecraft
    Level 9  
    3 osoby w domu, szambo szczelne firma robiła, 7x7x7m
    marcel878
    Level 10  
    Nam przepompownie robiła firma Ecol-Unicon. Bardzo dobre wykonawstwo i ceny w porządku. Ja jestem zdania, że zawsze trzeba wybierać sprawdzone firmy i markowe urządzenia, bo jeśli taka inwestycja będzie miała błędy, to może być nieciekawie.