Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulator ładowania 6V i 12V

karol921 14 Lis 2012 00:49 4278 11
  • #1 14 Lis 2012 00:49
    karol921
    Poziom 8  

Witam, poszukuje pomocy związanej z regulatorem ładowania akumulatorów. posiadam elektrownie wiatrową i panel słoneczny, na dzień dzisiejszy mam podłączone bezpośrednio bez żadnego układu elektronicznego(tylko mostki prostownicze). przez 80% doby wiatrak i panel ładują akumulatory 2x 6V 165Ah a w 20% akumulatory pracują w połączeniu szeregowym na 12V do oświetlenia LED.

oto krótki opis, a teraz problemy i pytania:
    1) czy można zbudować taki regulator żeby się automatycznie dostosowywał w zależności od połączeni akumulatorów(równoległe6V, szeregowe12V)?
    2)jednocześnie pracował na dwóch producentach energii (wiatrak i panel)?
    3) żeby regulator miał wskaźnik naładowania akumulatorów?
    4) dodatkowo czy można by dodać do tego układu wskaźniki na wyświetlaczu ( Voltomierz, amperomierz, oraz pomiar wyprodukowanej energii)?

• Pomocny post
    #2 14 Lis 2012 09:55
    wieswas
    Poziom 32  

Jeżeli chciałbyś ładować przez regulator, to zrezygnuj z przełączania równoległe ładowanie-szeregowe obciążenie.
    Znacznie więcej układów (regulatora ładowania) gotowych lub schematów do samodzielnego zmontowania znajdziesz na 12V. Straty przy 12V na przewodach, przełącznikach elektronicznych, prostownikach są mniejsze niż przy 6V i tej samej mocy.
    Przy takiej kombinacji szeregowo-równoległej łatwo zróżnicować stan akumulatorów, a wówczas taka szeregowa bateria będzie miała pojemność taką jak najsłabszy akumulator.

• #3 14 Lis 2012 10:43
    karol921
    Poziom 8  

Zgadzam się, ale dlatego układ jest na 6v, ponieważ jeśli chodzi o wiatrak to przy słabszych obrotach już zaczyna ładować, do 12V potrzebuje wiekszych obrotów przy czym rzadziej ładuje. Chciałbym najpierw rozważyć moją pierwszą opcje.

• Pomocny post
    #4 14 Lis 2012 13:53
    wieswas
    Poziom 32  

Jeżeli ma być regulator ładowania, to przełączanie szeregowo-równolegle jest niepotrzebne. Napięcie wejściowe i tak się waha, więc dla 6V też nie jest cały czas optymalne.
    Na początek musisz porobić kilka pomiarów.
    Solar - jaki daje maksymalny (słoneczny dzień), średni i minimalny prąd ładowania akumulatora 6V ?

To samo mierzone oddzielnie dla wiatraka.
    Jakie napięcia maksymalne dają bez obciążenia akumulatorem ? ( pomiar napięcia po obciążeniu akumulatorem nie ma sensu, gdyż zawsze jest około 6V)
    Wiedząc jakim prądem ładowania dysponujesz można optymalnie dobrać sterowanie ładowaniem. Wiadomo też ile można zużyć na obsługę elektroniczną ładowania.
    Wydaje mi się, że przy wysokich napięciach pochodzących z solara lub wiatraka układ powinien załączać ładowanie 12V akumulatora bezpośrednio. (chyba, że jedynie ograniczać ładowanie)
    Przy niższych uzyskiwanych napięciach powinno nastąpić automatyczne przełączenie na przetwornicę step-up podwyższającą napięcie wejściowe do optymalnej wartości dobranej doświadczalnie.
    Na wejściu przetwornicy powinna być bateria kondensatorów łagodząca skoki napięcia.
    Sam zdecydujesz, czy chcesz samemu budować, czy dobrać urządzenia fabryczne.
    Ale bez tych pomiarów, to trudno cokolwiek kupić, czy robić.

• #5 14 Lis 2012 15:58
    karol921
    Poziom 8  

Panel słoneczny ma napięcie bez obciążenia ok 9V a prąd ładowania jaki zmierzyłem największy wynosił ok 2,5A, natomiast wiatrak gdy jest podłączony do akumulatorów to napięcie podnosi się do ok + od 1V do 2V od napięcia akumulatorów i wtedy napięcie już nie rośnie a prąd ładowania się podnosi, średnio wynosi ok 3-5A( przy optymalnych podmuchach wiatru) a maksymalnie do 10A chyba że podczas wichury, ale wtedy wchodzi w grę dodatkowe obciążenie(załączane ręcznie) żarówka 12V 55W.

• Pomocny post
    #6 14 Lis 2012 18:37
    wieswas
    Poziom 32  

Czyli wiadomo, że:
    1-Napięcie na wejściu z obciążeniem nigdy nie przekroczy 12V
    2-Prąd maksymalny nie przekroczy 10A
    3-Nigdy nie przekroczymy dopuszczalnego prądu ładowania. (10%*165Ah=16,5A)
    Łącząc oba akumulatory szeregowo ładujemy je przetwornicą step-up na napięcie wyjściowe >12V (najlepiej z możliwością ręcznego lub sterowanego zewnętrznym czujnikiem ustawienia optymalnej wartości)
    Na wejściu dobrze byłoby zastosować dużą baterię kondensatorów elektrolitycznych aby poprawić warunki pracy przetwornicy.
    Przetwornica powinna mieć napięcie startowe jak najmniejsze, aby już od kilku voltów zaczęła pompować napięcie do akumulatora.
    Można uzależnić ustawienie prądu ładowania od aktualnego napięcia na wejściu.
    Zalety takiego rozwiązania:
    -Nie trzeba przełączać akumulatorów
    -Można stosować akumulatory 12V lub pary 6V
    -Napięcie 12V jest typowym napięciem przetwornic i stabilizatorów.

• #7 14 Lis 2012 20:56
    karol921
    Poziom 8  

Czyli wynika na to,że musze zastosować tą przetwornice step-up. Najlepiej o parametrach; Vwej=4V-15V, Vwyj=14,5V (najlepiej regulowane), Iwyj=ok 10A. Masz jakieś modele konkretnie na myśli, schematy lub gotowe projekty? Mogą być nawet do samodzielnego montażu.

• #8 15 Lis 2012 10:58
    wieswas
    Poziom 32  

Skoro dotychczas największy prąd ładowania akumulatorów 6V był 10A, to po podłączeniu dwóch akumulatorów w szereg i zastosowaniu przetwornicy podwyższającej napięcie z około 7V na około 14V to prąd wyjściowy przetwornicy też będzie 2-krotnie mniejszy, czyli 5A. Czyli moc maksymalna przetwornicy wyniesie: 5A*14V=70W plus straty ok.20% co daje 85 W.
    Budując przetwornicę na 100W masz przystosowaną do maksymalnego przenoszenia uzyskanej energii + rezerwa na sprawność + rezerwa na rozbudowę źródeł energii.
    Ja nie mam doświadczenia w uruchamianiu przetwornic dużej mocy. Uruchomiłem kilka o mocy do 3W według noty aplikacyjnej producentów układów scalonych zastosowanych w nich.Uzyskiwałem sprawności 80-90%.
    Musisz poszukać na Elektrodzie.pl lub szerzej w Googlach schematy i opisy różnych przetwornic "step-up" na napięcie wyjściowe około 12V i mocy około 100W.
    Później skonsultuj z bardziej doświadczonymi fachowcami w tej dziedzinie w dziale Inne/Zasilanie lub w szczególności z kol. -RoMan- . Doradzą ci w wyborze właściwego schematu i przy uruchamianiu oraz jak uzależnić prąd wyjściowy przetwornicy od napięcia wejściowego tak, aby sprawność całego układu była optymalna.
    Ja oczywiście chętnie podpowiem własne pomysły, ale sądzę, że osoby, które uruchomiły wiele przetwornic dużej mocy będą tu bardziej kompetentne.

• #9 15 Lis 2012 14:43
    karol921
    Poziom 8  

Przeszukałem już trochę stron, ale nic konkretnego nie znalazłem co do tych przetwornic, większość jest ale na wyższe napięcia i mniejsze prądy.

• #10 20 Cze 2013 13:53
    apiszca
    Poziom 8  

Witam mam podobny problem udało Ci się znaleźć jakiś schemat?

• #11 20 Cze 2013 14:57
    karol921
    Poziom 8  

niestety nic nie znalazłem.

• #12 20 Cze 2013 19:47
    apiszca
    Poziom 8  

ok dzięki to trzeba jeszcze popatrzec

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo