Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wkład kominkowy - jaki wybrać?

Onufry525 14 Nov 2012 08:19 4362 12
Bosch
 • #1
  Onufry525
  Level 10  
  Witam.

  Zastanawiam się właśnie nad postawieniem kominka w mieszkaniu. Chodzi mi o to aby było względnie tanio a sprzęt posłużył przez parę lat.
  Obecnie mam dwa piece kaflowe.
  Mieszkanie to 3 pokoje przejściowe kuchnia i łazienka z toaletą o powierzchni około 59 m2. Mieszkanie parterowe nie ocieplona elewacja frontowa.
  Pytanie do Was jaki kominek najlepiej zastosować. Zastanawiałem się nad płaszczem wodnym. Nie mam pojęcia jakie to koszty są z taką inwestycją związane. Czy może do mieszkania wystarczy sam wkład kominkowy bez płaszcza. Jaki wybrać wkład (jakiej firmy).
  Poradźcie coś
 • Bosch
 • Bosch
 • #3
  Onufry525
  Level 10  
  Planowałem zainstalować wspomniany kominek w środkowym pokoju. Wysokość pomieszczeń jest 3,20. Jestem w trakcie obniżania sufitów na 2,50. Jeden pokój już mam. Zatem czy taki kominek bez płaszcza ogrzeje mi całe mieszkanie?

  Dodano po 3 [godziny] 2 [minuty]:

  Potrzebna porada w sprawie wkładu do kominka.
  Pomożecie?
 • #4
  andrefff
  Level 36  
  Tak, o ile rozsądnie zrobisz dystrybucję ciepłego powietrza.
 • #5
  Onufry525
  Level 10  
  A w jaki sposób?
  Słyszałem o płaszczu powietrznym. Ale z racji że jestem "zielony" w temacie proszę o wyjaśnienie.
 • #7
  Onufry525
  Level 10  
  Jeszcze kolejna wątpliwość. Czy taki kominek podgrzeje mi wodę do mycia i kąpania. Macie może jakiś schemat instalacji. Płaszcz wodny raczej odpada bo w sklepie mi powiedzieli iż mieszkanie jest za małe w stosunku do poniesionych kosztów zakupu pompy i sterownika się nie opłaca.
 • #8
  andrefff
  Level 36  
  Nie podgrzeje, chyba, że jakieś samoróbki.
 • #9
  Onufry525
  Level 10  
  Wyczytałem ostatnio o sterownikach dolotu powietrza do kominków. Ma ktoś z Was doświadczenie w tym temacie. Czy taki sterownik ma zastosowanie do wkładów powietrznych czy wyłącznie do wkładów kominkowych z płaszczem wodnym.
  A tak w ogóle to jakiej mocy kominek powinienem zastosować do mieszkania o powierzchni 60 m2? Jakiej firmy najlepsze są? Z niebrudzącą szybą rzecz oczywista.
 • #10
  berga
  Level 18  
  Onufry525 wrote:

  Obecnie mam dwa piece kaflowe.
  Mieszkanie to 3 pokoje przejściowe kuchnia i łazienka z toaletą o powierzchni około 59 m2. Mieszkanie parterowe nie ocieplona ...

  Dlaczego chcesz zamienić piece na kominek? Ile opału spalasz obecnie?
  W kominku pali się drewnem, trzeba ciągle podkładać, jak przygasa, to momentalnie robi się zimno. Chcesz wstawać o 3-ciej w nocy i przykładać do kominka? Masz miejsce na składowanie 10 m³ drewna.
 • #11
  Onufry525
  Level 10  
  Obecnie mam 2 piece kaflowe które było nie było zajmują trochę miejsca. Palę drzewem i węglem. A tu będzie tylko drzewo i będzie czysto w domu żadnego popiołu i kurzu przy usuwaniu tego. Mam dwójkę dzieci alergików i jest to jednak uciążliwe. Wyczytałem gdzieś iż są jakieś dyfuzory czy śluzy dozujące powietrze do spalania. Poprawia to właściwości cieplne o 40% (wydłuża czas spalania drzewa). Dodatkowo przewiduję ocieplenie budynku wełną mineralną i obniżenie pomieszczeń z 3,20 do 2,50 i również ocieplenie sufitów tak aby straty ciepła były minimalne. Dla wygody myślę że jest to najlepsze rozwiązanie. A jeszcze czytałem iż wrzucając kłody drzewa przed snem rano się jeszcze tli. Zresztą podobno w takich piecach są też ruszty z szamotki, która oddaje ciepło jeszcze długo po tym jak zgaśnie w kominku.
 • #12
  Piotr77777
  Heating systems specialist
  Kominek z płaszczem wodnym jest stosowany do instalacji wodnej której ty nie masz więc on odpada chyba ze zainstalujesz grzejniki itp.
  Mechanizmy dozujące powietrze stosuje sie głównie w kominkach z płaszczem wodnym.
  Ogólnie rodzai kominków jest milion i sam musisz cos wybrać.
 • #13
  BarteQ_88
  Level 10  
  Polecam kominki Tarnavva (takie jak tu: http://monolity.com.pl/ ) Są to kominki żeliwne w całości odlewane z jednej bryły, zapewnia to idealną szczelność i gwarantuje bardzo długą żywotność, kominki z marketów się nie umywają do monolitów, najlepszą reklamą jest to że producent udziela 10 letniej gwarancji