Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak zrobić laser? Jakie zastosować soczewki?

lol222 02 Feb 2005 15:19 42780 47
Altium Designer Computer Controls
    lol222
    Level 11  
    mysle od pewnego czasu jak zrobic laser tylko taki gdzie zrodlo swiatla daje dioda jak laser to czerwony wiec czerwona zeby przepuscic to swiatlo diody przez soczewki tylko zastanawiam sie jakie wypukle wklesle?

jezeli to jest bez sensu prosze moderatora o usuniecie tego tematu.
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
  • Altium Designer Computer Controls
    artd
    Level 12  
    Nie w tym problem żeby skupić światło z diody, ono już musi wyjść skupione. Optyke możesz zastosować po to aby dodatkowo skupić ten promień, zogniskować go na jakims obiekcie.
    Diody laserowe są teraz względnie tanie, po co kombinować ze zwykłymi diodami?
    marpiasek
    Level 27  
    Laser półprzednikowy nie daje wiązki równoległęj posiada tzw.rozbieżność i do tego lasera używa się w prostych modułach soczewki sferycznej, w "zawodowych"modułach -kolimatora (zespół soczewk).
    Robię wykład ,a Tobie chyba chodzi o LEDa hiper jasnego - sprubój z soczewką płasko-wypukłą.
    Udanych eksperymentów.
    lol222
    Level 11  
    dzieki za to tylko pytanie do tego ktory naoisal 1 post ile taka dioda kosztuje i gdzie ja mozna kupic?
  • Altium Designer Computer Controls
    marpiasek
    Level 27  
    Diody laserowe można kupić ale uruchominie to już " sztuka" i napewno pierwsza sztuka zamieni się w leda prądożernego,czyli trzeba kupić kilka sztuk no i miernik mocy lasera!!!!!!
    Najtaniej kupić gotowe laserki -moduły z kompletem "fajnych"soczewek" -w cenie od 5 do 20zł.Do kupienia na różnych bazarach.jarmarkach,giełdach.
    lol222
    Level 11  
    ja takie cos posadam (chodzi mi o zasieg lasera) i ma to zasieg do 400 m jak jest noc i nie ma mgly a baterie sa nowe a ja chce zeby moj mial przynajmniej 1 km zasiegu taki mocny i sie pytam ile kosztuja takie diody laserowe a nie o problem z ich uruchomieniem
    artd
    Level 12  
    Laser który można kupić na bazarze a czasem nawet w kiosku, który ma wymienne końcówki z różnymi obrazkami kosztuje 10-15zł.
    Mój syn coś takiego sobie kupił i błyska tym od roku. Wymieniając mu baterie nie zauważyłem w tej obudowie żadnej elektroniki. Dziwne, aż się wierzyć nie chce, 3 bateryjki i dioda, nawet nie pamiętam czy jest tam jakiś rezystor ograniczający prąd. Baterie , dioda i obudowa. Wbrew logice i zdrowemu rozsądkowi a działa. Już nie wspomne o kolimatorach i innych takich. W nocy widać jego plamkę na sąsiednim bloku, ponad 50 m. Po co więć sugerować komuś że z diody hiperjasnej zrobi laser.
    Być może czas poświęcony na eksperymenty zaowocuje jakimś pomysłem, nowym wynalazkiem etc..
    marpiasek
    Level 27  
    Nic nie sugerowałem, tylko tak wynika z pytania E5
    Nie każdy idzie na gotowe-tatuś kupi-tylko młodzi wynalazcy muszą próbować i to się chwali.
    Rozsadek i logika:elektronika jest(uproszczona do minimum)soczewka jest i to sferyczna(plastikowa)
    I dziwi :10 zł tyle bajerów i laser się nazywa.
    lechoo
    Level 39  
    Dioda laserowa w przeciwieństwie do LED emituje światło monochromatyczne.
    lol222
    Level 11  
    a czy sa jakies diody laserowe o zasiegu prawie lub 1 lub ponad kilometr?
    Trabi
    Level 36  
    E5 wrote:
    mysle od pewnego czasu jak zrobic laser...

Pręt rubinowy + silne źródło swiatła (lampa błyskowa) = laser.
    Tylko nie wiem czy wyrobisz z zasilaniem w całej chacie ;) . A wogóle to jest nieopłacalne, lepiej kup na bazarze od ruskich jakiś laser-zabawkę (breloczki) za kilkanaście zł. i masz laser :) I do tego działający!
    jahur
    Level 17  
    Pytanie czy wogle można dostac gdzies pet rubinowy???
    Tez kiedys chciałem zrobic swój włąsny mocny laser ale taki żeby promin było widac ale nie dzieki dymowi.
    Ma ktos jakieś schetmaty takiego lasera???
    lechoo
    Level 39  
    Żeby promień było widać bez dymu? Buahaha, to musiałaby być taka potężna moc, żeby zjonizowała powietrze. Za dużo filmów s-f kolega się naoglądał :)
    lol222
    Level 11  
    ludzie nie pieprzciem i tu o laserach z bazaru!!!!!one maja zasie do 400 m jak sa wpelni naladowane baterie i jest clujaca widocznosc.Ja chce zrobic laser taki zeby mial przynajmniej zasieg 1000m (1 km) a nie 400 m czy wy czytac nie umieie czy co?
    jahur
    Level 17  
    tu panie kolego nie chodzi o filmy s-f tylko ineresuje mnie jka zrobiny jest laser dyskotekowy , no fakt mi nie chodzi o piękny widczony nawet swietle dzinnym , ale taki dyskotekowy juz ma duza moc i wiązka jest widoczna moze nie w dzien ale w clekkeij ciemnosci bez uzycia dymu.
    pdmk
    Level 18  
    Witam!
    Jak tak czytam te wasze wypociny to mi sie slabo robi... :(
    Klepanie takich postow to dziecinada krotko umujac :)
    1. E5 powiedz mi po co Ci 1km zasiegu???
    2. Sam bez fachowej pomocy nie zrobisz takiego lasera, jezeli wogole jakiegos, czego jestem pewien (po przejrzeniu twoich postow na elektrodzie widac ze masz slabe pojecie o majsterkowaniu i elektronice).
    3. Nawet mocne lasery (kolo 50 mW) moga miec zasieg nie przekraczajacy 1km bo warunki klimatyczne moga temu nie sprzyjac.
    4. Uzasadnij mi do czego chcesz wykorzystywac taki zasieg? Swiecic kumplowi do okna na drugim osiedlu??
    5. "lechoo" - posiadam dpss'a kolo 15mW i jego promien bez problemu jest widoczny bez dymu, nawet w bardzo jasnym pomieszczeniu... a to tylko 15 mW.
    6. E5 sie zaraz zapyta jaki ten dpss ma zasieg... szczerze mowiac nie mam pojecia i nawet nie potrzebna mi zbytnio ta informacja - wykorzystuje go do projekcji i na imprezy. moge tylko powiedziec ze bylo go dobrze widac z odleglosci kolo 2km :P
    7. I zal mi sie robi gdy slysze ze zasieg lasera zalezy od baterii...
    jak juz to zalezy od "jakosci" pradu zasilania modułu... i oczywiscie wielu innych waznych czynnikow
    8. z LEDa jak juz zostalo powiedziane nic praktycznie nie uzyskasz.
    PS. poczytajcie troszenke teorii laserow, projektorow, etc... moze to wam rozjasni cos w glowie... i looknijcie na https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic119795.html

Na zakonczenie zapraszam na www.laserfreak.net
    tam znajdziecie wiele info i linkow do innych stron o laserach.[/url]

w zalaczniku macie krotkiego pdf'a zwiazanego scisle z budowa modułu laserowego
    User removed account
    User removed account  
    czarek18
    Level 25  
    Witam na allegro były diody laserowe były bo dzisiaj szukałem żeby wklejić link ale nie znalazłem.Były o mocy jak dobrze pamientam 50mW przecież to już potenga były bardzo tanie.I teraz mam pytanie czy do takiej diody wystarczy układ elektroniczny odpowiedzialny za stabilizacje i właściwy prond czy do tego trzeba budować jakąś optyke.
    rafiks
    Level 18  
    Ten laser gazowy co zapodales linka to ja dobrze wyczytalem moc 3kW. ???

Przeciez to by czlowieka w pol przecielo jak i czołg wojskowy. Czegos tu nierozumiem predzej to bym sie zgodzil ze ten laser pobiera moc 3kW a oddaje pewnie z 10mW :)
    djpikus
    Level 11  
    Mam pytanie jaki laser musi być aby mógł przeciąć deskę-sklejkę o gróbości 2cm.Ja myślałem nad azotowym,azot mam,zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej mógłbym zrobić,pompy do azotu też wykombinowałem.Proszę o pomoc:):):)
    Level 35  
    djpikus wrote:
    Mam pytanie jaki laser musi być aby mógł przeciąć deskę-sklejkę o gróbości 2cm.Ja myślałem nad azotowym,azot mam,zasilacz o odpowiedniej wydajności prądowej mógłbym zrobić,pompy do azotu też wykombinowałem.Proszę o pomoc:):):)

heh i poco powielac tematy ?? nie wiem o jakim ty zasilaczu myslisz ale taki ze 20kV 0,5A z komora gazowa i optyka nie wiem czy by dal 300mW
    djpikus
    Level 11  
    hehe chcę zrobić coś dużego. Myślę o teraz o laserze co2.Hehe wystarczy poszperać i można dorwać części-ja dorwałem ze starej pracowni elektro-enrgetycznej transformator,wg.tabliczki znamionowej "zas-380 III fazy wyjście 25kV moc 8kW" musiałem go przywieźć busem i w 6 osób załadowywaliśmy+kombinacje bo niedaliśmy razem go podnieść,do tego kupę kondesatoró na różne napięcia jest jeden taki na 80kV.Likwidowali pracownie to za grosze oddali.Może ktoś ma jakieś projekty lub opisy lasera co2.Dzięki za wszelkie informację.
    Zuberus
    Level 11  
    Witam!
    Ciekawe skąd weźmiesz rezonator do lasera He-Ne.A rezonator to po rurze wyładowczej najważniejsza część lasera.
    Pozatym,lasery He-Ne,przynajmiej te,z którymi ja sie spotkałem ,były wielkie(długość rury wyładowczej ze 40 cm) i słabe, kilka mW.
    Całkiem inna bajka to te dziadostwo zestroić.Nie jest łatwo.
    ps.może odrazu laser pompowany chemicznie?? 8O Ten to dopiero ma moc;)
    djpikus
    Level 11  
    Niemówię że odrazu chcę robić narazie chcę pocztać popatrzyć jak to jest skonstruowane itp.jakieś rysunki konstrukcji itp.mam trochę już osprzętu i dostęp do różnego rodzaju obrabiarek i takich tam.A materiał to bym wykombinował bo u mnie w pracy zamawiane są różego rodzaju materiały metalowe i nietylko,widziałem ich oferty a mają prawie wszystko i niedrogo ostatnio kupiłem rurę szklaną"od nich"o dł 1m i średnicy wewnętrznej 3cm,gr, ścianki 5 mm za niecałe 30zł.Poprostu narazie chcę się poedukować,a kiedyś w przyszłości jak coś odbije i niebędę miał co robić z wolnym czasie to wtedy pomyślę nad jakąś konstrukcją.Jeśli macie jakieś stronki z konkretnymi informacjami i przykładami dajcie znać.Dzięki z góry.:):)
    bolek
    Level 35  
    lasery do obróki to przeważnie lasery CO2, jeśli ktos sie che pobawić w wycinanie to polecam zakup diody laserowej o mocy kilku... kilkunastu watów- wyjdzie taniej
    glogi
    Level 2  
    Swego czasu spotkałem sie z ciekawym projektem połączenia komputerów lub hubow przez jasne diody led.

tu jest strona domowa projektu: http://ronja.twibright.com/
    moze to wam coć pomoże.

Pozdrawiam
    Glogi23
    artur00
    Level 25  
    Witam

djpikus wrote:
    Mam pytanie jaki laser musi być aby mógł przeciąć deskę-sklejkę o gróbości 2cm.

myśle że taniej będzie kupić jakiś nieduży zakład stolarski :)
    lasery to nie zabawka, można się pokaleczyć :)
    ale wpierw trzeba słono zapłacić,

taki laser 30mW HeNe kosztuje prawie 2000 dolarów
    i do też tylko sama dioda w jakiejś skromnej obudowie i zasilacz
    ciąć to tym się chyba nie da, można coś ewentualnie spalić

jakby ktoś chciał kupić to na ebayu stoi laser w sumie cały system, do cięcia, max grubość ciętego materiału wynosi 12 cali, więc do tej skleiki się w samraz :) problemem może być tylko cena, w opcji kup teraz 49 tyś dolarów, kurs dolara teraz korzystny wieć watro kupić :)

http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&category=46744&item=7506161897&rd=1&ssPageName=WD2V

Pozdrawiam
    artur