Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8 - Jak zaprogramować pliki w ponyprog

John5MM 14 Lis 2012 10:34 2130 7
  • #1 14 Lis 2012 10:34
    John5MM
    Poziom 19  

Mam pytanie (jeżeli to zły dział to proszę o przeniesienie do poprawnego) odnośnie tego testera https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2125945.html sprawa jet następująca mam 2 pliki EPROM.hex i Program.hex , w ponyprog mam okienka programowania:
    Write Device
    Write Program Memory (Flash)
    Write Data Memory (EEPROM)

Według instrukcji mam najpierw zaprogramować Eprom. hex potem Program.hex, tylko z jakich okienek mam zaprogramować podane pliki ? bo na końcu jest ustawianie fuse bits oczywiście.

I jeszcze inna sprawa mam w obrazku podane fusy w ISP Programer czy będą one takie same jak w ponyprog ? (pytam gdyż niektóre programy mają odwrotne zaznaczenie).

Bardzo proszę o odpowiedz zależy mi bardzo na czasie . Będę bardzo wdzięczny

0 7
  • Pomocny post
    #2 14 Lis 2012 10:47
    11111olo
    Poziom 43  

Nie napisałeś jaki masz programator. Podejrzewam że STK200/300 lub jakiś klon.

Pony prog to taki kombajn na wiele programatorów i masę innych układów.

Może prościej będzie w BASCOM AVR - chodzi tylko o samo programowanie które w wersji demo nie ma żadnych ograniczeń.

0
  • #3 14 Lis 2012 10:53
    John5MM
    Poziom 19  

OK , mam bascom więc możemy to zrobić w nim, programator to stk200/300

0
  • #4 14 Lis 2012 11:09
    11111olo
    Poziom 43  

Najpierw po włączeniu BASCOM AVR musisz ustawić właściwy programator.
    Pokazuję to na starej wersji 1.11.8.1 która jest po angielsku - nowe są już chyba po polsku.
    Options -> Programmer

Jeśli masz port LPT na płycie to najprawdopodobniej adres 378 nie trzeba będzie zmieniać. Przy dodatkowej karcie LPT trzeba wpisać inny adres.

Oczywiście wcześniej musisz mieć podłączony programator i Atmegę 8.

Naciskasz F4 (lub klikasz zieloną ikonkę podstawki ZIF) i powinno wyskoczyć że masz podłączoną Atmegę8. Przy komunikacie o braku identyfikacji sprawdź podłączenie oraz adres portu LPT.

Jeśli jednak się "udało" pokaże się taka plansza.

Najpierw zakładka FLASHROM. Otwierasz plik - niebieski kwadrat. Może zajść konieczność wyboru BIN lub HEX. Potem klikasz programowanie - czerwony kwadrat.

Tak samo z plikiem eeprom. Przełączasz się na zakładkę EEPROM i postępujesz analogicznie.

0
  • #5 14 Lis 2012 12:42
    mirekk36
    Poziom 42  

Zajrzyj sobie do programu MkAvrCalculator, który akurat z twoim prockiem ATmega8 działa w pełni i za FREE. Warto go zobaczyć a szczególnie jego zakładkę "Fusy uproszczone"

Program zabezpiecza cię przed przypadkowym zablokowaniem procka (przeprogramowaniem istotnych fusebitów w tym względzie jeśli ktoś jeszcze nie ma doświadczenia) ....

ale i dla rutyniarzy się przydaje ;) bo dzięki tej zakładce trudno się pomylić podczas najczęściej przestawianej opcji czyli taktowania procka. Sprawdź - zobacz i pomyśl
    (masz tam spory opis programu a nawet filmik video)

0
  • #6 15 Lis 2012 09:32
    John5MM
    Poziom 19  

Może inaczej co oznacza 1 w programie ISP Programmer - zaprogramowany czy niezaprogramowany ?

0
  • #8 05 Lip 2014 10:34
    John5MM
    Poziom 19  

Problem rozwiązany zaprogramowane fusy w ISP programer mają przeciwne oznaczenia niż te w ponyprog.

0