Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Układ startu pompki chlodzenia wodnego komputera

karol.olek 14 Nov 2012 11:50 1302 3
 • #1
  karol.olek
  Level 2  
  Witam.
  Zdecydowałem się otworzyć nowy temat ponieważ nigdzie nie znalazłem na internecie a wiem, że coś takiego było nawet na allegro widziałem jak ktoś sprzedawał mianowicie mam pompkę do chłodzenia wodnego, która strasznie buczy podczas działania zasilana jest 12V. Regulatorem zmniejszę napięcie na około 8V i w tedy praktycznie jej nie słychać. Problem pojawia się podczas ponownego uruchomiania komputer poznieważa to 8V jest za mało aby ta pompka zastartowała. W związku z tym mam prośbę gdyby ktoś podrzucił schemat takiego układu, który podczas włączania podawał by te startowe 12V a potem automatycznie napicie zniżało się do żądanej przeze mnie wartości(około 8V).
  Z góry dziękuje za zainteresowanie i pomoc.
 • #2
  11111olo
  Level 42  
  Tu najlepszym rozwiązaniem było by użycie przekaźnika który na kilka sekund przełączył by zasilanie na 12V a potem na 8V.
  Czym zmniejszyłeś napięcie?
 • #3
  karol.olek
  Level 2  
  Mam uniwersalny regulator do wiatraków nie zaglądałem do środka ale jest potencjometr i pewnie jakiś rezystor.
 • #4
  karol.olek
  Level 2  
  Znalazłem taki układzik wydaje się spełniać zadanie proszę o komentarze.
  Od ilości diod zależy napięcie pracy pompki(spadek napięcia na diodzie około 0,7V ). Pojemność C im jest większa, tym większego "kopa" dostaje pompka(w momencie startu kondensator jest jakby zwarty i w ten sposób pompka dostanie przez ułamek sekundy 12V, po naładowaniu kondensatora pompka się nie zatrzyma ponieważ będzie zasilana napięciem obniżonym już przez diody). Opornik R rozładowuje C w czasie ok. 1 min co przy ponownym uruchamianiu zagwarantuje "zwarcie" kondensatora i prawidłowy rozruch.
  C - 1000uF/16V
  D1...D8 - Diody prostownicze 2A/30V
  R - 10k


  Układ startu pompki chlodzenia wodnego komputera

  ---
  Układ zamontowany, działa 100% jednak dla mojej pompki 1000µF (dla wentylatora możne wystarczyć) było za mało na rozruch dopiero przy 4400µF startuje bez problemu. Pozdrawiam.