Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja płynna obrotów silnika prądu stałego

02 Lut 2005 15:34 19675 16
 • Poziom 12  
  Witam.
  Potrzebuje wykonać układ do płynnej regulacji obrotów silnika pradu stałego o mocy 2,2 kw, może być na tyrystorach.
  Potrzebowałbym jakiś schemat do tego, z góry dzięki.
 • Poziom 18  
  ??????
  Jakie zasilanie 1 czy 3-fazowe.
  Jaki rodzaj silnika (jeżeli obcowzbudny to 1 czy 2 strefowy) i jego parametry napięciowo-prądowe (najlepiej odczytane z tabliczki znamionowej). Jakie sprzęzenie do stabilizacji obrotów.
 • Poziom 12  
  Witam,
  jest to silnil jednofazowy, bocznikowy, zasilenie 220 V ,3600 obrotów, niestety nie wiem o co chodzi z ta stabilizacją obrotów.
 • Poziom 12  
  Witam,
  ten drugi układ z kolei jest uszkodzony plik nie moge go otworzyć, może stronka na której on jest,
  dzieki za fatyge.
 • Poziom 18  
  Kolego "dasko" przedstawine schemaciki dotyczą regulacji prądu w układach prądu przemiennego. Nie spotkałem się w praktyce, aby zasilać silnik pradu stałego napięciem przemiennym. Może szerzej kolega omówi ten sposób zasilania na "forum elektrody".
  Pozdrawiam
 • Poziom 24  
  gregorstrazak napisał:
  Witam,
  jest to silnil jednofazowy, bocznikowy, zasilenie 220 V ,3600 obrotów, niestety nie wiem o co chodzi z ta stabilizacją obrotów.

  no to jeszcze pytania:
  - czy da się z niego zrobić obcowzbudny?
  - jaki zakres regulacji prędkości Cię interesuje? (tzn. poniżej czy powyżej nominału? czy silnik ma również hamować? czy ma wykonywać nawroty?)
  - czy potrzebna jest dokładna regulacja prędkości? (wtedy jak zamierzasz mierzyć prędkość aktualną?)
  Najprostsze rozwiązanie dla małych mocy, bez sprzężeń zwrotnych, hamowań i nawrotów oraz dla prędkości poniżej nominału jest takie:
  - wziąć dowolny regulator typu "wiertarka" lub "ściemniacz" na triaku oraz 4 diody prostownicze
  - z diod prostowniczych zbudować mostek Graetza
  - do zacisków stałoprądowych mostka podłączyć silnik
  - zaciski zmiennoprądowe mostka podłączyć do regulatora tam, gdzie powinno być podłączone obciążenie

  Inne rozwiązanie to regulowana przetwornica DC-DC; dużo możliwych kombinacji

  Jeżeli potrzebujesz prędkości większych niż nominał, to musisz odpiąć uzwojenia wzbudzenia i na nich regulować napięcie (prędkość rośnie wraz ze spadkiem napięcia wzbudzenia).
 • Poziom 12  
  Silnik ma wyprowadzone 4 przewody , 2 na stojan i 2 na wirnik,
  zakres regulacji poniżej obrotów nominalnych, nie potrzebuje dokładnej regulacji, najprostrze rozwiązanie jest niemożliwe z uwagi na moc 2200 wat. Silnik ten zamontowany jest w traku w układzie podajnika drewna, i jest potrzebna regulacja w zależności od ciętego drewna.
 • Poziom 13  
  ... a czy układ sterowania silnikiem od MELEX'A może warto spytać? Sam też szukam coś w podobie :)
 • Poziom 17  
  Witam
  Jeżeli jest to silnik prądu stałego t najczęściej spotyka się takie silniki szeregowe.
  Najprostrzym jaki znam sposobem regulacjii takiego silnika jest podanie napiecia 220v przez mostek prostowniczy na uzwojenie główne twornika -zacisk A-B (mostek o prądzie wyższym niż prąd nominalny - z tabliczki), a na uzwojenie wzbudzenia - zacisk J-K przez mały autotransformator (regulacja obrotów) i prostownik.
  Można też zastosowa firmowe regulatory i do tego prądniczkę tachometryczną ale to jest dużo drożej.

  Pozdrawiam - powodzenia :D
 • Poziom 19  
  Witam najprosciej wpisz w wyszukiwarkę MIN lubDMM szukaj napędów dwufazowych/musisz mieć pewien nadm. nap./ układy te mają płynną reg. prędkosci obrot. sprzężenia prędkosciowe i napięciowe oraz ograniczenie prądowe. Zanim podejmiesz dec. odczytaj raz jeszcze dane z tabliczki znamionowej silnika.
 • Poziom 36  
  qrde się pogubiłem

  Najpierw mowa o silniku prądu stałego, potem o jednofazowym bocznikowym, człowiek wrzuca jakieś schematy do regulacji AC a na koniec jeszcze coś o dwufazowych.

  Jeśli to jest faktycznie silnik prądu stałego, to ja osobiście dałbym normalne zasilanie na wzbudzeniu, natomiast sam silnik zasiliłbym z układu PWM (pierwszy układ proponowanu przez dasko), z tym, że w układzie trzeba by było dać odpowiedni tranzystor (powiedzmy 16A/600V np. 2SK1941) na dużym radiatorze i zastosować diody tłumiące - dioda impulsowa włączona równolegle do silnika w kierunku zaporowym, ewentualnie/i dwie diody do + i - zasilania - też w kierunku zaporowym.

  Ostatnio w Nowym elektroniku sprzedawali podobny kit, tyle że sterowany mikrokomputerkiem przeznaczony do sterowania właśnie silnikami prądu stałego. Ewentualnie można by pomyśleć o wydzielonym zasilaniu impulsatora (zasilacz transformatorowy) i drajwerze na bramce tranzystora).
 • Poziom 13  
  Pamiętasz może jakie miał oznaczenia ten kit? Mam Nowego Elektronika w Bielsku...