Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skalowany wzmacniacz czujnika dla potrzeb A/C

Pashunio 14 Lis 2012 14:43 945 6
  • #1 14 Lis 2012 14:43
    Pashunio
    Poziom 10  

Witam
    Potrzebuję zaprojektować układ kondycjonujący sygnał z czujnika, tak aby móc go spróbkować w przetworniku A/C. Wiem, że sygnał może się wahać od -10V/10V do -0,1mV/0,1mV. Mój wzmacniacz musi więc mieć możliwość skalowania w szerokim zakresie. Najlepiej, aby ten wzmacniacz był jakoś sterowany z mikrokontrolera (przekładanie między gniazdami o różnym wzmocnieniu nie wchodzi w grę).
    Może mnie ktoś nakierować, o co wujka googla pytać?

0 6
  • Relpol
  • Relpol
  • Pomocny post
    #3 14 Lis 2012 15:18
    megao
    Poziom 23  

Pytanie zasadnicze - użyjesz przetwornika zewnętrznego bipolarnego, czy może wewnętrznego wbudowanego w mikrokontroler?

Jeśli wariant pierwszy to potrzebna będzie regulacja wzmocnienia.
    W drugim przypadku regulacja wzmocnienia i dodanie składowej stałej (przetwornik unipolarny).

Oba przypadki da się zrobić na jednym wzmacniaczu operacyjnym. Poczytaj trochę teorii na temat wzmacniacza operacyjnego nieodwracającego. Jak się dobiera wzmocnienie, dodaje składową stałą, itd.

0
  • #4 14 Lis 2012 20:18
    Pashunio
    Poziom 10  

Dzięki za porady. Zwłaszcza, że już czas zamówić kolejną partię sampli z microchipa :)
    Raczej zewnętrzny, podobno są lepsze. Zastanawiam się też nad PIC18F87 - ma wbudowany 16bit.
    Pisząc o składowej stałej masz na myśli wtórnik emiterowy? Brałem to pod uwagę. Czujnik, który chcę zastosować ma bufor wyjściowy na JFET w układzie wtórnika, więc tu tylko kwestia zasilenia samego czujnika.

Dodano po 3 [godziny] 35 [minuty]:

Megao, możesz napisać coś więcej o swojej propozycji? Nie widzę tu sposobu, by wykorzystać nieodwracający układ i jednocześnie spełnić założenia. Różnicowy lub sumator to tak. Ale potrzebuję wtedy jeszcze C/A i jeden układ odwracający. Pewnie strasznie komplikuję i da się to zrobić na jednym wzmacniaczu ale ja tego nie widzę.
    pozdro

0
  • Pomocny post
    #5 15 Lis 2012 13:53
    megao
    Poziom 23  

Tak to wygląda w teorii.
    Pod schematem masz wzór z którego możesz wyliczyć wartości rezystorów dla żądanych wzmocnień i składowej stałej.

0
  • #6 15 Lis 2012 16:18
    Pashunio
    Poziom 10  

Dzięki. Zasymulowałem układ, i o ile elegancko wstawia składową stałą, to z regulacją wzmocnienia już gorzej.
    Jakby komuś kiedyś było potrzebne to znalazłem taki artykuł:
    click

0
  • #7 15 Lis 2012 18:30
    megao
    Poziom 23  

Pashunio napisał:
    o ile elegancko wstawia składową stałą, to z regulacją wzmocnienia już gorzej.

Dlaczego gorzej? To tylko kwestia doboru wartości elementów.
    Przełączanie zakresów można zrealizować na łącznikach elektronicznych (trzeba pamiętać o relatywnie dużych rezystancjach przy załączeniu) lub przekaźnikach. Wybór zakresu, jeśli stosujesz mikrokontroler również nie będzie problemem.

Pytanie tylko czy warto się bawić w taki układ czy zastosować jakiś gotowiec. Przed rozpoczęciem obliczeń sprawdź co jest w ofertach producentów.

0