Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel INTEGRA 128-WRL + ARD-100 -> sterowanie pieca

slv_net 14 Lis 2012 16:15 6177 15
  • #1 14 Lis 2012 16:15
    slv_net
    Poziom 2  

Witam

Mój instalator próbuje pożenić Integrę z ard-100 do sterowania picem Valianta. Czyli powinno dać zwarcie w momencie kiedy temperatura spadnie poniżej zadanej temperatury (z tym nie ma kłopotu), ale potem rozewrzeć się w przypadku przekroczenia temperatury w górę. I tu zaczynają się 'schody'. Na stan naszej wiedzy, na 1 termometrze można ustalić albo próg dolny albo górny. Jeden z nich. Ale nie przedział.
    Jakieś podpowiedzi ? Czy to się da ?

Następny etap będzie - jak regulować zakresy temperatur np smsem ? Typu
    1) ciepło (definicja progu np: 20 +/- 2 stopnie)
    2) zimno (definicja progu np: 12 +/- 2 stopnie) - w przypadku wyjazdu.

Cudownie by było, gdyby dało się wysyłać takiego stringa: "Temp:12" - ustawia temperaturę 12 stopnie i jej pilnuje (+/- 2 stopnie np).
    Da radę ? Czy za dużo oczekuję ?

Dzięki za ew podpowiedzi

0 15
  • #2 14 Lis 2012 21:34
    extremeee
    Poziom 25  

Witam,
    Kolego możesz kupić termostaty niekoniecznie satelowskie które jak napisałeś pilnują danego zakresu.
    Przy tym rozwiązaniu niestety odpada temat programowania zdalnego sms`em.
    Takie rzeczy to od BMS należy wymagać a nie od poczciwej integry ;)
    Chyba że pokombinujesz z jakimś zdalnie programowanym termostatem;)

0
  • #3 15 Lis 2012 00:22
    slv_net
    Poziom 2  

hej

ano. Termostaty niestety już są. Wygodne o tyle, że bezprzewodowe. Czyli można sobie je przemieszczać między pokojami. Koncepcja była też taka, że będzie się w konfiguracji centrali zmieniało źródło odczytu - z którego termometru ma zaczytywać informację.

Dodatkowo posiadając moduł ethm1 myślałem, że będę mógł do jakiegoś sysloga zrzucać logi z centrali. Temperatury, załączenia pieca itd. Z tego co już tu poczytałem, to wcale nie jest to takie proste. A szkoda. Bo alarm i tak ciągle włączony, niezawodny, część czujek bezprzewodowych, elementy typu gniazda też można bezprzewodowo wysterować. Wizja była piękna, ale wygląda, że będzie z tym kłopot. Jeszcze poszukam. Dzięki za odpowiedź

0
  • #4 15 Lis 2012 07:57
    puchatek69
    Poziom 16  

Czujka temperatury to dokładnie ATD-100. Można zrobić na niej dokładnie to co opisujesz, tylko proszę przeczytać dokładnie instrukcję:
    Satel INTEGRA 128-WRL + ARD-100 -> sterowanie pieca

Czujka to dokładnie dwie czujki (dwa osobne wejścia w systemie). Dla każdej ustawiasz temperaturę działania, tolerancję (histerezę/zakres utrzymywania temperatury) oraz próg (ogrzewanie/chłodzenie)

Dla jednego wejścia ustawiasz temperaturę np. 21', tolerancja 0,5' oraz próg H.
    Dla drugiego wejścia ustawiasz temperaturę np. 12', tolerancja 0,5' oraz próg H

Np. Dla temperatury 21' Jeżeli temperatura spadnie o 0,5' do poziomu 20,5' załączy się wejście. Przy temperaturze 21,5 wejście się wyłączy

Typ wejście czujki ustwiasz 47 "bez akcji alarmowej" ustwiasz opcję: "zapisuj do pamięci zdarzeń" (każde zadziałanie odznaczy się w pamięci), odznaczasz "kontroluj przy załączeniu czuwania" oraz "tylko 3 alarmy", "tylko 1 alarm"

Teraz tylko kombinacja logiki na wyjściach i masz zamierzony efekt

0
  • #5 16 Lis 2012 00:02
    slv_net
    Poziom 2  

Dzięki serdeczne za podpowiedź. Jutro będą próby i zdam raport czy zadziałało

0
  • #6 24 Sty 2013 22:06
    seki_ds
    Poziom 8  

slv-net ,- jak Ci poszło z testami , jestem ciekaw czy działa :) ?!
    pozdr

0
  • #7 21 Lut 2013 13:11
    waldmor
    Poziom 13  

Osobiście coś takiego zrobiłem
    Czujka ADT-100 ma możliwość ustawienia dwóch progów temperatury( zajmuje wówczas dwa wejścia w systemie), tolerancji i sposobu działania, tzn czy ma być pobudzona powyżej temperatury, czy poniżej (L, H). Niestety system ma błąd fabryczny, tzn. tolerancja jest fabrycznie 1 stopień, a to co wpiszemy w programie jest dodawane do powyższego 1 stopnia. Czyli jeżeli mam ustawioną temperaturę 19 stopni, tolerancję na 0,0 to ogrzewanie wyłącza się przy 20 stopniach, a załącza przy 18. A więc histereza wynosi 2stopnie, Jeżeli wpiszemy tolerancję o,5 to histereza wynosi 3 stopnie. Napisałem w tej sprawie do Satela i czekam na odpowiedź.

0
  • #8 17 Gru 2014 14:58
    Troll1989
    Poziom 10  

Czy komuś udało się skonfigurować integre z czujnikiem ATD-100 aby pełniła funkcje regulatora temperatury do sterowania piecem C.O. na zasadzie włącz/wyłącz jak w zwykłych regulatorach typu eurostar2000. niemogę skonfigurować czujki ATD-100 by działała z timerami , oraz mozliwością ręcznego załączenia. Mam ustawioną temperature L :18stopni H : 21stopni , gdy piec osiąga H to wyłącza się, gdy zejdzie poniżej L to włącza się. Problem pojawia się gdy dodam Timery, gdy działają timery proces sterowania piecem potrafi się odwrócić czyli przy temperaturze H , potrafi się włączyć zamist wyłączyć. Prosze o pomoc jak skonfigurować poprawnie Integre lub proszę o informacje jak mają rozwiązane to osoby którym działa takie sterowanie.

0
  • #9 17 Gru 2014 15:19
    xury
    Poziom 38  

waldmor napisał:
    Osobiście coś takiego zrobiłem
    Czujka ADT-100 ma możliwość ustawienia dwóch progów temperatury( zajmuje wówczas dwa wejścia w systemie), tolerancji i sposobu działania, tzn czy ma być pobudzona powyżej temperatury, czy poniżej (L, H). Niestety system ma błąd fabryczny, tzn. tolerancja jest fabrycznie 1 stopień, a to co wpiszemy w programie jest dodawane do powyższego 1 stopnia. Czyli jeżeli mam ustawioną temperaturę 19 stopni, tolerancję na 0,0 to ogrzewanie wyłącza się przy 20 stopniach, a załącza przy 18. A więc histereza wynosi 2stopnie, Jeżeli wpiszemy tolerancję o,5 to histereza wynosi 3 stopnie. Napisałem w tej sprawie do Satela i czekam na odpowiedź.

Ja od kilku lat mam zrealizowane sterowanie piecem przy pomocy Integry 128 z ATD-100 i nie zauważyłem takich problemow z histerezą. Na dowód oto screene z ustawień i z wykresu danych pobieranych z czujnika ATD-100:
    Satel INTEGRA 128-WRL + ARD-100 -> sterowanie pieca Satel INTEGRA 128-WRL + ARD-100 -> sterowanie pieca

0
  • #10 29 Gru 2014 19:59
    adamkorski
    Poziom 7  

Witaj,
    jak zrealizowałeś rejestrację temperatury? Jakiego programu używasz do wizualizacji?
    Pozdrawiam

0
  • #11 30 Gru 2014 06:55
    xury
    Poziom 38  

Wartość temperatury pobieram z czujnika przez protokół integracji. Wizualizacja to wykres highcharts na routerze z Openwrt.

0
  • #12 09 Sty 2015 14:59
    pimar0
    Poziom 7  

Czy możesz napisać coś więcej na temat zdalnego odczytu temp. Mam podłączone sterowanie grzejnikiem poprzez Integrę 128 WRL. Mogę go zdalnie włączyć lub wyłączyć. Szukam tylko sposobu, jak odczytać temp. z czujnika ATD-100. Wiem, gdzie mogę to odczytać w DLOADX ale nie będę woził ze sobą lapotopa. Chodzi mi, żeby odczytać tą wartość za pomocą smsa lub na smartfonie.

0
  • #13 09 Sty 2015 17:23
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Za pomocą SMS nie odczytasz. Możesz na telefonie aplikacją Mobile KPD2 (android, iOS).

Hasło * -> Testy -> Temperatura.

Ewentualnie napisać swój program, który będzie korzystał z protokołu integracji. Jeśli nie jesteś programistą (zawodowo/hobby) to niestety, ale zabawa nie do przejścia. Chyba, że się na tyle zmotywujesz, że zaczniesz uczyć się języków programowania.

0
  • #14 10 Sty 2015 21:33
    adamkorski
    Poziom 7  

Nie mogę znaleźć w testach temperatury.

0
  • #15 10 Sty 2015 22:04
    dariusz.bembenek
    Specjalista - Alarmy Stacjonarne

Bo musisz uaktywnić najpierw czujkę ATD-100 na wejściu (np. 2EOL/NC).

1
  • #16 11 Sty 2015 09:02
    adamkorski
    Poziom 7  

Czujka była aktywna, temperatura jest wyświetlana na TSG.
    Znalazłem przyczynę - w ustawieniach Mobile KPD2 nie miałem zaznaczonej strefy z czujką jako obsługiwanej przez manipulator Mobile KPD2. Teraz jest OK.
    Dzięki za podpowiedź takiej możliwości.

0