Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skaner Flash 60W LED - Uszkodzona dioda LED

14 Lis 2012 18:13 5739 17
  • Poziom 10  
    Witam,
    w moim skanerze firmy Flash, spaliło się z nieznanych mi przyczyn źródło światła. Według producenta, jest to dioda LED 60W, 13,55V (więcej nie podają). Elektronikiem nie jestem, ale dokonałem pomiarów na drugim takim samym lecz sprawnym urządzeniu i otrzymałem napięcie oraz prąd jaki płynie przez diodę w momencie świecenia: 16,5V, 3,15A (co jak dla mnie jest 50W). W chwili włączenia funkcji blackout (wygaszenie) 11,2V, 0A (dioda lekko świeci się).

Co więc mam zrobić? Diody 13,55V 60W i tak nigdzie nie mogę znaleźć, szukać dalej, czy raczej szukać o parametrach zmierzonych przeze mnie? Może trzeba pomierzyć coś jeszcze?

Spalona dioda:
    Skaner Flash 60W LED - Uszkodzona dioda LED
  • Poziom 10  
    Przeglądając oferty przeróżnych hurtowni, też wydawało mi się że to 10W, ale czy możliwe jest, aby wytrzymała około 200 h świecenia?
  • Poziom 12  
    Tez mam dwie sztuki tych skanerkow. Wlasnie wyglada na przesterowana mocno
    diode 10-20 W az do mocy ok wlasnie 60 W. U mnie wyszlo z iloczynu ok 56W mocy pobieranej podczas pracy.

Kup normalna diode 50W ( koszt ok. 100zl na all... np.)
    I zamontuj--bedzie dzialac zobaczysz--Opisz pozniej tylko czy jest lepiej

Pzdr
  • Poziom 10  
    Na razie odkryłem, że jest to dokładnie dioda LED 10W (9-12V, 1A), zamówiłem, zamontowałem i jest! Pomiary pokrywają się efektem wizualnym. Skaner świeci identycznie, temperatury i prądy identyczne.
    Możesz napisać czy Ty montowałeś diodę 50W lub jakiś inny zamiennik? Martwi mnie rozmiar diody 50W... Jest ona znacznie większa i obawiam się że skaner będzie świecił inaczej.
  • Poziom 12  
    U mni tez taka jest ale z pomiarow pradu i napiecia w trakcie pracy wyszlo mi pobor mocy 55W ! wiec troche jakby podkrecona dioda byla... a Ty podczas pracy amperomierzem zmierzyles 1A ?

Dodano po 2 [minuty]:

Przy wiekszym ledzie mysle ze mozna zrobic taki walek wokol leda wyklejony folia odblaskowa..az do samej soczewki.Chyba byloby dobrze wtedy..
  • Poziom 43  
    Wstawienie innej diody będzie wymagać przeróbki zasilacza. Power LED 20W, 30W, 50W, 100W mają napięcie przewodzenia na poziomie 32V - 36V. No chyba, że zasilacz jest przystosowany właśnie do takiej diody, a LED 10W został wstawiony w celu oszczędnościowym.
  • Poziom 10  
    Udało mi się znaleźć na ebay diode 50W która jest zasilana 16V, więc idealnie pasuje. Jedyne czego się obawiam, to rozmiar diody. Ten pomysł z folią nie wiem czy wypali. Po za tym pewnie radiator będzie za mały, a dużo większego tam nie włożę, bo po prostu się nie zmieści.

Jeszcze jakieś pomysły?
  • Poziom 12  
    Napiecie jalowe ktore zmierzylem bylowlasnie ponad 30V
    takze to chyba zasilacz dobry bedzie do led 50 W

Dodano po 50 [sekundy]:

Z tego co mi swita w glowie ylo to wtedy 34V
  • Poziom 12  
    By nie zasmiecac nowymi tematami...Kupilem mocniejsza diode i wstawilem do skanera.
    Lecz nie swieci pelna moca z orginalnego zasilacza.Wpadlem na pomysl podlaczenia pod zasilacz mocniejszy (polaczylem bezposrednio do diody dwa zasilacze od laptopow szeregowo)--wyszlo ok 36 V prawie idealnie 36. I 3A gdy mierzylem miernikiem.Tylko pytanie czy takie zasilacze sie nadaja ? Chyba sa stabilizowane-tak mi sie wydaje.

Dodano po 5 [minuty]:

Tylko teraz dioda swieci caly czas--nie ma sterowania z dmx-strobo i dimmer
    Pozostaje pytanie czy mozna na orginalne wyjscie skanera wpiac np. tyrystor lub tranzystor mosfet i podlaczyc sie w szereg miedzy diode by sygnal ze skanera sterowal wieksza moca zasilacza i diody.
    P.S. Jak na razie na tych zailaczach gdy mierzylem napiecie i prad i jest bardzo stabilne i dosyc dlugo swiecil skaner caly czas.Czy po takiej przerobce nie byloby zadnych skokow ktore uszkodzilyby led'a ?
    Moglby ktos pomoc w narysowaniu takiego ukladu lub cos podobnego ?

Z gory dziekuje
    Pzdr
  • Poziom 10  
    Uważam że to nie jest dobre rozwiązanie. Dla 1-go urządzenia można się pobawić, ale dla 6 to już też rosną koszta i nie wiadomo jak to i ile będzie działać. Ja zastanawiam się czy nie wejść z producentem na drogę prawną. Może gdyby było więcej osób byłoby łatwiej.
  • Poziom 12  
    Ja mam akurat troche czasu na ta"zabawe". Potrzebuje pomocy od ktoregos z uzytkownikow
    znajacego sie na zasilaczach impulsowych, sterownaiu moca PWM i ledach jak to podlaczyc wszystko razem.
    Trzeba wieksze radiatory, zasilacze, wentylatory itp. Ale swieci lepiej

Nie chcesz moze odsprzedac tych skanerow ? Ile ich posiadasz ?
  • Poziom 10  
    Witam

I co - poradziliscie cos z tymi nieszczesnymi ledami??

-> bo ja wstawilem taka(niby identyczna) 10W 12V i swiecila godzine:/

Nie chcial bym nic przerabiac- po prostu wstawic cos takiego jak bylo i nie kombinowac...

Zasilacz jest 24V i wlasnie tyle bylo na zaciskach przepalonej diody...
  • Poziom 12  
    Chcesz odsprzedac skaner ?
  • Poziom 10  
    Nie nie chce odsprzedac tylko naprawic...

Jak bym go chcial sprzedac to bym wybral allegro a nie elektrode...

No ale rozumiem ze ty juz wiesz co tam wstawic tylko cieżko Ci sie ta wiedza podzielic...

Mam kilka takich skanerow i kilka głów w ktorych sa takie same diody takze nie mam wyjscia i MUSZE do tego dojsc...

Rozmyslam nad najmocniejsza dioda takiej samej konstrukcji i wielkosci jaka znalazlem http://www.tme.eu/pl/Document/c2666f54ab90e76...36a0acd/HPR20D-19K20BWHA(12000_K-14000_K).pdf
    Tylko to juz nie sa tanie rzeczy i troche sie boje ze tez nie wytrzyma:/

Rozebralem i pomierzylem dzialajaca glowe i na swiecącej diodzie jest 17.8V i 2.6A
    no i generalnie na to by podejrzewam wychodzilo bo to jest 46W i pewnie wiecej nie maja...

tylko pozostaje pytanie...bo z jednej strony musi byc przesterowana zeby mocniej zaswiecic a z drugiej czy wytrzyma ten prad?
  • Poziom 12  
    Proszę o info o postępy w wymianie led. Masz uszkodzony led w skanerze Flash j.w
  • Poziom 10  
    Problem nierozwiązany, z tego co ustaliłem, skanery mają diody 10W, które powinny być zasilane napięciem 12V. Napięcie jest dużo wyższe, stąd dioda świeci "mocniej". Firma flash, nie uznaje jednak mojego podejścia i odpisała mi że to kłamstwo. Jednakże osobą które już skusiły się na niską cenę, proponuje sprzedać sprzęt. Jeżeli są do niego mocno przywiązani, można kupić z chin LED 10W za ok. $1.30 z przesyłką. Podziała wam któryś miesiąc, mi jedna działała 8 miesięcy, używałem skanera co weekend po 6-10 godzin.