Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak podłączyć do łącznika legrand

grabman 14 Nov 2012 21:09 10419 8
    grabman
    Level 9  
    Witam,

od kilku godzin wymieniam gniazdka i włączniki w mieszkaniu.
    Wszystko szło dobrze do czasu gdy zabrałem się za wymianę włącznika od wentylatora Helios ELS VN 100/60.
    Stary przełącznik jest zupełnie inny od nowego. Mimo różnych kombinacji nie działa tak, jak powinien.
    Udało mi się sprawić, że wentylator włącza się na niższym biegu, ale żeby drugi bieg działał, to nie mam pojęcia, jak podłączyć.
    zamieszczam stare podłączenie i nowy przełącznik.
    Bardzo proszę o podpowiedź, w jaki sposób połączyć kabelki.
    Od razu powiem, że elektryka raczej nie chciałbym wołać do tego..

Jak podłączyć do łącznika legrand Jak podłączyć do łącznika legrand

schemat podłączenia wygląda następująco:
    https://docs.google.com/open?id=1J0_G1hTZvnfGk3SDkG0jjuyLQnL2APB8RmI0FfxHm6hZNpVVSrOmfG8BTNnl

z góry dziękuję za pomoc :)
    Francelektryk
    Level 17  
    Podłączenie jest bardzo proste. Na 2 rys. masz 2 wyłączniki schodowe, które można również wykorzystać jako wyłączniki pojedyncze. Do zacisku z czerwonym kolorem dajesz fazę L i zrób mostek do czerwonego styku sąsiedniego wył. zaś pozostałe przewody daj do białego styku obydwu wyłączników i powinno działać
    andrefff
    Level 36  
    Tak.
    Ten czarny poniżej czerwonego to u Ciebie brązowy.
  • Helpful post
    BILGO
    Level 38  
    Kolorystyka przewodów jak w starym przełączniku:
    Tylko teraz pytanie, co się stanie jak oby dwa włączniki będą w pozycji jeden (jak zareaguje wentylator)... (napięcie w przewodzie brązowym i czerwonym)

Więc proponuję przewód brązowy w pozycji nr 2 a mostek X usunąć.
    (Będzie wtedy takie połączenie jak w starym przełączniku)
    grabman
    Level 9  
    jeden wentylator działa wg schematu BILGO. Dzięki :)
    teraz drugi został do podłączenia i ten sam problem, tylko tam jest jakoś dziwnie, bo kabelki są trzy a zasilanie L jest zmostkowane od przełącznika światła. I co zrobić z tym dodatkowym kabelkiem? jest dwa brązowe i czerwony.

przy podłączeniu takim jak wyżej zaproponowali koledzy, to włącznik czasowy uruchamia wentylator na wyższym biegu z opóźnieniem ok minuty. Problem w tym, że robi to przy całkiem wyłączonym wentylatorze, natomiast w momencie, gdy wentylator jest włączony, to wyższy bieg nie działa.
    BILGO
    Level 38  
    grabman wrote:
    teraz drugi został do podłączenia i ten sam problem, tylko tam jest jakoś dziwnie, bo kabelki są trzy a zasilanie L jest zmostkowane od przełącznika światła. I co zrobić z tym dodatkowym kabelkiem? jest dwa brązowe i czerwony.

Sprawdź w którym brązowym jest faza (L) i podłącz według rysunku z postu #4, tylko że brązowy w którym jest faza podłącz tak jak czarny na rysunku, a drugi brązowy i czerwony tak samo jak na rysunku (brązowy w pozycji nr 2, mostek X usunąć)
    grabman
    Level 9  
    właśnie cały problem w tym, że w brązowych nie ma fazy ;) w czerwonym też nie ;)
    BILGO
    Level 38  
    grabman wrote:
    właśnie cały problem w tym, że w brązowych nie ma fazy :wink: w czerwonym też nie :wink:

Narysuj jak są i ile przewodów poprowadzonych jest do poszczególnych puszek i wentylatorów (taki schemat instalacji), ponieważ "jasnowidzami" nie jesteśmy.
    Albo druga opcja wezwać ELEKTRYKA.
    grabman
    Level 9  
    Chyba namierzyłem problem.. w puszce podtynkowej chyba się kable rozłączyły i dlatego jeden z brązowych nie ma fazy, a powinien... zdaje się, że monterzy mebli mi za bardzo nimi szarpali, gdy wyciągali przełączniki i przenosili na szafkę.. Chyba kucie w ścianie mnie czeka :/ Okazało się, że jak podłączyłem zamiast oświetlenia ten wentylator, to zaczął działać jak należy.
    Tak więc dziękuję za pomoc :)