Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Goodmans GTV42P6 - Powtórnie uszkodził się zasilacz

zbyszekskibinski 17 Lis 2012 19:29 9582 56
    mirex
    Poziom 43  
    Ja nie wiem co Ty tam powymieniałeś, bo raz to, raz to, raz niby wszystko ale bez tego, wiec trudno mi się odnieść.
    Ale jeśli naprawdę wszystko, co do sztuki, za wyjątkiem transformatora, i wszystko zgodnie z tym co zastałeś (bo nawet transoptory mają różne charakterystyki), to faktycznie masz problem.
    Oczywiście teraz nie wiesz jaki rezystor był oryginalnie (bo mnie schemat owszem, interesuje, ale nie jest wyrocznią.

Mam propozycję w związku z Twoim problemem:
    - dla uściślenia napisz wszystko co wymieniłeś, po kolei - numer na schemacie (płycie), nazwa/wartość. To nie jest jakiś elaborat, dasz radę.
    - zastanów się, dlaczego wszystko było OK wtedy, gdy korzystałeś z autotransformatora.
    Bo napisałeś, że było. Także z obciążeniem, tak zrozumiałem.
  • Relpol przekaźniki
  • Pomocny post
    mirex
    Poziom 43  
    I co z tego, ze widzę?
    zbyszekskibinski napisał:
    ale wydaje mi się, że problem niestety nie tkwi w elementach ani po pierwotnej ani po wtórnej, zamieniłem wszystko.

A więc cuda? Tak?
    Płyta została. ;)
    Wszystko, to znaczy co? Prosiłem o jednoznaczny wykaz. Bo nie będę doszukiwał się po sztuce. Choćby na przykład czy schottky wymieniony. Albo definitywne stwierdzenie - absolutnie wszystkie elementy po pierwotnej i wtórnej, za wyjątkiem transformatora.

Jeśli jednak absolutnie wszystko wymieniłeś, wszystkie kondensatory z przodu i z tyłu, i całą resztę, to ...
    Co z tym?
    Cytat:
    - zastanów się, dlaczego wszystko było OK wtedy, gdy korzystałeś z autotransformatora.
    Bo napisałeś, że było. Także z obciążeniem, tak zrozumiałem.

Masz coś do dodania? Czy nie?
    Popraw z ciekawości tą durnowatą konstrukcję - daj za mostkiem dwa kondensatory rozdzielone dławikiem, i zobacz efekt.

Takie cuda wzbudzanie się wzmacniacza błędu też może dać.
  • Relpol przekaźniki
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    Pisałem, że to nie elementy, bo podejrzewam ten transformator (czy wszystko muszę dosłownie pisać Miruś?)
    Wszystkie w STBY za wyj:

R1020 (ale sprawdzony multimetrem)
    R1025 (jak wyżej)
    C1025 smd (tylko sprawdzony miernikiem pojemności, mierzy ponad 22n)
    C1023 'Snubber (zamieniony, ale podstawiony z uszkodzonej, starej płyty)
    oraz dławika L1005

Trafko też mam, ale pochodzi ze starej płyty z tą samą usterką...

Dodano po 2 [minuty]:

Z autotrafa było Ok Mirek, gdy płytka leżała na stole i 5V nie było podłączone do płyty sygnałowej. Gdybym je podłączył to siada pod obciążeniem...

Dodano po 4 [minuty]:

mirex napisał:

Takie cuda wzbudzanie się wzmacniacza błędu też może dać.

To można wyciągnąć optoizolator i wtedy nie będzie sygnału zwrotnego na ten felerny FSD i wtedy zobaczyć jaki oscylogram jest na jego drenie.
    mirex
    Poziom 43  
    Pisałem, że to nie elementy, bo podejrzewam ten transformator (czy wszystko muszę dosłownie pisać Miruś?)

Transformator to też element.
    Tak, wszystko dokładnie, bo nadal nie wiem co faktycznie wymieniłeś (co nazywasz wszystkim).
    G.. mnie obchodzą Twoje sprawdzania miernikiem! :)
    A już szczególnie podmianki z niesprawnych płyt!

Po raz ostatni - albo napiszesz jak krowie na miedzy, albo daj spokój i włóż dowolny inny zasilacz i sobie odpuszczamy. Tylko nie według pomysłu satgala - ładowarkę do komórki. ;) Chyba, że powielacz dorobisz.

Nadal brak odpowiedzi na drugą poruszoną kwestię. ;)

Dodano po 3 [minuty]:

To można wyciągnąć optoizolator i wtedy nie będzie sygnału zwrotnego na ten felerny FSD i wtedy zobaczyć jaki oscylogram jest na jego drenie.

Można, pod warunkiem, że dasz od pin 4 do masy rezystor w celu ustabilizowania przetwornicy na konkretnym poziomie, a nie dopuszczenia do pracy na full.
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    Wymieniono:

Wszystkie kondensatory elektrolityczne po pierwotnej i po wtórnej
    IC1006, C1032, R1021, mostek, FSD200, bezpiecznik, transoptor, D1012, R1018, R1019, IC1006, ZD1002 a R1024 ma 10k zamiast 3.3k tak jak na schemacie.

Dodano po 24 [minuty]:

mirex napisał:

Można, pod warunkiem, że dasz od pin 4 do masy rezystor w celu ustabilizowania przetwornicy na konkretnym poziomie, a nie dopuszczenia do pracy na full.

Nic to nie wnosi, dałem tam dla przykładu 10k napięcia ustabilizowywują się na poziomie standby 3.3V i 10V tylko ale linie DC dalej 'drgają'. jeżeli pin 4 jest wolny teraz to można zapomnieć o całym układzie i elementach w sekcji regulacji po stronie wtórnej i skupić się na stronie pierwotnej, w której wszystko wymieniłem (na za wyjątkiem 2n2 1kV, który przełożyłem z uszkodzonego) oraz wtórnej za diodami, w której wymieniono wszystko za wyjątkiem dławika :|
    mirex
    Poziom 43  
    To jest stan ze standardowym obciążeniem wyjść, czy na luzie?
    Co z tym autotransformatorem? ;)
  • Pomocny post
    Atu3
    Poziom 16  
    Jeśli mogę wtrącić swoje, to kiedyś też męczyłem ten zasilacz w plazmach Grundig. W jednej pomogło przewinięcie trafa a w drugiej kupiłem razem z innymi elementami ponieważ przewinięcie trafa było zbyt czasochłonne.
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    mirex napisał:
    To jest stan ze standardowym obciążeniem wyjść, czy na luzie?
    Co z tym autotransformatorem? ;)

Na luzie, a z autotransformatorem to pisałem, ze tylko leżał na stole bez obciążenia, dlatego ten pomiar nie jest jednoznaczny.

Dodano po 22 [minuty]:

Po podstawieniu trafka z uszkodzonej płytki, która miała ten sam problem są widoczne różnice w pomiarach:

3.3V jest 3.7V
    10V teraz mierzy 12V

obydwa napięcia na luzie, obydwie linie DC na oscyloskopie drgają góra/dół tak samo, w feedback rezystor 10k stoi.

Zastanawiam się nad podkładką innego transformatora z zupełnie innej płyty w celu tylko potwierdzenia, ze jet to wada tego trafka.

Dodano po 38 [minuty]:

Uzwojenie mierzy 1.6mH, ok 2.5Ω. Wydawać sie moze, ze to wartość prawidłowa, ale dla przykładu taki sam transformator z Grundiga:

http://www.ohmsupplies.co.uk/epages/62027733.sf/en_GB/?ObjectID=119018

Mierzy ok 4Ω i 2.7mH. O ile pamięć mnie nie myli, wstawiałem kiedyś( parę lat temu) taki transformator zamiast powyższego przy tej usterce ale nap. wtórne było tylko 4V i TV nie działał.
    mirex
    Poziom 43  
    Zbyszek - 1,6mH to typowa aplikacyjna wartość transformatora dla FSD200.
    Nie twierdzę, że on jest sprawny. Nie twierdzę nawet, że ten konkretny ma tyle mieć.
    Ale może masz możliwość go inaczej przetestować? W jakichś realnych warunkach?

Przypominam, że dokładnie tak (noo... prawie dokładnie tak) ten układ będzie się zachowywał bez żadnych obciążeń (burst w stby mode w celu minimalizacji poboru energii).
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    Można przetestować metodą 'przedzwonienia' za pomocą oscyloskopu, poźniej to zrobię, teraz jest niedziela i chcę już odpocząć od tego głupiego zasilacza.
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    Siadłem jeszcze raz to tego zasilacza. Podstawiłem inny transformator, również zasilaczy BEKO i współpracujący z SMD200. Chociaż strona wtórna nie jest prawidłowa w tym momencie, to na pierwotnym jest podobne' migotanie' oraz słychać delikatne tykanie.
    Załączanie z autotransformatora zupełnie nie wnosi niczego tak jak przerobienie obwodu w lini DC 320V, która i tak juz jest 'czysta'.
    Problem musi być w samym FSD200, który uszkodził się lub w C1023 ale jest to mało prawdopodobne...

Dodano po 3 [godziny] 59 [minuty]:

Problem został właśnie rozwiązany. Telewizor jest naprawiony. I nie był to transformator.
    Bardzo chętnie podam publicznie rozwiązanie gdy kolega mirex będzie na tyle 'fair' teraz, że podpowie mi jaki element, który nie wchodzi w skład tego zestawu naprawczego powinien zostać jeszcze wymieniony. Nie chcę już więcej zwrotów. Dziękuje koledze mirex z góry oraz innym uzytkownikom forum za udział w temacie. Telewizor działa ale FSD grzeje się juz dosyć n 5 min po załączniu. Rezystor, o którym pisałem powyzej faktycznie jest źle podany na schemacie. Dodam, że Mirex miał rację mówiąc, że ma to zwiazek z autotransformatorem.Ale nie chciałbym aby cyt: 'zdechł' za dwa tygodnie zaś :D

Na razie pozdrawiam.

Z.
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    Dodatkowo wtrącę, że od kiedy ten telewizor 'przyszedł' tu do naprawy jeszcze był jeden problem dotyczący tzw. 'pixel priming' w standbaju. Innymi słowy, po uruchomieniu telewizora wyłącznikiem AC już włącza się CTRL i uruchamia panel, ponoć jest to 'normalne' w tych modelach. Widziałem to kiedyś w takim samym telewizorze (ta sama matryca i 'bebechy' chassis wewnątrz, tylko marki 'Tosumi') Śmiesznie to wygląda, telewizor wyłączony ale panel się świeci, lol. Dodam, że panel jest załączany wyłącznie z płyty logic, tak więc nawet nie ma żadnych połaczeń pomiędzy mainem 'Beko' a głównym zasilaczem uruchamiającym PDP.

Jedyna ewentualność to brak jakiegoś sygnału z main do logic przez protokół LVDS, który miałby wyłączać stan wysoki z procesora na logice aby ten nie uruchamiał panela?

Pozdrawiam.
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    Otóż tak:
    Mirex podał, już czym było 'coś' (przesłał na PW) więc ja podaje odpowiedź. Przyczyną, ze wszystko 'drgało' czy oscylowało naokoło był sam FSD200. Przez całkowitą nieuwagę podczas uruchamiania zasilacza na stole, pominąłem ważną rzecz: otóż, że na płytce nie ma termistora (jest tylko warystor) Termistor oraz cały filtr EMI jest zabudowany w 'mufce' sieciowej i przez nią trzeba ten zasilacz uruchamiać.Przez autotrafo, oczywiście sytuacja jest inna :D

Tak więc po wymianie całego 'kitu' od razu 'uwaliłem' układ i potem już tak jak na górze...

Pozdrawiam.
    lamer.
    Poziom 33  
    Mirex podał, już czym było 'coś' (przesłał na PW) więc ja podaje odpowiedź.

Oj Mirex...... To może w przyszłości od razu dyskutujcie na PW, po co cała ta szopka na ogólnym.
    Termistor oraz cały filtr EMI jest zabudowany w 'mufce' sieciowej

Termistor w mufce sieciowej, a co to jest ta mufka sieciowa? Bo chyba nie piszesz o rdzeniu ferrytowym, zakładanym na przewód.
    mirex
    Poziom 43  
    lamer. napisał:

Oj Mirex...... To może w przyszłości od razu dyskutujcie na PW, po co cała ta szopka na ogólnym.

Lamerku, poczytaj!
    Zbyszek uzależnił opublikowanie rozwiązania, jeśli podam mu, co to było to "cóś" z mojego postu # 4 - https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11530720#11530720
    No to nie miałem innego wyjścia, jak mu napisać. Zwłaszcza, że "prośbę" na forum poparł wiadomością prywatną. :)
    I nie była to poprawna odpowiedź. :)

Nie miałem ciągot do "naprawiania przez PW", moje zdanie o tym nie raz wyraziłem, w tym publicznie, ostatnio na Elektroda, pl, i nie podejrzewam, żeby mi się coś zmieniło w upodobaniach. :)
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=11509839#11509839
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    lamer. napisał:
    Przez całkowitą nieuwagę podczas uruchamiania zasilacza na stole, pominąłem ważną rzecz: otóż, że na płytce nie ma termistora (jest tylko warystor) Termistor oraz cały filtr EMI jest zabudowany w 'mufce' sieciowej i przez nią trzeba ten zasilacz uruchamiać.

Kolejna bzdura, ale nie wysilaj się z komentarzami, dyskusji rozwijał nie będę. :D

Nie musisz tam już rozwijać, ale faktem jest, że przy uruchamianiu bezpośrednio z sieci, gdy płytka leży na stole FSD się uszkadza, a gdy stopniowo daję mu 'powera' z autotrafka nie, to samo tyczy się filtra EMI zainstalowanego na przewodzie sieciowym.
    lamer.
    Poziom 33  
    ale faktem jest, że przy uruchamianiu bezpośrednio z sieci, gdy płytka leży na stole FSD się uszkadza,

Tylko w Twoim przypadku, bo nie jest to jedyny zasilacz w którym wykorzystywany jest FSD, i nigdzie nie uszkadza się bez filtra. Głosić teorie masz prawo, tyle ze powinieneś je uzasadnić.
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    To co powoduje uszkodzenie się układu? Wymieniłem cały 'kit', podłączyłem na stole i już były wahania. Widziałeś filmik? Zasiliłem z autotransformatora oraz przez filtr i jest OK? Dodam, że to już nie pierwszy raz się zdarzyło, że miałem taki problem.
    lamer.
    Poziom 33  
    Widziałeś filmik?

Filmik, takie zjawiska obserwowałem nie raz, nie dwa. Spowodowane są zła synchronizacją (wyzwalanie wewnętrzne/zewnętrzne). Gdyby impulsy zanikały całkowicie, robiłaby się kreska, zamiast ciemnego ekranu.
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    Po załączeniu, jest dobry obraz napięcia standby są (4.5V/12V) ale już po 5 min. FSD się bardzo mocno nagrzewa i przekaźnik zaczyna klapać.
    Telewizor można wyłaczyć i włączyć ponownie za chwilę i znowu 'szopki'
    Jak odłącze 5V od płyty main to może chodzić bardzo długo bez obciążenia (z jedynie 12-ma V na przekaźnik). Dodam,,że już naprawiany kilka razy i ktoś zmasakrował ścieżki, toteż musiałem sie uciec do naprawienia ich łącząc je od góry samemu. Myślałem, że to wina laminatu (jakieś przebicia). Jakieś pomysły, widac, ze FSD znowu 'nie wyrabia'.

Pozdrawiam

PS: za kondensatorek 22n (C1025) dałem większy kondensator 27n, bo oryginał uszkodził mi sie mechanicznie.
    lamer.
    Poziom 33  
    Jakieś pomysły, widac, ze FSD znowu 'nie wyrabia'

Ale jakie pomysły? To Ty masz ten zasilacz przed oczyma, weź pod uwagę, że tak jak pisałem nie jest to jedyny zasilacz, inne działają wiec i ten musi. Skoro piszesz, że wszystko wymieniłeś to albo odwaliłeś jakiegoś "babola", albo zasilacz jest przeciążony. Tym bardziej, że jak piszesz bez obciążenia potrafi pracować godzinami.

Pięknie opisana aplikacja układu. http://html.alldatasheet.com/html-pdf/83059/FAIRCHILD/FSD200/405/1/FSD200.html
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    Później sprawdzę czy przeciążony, podam 5V z laboratoryjnego i zmierzę pobór prądu.

Dodano po 2 [godziny] 27 [minuty]:

Pobór jest 350mA po załączeniu zasilacza a w momencie jak CPU uruchamia resztę bloków i skaler wydaje sygnały do matrycy jest cały czas 730mA przez długi czas stabilnie, FSD pracuje również stabilnie dostarczając jedynie 12V do zasilania przekaźnika.

Dodam, że elementy strony wtórnej oraz dioda 1013 nie ma zwarcia.

Dodano po 2 [godziny] 36 [minuty]:

satgal napisał:
    Polsce. Za tyle można kupić również używaną ładowarkę od tel np. Nokia i zamontować wymontowaną małą płytkę z niej w to miejsce i zapomieć o wymianach tego prostego pracującego bez zabezpieczeń IC FSD200.

Nie zgadza się. Wstawiłem zasilacz 5V 2A od PSP w to miejsce i g....o. Klęka pod obciążeniem płyty, nawet nie zapala sie kontrola od stby, napięcie wyjściowe 2.5V zamiast 5V na luzie.
    mirex
    Poziom 43  
    Pobór jest 350mA po załączeniu zasilacza a w momencie jak CPU uruchamia resztę bloków i skaler wydaje sygnały do matrycy jest cały czas 730mA przez długi czas stabilnie

Nie zgadza się. Wstawiłem zasilacz 5V 2A od PSP w to miejsce i g....o. Klęka pod obciążeniem płyty, nawet nie zapala sie kontrola od stby, napięcie wyjściowe 2.5V zamiast 5V na luzie.

To wstaw sprawny! Bo ten co wstawiłeś to g...o. I drugi dodaj zasilacz, żeby było 12V.

Chyba, że albo źle mierzysz, albo źle piszesz. ;)

Ta naprawa nie mam sensu - wszystkie elementy zostały wymienione, a zasilacz nadal nie działa poprawnie.
    No dobra, nie wszystkie. ;)
    Pozostał do wymiany cały zespół filtracyjny EMI. Ten prawdziwy filtr, na płycie, a nie dodatek ROWK, czy podobny, na przewodzie. :)

Pozostaje Ci tylko element po elemencie wymieniać, dokładnie je sprawdzając (wcześniej zaopatrując się w kilka FSD210), ścieżkę po ścieżce sprawdzać, sprawdzić czy D1012 nie jest odwrotnie włożona, czy D1013 odpowiednia, a L105 nie ma zwarcia. Wymienić to durnowate 1N4007 na jakąś porządna diodę.
    lamer.
    Poziom 33  
    Goodmans GTV42P6 - Powtórnie uszkodził się zasilacz

Ile można dyskutować o tym prymitywnym zasilaczu? Cztery elementy na krzyż, toż to parodia nie dyskusja.
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    No tak masz rację Lamer, tylko właśnie chodzi o to, że parodia polega na tym, że to gówno będąć tak prymitywnie wykonanym jest tak wysoko awaryjne. Oczywiście nie będę teoryzował, że uszkodzony jest laminat (bo tak zmasakrowany)ale nie wiem, nie będę teorii głosił. Zaraz sprawdzę jeszcze dławik L105, bo o nim jedynie k...wa zapomniałem.

Dodano po 45 [minuty]:

Dławik dobry, mierzy 1.5uH, mało trochę, ale jest taki sam na płytce w innym miejscu i mierzy tyle samo, jedyne co może byc uszkodzone to FSD oczywiście, bo nic innego w tym prymitywnym obwodzie już nie ma.
    zbyszekskibinski
    Poziom 33  
    I koniec historyji tutaj: Klient nie kontaktuje się ze mną od 10 dni czyli chyba będzie już OK.

Nie chciało mi sie bawić już z tym FSD200, bo za każdym razem grzał się jak piec po uruchomieniu, więc podstawiłem zasilacz 5V 2A z jakiejś kamery z zasilaniem wtyczką DIN 5/12V. 12V do zasilania przekaźnika pozostawiłem 'pociągnięte' z FSD200, bo prąd w tej linii jest bardzo mały. Nie wiadomo czy przeciążanie układu powodowało lekko uszkodzone trafo (w co wątpię) lub jakieś przebicie w warstwie izolacyjnej laminatu, co też ciężko mi do głowy przyjąć. Temat był drążony, wymieniłem co trzeba i dalej nic i oczywiście 'babola' nie popełniłem, bo naprawiałem trudniejsze zasilacze od plazm i problemów nie miałem.